VIDEO Klaus Iohannis si-a facut singur bilantul primelor 100 de zile la Cotroceni: un clip fara cuvinte

de Red. Stiri     HotNews.ro
Marţi, 31 martie 2015, 11:47 Actualitate | Politic

Postarea jubiliara a lui Klaus Iohannis
Foto: Hotnews
"Azi se împlinesc 100 de zile de când sunt Președintele României. Această perioadă este un prim pas către România pe care o construim împreună", a scris marti Klaus Iohannis pe contul sau de Facebook, unde a postat si un clip video de 2,52 de minute cu principalele sale realizari. Clipul prezinta diferite momente esentiale din mandatul sau, montate pe fundal muzical, dar fara cuvinte. Explicatiile apar sub forma unor burtiere.

Printre imaginile care se deruleaza in videoclip apar semnarea acordului politic pentru finantarea armatei, vizita la NATO, vizita Victoriei Nuland la Bucuresti, vizita la o unitate militara, ceremonia de Ziua unirii principatelor, fotografii in mijlocul tinerilor, vizitele la Bruxelles, intalnirile cu liderii partidelor politice, imagini de la bilantul DNA, vizita la Laserul de la Magurele, vizita la copiii bolnavi de cancer de la Fundeni, imagini din vizitele externe etc.



100 de zile de mandat prezidențial

Azi se împlinesc 100 de zile de când sunt Președintele României. Această perioadă este un prim pas către România pe care o construim împreună.

Posted by Klaus Iohannis on Monday, March 30, 2015










15622 vizualizari
  • +22 (34 voturi)    
    Inca nu ai convins, chiar din contra (Marţi, 31 martie 2015, 11:33)

    falcoind [utilizator]

    incepi sa dezamagesti. Te-am votat impotriva sentimentului ca vei deveni un al doilea Constantinescu, deocamdata se pare ca sentimentul era corect. Din pacate nu era alta alternativa.
    • -3 (17 voturi)    
      Eu sunt multumit (Marţi, 31 martie 2015, 12:51)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      In sfarsit vad un presedinte care se comporta cum trebuie sa se poarte un lider european. Nu face scandal sau opozitie, dar vad ca stie sa intervina decent si eficient atunci cand trebuie (ex: cazul Sova). Apreciez si ca a adus in atentia publica probleme anterior neglijate de clasa politica: dosarele nerezolvate ale revolutiei, crimele legionarismului, situatia copiilor bolnavi de cancer, lipsa de credibilitate in cadrul NATO datorita subfinantarii etc. Pe plan international cred ca nu am vreodata relatii asa de bune precum acum. Am observat demnitate in tratarea problemei Schengen si o abordare inteligenta in relatiile cu Ucraina si Polonia (care ne-ar putea rezolva inclusiv problema Transnistriei). Sunt multumit si de targetul lansat justitiei de iesire de sub MCV pana in 2017. Contrar opiniei unora, acesta nu e un semnal pozitiv dat coruptilor. Ca sa iesi de sub umbrela MCV trebuie sa arati ca ai adoptat reformele necesare si ca aceste reforme sunt ireversibile. Justitia va trebuie sa lucreze la foc automat in urmatorii ani pt a realiza acest obiectiv. Cand parlamentul si guvernul vor avea aceeasi atitudine, tranzitia de la comunism la stat de drept democratic se va fi incheiat.
      Momentan presedintele pare mai interesat de rezultate decat de popularitate. De aceea invita la consens si colaborare cu inamicul politic. Ar fi mult mai simplu sa iasa in presa si sa critice tot ce face guvernul, precum facea precedentul, dar asta nu duce la niciun rezultat. Un presedinte trebuie sa stie cand sa intervina si cand nu.
    • -21 (27 voturi)    
      era alternativa (Marţi, 31 martie 2015, 12:57)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      se numea Ponta.un om obisnuit sa fie scuipat, ca si Basescu. Nu venea molima peste tara, stai linistit, asa au crezut multi si despre Basescu. Adevarata molima a fost PDL-ul si CDR-ul. In cativa ani au reusit sa intoarca Romania cu 20 de ani in urma. De oamenii prezenti in cele doua guvernari trebuie sa ne ferim ca de molima, iar in momentul de fata, singurul pericol pentru Romania se numeste noul PNL (adica PDL).
      • +9 (11 voturi)    
        Sa sustii pe un... (Marţi, 31 martie 2015, 13:29)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

        ... zero ca Tonta, un personaj care nu are nici o etica, morala, care minte tot timpul si ale carui realizari profesionale si intelectuale s-au bazat numai pe minciuna si furt, inseamna ca ai acelasi caracter infect sau esti platit sa postezi. Sau amandoua.

        "De oamenii prezenti in cele doua guvernari trebuie sa ne ferim ca de molima" . Printre "oamenii" aia se numara si PSD, PC. PSD-ul sunt cei mai mare gasca de hoti, care din 90 incoace a dus Romania cu 100 ani in urma (nu cu 20) prin hotiile facute, legile date, Constitutia facuta pentru hoti etc.
        • 0 (0 voturi)    
          exemple domnule (Marţi, 31 martie 2015, 20:44)

          ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Ce oameni din PSD si PC au fost in guvernul PDL si in guvernul CDR ?
        • +1 (1 vot)    
          ai uitat sa pomenrsti (Joi, 2 aprilie 2015, 3:10)

          banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          UNPR-ul ,
    • -2 (16 voturi)    
      vreti scandal, nu ? (Marţi, 31 martie 2015, 13:21)

      tecumseh [utilizator] i-a raspuns lui falcoind

      sa raspunda in secunda 2, sa atace ! eventual sa coboare la badea, banciu. e un alt ritm, evident neromanesc si parca mai mult decat poate opinia publica, cu sangele ei fierbinte, sa inteleaga. eu sunt multumit cu ce se intampla, iar toate golaniile din senat se vor intoarce in timp impotriva senatului.
      pana la urma e momentul de planuri pe termen lung.
      • +4 (18 voturi)    
        nu vrea nimeni scandal..... (Marţi, 31 martie 2015, 13:40)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

        vrem ...."lucrul bine facut ".....pana acum....CIUCIU.

        "100 de zile, de parade, comemorari, meciuri de tenis, decorari, vizite de lucru...fara rezultat, etc..."
      • +3 (3 voturi)    
        o socoteala simpla (Miercuri, 1 aprilie 2015, 2:34)

        krampus [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

        Daca poate fara scandal - foarte bine ! Daca e nevoie de scandal ca sa faca ceva - asta este ! Daca tace si ii lasa pe altii sa faca orice vor - mai bine zice ca Constantinescu ca l-a invins securitatea dar sa-si dea demisia acum, nu sa se vaite la sfarsit.
      • 0 (0 voturi)    
        Sincer NU (Miercuri, 1 aprilie 2015, 13:08)

        falcoind [utilizator] i-a raspuns lui tecumseh

        dar vreau o pozitie mult mai ferma , poate deja era timpul sa faca primi pasi pt un referendum referitor la modul de vot , numar de parlamentari camere etc avind in vedere ca in 2016 avem alegeri parlamentare, si se pare ca o sa ne intoarcem din nou la votul pe lista , poate pt a multumi toti hotii o sa se legifereze un parlament de 1000 de parlamentari. Asteptam o pozitie mult mai ferma cu privire la imunitatea acestor lepre care se protejeaza intre ei. Asteptam un discur in care sa ceara ca toate voturile sa fie la vedere in parlament sa nu mai existe dubii cine, ce si cum voteaza.
        Asteptam sa nu sustina PNL -ul ci sa ii sustina pe cei 6 milioane care l-au votat si care vor ca legea sa fie lege pentru toti . Fara galagie ,fara scandal fara atacuri la x sau y, dar cu un atac ferm si hotarit la penali.
  • +10 (22 voturi)    
    mda.. (Marţi, 31 martie 2015, 11:34)

    cititoare [utilizator]

    numai vizite...
  • +16 (30 voturi)    
    100 de zile de dezamagiri (Marţi, 31 martie 2015, 12:01)

    CititorulComentator [utilizator]

    Romania lucrului bine corupt continua si in restul zilelor, totul a inceput in strada si se va termina tot in strada.
  • +8 (18 voturi)    
    Dezamagire totala (Marţi, 31 martie 2015, 12:11)

    RRP [utilizator]

    Concluzia este ca n-ati facut nimic Domnule presedinte. Doar ati pupat inelul. Si, a propos, am incercat sa fac comentarii pe FB. Se pare ca doar anumiti oameni au voie sa posteze pe pagina Dvs. Rusine! Cand ati avut nevoie de noi ne-ati lasat sa dam like. Am sa dau un dislike.
  • +21 (33 voturi)    
    Omul care tace (Marţi, 31 martie 2015, 12:11)

    Martinezu [utilizator]

    Unii zic ca tace si face. Eu, din pacate ,zic ca tace si tace.
    Dar, nu mai avem ce face....
    • +1 (9 voturi)    
      Buna asta (Marţi, 31 martie 2015, 13:10)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Cu rima si cu asta basta :)
  • +17 (23 voturi)    
    Un prim pas spre nimic (Marţi, 31 martie 2015, 12:18)

    Frank777 [utilizator]

    100 de zile si urmatoarele pana la sfarsitul carierei.Nu va mai alt mandat.Nu poate.Romanii asteptau un Lider care sa ii conduca spre o viata mai buna.S-a oprit totul la 16 Noiembrie .Nu sa mai avansat un pas. PSD isi face mendrele si nimic nu il va impiedica sa o faca in continuare.Parlamantarii isi dau legi anti justitie.Vor ingenunchia si DNA parlamentarii si vor pune in pericol si alianta cu SUA.Este clar ca PSD vrea sa scape de judecata.Va face orice pentru a opri ofensiva anti coruptie.Cu orice pret.Chiar cu pretul terminarii parteneriatelor cu SUA.Nu le place cu SUA.Lor le place coruptie.Rusul da coruptie ca in Ucraina pana crapa statul de coruptie. Da nu-i deranjaza pe parlamentari.Ei spun cu tupeu ca au fost trimisi de popor in parlament : sa faca legi anti coruptie,legi pentru folosul personal , sa fure de la buget ,sa isi angajeze rudele ,deaia au fost ei trimisi.Asa spun ei.Johanis nu spune nimic. El merge la ospete la fosta casa regala.Culmea presedentiei este sa ai intro tara si rege si presedinte.
    • +3 (3 voturi)    
      Pentru toți cârcotașii... (Marţi, 31 martie 2015, 16:53)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      care cred că Președintele este un fel de... Batman:
      „Poți să citești Constituția, să vezi care sunt atribuțiile președintelui. Nu e nicio rușine să recunoști în sinea ta că nu știi actul fundamental pe dinafară, sunt mii de oameni care cer pe Facebook președintelui să dizolve Parlamentul, demonstrând astfel că ei nu cunosc prevederile Constituției (detalii mai jos). Ia o foaie de hârtie și scrie tot ce vezi apropo de președinte, articol cu articol. Vei rămâne mască apropo de cât de puține lucruri poate face un președinte, oricare ar fi el, oricum s-ar numi, orice culoare politică are. Vei rămâne uluit(ă) să descoperi că în practic toată activitatea sa un președinte aprobă ceea ce decid parlamentul sau primul ministru, sugerează fără efecte concrete, numește în funcții "la propunerea" unei autorități sau alteia, "poate să" X și Y dar doar în anumite condiții, iar ceea ce poate face de capul său sunt lucruri minore, nesemnificative, fără impact asupra societății.”
      http://sociollogica.blogspot.com/2015/03/iluzii-ne-constitutionale-si-o-solutie.html
      • +1 (1 vot)    
        Constitutia lui Iliescu e varza (Miercuri, 1 aprilie 2015, 2:39)

        krampus [utilizator] i-a raspuns lui marki

        Constitutia a fost croita pentru Iliescu care nu avea chef de raspunderi personale dar avea destule mijloace de actiune oculte pe linie de partid. Este imperios necesar sa scapam de Constitutia lui Iliescu.
  • +13 (21 voturi)    
    Slaufen Sie bitte Herr Klaus im jeden tag. (Marţi, 31 martie 2015, 12:28)

    mnicku [utilizator]

    ....... cit espre realizari. Care realizari?....NO COMMENT.
  • +15 (15 voturi)    
    Pas cu pas... (Marţi, 31 martie 2015, 12:36)

    Johanis [utilizator]

    Dar oamenii asteapta intotdeauna mai mult!
    Dupa un tratament murdar ce a durat 25 de ani, dorim o vindecare rapida, o tara in care sa simtim bine si in care sa traim toti romanii, in care sa revina si cei plecati de nevoie!
    • +6 (8 voturi)    
      asteptarile romanilor (Marţi, 31 martie 2015, 12:32)

      TDB [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      exced de multe ori posibilitatile din realitatea obiectiva. Asteptarile sunt de transformare peste noapte a negrului in alb, de metamorfoza brusca a mizeriei morale din ultimele decenii in inalta constiinta si valoare morala, avand ca rezultat imediat asanarea societatii. Dar mediocrii, imbecilii si coruptii din parlament si guvern sunt acolo tot trimisi de romani, cu toate consecintele la nivelul economiei si societatii, iar aceasta nu se va schimba peste noapte. Presedintele este prins intr-un sistem, nu este un superman cu puteri depline si miraculoase. Nu sustin ca nu trebuie sanctionate de catre opinia publica ezitarile sau reactiile intarziate care vin dinspre administratia prezidentiala. Cred insa ca ar fi mai utila critica si protestele sub toate formele catre parlament si guvern, caci de acolo vin cele mai multe derapaje, cu impact direct asupra vietii noastre de zi cu zi.
      • +3 (5 voturi)    
        Presedintele uita un lucru.. (Marţi, 31 martie 2015, 14:51)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui TDB

        Trebuie sa-si faca planuri mult mai abrupte legate de schimbarile pe care romanii le doresc atat de mult (s-a vazut la vot) si sa tina cont ca poporul ii este alaturi. Alaturi de noi, la o popularitate neintalnita pana acum, Presedintele trebuie sa actioneze mult mai decis, nu asa, ardeleneste. Noi nu avem timp sa asteptam desi stim ca nu se poate face totul peste noapte. Eu fac parte din generatia care la revolutie avea 14 ani si nu-mi doresc sa traiesc intr-o tara normala cand voi avea 60 de ani. Noi dorim schimbari majore in urmatorii 3-5 ani si asta este posibil daca Presedintele, alaturi de echipa sa, va incepe curatenia chiar din PNL. Asa cum se dezvolta acum partidul, nu fac parte din el, insa am informatii corecte, directia acestuia este complet gresita. Si asta pentru se bazeaza pe aceleasi personaje!
  • +3 (9 voturi)    
    facebook (Marţi, 31 martie 2015, 12:41)

    silnik [utilizator]

    iar facebook....pana si Zuckerberg mai da un cate comunicat oficial, de la departamentul de comunicare al companiei....
  • +8 (12 voturi)    
    1,5 milioane de like-uri pe fb (Marţi, 31 martie 2015, 13:16)

    TanarFrumosSiLiber [utilizator]

    asta da realizare :))))
  • +10 (14 voturi)    
    Realizari (Marţi, 31 martie 2015, 13:22)

    Lorelei 123 [utilizator]

    Nu inteleg de ce vizitele sunt trecute la realizari. Nu asta face un presedinte, se vede cu x si cu y in vizite oficiale si participa la intalniri la nivel inalt, interne si externe? Este ca si cum noi mergem la munca si ne vedem cu colegii sau colaboratorii nostri prin sedinte si intalniri, face parte din job, nu este vreo realizare.

    Erau realizari daca lua atitudine la noul cod al ocolului silvic, la noul cod fiscal, la votul impotriva lui Sova, Vosganian etc., o atitudine ceva mai ferma si puternica, nu mesaje pe FB.

    Inteleg ca este modern si comunica pe FB, dar tatza Floarea nu are FB si nici nu citeste Hotnews, iar in lipsa unui mesaj ferm pe TV, il va crede tot pe primarul USL sau preotul din sat sau mai stiu eu ce specimen, iar in 2016 va vota tot USL pe 1L ulei si 1 pg de faina.

    Asta e marea realizare, ca face o comunicare pe FB, de asta aveam nevoie, sa fim aliniati cu social media...
    • 0 (8 voturi)    
      Informeaza-te (Marţi, 31 martie 2015, 12:58)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui Lorelei 123

      1. A respins noul cod silvic
      2. A sesizat votul Sova la CCR
      3. A condamnat votul impotriva lui Vosganian si chiar a tinut o prelegere in Parlament cu doua zile inainte de vot pe tema aceasta
      4. Noul cod fiscal nu a ajuns pe masa lui. Sunt convins ca in stilul Iohannis (institutional corect) va retrimite si codul fiscal in Parlament (daca trece de Parlament). Dar asta nu inainte sa-i ajunga randul la promulgare.

      Incetineala lui Iohannis in ce priveste aprobarea/respingerea proiectelor legislative PSD este chiar benefica. Nu se stie cat va mai fi PSD la putere. Cu cat aceste legi propuse sunt taraganate mai mult, cu atat scade sansa ca ele sa devina lege.
  • +2 (10 voturi)    
    mesaje care zidesc (Marţi, 31 martie 2015, 13:26)

    de-departe-vin [utilizator]

    bilantul presedintelui Iohannis este un sir de mesaje care construiesc. sunt limpezi si puternice. avem nevoie de ele ca de un tonic puternic dupa o boala indelungata. ne inspira energie, curaj si speranta. presedintele face si nu tace. pune seminte rodijtoare acolo unde "arde" si pe "tarlaua" unde poate sa le puna. semintele rodesc, dar nu singure, e nevoie de noi toti sa facem mai departe ce stim si putem. rezultatele se castiga cu dorinta puternica si munca asidua. reteta e universala. unii nu inteleg mesajele de acest fel. asteapta sa apara minuni. nu vor veni. presedintele va ramane singur. atunci vor avea motive sa fie dezamagiti. dar nu de presedinte, ci de ei insisi, ca vom fi ratat o sansa mare.
    • -1 (7 voturi)    
      Exact (Marţi, 31 martie 2015, 13:04)

      RaduMiron [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      Daca presedintele ar gandi ca poate reforma tara de unul singur (precum precedentul) tara nu se va reforma. O reforma este solida si ireversibila doar atunci cand este acceptata de marea majoritate a societatii si a autoritatilor. Clasa politica nu e menita sa fie mediul de "smardoiala" a 2-3 gasti interlope.
    • +3 (7 voturi)    
      continuare......bla-bla-bla..... (Marţi, 31 martie 2015, 13:45)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui de-departe-vin

      ........................
  • +1 (5 voturi)    
    In sfarsit (Marţi, 31 martie 2015, 13:50)

    Gabri73 [utilizator]

    Avem PRESEDINTE !

    Multumesc, Domnule klaus Johannis, pentru mine pentru fetita mea, pentru sotie si parintii mei, pentru speranta! Tot asa!
  • +3 (9 voturi)    
    Johannis ocolește problemele. (Marţi, 31 martie 2015, 13:52)

    vali47 [utilizator]

    Nu-mi place.În loc să rezolve,Johannis ocolește problemele și acestea rămân povară pe grumazul nostru,cu mafia comunistă a lui Ponta.Trăim între zâmbetul impertinent a lui Ponta,pe zi ce trece tot mai obraznic și grimasa lui Johannis care nu spune nimic.
  • +2 (4 voturi)    
    3 probleme... (Marţi, 31 martie 2015, 14:40)

    sng955 [utilizator]

    prin noi pentru noi, refinantarea productiei de armament cu retehnologizarea tuturor unitatilor de armament - tancul romanesc, avionul romanesc, tab-ul romanesc, proiectarea si realizarea submarinului pitic romanesc / concomitent cu reintroducerea urgenta a Delfinului in programul de inzestrare a marinei (!) si reintroducerea serviciului militar obligatoriu de minim 6 luni, cu programe de invatare a istoriei patriei, a unei meserii si lucrul cel mai important a LIMBII ROMANE !
    Si nu ultimul pe lista ( cu voia dvs !) - obligativitatea renasterii nationale, a unei politici nationale( nu numai pe hartie !) cu refacerea industriei nationale - la bunuri de larg consum, a industriei usoare, a lemnului si mobilei (stop export lemn brut !) si impozitarea fiecarui euro care iese din tara !
  • 0 (6 voturi)    
    un banc; Un ardelean sta si (Marţi, 31 martie 2015, 14:50)

    dr abcx [utilizator]

    se uita pierdut in zare. Cineva trecand intreaba: Ce faci bade sezi si cugeti?; Intorcand domol privirea ai raspunde: Ba numai sed.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanul îi greu de cap. (Miercuri, 1 aprilie 2015, 9:53)

    LiviuTimisoara [utilizator]

    Mă Ioane, Gheorghiță, Vasale, Pietre sau cum te mai numești tu dragă mioriticule... atunci când ai votat pe Ponta ai crezut toate minciunile lui, iar tu ăla cu Johannis, la fel. cel puțin 50 de ani vor mai trece și abia atunci generația următoare va învăța acest sistem diabolic numit Democrație Românească, Constituție și Legii contra Cetățeanului.
    România are datorii mari care trebuiesc plătite si pentru noi muritorii de rând nu o să fie bine niciodată.
    Adio vise dragii mei, tălpășița și via mapamond care mai poate, aici nu mai sunt covrigeii și dacă vin Rusii ne lasă fără aripioare.