Oleg Malginov, ambasadorul Rusiei la Bucuresti: Sper ca oficialii care spun ca sistemul antiracheta e doar defensiv cred asta, dar noi avem o parere diferita. / Speram ca in luna mai va fi deschis Centrulu Cultural Rusesc la Bucuresti

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 28 martie 2015, 12:28 Actualitate | Politic

Ambasadorul Federatiei Ruse la Bucuresti, Oleg Malginov, afirma, intr-un interviu acordat agentiei de stiri Agerpres, ca a avut discutii "destul de sincere" cu autoritatile romane pe tema scutului antiracheta, adaugand, insa, ca spera ca oficialii care spun ca sistemul de la Deveselu este doar defensiv cred acest lucru, intrucat Moscova are o opinie diferita. Malginov aminteste, in interviu, ca 2015 este anul aniversarii a 70 de ani de la victoria in Al Doilea Razboi Mondial si se declara "surprins" ca "in ultimul an autoritatile de aici au incercat sa evite sa mentioneze ca am fost impreuna in ultima etapa a celui de-Al Doilea Razboi Mondial".  Oficialul rus anunta si deschiderea, in luna mai, a Centrului Cultural Rusesc la Bucuresti.

Oleg Malginov afirma, in interviu, in legatura cu scutul antiracheta: "Cand o parte creeaza un scut antiracheta, potentialul (militar - n.red.) al acesteia creste, iar potentialul celeilalte parti se reduce. Deci aceasta este discrepanta. Am discutat acest lucru. Sper ca autoritatile, oficialii care spun ca acest sistem e doar defensiv cred asta, dar noi avem o parere diferita. Ma aflu aici sa expun si acest punct de vedere autoritatilor, sa spun ca noi nu suntem de acord cu acest lucru".

In interviu, diplomatul rus mai vorbeste despre situatia din Ucraina, despre Transnistria si Republica Moldova, dar si despre relatia politica actuala dintre Romania si Federatia Rusa.

"Avem un schimb de anumite scrisori, felicitari si asa mai departe, dar la nivel politic nu avem contacte. Ceea ce e regretabil, deoarece, acum circa un an si jumatate, aveam planuri destul de bune cu privire la extinderea relatiilor noastre in multe domenii, in sfera politica, economica, culturala, educationala etc. Am avut proiecte de acorduri in anumite sfere care ar putea fi benefice atat pentru Romania, cat si pentru Federatia Rusa, deci nu sunt anulate. Sper. Sunt doar in asteptare. Sunt amanate putin, iar eu lucrez aici pentru a vedea in viitor posibilitatea de a implementa ideile la care am lucrat impreuna mai inainte. (...) Avem contacte printre operatori economici. Relatiile noastre in economie sunt inca destul de active. Speram sa nu obtinem rezultate foarte slabe in 2015, dar 2014 nu a fost rau, nivelul schimburilor comerciale a fost acelasi cu cel inregistrat in anii precedenti."


De asemenea, un alt subiect adus in discutia cu ambasadorul rus vizeaza sansele Romaniei de a atinge independenta energetica:

"Este la latitudinea Romaniei. De ce nu?Depinde de autoritati, depinde de oameni. Aveti resurse, nu numai petrol si gaze, dar si resurse hidro, cele regenerabile, resurse energetice non-traditionale, carbune, o centrala nucleara, asadar, de ce nu? Tara poate face in domeniul acesta ce doreste. Stiu ca aceasta intrebare e pusa in legatura cu exporturile de gaz rusesc catre Romania. Ei bine, daca tara nu are nevoie de gaz, daca ce are este suficient, ce putem sa facem? Daca doriti sa il vindeti mai departe altundeva asta este altceva, dar este normal. Dar sper ca stiti de ce scade cererea la gaz? Desigur, eficienta energetica creste, dar si anumite intreprinderi industriale, ce consumau mult gaz in domeniile industriei grele, metalurgiei, producerii de fertilizant, au fost oprite - asadar si acesta e un motiv", afirma Malginov.










3388 vizualizari
  • +13 (21 voturi)    
    Speram ca in luna mai (Sâmbătă, 28 martie 2015, 12:37)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    sa va luati toate catrafusele si sa dispareti!

    Cat o sa mai sufere lumea din cauza voastra?
    • 0 (0 voturi)    
      Cred (Sâmbătă, 28 martie 2015, 23:08)

      ooh [utilizator] i-a raspuns lui Romania, tara pomanagiilor

      Ca suntem o tara de tampiti. Posteaza unul un comentariu tampit, este aprobat, si primeste mai multe voturi pozitive decat negative.
  • +21 (25 voturi)    
    si noi speram, domnule ambasador (Sâmbătă, 28 martie 2015, 12:38)

    seb_h [utilizator]

    1. Speram ca poporul Rus sa le traga un shut de la putere fesebistilor ce-l au in frunte pe dictatorul Putin, Lubianka sa fie darimata si in locul ei sa se inalte Monumentul Martirilor din Gulagul Sovietic.
    2. Speram ca poporul Rus sa-si dezvolte fibra creatoare, de la Gogol, Dostoievski, Tolstoi, M.Bulagkov, Ceaikovski, Prokofiev etc, prin renuntarea la reminiscentele de brutalitate mongola sadite de pe vremea orpcininei lui ivan cel groaznic pina la fesebeul lui putin cel complexat.
    Si speram ca viitorul ambasador rus in Romania sa trateze cu respect poporul roman, nu cu reminiscente sovietice barbare si nesimtite.
    Fara stima [pt Dv si actuala Administratie de la Kremlin, de care speram inca o data sa scapam cit mai repede
  • +22 (22 voturi)    
    ..... ne returnati TEAZURUL? Pe cind ? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 12:40)

    mnicku [utilizator]

    ...... ca restul sint povesti nemuritoare.
    • +1 (1 vot)    
      tigva lui phutin va fi tezaur (Sâmbătă, 28 martie 2015, 22:53)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      expusa la antipa
  • +18 (18 voturi)    
    ... ref la centrul cultural. Il puteti inchide (Sâmbătă, 28 martie 2015, 12:45)

    mnicku [utilizator]

    pt ca sigur promovarea culturii rusenu se va face acolo.
    In primul rind o sa va raspinditi ideile comuniste de care noi sintem satui ...........
  • -19 (21 voturi)    
    speram (Sâmbătă, 28 martie 2015, 13:03)

    xanti [utilizator]

    Ca in luna mai sa scapam de liberali.
    • +6 (8 voturi)    
      Nu i-a omorat Putin pe toti? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 19:30)

      Romania, tara pomanagiilor [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Mai aveti liberali in Rusia?

      O sa-i vina si lui Putin randul, cat de curand...
  • +12 (12 voturi)    
    Sclav al lui Putin (Sâmbătă, 28 martie 2015, 13:59)

    AnduAndrei [utilizator]

    astia nu au contact cu lumea, normal ca sunt de parere ca oamenii vor centru cultural. Astia au pierdut contactul cu realitatea... sa se duca si sa plimbe ursu prin Siberia si sa ne lase in pace.
  • +8 (8 voturi)    
    apropo (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:30)

    delacerbi [utilizator]

    da acum cativa ani Romania era neinsemnata pt dl putin si cred ca incepe sa ai fie frica putin, Ro, Pl, etc inseamna acum UE ceva mult prea mare pentru gustul lui "putin" e greu sa recunoasca ca aceste tari cu putina semnificatie (militara) pt domnia sa in trecut devin acum parte a unui URIAS care vine asa ca o umbra de la apus si ai zboara de sub nas TIRANIA, DESPOTIA, aducand cu sine ceva ce el nu cunoaste LIBERTATE si DEMOCRATIE
  • +12 (12 voturi)    
    Centrul Cultural Rusesc (Sâmbătă, 28 martie 2015, 15:31)

    CititorulComentator [utilizator]

    E vorba de Centrul Rusesc de Propaganda de 2 lei, cred ca e o greseala in titlu.
    • +7 (9 voturi)    
      Is curios ce "cultura" e pe acolo (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:02)

      Locke Lamora [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      Practici seculare de dughit vodca? Tactici fesebisto-bullshevice de dezinformare si intimidare? Teoria anexarii statelor vecine? Metode de furt tezaure?
      • +3 (3 voturi)    
        incest/violuri/crime (Sâmbătă, 28 martie 2015, 22:55)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Locke Lamora

        asta e cultura rusa..asezonata cu votca
  • +7 (9 voturi)    
    excelenta (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:23)

    kripton [utilizator]

    ma consider un roman educat,care are habar de istoria rusiei si de cultura rusiei. asta inr-o tara in care aceste subiecte intereseaza pe foarte putini.
    in tineretea mea am urmarit cu entuziasm programul spatial al rusiei. am studiat glorioasa istorie militara a rusiei,care este formidabila.
    apreciez faptul ca deschideti un centru cultural in romania,pt ca aveti o mare cultura,care trebuie cunoscuta. evident,veti trimite spioni sub acoperirea de ''atasati culturali'' Va inteleg,si alte tari procedeaza la fel
    apreciez faptul ca sub conducerea lui vladimir vladimirovici PIB-ul rusiei a crescut de 6x. Ne-am dori sa avem conducatori la fel de eficienti ca domnia sa.
    INSA: noi romanii avem socoteli vechi cu rusia.
    era o fabula: mielul si lupul beau apa din rau,mielul la vale si lupul la deal,iar lupul se plangea ca mielul ii tulbura apa. asta este istoria relatiilor dintre statele noastre. zic state,nu vreau sa zic popoare. conducatorii rusiei au facut si bine si rau romaniei. noi credem ca mai mult rau,fara a uita si binele. Si regretam profund ca rusia priveste romania ca dusman,dupa ce a produs atata suferinta generatiilor trecute de romani.[din pacate asa se intampla si intre oameni,cel care a pagubit pe altul,tot el cu ura si gura mare]
    Incercati sa intelegeti ca pt a castiga prietenia romanilor trebuie sa nu ne mai mintiti,sa dati inapoi ceea ce inaintasii dvs AU FURAT [si stiti prea bine despre ce e vorba] sa lasati poporul din moldova IN PACE si sa renuntati la atitudinea de putere imperiala in relatia cu romanii. E greu,e foarte greu.Dar crestinismul ortodox v-ar putea invata sa o faceti si pe asta daca afi vrea sa faceti Voia Domnului.
    daca nu se poate,suntem nevoiti sa cautam in continuare protectia dusmanilor vostri. ca asa este in politica.
    Cu respect,un roman.
  • +7 (9 voturi)    
    am fost impreuna (Sâmbătă, 28 martie 2015, 16:31)

    kripton [utilizator]

    in ultima etapa a razboiului,da.asa este. si preferam sa nu vorbim despre asta,pt ca ar fi de reamintit modul mizerabil in care ati tratat nu dvs ci bunicii dvs nu pe noi ci pe bunicii nostri.
    eu va inteleg: s-au batut bine romanii impotriva voastra [fiindca le-ati dat motiv!] si asta timp de 3 ani!
    nu ne-a facut placere sa abandonam pe aliatul german alaturi de care am dat destui bocanci in gura nu rusiei,nu poporului rus ci balaurului sovietic
    Sa nu uitam ca unde ajungea soldatul roman,rusii isi aduceau copii sa fie botezati. traiau de prea mult timp sub ciuma rosie,despre care dvs vad ca nu spuneti nimic.adolf a omorat multi rusi,dar veneticii care au pus mana pe rusia in 1917 au omorat si mai multi. poate ar fi de discutat despre asta.
    Dupa razboi nenorocirile aduse de soviete asupra rusiei pravoslavnice s-au abatut si asupra romanilor
    asa ca nu avem de ce sa ne bucuram ca am fost cobeligeranti la finele razboiului. oricum nu ne-ati recunoscut acest statut la conferinta de pace.
    asa ca nu va plangeti ca nu vorbim despre asta.
  • +2 (6 voturi)    
    Dilaog (Sâmbătă, 28 martie 2015, 17:43)

    vertical1 [utilizator]

    Rusia trebuie sa inteleaga , ca scutul antiracheta este unul pur defensiv. Doar nu-si inchipuie nimeni ca o tara cu 22 de milioane locuitori va ataca o tara cu 150 de milioane de locuitori.Asta nu s-a intamplat niciodata in istorie si nici nu se va intampla.Insa in acelasi timp este dreptul Romaniei sa se apere in eventualitatea unui conflict ,de orice natura o fi el .Si Romania si-a asumat acest lucru.
    Pe plan economic , in ultimii ani Rusia a tratat Romania cum a vrut , si in general in defavoarea statului Roman .Industria prelucratoare de metale fiind in ograda sa si aducand-o cu pasi mari la faliment.Deci consumul in scadere al importurilor de gaze din Rusia se datoreaza si Rusiei.
    Mare parte din starea actuala a economiei , politicii si interesele statului Roman au fost subminate si datorita Rusiei.In acest caz problema fiind bine inteles si a Statului Roman care nu a stiut intotdeauna sa-si apere interesele.
    In ceea ce priveste Cultura .Nu cred ca se indoieste nimeni de valoarea unor scriitori ca Dostoievski , Tolstoi sau Gogol . Insa in acea perioada Rusia avea o politica in general corecta.
    In ultimii ani Rusia a avut o politica care nu i se cade unui stat nobil.Dar asta se poate schimba.
    • +3 (3 voturi)    
      politica in general corecta (Sâmbătă, 28 martie 2015, 21:11)

      kripton [utilizator] i-a raspuns lui vertical1

      a rusiei in perioada de aur a literaturii ruse 1820-80:
      - in caucaz poarta un razboi de 1/2 secol contra cerchezilor,care sunt atestati istoric in zona inca din sec 5 inainte de hristos. lupta imamului shamil contra cazacilor a ramas de pomina....tot atunci sunt adusi cecenii in granitele imperiului rus....contra vointei lor,desigur.
      -in 1863 rascoala poloneza. 250 mii morti.
      - la 1854 rusii ocupa principatele dunarene. daca nu interveneau franta+imp. britanic,deveneam gubernie. in basarabia ''eliberata'' in 1812 s-a interzis in 1818 invatamantul in moldoveneste. numai in rusa,atat. s-ar fi facut la fel si in principate daca s-ar fi putut. in epoca dar si azi toata mizeria e prezentata k lupta justa a crestinilor ortodocsi contra turcilor mahomedani aliati cu ereticii occidentali. asta k sa ''priceapa'' mujicii despre ce este vb.
  • +1 (1 vot)    
    de (Duminică, 29 martie 2015, 2:46)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    data asta, cu servere proxy cu tot, daca sint in romania, tot gasesc eu un pontiac, gustav, etc. Daca nu sint, norocul lor. De ambasador nu zic nimic, e doar un /// sovietic disperat, atit.