Darius Valcov catre senatori: Votati DA sau imi dau demisia din Senat

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 25 martie 2015, 12:11 Actualitate | Politic

Darius Valcov
Foto: gov.ro
Darius Valcov le-a cerut astazi colegilor senatori sa voteze DA la cererea DNA pentru inceperea urmaririi penale si retinerea sa, spunand ca altfel va demisiona din Senat. In jurul orei 12.00 a inceput votul senatorilor pentru cererile DNA privindu-i pe Darius Valcov si Dan Sova, amandoi senatori.

Valcov a spus in plenul Senatului ca a avut pregatit un discurs, dar a ales sa-l sustina in fata judecatorilor.

"Astazi este Buna Vestire. Primim o veste buna: Codul fiscal, Codul de procedura fiscala vor fi aprobate azi in Guvern, vor veni la noi in Senat si apoi in Camera Deputatilor. De asta trebuie sa ne ocupam. In ceea ce priveste speta in cauza, de ceea ce eu sunt acuzat de catre procurori, va rog sa lasati justitia sa spuna daca eu trebuie sa fiu retinut sau arestat. De aceea, solicitarea mea este sa dati un vot 'da'. Fiind si ziua mea, cred ca este o rugaminte in plus, rugaminte pe care o fac de a nu ma pune in situatia de a imi da demisia din functia de senator pentru a ajunge in fata instantei", a declarat Valcov, potrivit Agerpres.










7385 vizualizari
  • +7 (7 voturi)    
    cinste lui (Miercuri, 25 martie 2015, 12:16)

    condrescu [utilizator]

    cinste lui ! asa hot cinstit mai rar... brava, suntem pe maini bune
  • +2 (4 voturi)    
    Corect (Miercuri, 25 martie 2015, 12:17)

    Carmen [anonim]

    Este de apreciat! Sper ca nu este duplicitar ca Ponta.
  • +8 (8 voturi)    
    noi ăștia.. (Miercuri, 25 martie 2015, 12:19)

    OnePiece [utilizator]

    oamenii de rand te rugăm să nu glumești cu demisia, nu ne permitem sa te pierdem..
  • +5 (5 voturi)    
    Sa te tii... (Miercuri, 25 martie 2015, 12:21)

    Anna O. [utilizator]

    ...ce scene lacrimogene vor urma, cum o sa-l planga, cum o sa-l laude, ca, vai, ce baiat bun, au-au-au, si ce DNA hain...
    Si daca o sa faca ce le-a cerut, sigur il vor scapa pe Sova, asa, compensator, in zi de sarbatoare!
  • +7 (7 voturi)    
    Mai demn decit Sova (Miercuri, 25 martie 2015, 12:24)

    Daniels22026 [utilizator]

    Si printre mafioti exista diferente. Unii se poarta totusi cu mai multa demnitate.
  • +10 (10 voturi)    
    Hurezeanu (Miercuri, 25 martie 2015, 12:28)

    Georgica [anonim]

    La DIgi 24 ieri a spus ca e prea multa telejustitie, si ca ar trebui sa ne ocupam si de altceva, de spitale si autostrazi, texto asa a spus. Si sa avem "o perspectiva mai larga". Dar cine i-a impiedicat pe politicieni sa faca asta pana acum?

    Imi spuneti si mie ce interese are dl Hurezeanu, in afara de faptul ca face pe diplomatul cu orice pret?
  • +10 (10 voturi)    
    La Mulți Ani (Miercuri, 25 martie 2015, 12:36)

    Maica Reteza [utilizator]

    Dacă tot e ziua ta, hai să-ți urăm "La Mulți Ani". Fără suspendare.
  • +7 (7 voturi)    
    E doar de ochii lumii (Miercuri, 25 martie 2015, 12:36)

    Romania, tara pomanagiilor [utilizator]

    Decizia deja s-a luat, acum Valcov face show ca vai ca el e mai catolic decat Papa.

    Sa vedem rezultatul, cum zic americanii "the proof is in the pudding".
  • +7 (7 voturi)    
    unu' cu onoare (Miercuri, 25 martie 2015, 12:39)

    belzebut [anonim]

    un politician cu onoare, nu ca parashuta de Vosganian. daca isi recunoaste si faptele, are respectul meu. bravo!
  • +4 (4 voturi)    
    Tipul pare sa-si fi luat ,,ouale'' cu... (Miercuri, 25 martie 2015, 12:49)

    EU-74-RON [utilizator]

    ...el, azi in Parlament. Intrebarea este: cu TVA de 9 sau de 24%?...
  • +6 (8 voturi)    
    PAI BAI BAIATU' (Miercuri, 25 martie 2015, 13:05)

    schroedinger [utilizator]

    De ce nu ti-ai dat demisia inainte de a se vota?
    Nu te lasa legea? Regulamentele?
    Nu ti-e rusine?