Senatorul Cristian Bodea (PNL): Presedintele Romaniei nu poate blama intreg Parlamentul pentru cazul Sova / Iar derapam ca si cu Basescu

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 27 martie 2015, 13:32 Actualitate | Politic

Cristian Bodea
Foto: Senatul Romaniei
Senatorul liberal Cristian Bodea a declarat vineri ca presedintele Romaniei trebuie sa fie "un mediator si nu un procuror" si nu poate blama intreg Parlamentul pentru ceea ce s-a intamplat in cazul Sova, potrivit Agerpres.

Referindu-se la o postare a sefului statului de pe o retea de socializare, Bodea "ii atrage atentia" acestuia "sa-si supravegheze consilierii" si sa aiba grija "ce vorbe i se pun in gura", subliniind ca este convins ca textul respectiv a fost scris de unul dintre acestia si nu personal de Iohannis.

"As vrea sa amendez postarea de pe Facebook a presedintelui Iohannis. Miercuri seara, pe pagina de Facebook a presedintelui Romaniei a aparut un text in care cineva a scris ca 'inca o data Parlamentul a blocat Justitia'. Stiu ca nu Klaus Iohannis scrie pe Facebook, asa cum o fac eu. Stiu ca o fac consilierii lui. Dar as vrea sa-i atrag atentia presedintelui Romaniei ca are responsabilitatea sa isi supravegheze consilierii, sa aiba grija ce vorbe ii pun in gura. Presedintele Romaniei nu poate blama intreg Parlamentul pentru votul unei parti a membrilor sai. Senatul nu a facut scut in jurul lui Sova. Majoritatea celor prezenti in Senat au votat pentru incuviintarea cererii de arestare a lui Dan Sova. O parte din conducerea Senatului, presedintele si cativa vicepresedinti de la PSD au facut un smen politic si legislativ. Pentru asta nu blamezi intreg Senatul si Parlamentul. Nu arunci anatema pe toti, indiferent cum au votat", a declarat, in conferinta de presa, Bodea.

El a precizat ca, fiind acuzat "la gramada", se simte nedreptatit.

"Nu poate sa vina cu un consilier prezidential sa ma acuze la gramada cu cei care au votat pentru a opri justitia sa isi faca datoria. Este nedrept atat fata de mine, cat si fata de cei 53 de senatori liberali si ceilalti 26 de senatori de la alte partide care au permis-o", a spus Bodea.

Senatorul liberal a mentionat ca i-a atras atentia actualului presedinte, chiar inainte de a fi investit, "sa nu il copieze pe Traian Basescu".

"Ce facea Basescu? Arunca anatema pe toate institutiile, pe tot Parlamentul, pe tot, tot, tot. Nu are scuza ca cineva s-a scapat si nu a vazut. Pentru ca trebuia de la inceput sa stabileasca asta: Baieti, acolo nu scrieti nimic fara sa stiu eu. Nu poti sa arunci anatema pe intreg Parlamentul, pentru ca nu a votat intreg parlamentul la Sova, ci doar Senatul. De ce arunci vina pe cei din Camera Deputatilor? Nu am treaba cu el, dar exista niste limite de la care trebuie atrasa atentia ca depaseste normalul. Iar derapam ca si cu Basescu. Or sa se supere de la noi (PNL-n.r.) ca iar ma iau de Iohannis, dar cineva trebuie sa ia pozitie in numele Parlamentului", a subliniat senatorul.










2223 vizualizari
  • +11 (13 voturi)    
    Vai, vai, vai! (Vineri, 27 martie 2015, 13:47)

    Anna O. [utilizator]

    Ce presedinte rau! Pai cum si-a permis el asa ceva? Sa nu va mai lase pe voi, care ati castigat, prin cinste si corectitudine, alegerile pentru el, sa va faceti treaba aia mare chiar, acolo, in Parlament...! Las' ca o rezolvam noi zilele astea, in strada, cu multe, multe biipuri!
    • +7 (7 voturi)    
      cita obraznicie!!!!!! (Vineri, 27 martie 2015, 14:26)

      vall [anonim] i-a raspuns lui Anna O.

      daca puterea tace si se ascunde in speranta trecerii celor trei zile fatidice era cazul sa se trezeasca o scula din opozitia dorminda care sa ia atitudine..o tempore...cit de penibil
    • -3 (7 voturi)    
      vezi ca are dreptate (Vineri, 27 martie 2015, 14:27)

      freestyle [utilizator] i-a raspuns lui Anna O.

      si ce rezolvati voi in strada? o treaba mare sau una mica?
    • +5 (5 voturi)    
      corect!! (Vineri, 27 martie 2015, 14:33)

      lili [anonim] i-a raspuns lui Anna O.

      O adunatura de penali se supara, vezi Doamne, pai, noi daca am zice ceea ce am vrea sa zicem de cate ori ne-ati suparat, ce credeti ca v-am spune, dle parlamentar suparat, nevoie mare!
      Ciocu' mic, vorba unei colege de-a voastra, sa va fie rusine, o adunatura de corupti si incompetenti imbogatiti din hotii!!!
      Nici UNU dintre voi nu merita sa fie acolo, in Parlamentul Romaniei!!!
    • -3 (5 voturi)    
      are dreptate (Vineri, 27 martie 2015, 14:40)

      george dan [anonim] i-a raspuns lui Anna O.

      presedintele nostru comunica cu poporul pe facebook. Nu poti sti niciodata daca ce scrie acolo a spus el sau consilierii lui, sau daca aia e cu adevarat parerea lui. Mi se pare o lipsa de respect pentru cetatean.

      Ce vrea iohanis este eliminarea totala parlamentului, ceea ce duce inevitabil la dictatura. trebuie mare grija. nu zic ca nu or fi corupti, dar sa lasam justitia sa-si dea verdictul, nu sa arestam pe referate de procurori.
  • +5 (7 voturi)    
    Cum sa nu blamezi (Vineri, 27 martie 2015, 13:55)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cocina de infractori, mafioti si traficanti denumita parlament? Mafiotilor, la puscarie!
  • +5 (7 voturi)    
    Suspendarea re-loaded (Vineri, 27 martie 2015, 13:55)

    Daniels22026 [utilizator]

    Tot lupta anti-coruptie va genera si cea de-a treia suspendare prezidentiala. Oare nu s-ar putea si invers?

    Ridica-te acum frate Johannis! Daca ne auzi, ridica-te si miruieste parlamentul. Se poate si cu usturoi si tarus de lemn daca vrei, numai miruieste-i odata pe toti!

    Sintem de partea ta, sintem de partea dreptatii!. Lupta-te vitejeste, ca un presedinte adevarat si Romania iti va fi recunoscatoare!

    Jos mafia transpartinica!
  • +6 (8 voturi)    
    Domnu' senator, (Vineri, 27 martie 2015, 14:05)

    Armadilo [utilizator]

    Mai bine taceai, va aparati unul pe altul ca orbul bastonul.


    Se vede de la o posta, doar o miscare de strada puternica va mai scoate hotia din voi.


    Suntem satui de voi! Ati distrus o tara intreaga in numele propriei bunastari si huzureli.
  • +6 (6 voturi)    
    Presedintele este responsabili Poporului nu PNL! (Vineri, 27 martie 2015, 14:20)

    ionica [anonim]

    Sa fie clar :

    Presedintele al Romaniei Klaus Johannis este responsabili Poporului Roman care la randul lui la ales pentru a veghia bunul demers a Institutilor infectate de SUPRACORUPTIE .

    Asa ca si Senatori PSD sind anchetati Senatori PNL-PDL .

    Nici Senatul nici Parlamentul nu sta mai presus de Lege .

    Poporul Roman mai presus decat Partidul , mai presus decat puparimea SUPRACORUPTIEI a Partidelor Mafiote in Senatul al Romaniei !
  • +3 (5 voturi)    
    stabileste-ti locul (Vineri, 27 martie 2015, 15:08)

    alex [anonim]

    te simti bine cu colegii?

    da- stai acolo
    nu- hai la noi (cetatenii fara imunitate si privildegii)
  • +4 (4 voturi)    
    Hopa! (Vineri, 27 martie 2015, 15:09)

    Florence [anonim]

    Incep sa se razvrateasca sugacii!
  • +2 (4 voturi)    
    Da-ti demisia, cinstitule! (Vineri, 27 martie 2015, 15:31)

    Metec [utilizator]

    Amice, nu e de vina presedintele, daca Parlamentul si-a creat faima de maica a coruptiei! Renumele e vechi, asa ca trebuia sa iti asumi pata asta cand ai candidat. Asa ca, daca vrei sa te credem ca esti onest si fara prihana, ia fa mata un pas inapoi din Parlament sau, la alegee, denunta cu gura plina blatul institutiei cu miseii! Asa te desolidarizezi de coruptie. Ceea ce ai spus tu arata ca te solidarizezi cu Parlamentul, indiferent de cum ai votat.
  • +1 (1 vot)    
    Președintele nu poate dar noi putem. (Vineri, 27 martie 2015, 16:43)

    vali47 [utilizator]

    Pentru ce sa întâmplat în cazurile Vosganian,Borbely și Șova considerăm parlamentarii o gașcă mafiotă care se ascunde în Parlament de rigorile legii.Parlamentarii sunt considerați niște borfași ordinari,pentru-că nu protejează cinstea ci hoția.