Curtea Constitutionala: Numarul minim de persoane prevazut de lege pentru fondarea unui partid politic, neconstitutional

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 26 februarie 2015, 16:21 Actualitate | Politic

Judecatorii Curtii Constitutionale (CCR) au stabilit, joi, ca articolul de lege care stabileste numarul minim de membri fondatori care trebuie sa fie prezenti pe lista cu semnaturile de sustinere pentru inregistrarea unui partid politic este neconstitutional.

CCr a stabilit, cu majoritate de voturi, ca dispozitiile art.19 alin. (3) din Legea partidelor politice nr.14/2003 incalca Legea fundamentala, scrie Mediafax.

Textul de lege declarat neconstitutional de judecatorii CCR stabileste ca lista semnaturilor de sustinere pentru inregistrarea unui partid politic "trebuie sa cuprinda cel putin 25.000 de membri fondatori, domiciliati in cel putin 18 din judetele tarii si municipiul Bucuresti, dar nu mai putin de 700 de persoane pentru fiecare dintre aceste judete si municipiul Bucuresti".

Exceptia de neconstitutionalitate a fost ridicata de Petru Cristian Bulumac, Ionut Valentin Cucu, Claudiu Nicolae Marginean, in calitate de membri fondatori ai Partidului Pirat Romania.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

13914 vizualizari

  • +19 (31 voturi)    
    In sfarsit (Joi, 26 februarie 2015, 16:25)

    Xorxe [utilizator]

    Era si timpul sa dispara aceasta prevedere introdusa de Adrian Nastase special pentru a impiedica totodata crearea unui partid regional, in Transilvania, si a oricaror alte partide in general.
    Adica s-a dat pe vremea aia s-a dat cu napalm ca sa resolve o chestiune minora precum farmecul pe care-l exercita o persoana ca Sabin Gherman la acea vreme.
    • -30 (36 voturi)    
      decizia ccr-----tembelism cronic.... (Joi, 26 februarie 2015, 17:24)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      cu proxima ocazie, probabil alegerile din 2016, vom putea avea cca. 20 mil de partide....cine se bucura de asa ceva e tampit ca xarxe....de' chestie de farmec.
      • +30 (32 voturi)    
        sa ne gandim... (Joi, 26 februarie 2015, 18:07)

        Ce FaciFoca [anonim] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        1) In Europa cred ca suntem printre putinele tari care au astfel de reglementari; iar in UE, cea mai restrictiva. Am citit la un moment situatia si in Vest sunt tari unde infiintezi un partid cu 3 membri/semnaturi.
        2) Cui ii foloseste existenta unor asemenea restrictii? Cetatenilor? Nu cred. Este f. bine ce a hotarat CCR. Da, sa avem 1000 de noi partide...sa avem concurenta, nu cartel politic. Concurenta si piata libera cerne valorile, oriunde: pe piata muncii, in retail, in servicii, in finante, inclusiv in politica.
        • -5 (9 voturi)    
          Concurenta, saraca... (Joi, 26 februarie 2015, 20:01)

          donjoe [anonim] i-a raspuns lui Ce FaciFoca

          Mai putin daca pragul electoral ramane neschimbat, la 5%. Atunci nu vom simti pe deplin schimbarea, majoritatea partidelor urmand sa nu poata intra oricum in Parlament. Maximum 2-3 partide noi vom vedea intrand, probabil toate conduse de fosti membri ai partidelor rasuflate: Macovei, Ghita, Geoana, de-astia.
        • +1 (1 vot)    
          sunteti multi.....dar,cam tolomaci. (Vineri, 27 februarie 2015, 14:45)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Ce FaciFoca

          ......................
      • +9 (11 voturi)    
        pai si care-i problema? (Joi, 26 februarie 2015, 20:33)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        vrei sa avem de ales intre aceleasi 4 partide pina- 2500?
        Sa fie cite-or vrea. Important e cite ajung in parlament.
        • -4 (10 voturi)    
          partidele vor fi finantate de la buget... (Vineri, 27 februarie 2015, 0:19)

          oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          din banii nostri ai tuturor........vor apare imediat o multime de oportunisti , care-si vor face partide de scara, de bloc, de strada,.... ca in 1990, va convine sa subventionati niste afaceristi politici??
          • +2 (2 voturi)    
            hehe (Vineri, 27 februarie 2015, 14:05)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            Pai atunci hai sa nu le mai finantam de la bugetul de stat. Asta e cu totul altceva decit a le interzice. Sau le finantam in functie de numarul de membri. Alea cu sub 1000 de membri nu primesc nimic, de la 1000 la 10.000 primesc cite ceva, de la 10.000 la 1 mil primesc altceva si tot asha. Sau ma rog, alta formula care sa previna abuzurile in domeniul asta.
            Dar nu sa le interzicem ca sa nu apara oportunistii....
          • +1 (1 vot)    
            durere mare.. (Vineri, 27 februarie 2015, 15:48)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

            adica nu ne doare ca o mana de partide create de fostii comunisti ocupa cele mai frumoase cladiri din centrul Bucurestiului, dar daca apar si altii?...
            legea sa fie egala pentru toti. ii finanteaza pe toti sau nu finanteaza nici un partid.
    • +10 (12 voturi)    
      din aceasta cauza..... (Joi, 26 februarie 2015, 20:26)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      .....sustin ca toate legile, inainte de a putea fi promulgate, trebuie sa fie avizate pozitiv de catre CCR.
      Raspunde cineva pentru legea abuziva, care si-a produs efectele inca din 2003 ? Bine-nteles ca nu raspunde nimeni pentru ca abuzul, minciuna si escrocheria, sunt baza "democratiei parlamentare" !
      • -3 (5 voturi)    
        deci ccr, sa fie ce...??? (Vineri, 27 februarie 2015, 9:18)

        oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui novator

        organul politic suprem de conducere..........ne intorcem iar la dictatura ?....asta-i sol. democratica?....treb. epurata clasa politica...vad ca se lucreaza intens, poate vom avea si rez. reale , dupa lantul de arestari pseudoreale.
    • +1 (1 vot)    
      numarul minim pentru referendum trebuie sa scada (Vineri, 27 februarie 2015, 9:42)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Xorxe

      lege introdusa de basescu care i a folosit enorm atunci cand s-a pus problema sa fie demis. cand referendumul s-a validat cu reducerea parlamentarilor, s-au facut ca nu insista prea mult.
  • +19 (21 voturi)    
    excelent! (Joi, 26 februarie 2015, 16:25)

    ..13 [utilizator]

    Incepe rostogolirea....
  • +3 (7 voturi)    
    Si? (Joi, 26 februarie 2015, 18:15)

    Sthelian [utilizator]

    Neconstitutional, neconstitutional...
    Dar mai departe depinde de puturosii neamului, care nu vor misca un deget pentru modificare.
    Decizia CCR nu anuleaza imediat articolul de lege, ci obliga legiuitorul sa modifice legea. Pina atunci...

    "Deciziile sunt definitive şi general obligatorii şi se comunică celor două Camere ale Parlamentului, Guvernului şi instanțelor care au sesizat Curtea Constituțională." - Din Comunicatul CCR
  • +4 (8 voturi)    
    Cum se vor finanta aceste partide? (Joi, 26 februarie 2015, 18:39)

    bigbrother [utilizator]

    Aici este marea problema. E ok sa existe competitie politica, sa existe idei multiple, dar sa existe si o lege clara despre ce bani primeste un partid si de unde ii primeste.

    Mai mult, vorbim de modificarea unei legi tocmai in mijlocul unui scandal in care se vorbeste de sute de mii de euro nefiscalizati bagati in campania electorala a lui Base. Au fost zeci de articole prin ziare care scriau despre smecheriile facute de partide pentru a nu declara banii primiti pe alte cai decat cele legale. Problema este cunoscuta de toti politicienii, si ma mira dorinta lor actuala de a rezolva problema acum.

    Ideea cu nr minim de fondatori este buna, dar ca orice heirupism romanesc, umbla doar la efectul problemei si nu rezolva problema pana la capat.
    • +10 (12 voturi)    
      simplu (Joi, 26 februarie 2015, 20:35)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

      In tarile civilizate un partid se infiinteaza in 10 min cu semnatura a 3 membri fondatori. Care e problema? partidle fara sustinatori vor muri de moarte buna.
      De ce sa fie nevioie de nshpe sute de mii de semnaturi din nshpe zeci de judete?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu e nicio problema acolo, dar aici (Joi, 26 februarie 2015, 23:10)

        bigbrother [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        La noi legile sunt facute parca cu dedicatie, cu zeci de "portite" pentru cine stie sa le "vada". Legea actuala privind finantarea partidelor politice (daca s-a modificat anul asta, eu n-am gasit nicio referinta online), spune asa:

        Art. 14

        (1) Partidele politice primesc anual subvenţie de la bugetul de stat, în condiţiile legii.

        Art. 17

        Formaţiunile politice şi alianţele politice sau electorale primesc anual subvenţii de la bugetul de stat în condiţiile legii.

        Art 20 indica o lista foarte grosiera pentru ce se pot cheltui acesti bani, precum cheltuieli materiale pentru întreţinerea şi funcţionarea sediilor sau cheltuieli de protocol, birotica samd.

        Deci partidele fara sustinatori nu vor muri de moarte buna, cu actuala lege se da liber la abuzuri.
        • 0 (0 voturi)    
          OK (Vineri, 27 februarie 2015, 14:06)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bigbrother

          Atunci hai sa modificam legea finantarii partidelor. Da' nu sa le interzicem
  • +6 (8 voturi)    
    E pe bune? (Joi, 26 februarie 2015, 18:40)

    CititorulComentator [utilizator]

    Vesti bune in ultimele zile...
  • +7 (11 voturi)    
    dupa 12 ani? (Joi, 26 februarie 2015, 18:54)

    tba [utilizator]

    atat le-a trebuit k sa realizeze k este neconstitutional?
  • +6 (6 voturi)    
    Cel mai mare pas inainte ... (Joi, 26 februarie 2015, 19:52)

    _tudor_ [utilizator]

    ... de la caderea comunismului.
    Argumenttul ca va fi dificil de colaborat intre diverse partide e fundamental fals si e teribil de usor de demostrat:
    Acum, cat exista doar 2-3 partide si o majoritate incotestabila politicienii nostri colaboreaza exemplar, nu-i asa.
    In acceasi reorganizarea administrativa in Regiuni in loc de jodete pentru o mai buna calitate a actului guvernarii este un nonsens. Nu-i impiedica nimeni ce consilierii din 2-3 judete sa se reuneasca impreuna si emita Hotarari de consiliu comune ( de exemplu ( de exemplu pentru modernizarea aeorportului Salcea care deserveste Suceava si Botosani) sau functionarea taximetriei in Bucuresti si Ilfov sau imfiintarea comapinei unice de transport urban Galati-Braila.
    Trebuie doar ca oamenii sa invete sa colaboreze.
    Partidul Pirat va sti sa negocieze cu Partidul de Mascarici sa-si sustina impreuna ideie (alea putine si fixe).
  • +3 (3 voturi)    
    fiecare vom avea partidul lui. (Joi, 26 februarie 2015, 20:59)

    dezamagitul [anonim]

    Care este urmatorul pas ? de maine putem fiecare sa facem un partid sau intai trebuie sa asteptam doazeci de ani cum spunea comunistul brucan " care isi rezervase un timp ca sa traiasca el bine " ,pentru a modifica legea partidelor. Marile partide corupte pana la maduva nu vor sa se schimbe nimic ,pentru as-i perpetua puterea la infinit . vezi exemplele . FSN-ul in cate s-a farmitat si reorganizat pana i-a prostit pe oameni sa-i aleaga .psd cu liberali, pdl cu liberali pdl cu psd , psd cu liberali si hop peste tot si udmr..
    Partidele sant ale lor munca a noastra.
  • 0 (4 voturi)    
    modificare legea partidelor (Vineri, 27 februarie 2015, 6:30)

    Gheorghe UNGUREANU [anonim]

    felicitări curții constituționale ! legea nr. 14/2003 privind partidele politice trebuie desființată în totalitate, dar ccr a făcut primul pas important. sînt urgent necesare alte modificări privind: simplificarea întregului text, care poate fi redus la trei-patru articole, consfințindu-se libertatea de asociere și de activitate; locul înregistrării (care nu trebuie să fie la justiție, ci, de exemplu, la finanțe, primărie, poliție, notariat); să fie eliminată prevederea teroristă a pragului electoral, precum și finanțarea de la buget a partidelor, dar cea mai importantă prevedere trebuie să fie obligația de a menționa în prima frază a statutului ce clasă/categorie socială reprezintă partidul . 27 februarie 2015. prof. gheorghe ungureanu, președintele partidului comuniștilor.
  • 0 (0 voturi)    
    nu exagerati cu subventiile (Vineri, 27 februarie 2015, 10:15)

    vdt [anonim]

    legea 43/2003
    Subventii de la bugetul de stat
    Art. 9.
    (1) Partidele politice primesc anual subventii de la bugetul de stat, in conditiile legii. Subventia se varsa lunar in contul fiecarui partid politic prin bugetul Secretariatului General al Guvernului si se reflecta distinct in evidenta contabila.
    (2) Suma alocata anual partidelor politice nu poate fi mai mare de 0,04% din veniturile prevazute in bugetul de stat.
    (3) Partidele politice care la inceputul legislaturii au reprezentanti in grupuri parlamentare, cel putin intr-o Camera, primesc o subventie de baza. Totalul subventiilor de baza reprezinta o treime din subventiile bugetare alo- cate partidelor politice.
    (4) Partidele politice reprezentate in Parlament primesc si o subventie proportionala cu numarul de mandate obtinute. Suma cuvenita pentru un mandat se stabileste prin impartirea restului de doua treimi din subventiile de la bugetul de stat pentru partide politice la numarul total al parlamentarilor.
    (5) Subventia totala acordata de la bugetul de stat unui partid politic, dupa aceste operatiuni, nu poate depasi de 5 ori subventia de baza.
    (6) Partidele politice care nu au mandate parlamentare, dar au obtinut cu cel mult 1% sub pragul electoral, primesc subventii egale, care se stabilesc prin impartirea sumei neutilizate, potrivit dispozitiilor alin. (5), la numarul partidelor politice respective. Suma totala acordata partidelor politice neparlamentare nu poate fi mai mare decat o subventie de baza.
    (7) Sumele neutilizate dupa redistribuire, potrivit prevederilor alin. (6), se impart partidelor politice parlamentare proportional cu numarul mandatelor.
    (8) Sumele neutilizate la sfarsitul anului financiar se reporteaza in anul urmator.
  • 0 (0 voturi)    
    Bun (Vineri, 27 februarie 2015, 10:20)

    electron [utilizator]

    Urmatorul pas este clarificarea finantarii partidelor.
    La noi parca multi bani dubiosi se plimba prin jurul partidelor, si asta pentru ca legislatia o permite.
  • 0 (0 voturi)    
    despre partide (Miercuri, 6 mai 2015, 12:42)

    marius [anonim]

    O noua lege se impune dar sa nu ne frigem cand strigam ca e bine cu minim 3 membri. E logic sa existe diferente de finantare a partidelor dar e nevoie si de o clarificare asupra existentei acestora. Cred ca un partid e obligat sa respecte regula jocului ca si un independent. Daca cerem drepturi trebuie sa stim ca avem si obligatii. Cred necesara si introducerea unui termen minim de functionare a unui partid pana la dreptul de participare la alegeri. Nu e normal ca un partid infiintat de 1 sau 2 luni sa intre in competitia electorala si nici formarea unui nou partid gen UNPR , partid parlamentar fara a participa la alegeri.