Iohannis a participat miercuri seara la un dineu oferit de Casa Regala la Peles. FOTO

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 26 martie 2015, 10:38 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis Casa Regala
Foto: Hotnews
Klaus Iohannis a anuntat pe facebook ca a participat seara trecuta la un dineu la castelul Peles si a transmis ca familia Regală reprezintă un simbol al valorilor pe care le admira.

"Împreună cu soția mea am participat aseară la dineul oficial oferit de Casa Regală la Castelul Peleș, cu ocazia zilei de naștere a Principesei Moștenitoare Margareta. Pentru mine, Familia Regală reprezintă nu numai o pagină esențială din istoria țării noastre, ci și un simbol al valorilor pe care le admir: respect față de oameni, putere de a trece peste nedreptăți și greutăți, generozitate și bunăcuviință", a scris seful statului.


Citeste mai multe despre   











[P] JYSK Romania plateste 15 lei / zi pentru tichetele de masa ale angajatilor sai

JYSK Romania, parte a grupului scandinav JYSK Nordic, unul dintre cei mai mari retaileri de mobilier si decoratiuni interioare din Europa, a majorat, incepand cu data de 1 decembrie 2016, valoarea tichetelor de masa acordate angajatilor sai. Astfel, valoarea nominala a unui tichet de masa a ajuns la 15 lei, suma maxima prevazuta de lege.
2599 vizualizari
  • +9 (9 voturi)    
    Ce dragut. (Joi, 26 martie 2015, 10:45)

    mikeyu [utilizator]

    S-a simtit bine doamna? Dar domnul, s-a simtit important? Toate protocoalele au fost respectate? Paltonul este unde trebuie? Mercedesul are demaraj? Sova a venit?
    Devenim lame mr. prezident. Ne credem prea importanti, fara sa dam ceva in schimb.
  • +9 (9 voturi)    
    e clar! (Joi, 26 martie 2015, 10:49)

    Kpriciu [utilizator]

    Tara arde si baba si piaptana!
    • -3 (3 voturi)    
      Nu e (doar) pentru noi (Joi, 26 martie 2015, 11:07)

      Demnitate, eticheta, imagine [anonim] i-a raspuns lui Kpriciu

      N-ai inteles, reprezinta imaginea Romaniei in lume, felul cum ar trebui sa ne perceapa Europa. Presedintele are si rolul de a expune traditia, cultura, aspiratiile tarii pe care o reprezinta. Presedintele este un brand, si trebuie sa fie unul de calitate. Asta inseamna (si) imagine. La fel e si in Vest, se pune mult pret pe imagine, eticheta si protocol, pana acum ei ne percepeau ca pe niste salbatici din Est... Trebuie sa le demonstram ca suntem o tara cu istorie si traditie a democratiei, intrerupta de comunism, pe care nu il mai dorim inapoi. Adica (si) imaginea aia ceapista cu turma de ''oi'' infratita in ''egalitate'' si ''competenta'', trebuie sa dispara. Pe bunicul meu veteran de razboi, l-au etichetat comunistii ca ''Muncitor sanitar'', desi era medic generalist si capitan ...
  • +6 (6 voturi)    
    Iohannis trebuie sa isi exercite atributiile (Joi, 26 martie 2015, 11:36)

    Metec [utilizator]

    Pana acum, presedintele ales cu speranta de majoritatea romanilor a facut exces de gesturi simbolice: tras de clopote in Ucraina, slujbe in memoria deportatilor in Siberia, decoratii pentru fostii detinuti politici, etc. Cand a fost vorba sa actioneze, ne-a gratulat cu un mesaj pe Facebook, treaba la indemana oricui, de altfel. Acum, insa, lucrurile trebuie sa se miste, domnule Presedinte! Refuzul Parlamentului de a da curs unor cereri bine motivate ale DNA de a permite cercetarea in stare de arest a mai multor demnitari: Vosganian, Borbely, Sova, trebuie sa nasca o reactie a Administratiei Prezidentiale, macar de mediere intre Justitie si Parlament, daca nu de partea DNA (cum actiona fostul presedinte)! Fiti impartial, dar nu indiferent!
  • +5 (5 voturi)    
    mda (Joi, 26 martie 2015, 11:38)

    torna_fratre [utilizator]

    Cred ca mesajul pe care l-a postat pe Facebook, dupa votul pentru Sova,l-a scris intr-o mica pauza la toaleta dupa ce a ciocnit un pahar cu un alt obosit simbolist monarhic.
    Cred ca s-a simtit deranjat dar consilierul cu perdeaua gri i-a spus ca daca nu scrie ceva pe Facebook romanii o sa-si bage picioarele in Romania lucrului bine tacut!
    Ori Johannis ori o statuie de ceara la Cotroceni nimeni nu va observa diferenta.
    • +2 (2 voturi)    
      nu cred (Joi, 26 martie 2015, 12:47)

      mikeyu [utilizator] i-a raspuns lui torna_fratre

      ca l-a scris el. Era in drum spre sindrofie.
  • -2 (2 voturi)    
    Bravo,Johannis! (Joi, 26 martie 2015, 12:57)

    rocco [anonim]

    Felicitari, domnule Presedinte! Ne reprezentati stralucit in orice moment!
    Familia Regala este cu adevarat un simbol al unor valori importante pe care ne bucuram ca le admirati.Daca am aprecia cu totii aceste valori, respectul,generozitatea si mai ales bunacuviinta, n-ar mai exista comentarii (degradante!) precum cele de mai sus
    • 0 (0 voturi)    
      Respectul si buna cuviinta sa fie reciproce! (Joi, 26 martie 2015, 14:30)

      Metec [utilizator] i-a raspuns lui rocco

      Din respect pentru alegatori, dl.Iohannis trebuie sa isi exercite atributiile constitutionale. Daca nu din respect, macar din buna cuviinta...