Ion Iliescu cere membrilor noii generatii de stanga sa isi asume ''o pozitie activa de militanti''

de I.C.     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2015, 14:09 Actualitate | Politic

Ion Iliescu
Foto: Agerpres
Presedintele de onoare al PSD, Ion Iliescu, prezent sambata la Oltenita, a declarat pentru Agerpres ca "stanga este chemata sa joace un rol activ" si a solicitat noii generatii de stanga "o pozitie activa de militanti".

"In lumea de azi stanga se confrunta cu anumite probleme, dar exista un spirit foarte activ de regenerare a ceea ce a caracterizat miscarea social-democrata de-a lungul vremii si care acum este chemata sa joace un rol activ", a spus Ion Iliescu.

Sfatul pe care fostul lider social-democrat il da viitorilor politicieni este sa se bazeze pe "experienta trecuta".

"Noua generatie de tineri care se conecteaza la acest curent de gandire sa se bazeze tocmai pe aceasta experienta si la nivel international, dar si ceea ce am acumulat in timp in acesti 25 de ani si sa aduca o nota de decenta, de responsabilitate si de activism pentru ca tineretul este receptiv la abordari de pe pozitii de stanga ale problemelor lumii contemporane", a afirmat Ion Iliescu.












[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2522 vizualizari
  • +30 (30 voturi)    
    a iesit fosila comunista sa dea lectii de social- (Sâmbătă, 28 martie 2015, 14:29)

    AliKimiku [utilizator]

    -democratie
  • +24 (24 voturi)    
    intrebare (Sâmbătă, 28 martie 2015, 14:30)

    Hipius [utilizator]

    Cand pleci?
    • +10 (10 voturi)    
      Reformulare ! (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:53)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Hipius

      Cand îl duce ?
  • +25 (25 voturi)    
    Militanti? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 14:32)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cu mineri in strada, ciomege, morti, pe stilul Iliescian?

    Criminalii au viata lunga, unii in puscarie, unii in libertate, dand sfaturi.
  • +25 (25 voturi)    
    dle Iliescu (Sâmbătă, 28 martie 2015, 14:33)

    Булга́ков [anonim]

    generatia la care faceti referinta este creatia sistemului ticalosit si corupt, produsul inactiunii si a involutiei pe care ati indus-o tarii cat timp ati stat cocotat in capul satului.
    nu va e mila de halul in care i-ati adus cu buna stiinta ?
    sunteti chiar cinic facind pe agitatorul ( nu ca nu ati avea experienta in asa ceva).
    minerii stiu de ce. nu-i asa?
  • +17 (17 voturi)    
    Intrebare pentru DNA (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:28)

    farty [utilizator]

    Oare Iliescu va plati vreodata pentru crimele de la mineriada + "revolutie"? De ce dormiti? Iliescu nu are nevoie de votul senatorilor sau a deputatilor, trebuie doar sa va faceti datoria!!!
    • +5 (5 voturi)    
      va plati! (Sâmbătă, 28 martie 2015, 17:05)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui farty

      pe lumea ailalta,dar va plati. aveti incredere in Cel care a zis: ''pe cel ticalos ticalos il voi pierde'' si ''plecati de la Mine blestematilor,in focul cel vesnic gatit diavolului si ingerilor lui''
      iliescu este ateu,adica nu crede ca exista rasplata pt bine si rau; iliescu este liber cugetator,adica crede ca minciuna este buna atunci cand serveste CAUZEI,iliescu este sarac dar cinstit,adica un criminal cinic pt care nici o faradelege nu e prea mare pt scopul lui: acela de a sta in capul mesei.
  • +9 (9 voturi)    
    Altul (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:30)

    CititorulComentator [utilizator]

    Ca vrea sa ia cu el cat mai multi pe lumea ailalta...
  • +14 (14 voturi)    
    CREDEAM CA TE PREGATESTI DE INTALNIREA CEA MARE (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:37)

    delacerbi [utilizator]

    si eu ai doresc sa se regenereze langa idolii domniei sale LENIN, NICOLAE, etc dar cred ca o sa trebuiasca sa dea cateva explicatii pt "prostioarele din 89"in rest sa auzim de bine ROMANIA!
    Scapati incet incet de toate jigodiile comuniste si de cele neocomuniste!
    in rest
    ROMANIA TE IUBESC!
    egal unde ma aflu
  • +10 (10 voturi)    
    Ion cu limbă de lemn. (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:08)

    vali47 [utilizator]

    Iliescu vorbește de înțelege fiecare ce vrea.Care este poziția activă de militanți după Iliescu?Milogeala,furtul,plagiatul,trântori pe banii noștri,lefegii la stat proști și leneși?Așa sunt actualii socialiști reprezentați de Ponta.
  • +11 (11 voturi)    
    Tanti Rosa? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:18)

    marki [utilizator]

    Noua „generație de stânga”? Vorbiți cumva despre „organizațiile infracționale” pesediste? Sau despre „cel mai cinstit guvern” în care DNA-ul a intrat ca-n brânză și în care se regăsesc nu mai puțin de 14 penali, în frunte cu prim-mitomanul țării?
    Pe ce lume trăiți, domnule Iliescu?
  • +8 (8 voturi)    
    ! (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:30)

    tudorr [utilizator]

    Bine ca Ninel n-a murit si poate, poate prinde si ziua cand va fi condamnat!
  • +10 (10 voturi)    
    Ma-sa mai traieste? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:53)

    Alui [utilizator]

    Sa stim daca are rost sa-l trimitem undeva! Asta a facut mai mult rau Romaniei decat cei mai mari dusmani ai ei!
  • +8 (8 voturi)    
    pe vremea (Sâmbătă, 28 martie 2015, 17:01)

    kripton [utilizator]

    cand conduceai komsomolul din romania,daca gaseai social democrati ii trimiteai la aiud si gherla.
    acum ne povestesti ce buna este social democratia. asta se numeste atitudine partinica sau deviationism de dreapta tovarase??
  • -3 (3 voturi)    
    Sunt un militant de stanga... (Sâmbătă, 28 martie 2015, 17:42)

    _tudor_ [utilizator]

    Tovarase Ion Iliescu,
    Sunt un militant de stanga! Imi asum identitatea mea si imi asum principiile politicii de stanga, desi in mediul meu social dreapta este ubicuitara
    Furnizez urmatorul exemplu al idee de politca de stanga, idee care vine in contradictie cu cele:ceea ce considera colegii mei: Principiul egalitatii de sanse: Desi nu suntem ( si nu ne nastem) egali, e datoria noastra a societatii sa asiguram tututor egalitate de sanse. Asa incat alocatia pentru copii, si alocatia pentru cresterea copiluui nu ar trebui sa fie proportionala cu contributiile parintilor la asigurarile sociale ci sa fie identica pentru toti copii pentru ca acestora si se adreseaza.
    Buneinteles o astfel de idee este una pur teoretica in lumea reala va fi intoteauna un mix de politici.
    Si acum intrebarea: Credeti dumneavoastra, tovarese Ion Ilisecu, ca mi-ar gasi un loc in partidul din care faceti parte sau ar trebui sa-mi gasesc - sau sa-mi fac - un partid de stanga ca opozitie la ideile liberale la fel de radicale ale colegilor mei?
  • +6 (6 voturi)    
    cind pleci (Sâmbătă, 28 martie 2015, 20:02)

    gopo111 [utilizator]

    Iliescu, poti sa ii iei cu tine pe toti neo comunisti astia, ca nu ne suparam, faceti ceva bun pt romania, cind moare sa va duceti si voi , scapam naibi de lichele