Comisia juridica a Camerei a avizat urmarirea penala a deputatului Laszlo Borbely

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 24 februarie 2015, 16:14 Actualitate | Politic

Laszlo Borbely
Foto: Hotnews
Comisia juridica a Camerei Deputatilor a dat marti aviz favorabil pentru urmarirea penala a deputatului UDMR Laszlo Borbely, cu 16 voturi "pentru", 5 "impotriva" si 3 abtineri, a anuntat vicepresedintele comisiei, deputatul PSD Ciprian Nica.

"In urma cererii ministrului Justitiei inaintata de Biroul Permanent in care trebuia sa analizam cererea de incuviintare a urmaririi penale a lui Laszlo Borbely, fost ministru al Mediului, Parurilor si Apelor, au fost distribuite un numar de 24 de buletine de vot, cati membri au fost in sala si rezultatul este urmatorul: 16 voturi au fost in favoarea incuviintarii inceperii urmaririi penale, 5 voturi impotriva si 3 abtineri", a spus Nica, potrivit Mediafax.

Deputatul UDMR Laszlo Borbely a declarat, dupa sedinta Comisiei juridice, ca prin aceasta solicitare de incepere a a urmaririi sale penale s-a facut un abuz si ca o sa-si demonstreze nevinovatia prin demersuri legale.

"Consider ca s-a facut un abuz si evident ca o sa-mi demonstrez nevinovatia, si o sa fac demersurile legale care imi sunt la indemana pentru a-mi demonstra nevinovatia", a spus Borbely.

Sedinta comisiei s-a desfasurat fara prezenta presei.

Raportul comiseii urmeaza sa fie supus dezbaterii si votului plenului Camerei Deputatilor.

Directia Nationala Anticoruptie a cerut in 5 februarie aviz de la Camera Deputatilor pentru urmarirea penala a deputatului UDMR Laszlo Borbely, fost ministru al Mediului, in dosarul in care este acuzat ca ar fi luat mita pentru interventii in vederea atribuirii unor contracte, cauza redeschisa recent de DNA Oradea.























1612 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    hallo...hallo ..mindem..hallo (Marţi, 24 februarie 2015, 16:21)

    un domn [utilizator]

    despre Kerestoy Gaterszag..nu se spune nimic ca a schimbat clima prin despadurire IRATIONALA ? evident sub mantuirea p$d
  • +7 (7 voturi)    
    ok (Marţi, 24 februarie 2015, 16:43)

    zigot [utilizator]

    in sfarsit, mai bine mai tarziu.
    dar, pe cand ii vine randul dlui verestoy?
    suntem rabdatori, mai asteptam, dar sa nu o stearga.
  • +9 (9 voturi)    
    DREPTATE VREM (Marţi, 24 februarie 2015, 16:57)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Acest partid unguresc a furat tara in toate regimurile de pina acum. A venit vremea sa plateasca. UDMR= partid de hoti
    • +7 (7 voturi)    
      e un Sindicat (Marţi, 24 februarie 2015, 17:17)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      nu e partid..de l ainffintare pana in present..au actionat ca un Sindicat
      • +7 (7 voturi)    
        SMEM (Marţi, 24 februarie 2015, 17:19)

        Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sindicatul Mafiei de Etnie Maghiara
  • +6 (6 voturi)    
    maine apare Kelemen Hunor (Marţi, 24 februarie 2015, 17:28)

    lili [anonim]

    Si ne spune ca-i o problema de natura etnica, evident, altfel LB este "curat" ca intreg UDMRul!
    • +3 (3 voturi)    
      si-i va urma Orban....Putin.... (Marţi, 24 februarie 2015, 18:40)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui lili

      si alte jocuri ^ terenuri de confruntari nationaliste...
  • +6 (6 voturi)    
    Pai si ei ce au zis? (Marţi, 24 februarie 2015, 17:41)

    mr_mojo [utilizator]

    Ca ar vrea sa iti demonstrezi nevinovatia; nu sa beneficiezi de ea ante factum.
    Sigur, s-ar putea sa fie unele probleme cu demonstratia...dar mai sunt si altii in aceeasi situatie...trece in cativa ani de racoare.
  • +1 (1 vot)    
    payback's a (Marţi, 24 februarie 2015, 20:44)

    gheo [anonim]

    A avut ineptul ăsta dragoste pentru mediu, pârâuri și ape cum îi e câinelui a linge sare. Poate-l caută și retroactiv, la combinațiile pe care le avea cu Videanu.
    Adică, nimicnicii din astea - http://www.cotidiantr.ro/declaratiile-lui-videanu-si-borbely-vizavi-de-rosia-montana-au-suparat-organizatiile-35232.php#.VOzFdPmUeSo
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu ungurasul (Joi, 26 februarie 2015, 20:46)

    EU [anonim]

    nu avem locuri in inchisori cite merita partidul fara coloana verebrala, hop si noi la ori ce mormintare,vreau sa particip la botezul vostru daca se poate sa fiti uitati in bazinul de botez, vin eu sa va scot ,cind se vor impaduriti muntii nostri si vom avea 13 000 km de autostrazi , ca mereu ati fost la guvernare pentru planuri.... marete