Victor Ponta sustine ca nu este la curent cu proiectul legislativ al unor senatori PSD prin care un politician sa nu mai poate fi incatusat sau arestat

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2015, 12:41 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: AGERPRES
Premierul Victor Ponta sustine ca nu stie nimic despre proiectul unui grup de senatori PSD privind modificarea Codului de Procedura Penala, astfel incat un politician cercetat pentru coruptie sa nu mai poate fi incatusat, arestat sau adus cu mandat, ci maxim anchetat sub arest la domiciliu.

"Nu cunosc proiectul de care ma intrebati", a raspuns premierul, intrebat de ziaristi cum comenteaza aceasta initiativa, prezentata in exclusivitate de HotNews.ro.

"Dvs de unde aveti aceasta informatie?", l-a intrebat Victor Ponta pe ziaristul care il intreba.

"Nu cunosc, cand o sa le cunosc o sa va comentez", a mai spus Ponta, usor iritat de intrebarile presei.

Proiectul de lege prevede modificarea legii 135/ 2010 privind Codul de Procedura penala si nu a fost depus inca in Parlament.

Modificarile incep cu articolul 202, referitor la "scopul, conditiile generale de aplicare si categoriile masurilor preventive."

Potrivit initiatorilor,  arestarea preventiva se dispune in urmatoarele doua forme: arestul la domiciliu sau arestul sever. Acesta din urma, arestul sever, este un concept nou introdus, care nu exista in vechiul Cod de Procedura Penala.

La art. 208, se introduc doua alineate noi, avand urmatorul cuprins:

"(5) Inculpatul fata de care s-a dispus una din masurile prevazute la art 202 alin (4) lit. a), d) si e), nu este incatusat in nici o imprejurare, cu exceptia celor cercetati pentru infractiuni comise prin acte de violenta, a celor care s-au sustras urmaririi penale, precum si a inculpatilor care s-au opus masurii dispuse.

(6) Masurile luate fata de inculpatul retinut ori arestat, in vederea deplasarii in spatiul public, trebuie sa fie proportionale cu pericolul concret pentru ordinea publica aperciat potrivit art. 223".

O alta modificare vizeaza eliminarea posibilitatii de a dispune arestul la domiciliu pe baza gradului de pericol al infractiunii. Astfel, se propune modificarea art 218, alineatul doi, care elimina "gradul de pericol al infractiunii".

In noua forma, a articolului 218 alinieatul 2 are urmatorul cuprins: "Aprecierea indeplinirii conditiilor prevazute la alin (1) se face tinandu-se seama de (gradul de pericol al infractiunii se elimina) scopul masurii, de sanatatea, varsta, situatia familiala si alte circumstante personale ale inculpatului".












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
4387 vizualizari
  • +20 (20 voturi)    
    Normal ca nu cunoaste (Luni, 30 martie 2015, 12:05)

    CititorulComentator [utilizator]

    Il intrebati si voi aiurea de parca ar fi premier.
    • +15 (15 voturi)    
      Premierul nu este la curent, președintele PSD este (Luni, 30 martie 2015, 12:19)

      Harald [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Nu e treaba premierului Victor Ponta așa ceva, e treaba președintelui PSD Victor Ponta.

      Ziariștii ăștia nu știu niciodată pe cine să întrebe :)
    • +9 (9 voturi)    
      e deputat (ar fi replica lui Dottore) (Luni, 30 martie 2015, 13:37)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      nu stie ce face Tata Socru....http://www.petitieonline.net/petitie/petitie_pentru_dizolvarea_parlamentului_romaniei-p10022136.html
  • +11 (11 voturi)    
    Evident, Ponta minte, (Luni, 30 martie 2015, 12:18)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    premierul Ponta nu stie ce face deputatul Ponta.

    Omul asta trebuie arestat inainte sa scape de sub control personalitatile lui multiple si incarcerat la Balaceanca.
  • +7 (7 voturi)    
    PSD (Luni, 30 martie 2015, 12:22)

    MPopa [utilizator]

    Cine mai e presedinte de partid la PSD? A, tot domnul Ponta. Dar e si premier. Si parlamentar. S-a luat cu grijile guvernarii si n-are timp sa se intereseze de proiectele de lege propuse de partidul al carui presedinte este.
  • +10 (10 voturi)    
    poate sa bage mana in foc ca nu a fost facut pt el (Luni, 30 martie 2015, 12:49)

    snowflake [utilizator]

    poate sa bage mana in foc ca nu a fost facut pt el?
  • +16 (16 voturi)    
    Plagiator (Luni, 30 martie 2015, 12:57)

    NikosGalis [utilizator]

    Minte cum respira. Cred ca este inițiator. Probabil știe el de ce...
    Se pare ca vor sa iasă lumea in strada si sa ii schimbe.
  • +1 (1 vot)    
    Stiti ce? (Luni, 30 martie 2015, 13:26)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Eu cred ca era atat de absorbit sa munceasca pentru a face bine tarii si romanilor incat nu s-a mai updatat cu ce se intampla in Parlament si in propriul partid ...
  • +6 (6 voturi)    
    Ba știe! (Luni, 30 martie 2015, 13:29)

    ime [utilizator]

    Vezi să nu! Nu știu dacă există cineva care crede ce spune dl Ponta! Cred că nici el!
  • +7 (7 voturi)    
    Asta e... (Luni, 30 martie 2015, 13:32)

    sile [anonim]

    Daca ar fi fost in schimb o mana de PSD-isti adunati sa discute debarcare lui Ponta, pe undeva prin fundul Salajului, ar fi aflat in secunda doi.
  • +10 (10 voturi)    
    Inca o minciuna...... (Luni, 30 martie 2015, 13:32)

    DUCU [anonim]

    Cu ce a grsit aceasta natie , de are un asemenea mincinos ca prim-ministru ????
  • +2 (2 voturi)    
    Minciuna (Luni, 30 martie 2015, 14:41)

    fluturel [utilizator]

    Cred ca premierul PONTA ne considera niste prosti.
    Cum sa nu stie? Ce blestem pe acest popor!
  • +4 (4 voturi)    
    Cine-l mai crede pe viitorul puscariabil Ponta? (Luni, 30 martie 2015, 15:32)

    Plagarus [utilizator]

    Va fi plecat la urmatoarele funeralii ?
  • +2 (2 voturi)    
    cu siguranta (Luni, 30 martie 2015, 16:14)

    Octavian [anonim]

    Nici usturoi n-a mancat, nici gura nu-i miroase...
    • +4 (4 voturi)    
      Completare... (Luni, 30 martie 2015, 15:34)

      marki [utilizator] i-a raspuns lui Octavian

      Și va găsi un pretext să dea bir cu fugiții în ziua cu pricina. O vizită privată, ceva (ca în marțea aia neagră...), în stilu-i arogant, mincinos, binecunoscut.
      Să sperăm că va fi cântecul vostru de lebădă, ticăloșilor!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu stiu (Luni, 30 martie 2015, 19:18)

    feisbuk [anonim]

    Nu stiu! Nu stiu d-astea!