UPDATE Inalta Curte a aprobat cererea Elenei Udrea de a merge luni la Parlament

de I.R.     HotNews.ro
Sâmbătă, 21 februarie 2015, 10:38 Actualitate | Politic

Inalta Curte de Casatie si Justitie a aprobat sambata cererea formulata de Elena Udrea de a i se permite sa isi paraseasca domiciliul pentru a merge luni la Parlament sa se adreseze plenului Camerei Deputatilor, care va vota o noua cerere a DNA de arestare a deputatului PMP, pentru noi acuzatii in dosarul "Gala Bute".

"S-a admis cererea pe care am formulat-o de a fi prezenta in fata plenului Camerei Deputatilor, ca urmare luni ma voi prezenta pentru a imi spune punctul de vedere. Situatia este exceptionala in continuare, sunt la a saptea sau a opta cerere formulata in doua saptamani de catre procurorii DNA impotriva mea", a declarat Udrea, la iesire de la Inalta Curte, potrivit Agerpres.

Intrebata cum comenteaza acuzatiile din dosarul Gala Bute conform carora si-a organizat ziua de nastere cu bani din mita, ea a raspuns ca acesta este un motiv pentru care se cere din nou arestarea preventiva.

"Asa cum presupun ca ati aflat pe surse acest amanunt picant, cred ar fi interesant daca ati putea afla pe surse si ce evolutii au avut loc in acest dosar ieri, spre exemplu, evolutii favorabile mie", a adaugat Elena Udrea.

Deputatii vor analiza in plen, luni, de la ora 16.00, cererile DNA de incepere a urmaririi penale si respectiv de arestare preventiva a deputatului Elena Udrea, pentru noi acuzatii in dosarul "Gala Bute".

Comisia juridica a Camerei Deputatilor a avizat, in 18 februarie, cererile DNA privind incuviintarea urmaririi penale si arestarii preventive a Elenei Udrea.

Avocatul Elenei Udrea, Marius Striblea, a declarat ca aceasta doreste sa se adreseze plenului Camerei Deputatilor, la votul asupra cererilor de incuviintare a inceperii urmarii si a arestarii sale.





















Articol sustinut de Superbrands

JW Marriott, orasul din mijlocul orasului

Unul din cei mai mari jucatori de pe piata hoteliera locala, hotelul JW Marriott Bucharest Grand Hotel si-a castigat in cei 17 de existenta reputatia de un oras in mijlocul orasului datorita impresionantei desfasurari de produse si servicii: 402 camere si apartamente elegante, cele mai mari camere de 5 stele din zona, cu o suprafata medie de 36.8 mp, sase restaurante si lounge-uri, 12 sali de evenimente, dintre care doua ballroom-uri ce pot gazdui impreuna pana la 1.200 de persoane. Cladirea mai adaposteste un centru de fitness si spa, cu piscina interioara, o galerie de magazine de branduri internationale de lux ce acopera o suprafata de peste 2.700 mp, spatii de birouri de 11.000 mp si o parcare generoasa de 550 de locuri.

2482 vizualizari

  • -6 (14 voturi)    
    Hei Lenuta, (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 11:00)

    andreitr [utilizator]

    Esti arestata la domiciliu si vrei in parlament?
    Cred ca si daca-ai fi la puscarie ti s-ar parea normal sa mergi la parlament zilnic...
  • -4 (16 voturi)    
    Aha... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 12:07)

    marki [utilizator]

    Și vom asculta din nou „Aria Inocenței” din „Opera de trei parale”. Cu referenul binecunoscut:
    „Poți pune cătușe Elenei Udrea
    dar nu poți pune cătușe adevărului” :).
    Refren care sună al naibii de fals, grotesc chiar...
    • +4 (6 voturi)    
      nu..se duce ca sa .. (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 15:32)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui marki

      apara in media cum isi duce ..degetul la nas...
  • -3 (15 voturi)    
    Nu s-a precizat: (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 12:41)

    Gustav666 [utilizator]

    Cu cătușe sau fără?
    • +1 (13 voturi)    
      col roule sau decolletee? (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 14:25)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui Gustav666

      Cu vuitton sau gucci? cu breton sau codita a la Timoshenko? Pantaloni sau fustita scurta ca la nunta cu Cocos?
  • -6 (10 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 13:38)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Simt ca si-a bagat coada Baselu', pana la urma omul a fost consecvent in sustinerea lui Nutzi...
  • -3 (15 voturi)    
    Intrebare? (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 14:36)

    vflorean [anonim]

    Oare ce toaleta va exhiba aceasta nulitate?
    • +8 (14 voturi)    
      Raspuns (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 15:37)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui vflorean

      Daca tot e sa vorbim despre nulitati si toaletele lor, mai mult ca sigur ca Udrea nu se va prezenta in fata Parlamentului la costum si cravata, nici cu sticluta de agheasma intr-o mana si cu biblia in cealalta si nici plangand ca Vosganian.
      • -4 (8 voturi)    
        ati dat-o rau in bara portocalie!! (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 18:57)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Andradda

        Cititi cine este Varujan Vosganian(dincolo de politicianul de la TV!!) si comparati cu NULITATEA Elena Udrea, scolita seara la distanta la fabrica de diplome Dimitrie Cantemir!
        Elena Udrea, care inainte de a face politica NU a facut NIMIC la viata ei.
        Ar fi vandut si azi carnati de plescoi prin pietele Buzaului daca nu venea la Bucuresti si nu o lua Cocosul penal de navasta si apoi nu-i cadea cu tronc lui TB Presedintele!
        Care dintre ei e nulitatea?!
        Nu cred ca aveti notiunea de "nulitate", mai documentati-va!!!
      • -6 (8 voturi)    
        am uitat... (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 19:08)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Andradda

        Evident ca E Udrea nu va veni cu mirul in Parlament, ea va face o parada de lux din aia 9 milioane de Euro spaga de la Microsoft!
        Azi, Cocosul ei a facut denunt, ca sa-si salveze baiatul inchis si el si sa stea si el acasa cum sta Elena Udrea(de ce el ar sta numai el in arest preventiv?! si a recunoscut acuzatiile procurorilor DNA, denuntand-o si pe Elena Udrea, cu care a impartit spaga de la Microsoft!
        La asa spaga, cred ca luni va etala milioanele de Euro in toalete de superlux, Vuittoane, Hermes....nu?!
        Dar, sa stiti ca mie dintre toate toaletele cu care am vazut-o in ultimul timp pe Elena Udrea, cel mai mult mi-a placut luciul catuselor, ala i se potrivea PERFECT!!!
        Vuittoane cu catuse !!
      • -6 (8 voturi)    
        a-propos de Elena Udrea!! (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 19:19)

        lili [anonim] i-a raspuns lui Andradda

        Elena Udrea se afla pe val in 2005, cand fusese numit de presedintele Traian Basescu consilier personal. “Blonda de la Cotroceni” a dat atunci un interviu neconventional in Academia Catavencu, care a facut valuri. Intrebata care sunt principiile sale, Udrea a raspuns sincer: "Principiul meu de baza este sa nu am principii… nu chiar!". Ea l-a descris pe Basescu drept un om direct, care spunea exact ce gandeste: "In fata mi-a spus sa nu mai port decolteuri asa de adanci. Na, oricum m-ati fi intrebat". Chestionata despre ce este adevarul, Udrea a fost transanta: “Adevarul meu, ceea ce consider ca e bine pentru mine”. Apoi, ea a relatat o intalnire pe care o avusese cu Basescu, cu o seara inainte: “Constatam aseara un lucru…era unspe, douaspe noaptea… constatam ca are nostalgia primariei. A iubit primaria! Cum sa spun, ii place ceea ce face acum, cred ca este presedintele pe care acest popor il merita”. Despre bani, Udrea a fost succinta: "Bine, imi plac banii rau! Dar nu sunt totul!" Udrea a dezvaluit si care sunt preferintele sale culinare, “Uite, la aperitiv, caviar, as bea sampanie, dupa care fasole cu ciolan!”, dar si pe cele ale lui Basescu: “Eu nu stiu cum traieste. Nu mananca, nu doarme. Din ce am vazut, ii plac ciorba de pui si supa de pui cu galuste.
        urnalistul a intrebat-o apoi despre calvitia lui Basescu, dar si a sotului ei de atunci, Dorin Cocos. “Decolteul, dar chelia?”, a provocat-o ziaristul. “Nu stiu, e chiar simpatica suvita asta! Cred ca s-a incapatanat!”, a spus Udrea. “Cum arata domnul Cocos?”, a fost chestionata. “Cu calvitie”, a zis Udrea. “Dar nu cu suvita!”, a continuat reporterul. “Nu. Domnul Cocos sunt absolut convinsa ca ar vrea sa-i semene”. Ultima intrebare, “Iubita lui Basescu?”, a fost si cea mai directa, dar Udrea nu a refuzat sa raspunda: “Stiti de cand astept intrebarea asta? La intrebarea asta pot sa va raspund peste zece ani?”.
  • 0 (12 voturi)    
    da da da (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 15:25)

    ete fleosc [utilizator]

    toti idiotii isi dau cu presupusu. prosti ca noaptea si inchistati in micimea mintii lor din care nu razbate decat rautate, nici pic de creier. habar nu au ca pe lumea asta exista argumente.exista doar linia lor hormonala de om de grota.cand le ceri dovada nu sunt in stare sa spuna decat ca au auzit la haznaua 3.creierul lor nu poate judeca singur ce si cum
    • -4 (6 voturi)    
      minus (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 18:21)

      U_swamp [utilizator] i-a raspuns lui ete fleosc

      Esti cu minusul....
  • -8 (8 voturi)    
    Rusine elena udrea! (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 18:10)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    In locul tau m-as ascunde in gaura de sarpe de rusine... Ai inselat asteptarile celor care te-au votat, printre care si eu...Ai avut o atitudine jalnica cu toate acele declaratii...Dupa ce ca esti cercetata in atatea dosare, arestata, mai si trambitezi ca te duci in parlament...Prin aceasta aduci un prejudiciu de imagine insusi parlamentului, care si asa este praf la acest capitol. Daca ai avea decenta ti-ai da demisia!!!