VIDEO Crin Antonescu: Foarte probabil, ma retrag din politica la sfarsitul acestui mandat/ Despre Eduard Hellvig: Un om pe care il cunosc foarte bine si de care am fost foarte apropiat

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 22 februarie 2015, 21:42 Actualitate | Politic

Crin Antonescu
Foto: Agerpres
Senatorul Crin Antonescu a afirmat duminica seara, la B1 TV, ca "foarte probabil" se va retrage din politica la sfarsitul acestui mandat de parlamentar.

"Nu, nu ma intorc. La finalul acestui mandat (...) foarte probabil", a spus fostul lider liberal, intrebat daca revine in prim-planul politicii.

Intrebat ce vrea sa faca dupa ce isi incheie cariera politica, Antonescu a raspuns: "Mi-ar placea foarte mult sa revin la o catedra, sa scriu, s-au adunat multe carti necitite si macar una nescrisa."

Despre Eduard Hellvig, nominalizat la conducerea SRI: "Am avut o relatie de prietenie si de colaborare foarte stransa cu domnul Eduard Hellvig. Cei care, probabil, cred, care lucreaza in serviciile secrete, chiar daca e vorba de liderul civil al acestor servicii, pot sa-si exercite prieteniile mai putin. E un om pe care il cunosc bine si de care am fost in toti acesti ani foarte apropiat".



Antonescu anuntase duminica ca va renunta la sefia Comisiei parlamentare pentru reviziuirea Constitutiei.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

9913 vizualizari

  • -16 (32 voturi)    
    post hoc (Duminică, 22 februarie 2015, 21:56)

    Mazeta [utilizator]

    Retragerea lui Crin Antonescu rămâne unul dintre cele mai mari mistere ale politicii românești moderne. Nu poate fi ignorat faptul că imediat după executarea lui Antonescu, PNL a fost capturat de PPE și Iohannis a devenit candidatul Germaniei în României.
    • +1 (11 voturi)    
      iohannis (Duminică, 22 februarie 2015, 23:41)

      tsunami [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      si sa nu uitam ca iohannis este produsul lui antonescu/ odata cu iohannis s-a destramat usl-ul.
      pana sa se retraga il injuram in fiecare secunda, dupa evenimentul iohannis, am un respect foarte mare pentru el
      • 0 (2 voturi)    
        Scrisoare deschisa adresata lui Crin Antonescu: (Luni, 23 februarie 2015, 19:32)

        frei_herr [anonim] i-a raspuns lui tsunami

        Crin, baiatule, as fi tentat - urmare a 'volutelor' tale politice aproape inexplicabile din ultimii doi ani - sa-tzi parafrazez nitzel zicala care spune ... "brinza buna in burduf de ciine" si s-o modific, special pt. tine, in...
        ...brinza buna in burduf de ... IEPURE!
        Daca intimplator o sa citeshti aceste rinduri sper sa te 'prinzi' si de ce...

        In politica, o tzara are - cu atit mai mult a noastra, teribil de pusa la pamint de hoardele de cotropitori din ... interior -, are PERMANENT nevoie de BARBATZI ADEVARATZI.
        Barbatzi nascutzi - nu facutzi! - din aluatul acela magic care are in el 'fermentul' divin
        al ... ubermensch-ului nietzsche-nian.
        Aluat care nu mucegaieshte, nu se acreshte si, mai ales, NU SE 'RASUFLA'!
        Cind intra in politica orice om trebuie sa fie capabil sa traga din greu laaa ... galere. Si sa vrea si sa accepte sa fie 'schingiuit', sa fie 'tras pe roata'si chiar ... 'rastignit' in Agora. Pentru crezurile, nazuintzele, idealurile si, mai ales, pentru activitatea lui.
        Sa intzeleaga in mod primordial ca el nu mai exista pt. sine. Ca nu-si mai apartzine egotic. Ca trebuie nu doar sa fie de acord ci chiar sa fie mindru si bucuros sa-si
        puna sufletul, mintea si mai ales inima in slujba binelui general. Pe ... 'tava' opiniei publice.
        Tava pe care unii vor presara flori, altzii vor pune sare, ardei iute, piper sau pioneze iar cei mai multzi vor arunca cuuu ... rrahhat!
        Oamenii care vor sa faca politica la nivelul cel mai inalt trebuie sa fie dispushi se sacrifice pe sine, Crinutz tata. TOTAL!
        Adevaratzii politicieni - cei carora natziunea le va fi recunoscatoare pt. ca a fost
        'luata' de par si i s-au 'tras' shuturi in fundul nesimtzit al proastelor deprinderi si obiceiuri -, adevaratzii politicieni deci nu fac politica de placere, din sport sau de plictiseala. Barbatzii politici adevaratzi fac politica doar...

        ...DIN DATORIE!

        Asumata, acceptata, sincera si dreapta...
        • +1 (1 vot)    
          Scrisoare deschisa adresta lui Crin Antonescu: (Luni, 23 februarie 2015, 20:49)

          frei_herr [anonim] i-a raspuns lui frei_herr

          - Partea a doua -

          Ei trebuie sa suporte o lunga si dureroasa lectzie a lasarii de sine, a devotziunii pt. ceilaltzi si chiar a umilintzei. A umilintzei in sensul ei divin...

          Bref, tu si cu Emil Constantinescu atzi fost finalmente - in ciuda uriashelor noastre
          ashteptari si a enormului potentzial pe care aratatzi al fi avut pt. propashirea natziunii - doar doi ... perdantzi in salbatica arena a politicii. Si atzi sfirshit - helas! - in 'galeria' celor careee ... ar fi putut sa fie!
          ...Da' n-a fost sa fie.

          Deoarece Emil Constantinescu a recunoscut in mod deschis ca a fost ... invins de
          'servicii' chiar inaintea celui de-al doilea mandat iar tu - deshi nu recunoshti - ai fost ingenuncheat de aceleashi servicii de data asta chiar inainte de alegerea ta, putem trage concluzia aproape fireasca ca ... spiritul ceaushismului si securismului e mai viu ca niciodata in Romania!
          Ma rog, bine machiat, 'subtil' mascat, 'divers' asezonat si puternic edulcorat ca sa nu mai ... 'puta' nasucului sensibil da' teribil de imbecil al boborului djuvarian...
          Asa caaa ... Traiasca si infloreasca societatea ... capitalista multilateral dezvoltata, performant ... "ascultata" siiiii ... pe deplin manipulata!

          Cel mai grav, trist, odios si chiar tragic lucru este insa faptul ca desi pot intzelege natura umana - divina da' si ... darwina! - cit si teribilele tribulatzii si slabiciuni ale sale, barbatzii presupus adevaratzi si pe umerii carora apasa enorma 'povara' a sperantzelor unei natziuni, ei bine, aceshti barbatzi... ingenuncheaza atunci cind dau de greu. Desi ei nu mai au...

          ...DREPTUL SA INGENUNCHEZE!
          Sau sa fie ingenunchiatzi.
          De nimeni si de nimic!...

          Ceea ce eu personal regret pina la lacrimi este faptul ca nici macar nu sintetzi conshtientzi, nici tu si nici Emil Constantinescu, ca o data cu nedreapta da' lamentabila voastra mica tragi-comedie personala, in fapt, in aceshti ultimi 25 de ani n-am facut altceva noi to(n)tzi decit...

          ...AM ESHUAT LAMENTABIL SI PENIBIL !
    • -4 (14 voturi)    
      Iti explic eu... (Luni, 23 februarie 2015, 0:05)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Candidatul sustinut de PSD la alagerile prezidentiale chiar daca s-ar fi chemat Antonescu ar fi fost etichetat de uriasul aparat de propaganda drept comunist, KGB-ist, corupt etc si nu ar fi castigat. Votul la prezidentiale este puternic anti PSD. Nimeni nu intelege de ce. De ce nu si la parlamentare. Si Ponta stia asa si Antonescu stia asta. Ponta spera ca sunt sanse (putin) maii mari daca sustine un candidat al "dreptei" decat daca va candida un PSD-ist. Antonescu insa credea ca are sanse mai bune singur. Iar coalizarea dreptei era pe agenda lui Antonescu demult. Doar ca nu ma asteptam sa o faca atat de repede si fara explicatii. Speram sa astepte o vreme pana PDL-istii "dispar" din politica in mod natural. Exista insa si riscul sa se intareasca in opozitie PDL-ul in timp ce Antonescu era presedinte cu un guvern USL. Apoi Antonescu a avut o ezitare legata de faptul ca acelasi aparat urias de propaganda + electoratul traditional PDL il vedeau ca pe unul dintre artizanii "loviturii de stat din 2012" (in fapt o prostie). Si atunci a profitat Iohannis, cumva neutru fata de de PNL si PDL, pe placul celor doua partide mai mult decat Antonescu. Restul e istorie ...
      • +7 (13 voturi)    
        Daaaaaaaaaa... (Luni, 23 februarie 2015, 3:33)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Gigi Kent

        ..."uriasul aparat de propaganda", detinut de hotii tai, aka PSD. Cate tampenii poti sa debitezi, nici nu mai stii daca esti treaza sau sub anumite "influente".
        • 0 (2 voturi)    
          Ia vezi ca o parte din uriasul aparat de (Luni, 23 februarie 2015, 14:22)

          dbdb [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          propaganda era detinut de Basescu-Udrea-PMP. Liberalii n-au avut nici un vehicol media, au fost facuti albie de porci de aparatul propagandistic Ponta-Udrea-Basescu.
        • +2 (2 voturi)    
          Prietene, (Luni, 23 februarie 2015, 16:09)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui Alius

          Prietene,

          Daca tot n-ai nimic de spus, nu te poti abtine? Omul a incercat o explicatie si -indiferent daca suntem sau nu de acord cu ea, explicatia are realism, claritate si logica. Matale - in afara maimutarelilor de pe HN ai SPUS vreodata ceva?
      • +1 (5 voturi)    
        produs politic expirat din start (Luni, 23 februarie 2015, 10:25)

        snowflake [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Antonescu a fost un produs politic expirat din start. S-a remarcat doar prin absenta din scena in momentele principale, sustinerea compromitatoare a proiectului usl si o totala lipsa de rezultate.
      • -1 (5 voturi)    
        mda (Luni, 23 februarie 2015, 10:52)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

        Ce spui tu poate explica de ce Antonescu nu a candidat la președinție, dar nu explică: a) de ce Antonescu s-a retras din politică, b) de ce PNL a aderat brusc la Partidul Popular European.
        • -1 (1 vot)    
          :) (Luni, 23 februarie 2015, 20:27)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          Pai nu s-a retras. A fost "ajutat" sa se retraga din functia de presedinte PNL si din cea de candidat la prezidentiale. Parerea mea e ca a suferit de sindromul "draga Stolo". Cumva un virus cauzat de lene, neasumarea nicunei raspunderi si presiuni uriase din partea altora.

          Sa nu uitam un alt moment important. Europarlamentarele cand a vazut clar ca PNL-ul vechi nu ia singur 20% si ca nu e portdrapelul dreptei cum credea / voia el. A luat cam acelasi scor cu PDL-ul care facuse ce facuse la guvernare. Deci foarte slab.

          Iar decizia cu PPE-ul cred ca are legatura tot cu idea de dreapta. Daca vrei sa ai un mare partid romanesc de dreapta il bagi in cel mai mare grup politic european de dreapta. E pe baza de interes reciproc.
    • +8 (12 voturi)    
      multe prostii (Luni, 23 februarie 2015, 2:31)

      banateanul. [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      ai scris pe acest Site, dar aceasta precum <<Iohannis a devenit candidatul Germaniei in Romania >>intrece pe toate !
  • +15 (23 voturi)    
    Lasa-ne, lasa-ne! (Duminică, 22 februarie 2015, 22:12)

    -dorian- [utilizator]

    fara comentarii
  • +23 (33 voturi)    
    O paina alba nemeritata 25 de ani ! (Duminică, 22 februarie 2015, 22:24)

    Plagarus [utilizator]

    Fara nici o expertiza practica, ai trait bine 25 de ani fara a lasa nimic notabil in urma, bey KakaRau.
    • +3 (9 voturi)    
      kkrau, ca vrea sau nu, va intra in istorie...... (Luni, 23 februarie 2015, 9:41)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      .....alaturi de toti ceilalti participanti, activi sau pasivi, la distrugerea tarii si indatorarea noastra pe mai multe generatii.
      Asta este ceea ce lasa el in urma lui, dupa 25 de ani de somn adanc.
  • +21 (33 voturi)    
    o nulitate a politicii, o cantitate neglijabila (Duminică, 22 februarie 2015, 22:32)

    mnicku [anonim]

    sper doar sa raspunzi penal impreuna cu pretenul tau copiatoru' pt infractiunile din 2012. O sa ai vreme la racoare sa scrii pe pereti
    • -8 (16 voturi)    
      Infractiune au comis... (Duminică, 22 februarie 2015, 23:01)

      Lovercraft [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      ...parintii tai cand te-au nascut.
      • 0 (6 voturi)    
        Ai tai vad ca.. (Luni, 23 februarie 2015, 5:02)

        Alius [anonim] i-a raspuns lui Lovercraft

        ...o comit repetat, lasandu-de sa debitezi prin spatiul web.
  • +10 (16 voturi)    
    Aici l-a adus alianta cu Tonta. (Duminică, 22 februarie 2015, 22:53)

    Alius [anonim]

    Zero.
  • +4 (10 voturi)    
    da (Duminică, 22 februarie 2015, 23:00)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu ar fi bine sa-l ia si pe varanistul helwig, si chiar pe mialache cu el cind se va retrage? Pentru johanis nu ar fi bine, ca ramine cu foaia alba in mina, adica mut, la orice ar avea de spus in public.
  • +7 (13 voturi)    
    dA (Duminică, 22 februarie 2015, 23:08)

    Babilou [utilizator]

    Era mai bine sa nu trebuiasca sa te retragi. Mai precis sa nu fi intrat in politica, si sa faci atatea tampenii. RIP.
    • 0 (4 voturi)    
      hmmm (Luni, 23 februarie 2015, 10:27)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui Babilou

      deci este o tampenie ca l-a promovat si impus pe Iohannis?

      Ce logica si retorica de psdisti furiosi au basistii :)))
  • +3 (11 voturi)    
    parerea mea (Duminică, 22 februarie 2015, 23:27)

    NewLevel [anonim]

    Eu zic ca omu' e bolnav incurabil, la propriu. Nu se explica altfel nici disparitia lui din prim-plan, nici actiunile criminale din perioada USL-ului. Numai unul care stie ca nu are nimic de pierdut e in stare sa faca ce a facut Cantonescu in 2012.
  • +3 (9 voturi)    
    Stai asa!!! (Luni, 23 februarie 2015, 0:35)

    CititorulComentator [utilizator]

    De cand se considera Antonescu *IN* politica? :) LoL

    Hotnews=TNR :)
  • +8 (14 voturi)    
    Cea mai buna decizie (Luni, 23 februarie 2015, 0:44)

    vasile-roaita [utilizator]

    Pe care ai luat-o Latrinescule. Sper ca procurorii sa nu te lase si sa raspunzi pentru ce ai facut in 2012 alaturi de shleatka uslinoasa. Sa te vedem alaturi de seful tau, varanu acolo unde de fapt va este locul.
  • +5 (11 voturi)    
    a vorbit Căcărău (Luni, 23 februarie 2015, 0:45)

    visio [anonim]

    ăsta chiar ratează orice ocazie pentru a evita penibilul!
  • +7 (13 voturi)    
    deja vu (Luni, 23 februarie 2015, 1:51)

    agent_smith [utilizator]

    Nu s-a mai retras de doua ori pana acum?
  • +5 (9 voturi)    
    A recunoscut doar ca a pastorit o haita (Luni, 23 februarie 2015, 3:56)

    deval [utilizator]

    de hoti cu o densitate mai mare decat a psd pe care o apara si dupa ce au aparut dovezile procurorilor ! Imi amintesc de jegurile campeanu si fenechiu ! Azi pare ca spune ca se retrage pentru ca romanii nu il merita !!!!!
  • +2 (8 voturi)    
    Gargaragiul mitoman ! (Luni, 23 februarie 2015, 6:22)

    hotnewsfil [utilizator]

    Crin Antonescu - cu numele de origine Cacarau- a fost mult timp 'bot-in'bot cu mitomanul plagiator Victor Viorel.
    Asa a deprins Crinisor arta mitomaniei 'la locul de munca'.
    Trei ani a mers mana in mana cu Profesorul lui de Mitomanie, au repetat pe toate drumurile ca unul va fi prim-ministru si celalt presedintele tarii.
    Au chemat zeci de mii de oi behaitoare sa ii aclame pe Stadionul National. Toata lumea era a lor.
    Cacarau, nerabdator sa ajunga cat mai repede presedinte, s-a inscris in programul de 59 de zile al lui Felix, care sa il indeparteze pe Traian Basescu, sa-i ocupe Crinisor locul de la Cotroceni.
    Acum Cacarau minte ca el a facut politica doar pentru dezvoltarea democratica a tarii, pentru popor, nu pentru ca si-ar fi dorit posturi mari.
    Acest mitoman contaminat de la 'mitomanul maximus Viore'l, crede ca lumea a uitat ca, la alegerile pentru presedintie, din 22 Noembrie 2009, el a candidat contra lui Traian Basescu si a pierdut.
    Aseara, spunea, la TV, ca a renuntat la postul de presedinte din cauza stratagemelor CCR, prin care Basescu a ramas presedinte, desi 7,4 milioane de oi behaitoare votasera impotriva lui.
    De fapt, Cacarau a ramas furios fiindca nu a reusit atunci sa ajunga presedinte si, totodata, intelegand ca Viorel il trasese pe sfoara, cu minciuna ca PSD l-ar face presedinte.
    Total dezolat si dezorientat, Cacarau l-a adus la putere, in PNL, pe Iohannis.
    La alegerile din 2016, mitomanul Cacarau a declarat ca nu-l sustine pe Iohannis fiindca nu-l cunoaste destul de bine. Dar, cand l-a promovat, la Grivco, candidat la postul de prim-ministru, il cunostea mai bine?
    Acum i-a tras clapa si Klaus. Acesta a declarat ca Crin nu l-a sustinut fiindca 'nu intelege inca situatia', dar ca va intelege cu timpul.
    Acum ii face curte lui Klaus, stie bine ca ar fi genial si puternic.
    Ca sa mai faca ceva "util", Cacarau nu uita sa aminteasca lupta lui impotriva 'regimului Basescu', faptul ca Basescu a distrus tara.
    Cacarau, un gargaragiu timp de douazeci de ani!
  • +1 (7 voturi)    
    "... multe carti necitite si macar una nescrisa" (Luni, 23 februarie 2015, 7:15)

    ofCAER [utilizator]

    Aceea nescrisa, d-le Antonescu, are deja stabilit titlul: "Cum am fost eu Presedintele Romaniei"; carte care, evident, va avea o grosime invers proportionala cu scurtimea mandatului.
    Cit despre "Mi-ar placea foarte mult sa revin la o catedra...", d-le Antonescu, eu zic sa mai reflectati,
    ca mult mai bine v-ar prinde sa reveniti nu la catedra ci la tabla... Sau poate chiar "la table" in parc, cu pensionarii, sa faceti si sa desfaceti impreuna guverne si aliante si sa protapiti presedinti in jilt la Cotroceni.
    O replica celebra dintr-un vechi film romanesc zice asa: "Adio, ba!"
  • 0 (6 voturi)    
    Inteleapta decizie! (Luni, 23 februarie 2015, 7:23)

    corina [anonim]

    D-le Antonescu se pare ca al luat cea mai inteleapta decizie. Trebuia sa o iei demult.
    Dar ce ai facut pentru tara asta? Sa ne amintim cum sustinei USL , sau lovitura de stat din anul 2012 cand ai devenit Presedintele Senatului si apoi Presedintele Romaniei pentru o luna de zile. In istorie poti ramane ca Presedintele de o luna zile.
    In rest ai chiulit cel mai mult din Parlament, si nu ai luat nici o decizie buna pentru noi restul sau "prostimea" cum ne spuneti voi parlamentarii.
    Deci o decizie foarte buna, de a retrage singur decat cu catuse, unde se pare ca vor ajunge 80% din Parlament.
  • 0 (6 voturi)    
    Retire or die (Luni, 23 februarie 2015, 8:11)

    Maximeasa [anonim]

    Se retrage mititelu ca cred ca i-au soptit americanii ceva la ureche de genu:Retire or die....the only two options that you have.
  • -1 (5 voturi)    
    Speranțele au apus (Luni, 23 februarie 2015, 8:31)

    gex [anonim]

    Vă veți acomoda d-le Antonescu în următoarea perioadă a vieții cu un salariul de cadrul didactic,pentru că așa-i vieața .”c"est la vie,parșâva est”.
    Dumneavoastră d-le Antonescu ați creat o speranță românilor,însă pe o perioadă prea scurtă și care a apus repede.
  • 0 (2 voturi)    
    Numai sa nu uiti ce-ai spus !-ca pleci ! (Luni, 23 februarie 2015, 12:22)

    andreesanu [utilizator]

    Nici o lacrima ,nici o lacrima ,numai zimbete ,numai patima !!!
    Tot ce-a fost s-a scurs ! n-a ramas nimic !,nici o lacrima !
    Tot ce-a fost un vis ,demult s-a spulberat !!!,nici o lacrima ,nici o lacrima !si poate vom zimbi ca nu-e!