Surse oficiale: Presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, asteptat in Romania pe 1 aprilie

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2015, 16:15 Actualitate | Politic

Recep Tayyip Erdogan
Foto: Agerpres/AP
Presedintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, urmeaza sa faca o vizita la Bucuresti, saptamana viitoare, pe 1 aprilie, anunta Mediafax, citand surse oficiale. Liderul de la Ankara va avea, printre altele, o intrevedere cu presedintele Klaus Iohannis.

Recep Tayyip Erdogan va fi insotit de ministrul turc de Externe, Mevlut Cavusoglu. Seful diplomatiei turce se va intalni cu omologul sau roman, Bogdan Aurescu.

Recep Tayyip Erdogan a mai vizitat Romania in perioada in care era premier, in octombrie 2007.
























[P] Companie romaneasca cu ADN german. Echipa Kaufland in cifre

Kaufland Romania, lider in industria retail, cu o retea de 112 hipermarketuri, este cel mai mare angajator privat din economie, cu peste 16.000 de salariati si este urmat in top de catre OMV Petrom si Automobile Dacia. 84% dintre angajatii Kaufland lucreaza in vanzari, in timp ce 16% dintre acestia lucreaza in logistica sau in departamente suport din cadrul sediului central. 

2078 vizualizari

  • 0 (6 voturi)    
    Asta e un pic dictator! (Vineri, 27 martie 2015, 16:28)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Probabil ca Iohannis are nevoie de meditatii...
  • -5 (11 voturi)    
    Eu nu! (Vineri, 27 martie 2015, 16:31)

    methalman [utilizator]

    Eu nu pot sa fiu de acord cu aceasta vizita!

    Un dictator sustinut de americani doar din cauza intereselor din zona! In Turcia nu exista termenul de exprimare libera, internet liber si egalitate intre sexe!!!

    Rusine Johannis!
    • +6 (8 voturi)    
      Alternative (Vineri, 27 martie 2015, 17:04)

      adro [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      Nu am nimic cu poporul turc, dar reprezentantii regimului politic din Turcia ar merita un embargou diplomatic care sa sanctioneze deficitul de democratie din aceasta tara. Nu cred ca o sa-i vedem facand astfel de vizite in US sau UK, dar la noi sunt primiti.

      Pe de alta parte insa, pentru stabilitatea NATO e de preferat o orientare a Turciei spre tarile europene, in detrimentul Rusiei. Asta ar putea avea un efect benefic pana la urma chiar asupra ideii de democratie din Turcia, oricum mult mai bine decat alternativa colaborarii ei cu Rusia.
    • +1 (1 vot)    
      da (Vineri, 27 martie 2015, 21:55)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      fix de americani e sustinut islamistul vopsit erdogan.
      Cine ti-a spus, mazeta sau pontiac, poate gustav.
    • +2 (2 voturi)    
      dictator? (Sâmbătă, 28 martie 2015, 0:00)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui methalman

      cred ca visezi...Erdogan a castigat alegerile in mod clar si liber. poti sa nu fi de acord cu politica lui, asa cum nu sunt nici eu. derapajul Turciei spre islamism nu poate sa fie de bun augur. dar in acest caz este clar vointa turcilor de a urma acesta cale. daca esti democrat nu poti decat sa iei act de vointa majoritatilor turcilor de a urma calea islamismului, inca moderat, a lui Erdogan. mai departe vom vedea. de pilda ca a bagat Turcia in alianta sunita, alaturi de sauditi, contra shiitilor din Yemen. dar cand a fost cazul sa-i ajute pe kurzii din Siria sau din Irak contra ISIS, s-a codit mai mult decat trebuie.
  • +8 (8 voturi)    
    Miroase a business (Vineri, 27 martie 2015, 16:41)

    parol_monsher [utilizator]

    O conducta de gaz, ceva?...
  • +4 (6 voturi)    
    Atentie la data :) (Vineri, 27 martie 2015, 17:03)

    CititorulComentator [utilizator]

    :)))
  • -1 (1 vot)    
    De admirat... (Vineri, 27 martie 2015, 20:38)

    Mirobo [utilizator]

    ...poporul turc pentru harnicia lor.
    Vor ajunge departe indiferent de regimul politic .