Traian Basescu, reactie la depunerea juramantului de catre Eugen Teodorovici: "Punct si... de la vara lui 2012, inainte"

de I.R.     HotNews.ro
Luni, 30 martie 2015, 12:04 Actualitate | Politic

Traian Basescu a facut un scurt comentariu in urma depunerii juramantului de catre Eugen Teodorovici in functia de ministru de Finante.

"Cu juramintul depus de Teodorovici, asta e. Punct si de la...vara lui 2012, INAINTE !" scrie Basescu pe pagina sa de Facebook.

Duminica, fostul presedinte i-a transmis un mesaj presedintelui Klaus Iohannis, cerandu-i sa nu il valideze pe Eugen Teodorovici in functia de ministru al Finantelor, pentru ca fostul ministru al Fondurilor Europene ar fi votat impotriva cererii de incuviintare a arestarii senatorului PSD Dan Sova. Basescu i-a mai spus presedintelui ca actul de a il valida pe Teodorovici "este un semnal care va trimite inapoi la Grivco si in bratele turnatorului Felix".

De asemenea, luni, Partidul Miscarea Populara a transmis un comunicat de presa in care dezaproba "complicitatea  creata intre Presedintele Klaus Iohannis si premierul Victor Ponta, in cazul Teodorovici".

"Desi o tara intreaga a constatat ca ministrul Teodorovici a votat in cazul Sova impotriva cererii DNA, presedintele Iohannis n-a avut nimic de obiectat si a semnat decretul de numire a acestuia in functie de ministru al Finantelor Publice. Eugen Teodorovici, senator, a avut prilejul sa constate din dosar acuzatiile DNA in cazul Sova, de falsificarea unor documente, de distrugerea altor probe. Acesta a si fost temeiul juridic al solicitarilor DNA. Teodorovici, alaturi de Ponta si Iohannis, au devenit exponentii opozitiei fata de o justitie independenta, fata de actiunile DNA de curatare a Romaniei de corupti", se acuza in comunicatul PMP.










3748 vizualizari
  • -8 (16 voturi)    
    Nepoliticos dar... (Luni, 30 martie 2015, 11:21)

    garett [anonim]

    "Cainii latra caravana trece"
    Timp de zece ani ne-am obisnuit cu iesirile sale, diferenta e ca acum "intelepciunea" lui nu mai valoreaza nimic! Ma intreb cat timp va mai fi bagat in seama de o parte a presei, e timpul sa iasa la pensie ca orice alt cetatean! Adio!
    • -3 (9 voturi)    
      nu ca orice alt cetatean. sa fie anchetat (Luni, 30 martie 2015, 13:28)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui garett

      a devenit mosier si s-a imbogatit punandu i pe altii sa fure pentru el. nu cred ca si merita pensia de presedinte. in alta ordine de idei, nu poti sa tragi la furat pentru tine si sa mai si iei pensie pentru asta.
      chiar nu si da seama ca nu mai este credibil?
    • 0 (2 voturi)    
      Cine'și uita istoria... (Luni, 30 martie 2015, 15:03)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui garett

      va repeta greșelile (cu prețul de rigoare), iar dacă nu ai bătrâni, ar trebuii sa'ti cumperi !!
      ...
      Plătiți fratilor, plătiți.
      Vor trece generații până DNA-ul românilor va tine cont si de zicalele romanilor...
      Cum Mama Zmeului putem fi prosti și deștepți în același timp???
      Hai sa trăiești.
      • -2 (4 voturi)    
        istoria nu se uita (Luni, 30 martie 2015, 15:37)

        jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        cine ar putea sa uite presedintii din anii de tranzitie interminabila: Ilici, constantinescu si base? nimeni, ca pe vremea lor s-a distrus tot ce a facut un comunist. ei ne au demonstrat ca se poate fura si pielea de pe om.
  • +4 (10 voturi)    
    Stil anti-stil (Luni, 30 martie 2015, 12:05)

    Daniels22026 [utilizator]

    Fie ca vrea sau nu, actualul presedinte este in competitie nu doar cu evenimentele, ci si cu stilul si rapiditatea de reactie a fostului presedinte.

    Johannis nu are decit de pierdut politic daca va cultiva incapatinat reactia lenta si neconvingatoare. Adevarul e ca-i foarte greu sa-l depasesti pe Basescu, care nu mai are nimic de pierdut.

    Mult mai intelept din partea lui Johannis, ar fi sa si-l apropie pe Basescu macar ca imagine, sa lase impresia unei continuitati pozitive a mandatului lui Basescu.

    Daca-s fi in locul lui Johannis, l-as invita public pe Basescu la Cotroceni, chipurile pentru o discutie binevenita despre securitatea nationala. Din punct de vedere mediatic conteaza enorm. Simpatizantii lui Basescu ar jubila, iar opozantii lui Basescu s-ar lansa in scenarii confuze. In plus, Johannis ar lasa impresia ca e activ, ca domina competitia cu fostul presedinte, care si-ar mai diminua criticile, ca sa nu decada in ochii simpatizantilor. Dar nu se va intimpla asa. Johannis va cadea pe locul 2 in competitia surda cu Basescu.
  • +2 (4 voturi)    
    Eu sper in mai bine! (Luni, 30 martie 2015, 12:26)

    Excelsior [utilizator]

    ...
    • +1 (3 voturi)    
      bazat pe ce?!? (Luni, 30 martie 2015, 15:05)

      Ion B [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

      Pe reacțiile și deciziile noului presedinte?
      • +1 (1 vot)    
        Nu chiar...pe realitatea obiectiva (Luni, 30 martie 2015, 18:44)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Ion B

        PS: Am zis mai bine nu "stralucit" ;P
  • -3 (9 voturi)    
    Băsescu e cam slăbuț cu fitilele (Luni, 30 martie 2015, 12:29)

    Con_stan_tin [utilizator]

    în ultima vreme, ar fi cazul să ia lecții de la Putin.
  • +3 (13 voturi)    
    Dl. Băsescu are dreptate (Luni, 30 martie 2015, 13:08)

    Vasilena [utilizator]

    Suntem în plină epocă "Grivco", iar USL-ul e mai puternic ca niciodată. Preşedintele "Pas cu pas" este fericit că ocupă un fotoliu la care nici în cele mai ascunse vise nu a îndrăznit în urmă cu 10 ani.Îmi aduc aminte cum era plimbat , ca un căţel de circ, în 2009, de către Geoană şi Antonescu.
    Cât despre Teodorovici, în afară de aspectul de gigolo pentru femeile mai coapte, altceva nu are. În vârful ministerului unde a fost cocoţat înainte, a fost ca apa sfinţită. Nu văd cum ar fi la Finanţe altfel.
  • -3 (9 voturi)    
    bătrânețe haina grea (Luni, 30 martie 2015, 14:01)

    @Mishu [utilizator]

    Basescu a ajuns ca pensionari de la bloc toată ziua latră fără motiv la lume doar sa facă scandal, culmea nu îi baga numeni în seamă