Victor Ponta: Majorarea TVA de la 19% la 24%, o crima impotriva economiei romanesti facuta in 2010 de criminali pe care ii vedem azi la televizor explicandu-ne cum vor reduce ei din nou TVA dupa ce l-au marit

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2015, 12:48 Actualitate | Politic

Majorarea TVA de la 19% la 24% facuta in 2010 de Guvernul Boc reprezinta "o crima impotriva economiei romanesti", facuta de "criminali pe care ii vedem azi la televizor explicandu-ne cum vor reduce ei din nou TVA dupa ce l-au marit", a declarat premierul Victor Ponta in deschiderea sedintei de Guvern de miercuri.

"Argumentele pentru redcerea TVA nu vi le mai spun inca o data pentru ca cred ca le stie toata lumea, de ce trecerea de la 19% la 24% a fost cea mai mare greseala, o crima impotriva economiei romanesti facuta in 2010 de criminali pe care ii vedem azi la televizor explicandu-ne cum vor reduce ei din nou TVA dupa ce l-au marit", a declarat Ponta.

Premierul Victor Ponta a anuntat ca miecuri vor fi aprobate in Guvern proiectul de Cod Fiscal si proiectul de Procedura Fiscala.

Potrivit unei sinteze prezentate in Guver, proiectul de Cod Fiscal prevede: reducerea TVA de la 24% la 20% incepand cu 1 ianuarie 2016, scaderea contributiilor sociale de stat, impozitarea stimulativa a microintreprinderilor, elimiarea impozitului pe dividende, scaderea cotei unice de la 16% la 14% de la 1 ianuarie 2019, scaderi de accize si eliminarea taxei pe constructii speciale.












[P] ​Accepta provocarea unui business fara hartii! E mai simplu decat crezi               

Activitatile noastre zilnice sunt din ce in ce mai orientate catre mediul electronic si online. Traim intr-un ritm care ne-a impus sa adoptam solutii eficiente si sigure pentru a plati facturi si taxe, a face cumparaturi, a verifica soldurile bancare, etc. Este o practica pe care am ales-o din dorinta de a simplifica lucrurile si pe care multi dintre noi ne dorim sa o regasim si in viata profesionala, unde cautam solutii pentru a depasi constrangerile de timp si spatiu atunci cand trebuie sa obtinem  o aprobare, sa  semnam rapid un contract sau sa accesam un document de la distanta.
2731 vizualizari
  • -2 (10 voturi)    
    Bine, cu criminalii ii dau ... (Miercuri, 25 martie 2015, 12:54)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...dreptate. Dar totusi: ,,TVA'' este de genul feminin sau masculin? (,,...dupa ce l-au marit ")...Corect: genul masculin!...Pai, cum nu? ,,Ponta'', nu e tot ,,masculin''?...
  • +11 (17 voturi)    
    bun, corect (Miercuri, 25 martie 2015, 12:55)

    marcu [anonim]

    Dar am o nelamurire. Ok, astia au fost prosti, terminati, hoti, nesimtiti, au marit TVA-ul, au scazut salariile, etc.

    Apoi ai venit la putere tu, Victor Ponta, cu o majoritate convarsitoare. De ce nu ai luat a doua zi decizia scaderii TVA la 19%, restabilirea imediata a salariilor samd? E vorba totusi de ani buni de cand esti prim ministru.
  • +19 (21 voturi)    
    ??? (Miercuri, 25 martie 2015, 13:01)

    dANIEL [anonim]

    Pai voi sunteti la putere de vreo 3 ani! Daca-i asa crima, voi de ce nu l-ati redus pana acum???
  • +11 (13 voturi)    
    Daca Ponta ajungea presedinte... (Miercuri, 25 martie 2015, 13:02)

    Johanis [utilizator]

    nici prin gand nu-i trecea sa miscsoreze cota de TVA.
    Mizeaza pe aceasta masura numai pentru a nu disparea din politica. Chiar si-asa.....
    • +5 (5 voturi)    
      iti da cu o mana si-ti ia cu 10 (Miercuri, 25 martie 2015, 13:39)

      seb [anonim] i-a raspuns lui Johanis

      cam astea sunt in esenta noile masuri ale lui Ponta.

      Se fac ca scad TVA-ul, reduc niste impozite, cat sa nu faca lumea scandal pana trece legea.

      Dar la cat a fost extinsa baza de impozitare si la ce institutii fiscale de forta ne pregatesc, mai rau ca pe vremuri, nu zic nimic.

      Vorba aia, afara e gardu', inauntru leopardu'.
  • +15 (21 voturi)    
    bai plagiatorule (Miercuri, 25 martie 2015, 13:03)

    sucaa [utilizator]

    crima impotriva economiei romanesti a ost atunci cand psd-ul si pnl-ul lui tariceanu au aruncat cu banii inainte de alegeri si in prag de criza economica mondiala.
    atunci s-a distrus economia romaneasca.
    cea urmat a fost efectul. voi ati fost cauza nemernicilor.
    in fuga dupa voturi in 2008 v-ati batut joc de pib-ul Romaniei.
    La o crestere de peste 7% ati facut un deficit bugetar de 6%.
    fa un calcul cati bani ati cheltuit IN PLUS fata de ce s-a bugetat initial.
    si ati impovarat bugetul si pentru anii urmatori prin cresteri ireale de pensii si salarii.
    miniti cu o nerusinare greu de imaginat...
    • +6 (6 voturi)    
      e o noutate? (Miercuri, 25 martie 2015, 14:31)

      Europiu [utilizator] i-a raspuns lui sucaa

      citez:

      "minti cu o nerusinare greu de imaginat..."

      Cred ca si postarile noastre sufera din cauza ca repetam, obsesiv, niste adevaruri de mult dovedite... Ha-ha-ha!

      Ce ma intreb eu, totusi: de ce nu-i da nimeni peste nas lui Glagorie asta cu intrebarea ce anume concret ar fi facut el in 2010 daca ar fi fost (Doamne-ti multam ca n-a fost!) premier?

      Nu de alta, dar de 3 ani de cand e la putere in afara de a disparea ca magaru' (ce este) in ceata la momente "delicate", nu prea a demonstrat ca ar avea boashe.
      • +2 (2 voturi)    
        TVA-ul (Miercuri, 25 martie 2015, 18:36)

        sareta [utilizator] i-a raspuns lui Europiu

        ...derbedeul,iresponsabilul vesel si gasca hotilor PSD sunt vinovati de acest TVA ! A uitat ca tocmai ei au cerut Curtii Constitutionale sa respinga reducerea pensiilor ptr. 6 luni ...era o alternativa sanatoasa la cresterea TVA !
  • +10 (10 voturi)    
    distrage atentia (Miercuri, 25 martie 2015, 13:06)

    Kpriciu [utilizator]

    Bine, fa, Ponto, aia criminali, dar tot mai huiduiti si urati de catre popor sunteti tu si intreg pesedeu mafiot, HOTILOR! Jos Guvernul PENAL!
  • +11 (11 voturi)    
    Ponta - limbaj de extremist separatist rusofon (Miercuri, 25 martie 2015, 13:06)

    uluit [utilizator]

    Astept din partea ziaristilor, un sumar cu numarul taxelor si impozitelor marite de catre "criminalii" guvernului Ponta.

    Ponta are un criminal "onorific" (la propriu) in partidul PSD-ist pe care-l pastoreste, care ne sfideaza de 25 de ani Justitia, vicitimele Revolutiei din '89 si Mineriadei din 13-15 Iunie. Ala care a facut scoala la rusi si e foarte mandru ca-i comunist, profitand atat de regimul dictatorial cat si de cel "democratic".
    Cu voia dumneavoastra, ultimul pe lista. Ion Kiliescu.
  • +11 (11 voturi)    
    Zidul PSD-UNPR (Miercuri, 25 martie 2015, 13:11)

    XtrO [utilizator]

    Domnule Ponta, nu stiu ce vom mai vedea azi la televizor, pana una-alta vedem cu din nou 'respectabilii' senatori PSD-UNPR fac zid in jurul infractorilor, blocand (din nou!) actiunile Justitiei impotriva hotilor, manglitorilor si a spagarilor din gruparea infractionala pe care cu onoare (??) o conduceti.
    PS. Daca nu ati inteles care au fost motivele majorarii TVA la momentul respectiv, mai bine lasati pe altcineva sa conduca Guvernul, inseamna ca nu pricepeti nimic din ce inseamna a gestiona lucid o situatie de criza. Populismul gretos de tip grecesc actual, ne-ar fi aruncat in haos, cea ce nu pare ca intelegeti sau ca v-ar pasa.
  • +13 (13 voturi)    
    Omul este intradevar bolnav la... (Miercuri, 25 martie 2015, 13:14)

    gica43 [utilizator]

    ...etajul superior.Nu este bun absolut de nimic decat de minciuni,obraznicii si imbecilitati.Dar,din pacate,ii merge cu noi !!!
  • +12 (12 voturi)    
    Ponta patriotul (Miercuri, 25 martie 2015, 13:14)

    MPopa [utilizator]

    Sa recapitulam: vine criza economica in 2008, Romania cu deficit imens si confruntandu-se cu retragerea masiva de capital strain. Guvernul decide reducerea salariilor si a pensiilor. Curtea Constitutionala decide ca nu e legal sa fie taiate pensiile (ceea ce nu-l impiedica pe Ponta sa afirme sus si tare ca el a dat pensiile inapoi). Boc recurge atunci la ultima alternativa exceptand deprecierea si mai abrupta a monedei: cresterea TVA. Basescu a declarat pe loc ca e o idee proasta, totusi solutia s-a implementat.
    Boc, asa fara orizont economic cum e, are totusi meritul ca a scos tara din criza (ce-i drept pe spinarea bugetarilor). PSD-ul a profitat, a ajuns la putere din cauza nemultumirii generale si-acum tine lectii de patriotism. Numai ca nu suntem toti loviti de Alzheimer ca sa uitam cum stateau lucrurile acum 7 ani.
  • +7 (7 voturi)    
    asta cam asa este:))) (Miercuri, 25 martie 2015, 13:16)

    jackalphonse [utilizator]

    ce politica de doi bani avem.
    si tu poanto ziceai ca nu vrei exploatare la RM si gaze de sist si ai zis un mare da dupa ce ai intrat PM. sunteti toti la fel, niste manipulatori!
  • +9 (11 voturi)    
    Plagiatorule (Miercuri, 25 martie 2015, 13:18)

    CititorulComentator [utilizator]

    De ce nu ati micsorat TVA-ul din 2012, criminalilor...voi sunteti la putere de atunci, aveti ale treburi, mafii si trafic voi...
  • +9 (11 voturi)    
    As vrea sa-l intreb pe acest... (Miercuri, 25 martie 2015, 13:19)

    gica43 [utilizator]

    .....idiot :Ce mama dracului ai fi facut tu si cu haita ta de ...genii ,ce masuri ai fi luat in iulie 2010 ? Vad ca niciun ziarist nu binevoieste sa-i adreseze aceasta intrebare !!!
  • +8 (8 voturi)    
    criminali... (Miercuri, 25 martie 2015, 13:41)

    astronaut [utilizator]

    sunteti voi bai , daca din 2012 esti in cunostiinta de cauza si ai tergiversat aceasta situatie ! Hai sictir !
  • +7 (7 voturi)    
    Nu minca fara cartela (Miercuri, 25 martie 2015, 13:47)

    Gicu [anonim]

    Jigodie mai mare ca Ponta nu o sa mai vedem, se da mare ca reduce aia, aia si pe de alta parte pune taxe, taxe locale crescute, taxa pe stilp, in combustibil si noi il credem pe boul asta ca face bine tari. Asta am votat asa ne trebuie sa ia pielea de pe noi o merita cred, in loc sa ii belim noi pe ei.
  • +3 (5 voturi)    
    cine? (Miercuri, 25 martie 2015, 13:51)

    zigot [utilizator]

    a decis majorarea tva? iti mai aduci aminte plagiatorule?
    cred ca parlamentul care iti ocroteste prietenul " dan sova" cel mai mare ministru al celui mai corect guvern!
    aud?