Klaus Iohannis vrea "mai putin zornait de catuse"

de I.B.     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2015, 23:03 Actualitate | Politic

Presedintele Klaus Iohannis critica procurorii, pentru ca incurajeaza "telejustitia". Seful statului a facut referire la cazul deputatului Elena Udrea, intens mediatizat. Presedintele a vorbit si despre situatia in care se afla premierul Victor Ponta, in contextul anchetei care il vizeaza pe cumnatul sau.

In interviul acordat Digi24, seful statului a vorbit despre masurile luate de procurori in cazul fostului ministru al Dezvoltarii, Elena Udrea.

"Eu cred ca anumite aspecte ar fi putut fi atenuate. Sa vedem mai putin zornait de catuse si sa aflam prin comunicate seci ce s-a intamplat", a declarat seful statului.

O alta critica adusa procurorilor vizeaza scurgerea de informatii din dosare catre jurnalisti. Mai mult, presedintele intentioneaza sa discute acest aspect cu membrii Consiliului Superior al Magistraturii.

"Este nevoie de schimbare si in legislatie. E nevoie de o imbunatatire inclusiv a respectului de sine la toti cei care vin in contact cu aceste cauze si unii, cu siguranta, atunci ajung la concluzia ca nu trebuie sa dea o copie a dosarului jurnalistilor dupa cinci minute dupa ce au primit dosarul", a adaugat Klaus Iohannis.

Intrebat daca s-ar impune o demisie a premierului Victor Ponta, tinand cont ca un membru al familiei sale este in arest preventiv, seful statului a evitat un raspuns transant.

"Deocamdata suntem foarte la inceputul acestor verificari. Daca se prelungeste aceasta faza, se va pune tot mai mult in spatiul public aceasta intrebare. Raspunsul poate veni doar de la cel in cauza. Am mai avut o situatie similara. M-am ferit si atunci, cu toate ca a fost campanie electorala, sa ma erijez in cineva care da sfaturi. Am spus doar daca as fi fost eu in situatie, as fi demisionat", a precizat Klaus Iohannis.


























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

7433 vizualizari

  • +7 (11 voturi)    
    Normal ca asta vrea! (Joi, 19 februarie 2015, 23:09)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    E un uselist sadea si loial. DNA, stop si de la capat cand m-ai dau eu un interviu inregistrat!...:)
  • +7 (13 voturi)    
    Ce minciuni (Joi, 19 februarie 2015, 23:47)

    CristiC. [utilizator]

    Asta-i discursul PSD. Cand scapa vreun dosar de la procurori? Dosarele ajung in presa cand se ajunge la tribunal si rechizitoriul e public. Probabil aici vrea sa umble el la lege. Sa nu mai stie nimeni cand e vreun proces mai greu, sa se poata umbla la presiuni mai usor.
  • +11 (13 voturi)    
    Ce s-a intamplat cu independenta justitiei? (Vineri, 20 februarie 2015, 2:01)

    Azoth [utilizator]

    Declaratiile astea nu afecteaza independenta justitiei? Daca nu vrea sa fie totul asa de public, de ce o spune public?!
  • +10 (12 voturi)    
    ionannis,vrea ce vor coruptii, (Vineri, 20 februarie 2015, 2:04)

    silviana [anonim]

    acuza procurorii dna ca nu secretizeaza ce-dosare publice de mare coruptie,cu,iar si iar,declaratii iresponsabile in interesul coruptilor,impotriva interesului public,dreptului presei la informatii publice,are impertinenta de a se situa de'asupra justitiei,de a critica,dicta brutal,abuzind de functie ca un al 2lea ponta-voiculescu-iliescu,atributiile specifice procurorilor,justiei,anuntind modificari ale legislatiei,total impotriva transparentei necesare in lupta cu coruptii,tocmai pt.a preveni posibilitatea influentelor,presiunilor asupra justitiei/dna,in special,exact ce acuza kovesi ca se urmareste,presiuni pt. a bloca dosare de coruptie si actiuni intense de anihilare a functiei dna,re/confirmate de..noul geniu carpatin,incompatibilul si cu functia de presedinte al romaniei,iohannis,acum,din postura de recent al 2lea satelit al planetei udrea din marea galaxie interpolitica a consensului com/duplicitatilor multilateral penale.
  • +11 (13 voturi)    
    Zornait (Vineri, 20 februarie 2015, 6:17)

    Soljenitin [utilizator]

    Ori zornaitul banului public (adica transparenta, sa stie si publicul ce se intampla cu banul public manevrat de hotii astia), ori zornaitul catuselor. Obligatoriu de auzit unul din zgomote, la alegere.
    • +4 (6 voturi)    
      eu sunt de parere...... (Vineri, 20 februarie 2015, 8:48)

      novator [utilizator] i-a raspuns lui Soljenitin

      .....ca ambele "zornaituri" trebuiesc sa se auda, asurzitor de tare.
      Doar asa se va trezi romanul din "somnul cel de moarte".

      Tendinta de stopare a informarii noastre, adunata si cu desconsideratia pe care si-a exprimat-o fata de noi, in privinta rezultatului la referendumul din 2009, incepe sa "oxideze' stralucirea noului presedinte iar sintagma "stop si de la capat", incepe sa capete noi conotatii.
      O fi oare "stop" cu actuala justitie "si de la capat" cu justitia din vremurile iliesciene ?
      Ar fi tragic !
  • +2 (4 voturi)    
    nu as fi vrut sa comentez dar... (Vineri, 20 februarie 2015, 8:11)

    urob [utilizator]

    cand il aud pe actualul presedinte ca el "ar fi demisionat daca ar fi fost in aceasta situatie" ma apuca dracii !!
    Pai el a fost intr-o situatie si mai jenanata !
    A candidat la presedentie cu un proces pe rol ! Si nu era vorba despre vreo ruda de gradul 2 sau nu mai stiu eu cine din familie!
    Si cu toate astea nu a dat nici un semn ca vrea sa se retraga din cursa.Sa inteleg ca astfel s-a sacrificat el pentru tara?
    Eu zic sa o lase mai moale cu faze de astea ca nu este usa de biserica.L-am acceptat asa cum e ,pentru ca nu am avut in turul 2 ceva mai bun.
  • +4 (6 voturi)    
    Sssst.Liniște. (Vineri, 20 februarie 2015, 8:23)

    vali47 [utilizator]

    Zornăitul de cătușe nu permite politicienilor să fure.Faceți liniște,vă rog.
  • +2 (4 voturi)    
    se confunda doua planuri (Vineri, 20 februarie 2015, 9:51)

    vladisor [utilizator]

    Cred ca domnul Iohannis confunda doua planuri. Nu judecatorii fac emisiunile televizate. Cei din presa mediatizeaza cazurile. Nu cred ca e in masura domnul Iohannis sa reglementeze sau sa dea sfaturi presei.

    Legat de asa zisele scurgeri, eu personal n-am vazut nimic in presa, desi tare as fi vrut sa vad informatii legate de diverse cazuri in care opinia publica ar fi beneficiat enorm sa afle daca la baza instrumentarii cazurilor au existat dovezi palpabile si indubitabile.
  • -1 (1 vot)    
    Ordinul se executa! (Vineri, 20 februarie 2015, 10:57)

    hotnewsfil [utilizator]

    Asa va fi! Vor fi achizitionate catuse izolate fonic!
  • -1 (1 vot)    
    nu-i vina procurorilor ca TVurile transmit?! (Vineri, 20 februarie 2015, 11:48)

    lili [anonim]

    DE ce sa nu transmita?!
    Ca fac megaaudiente, lasati sa transmita, romanii vor sa vada hotiile!!
    Sa vedem hotiile celor care ne mint vorbindu-ne frumos despre democratie, justitie libera, Romanie moderna in timp ce ei si acolitii lo fura milioanele de Euro din BANII PUBLICI!!
    Sa transmita, zi de zi, asa punem presiune pe ei, altfel fara camere TV cu ochii pe ei, astia fura bine mersi, cum fac de 25 de ani, au DEVALIZAT Romania!
    Vrem sa-i vedem la TV cu catuse!