Traian Basescu, pe Facebook: "Premierul de la Grivco" reuseste sa nominalizeze pentru sefia SRI un om al lui Voiculescu. Socant!

de V.M.     HotNews.ro
Joi, 19 februarie 2015, 21:50 Actualitate | Politic

Fostul sef al statului Traian Basescu a postat, joi seara, pe pagina sa de Facebook un mesaj referitor la desemnarea de catre presedintele Klaus Iohannis a lui Eduard Hellvig pentru functia de director al SRI. ""Premierul de la Grivco" reuseste sa nominalizeze pentru sefia SRI un om al lui Voiculescu. Socant !!!", a scris Basescu.

Presedintele Klaus Iohannis a anuntat joi ca l-a propus pe liberalul Eduard Hellvig in functia de sef al Serviciului Roman de Informatii, afirmand ca acesta prezinta "garantia unui parcurs de europenizare pentru SRI".

Eduard Hellvig este europarlamentar PNL si e considerat un apropiat al presedintelui Klaus Iohannis, alaturi de care a stat in campania prezidentiala. Hellvig a fost extrem de apropiat si de fostul presedinte al PNL Crin Antonescu, fiindu-i chiar consilier personal, iar inainte a fost membru al PC.

Hellvig a lucrat intr-o firma a lui Dan Mihalache. Hellvig este europarlamentar din 2013, precedenta functie fiind cea de ministru al Dezvoltarii in Guvernul USL. El a demisionat insa la scurt timp dupa numirea in functie, dupa ce ANI a comunicat public ca liderul liberal ar fi in conflict de interese.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

18616 vizualizari

  • -15 (31 voturi)    
    dușmanul dușmanului (Joi, 19 februarie 2015, 21:51)

    Mazeta [utilizator]

    Nu știu dacă a fost, dar cu siguranță o să fie blat între Băsescu și Ponta. Poziționarea lor față de Iohannis îi va aduce împreună. Pe principiul: dușmanul dușmanului meu îmi este prieten.
    • +14 (16 voturi)    
      ??? (Vineri, 20 februarie 2015, 1:47)

      snams [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Și care dintre ei e dușmanul cel mai dușman?
      • -6 (6 voturi)    
        Basescu om politic (Vineri, 20 februarie 2015, 8:41)

        lute_ipse [utilizator] i-a raspuns lui snams

        Pozitionandu-se de o anumita parte a baricadei forteaza majoritatea parlamentara (PSD-ul) sa voteze intr-un anumit fel...asigurand independenta lui Iohannis fata de psd. si succesul numirii lui Hellvig
  • +20 (40 voturi)    
    În 2015 rămân tot băsist. (Joi, 19 februarie 2015, 22:05)

    Interlop [anonim]

    :)
    • 0 (0 voturi)    
      thraiasca whiskey-ul (Sâmbătă, 21 februarie 2015, 19:32)

      ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Interlop

      si femeile sa se urce pe masa. si tigancile inputite sa taca din gura. ha ha ha.. ce model de viata v-am dat.
  • -16 (48 voturi)    
    "socant" ?! (Joi, 19 februarie 2015, 22:10)

    lili [anonim]

    1. Mehadosarele de megacoruptie ale dnei Udrea sunt SOCANTE, dle TB?!
    Pentru romanii carora Dvs le-ati taiat salarii si impozitat pensii si le-ati bagat austeritate la greu si TVA de 25% este SOCANT cum ea fura milioanele de Euro, asa cum spun procurorii de la DNAul ala functional, lasat de Dvs, nu?!

    2. Ia uite aici ce matrapazlacuri faceai si Dta, zice Radu Moraru, confirmand ipoteza blatului Basescu-Ponta, emisa de Dan Tapalaga mai zilele trecute pe HotNews si sustinuta si de Ion Cristoiu!
    Lasa-ne, speram ca DNAul Codrutei Kovesi sa ajunga repede si la "famiglia" Basescu traian!
    Lasa-nem suntem satui !!

    http://www.cotidianul.ro/george-maior-a-innebunit-pur-si-simplu-256907/

    Pana una-alta, Johannis este Presedintele Romaniei si NU dna Udrea, protejata si preferata Dvs!
    • +5 (7 voturi)    
      o fi relevant? (Vineri, 20 februarie 2015, 13:12)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui lili

      din ciclul "da' tu de ce tragi", lili il joaca azi pe Goe..

      deci nu conteaza daca Johannis nominalizeza un fost membru al partidului lui Voiculescu la conducerea SRI pentru ca Udrea e arestata, Basescu e liber, ieri a nins la munte si o pisica neagra trece strada.. toate aceste motive fiind strans legate de SRI..

      pana una-alta, SRI-ul are nevoie de o conducere in care noi toti sa avem incredere.
      • 0 (0 voturi)    
        A fost sa fie Helving (Vineri, 20 februarie 2015, 16:18)

        MicaS [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Si acum ai incredere? Raspunde sincer...
  • -12 (24 voturi)    
    Basescule (Joi, 19 februarie 2015, 22:32)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    Tu l-ai sustinut in turul 2, nu eu.
  • -1 (77 voturi)    
    SI MAI SOCANT! (Joi, 19 februarie 2015, 22:39)

    george [anonim]

    Si mai socant este sa-ti distrugi toata cariera politica pentru o amanata, care se mai dovedeste ca este si hoata.
  • -10 (32 voturi)    
    Presimtiri. (Joi, 19 februarie 2015, 22:45)

    Marcel Ionita [utilizator]

    ... zise TB si mai lua o dusca ca sa-si linisteasca amarul.

    Am impresia ca SRI-ul si DNA-ul o iau in directia in care incep sa dejoace una dintre cele mai perfide asocieri de interese din Romania ultimului sfert de veac.

    In centrul puzzle-ului sta TB inconjurat de "generatia 40-50", adica Udrea, Ponta (cumnatul), Pinalti, Cocos, Bica &Co. Ghemul se desface intr-un mod in care vechi presupuneri sunt confirmate de evidente, de exemplu, cazul Euroconstruct (cocos) + cumnatul (Ponta).
  • +31 (57 voturi)    
    mda..... (Joi, 19 februarie 2015, 22:49)

    novator [utilizator]

    .....urmarind traseul lui Hellvig, se pare ca nu scapam de cumetrii ci doar le schimbam intre ele.
    Daca Basescu a iesit la atac, inseamna ca stie el ceva.

    Sper ca macar acum, in ceasul al-XII-lea, cand situatia inauntru dar si in afara tarii este incinsa, sa avem discernamantul necesar selectarii obiectivelor prioritare pentru Romania.
    • -16 (40 voturi)    
      ce sa ti spun... (Joi, 19 februarie 2015, 23:39)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui novator

      marinarul le stie pe toate..e cel mai destept si cel mai cinstit..hai ca mi se face sc-rba de atita prostie care exista in tara aia..va meritati soarta...
      • +6 (16 voturi)    
        esti exilat la Moscova ? (Vineri, 20 februarie 2015, 8:25)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui exilatul

        Daca esti asa de "scarbit", de ce iti pierzi timpul tau pretios pe aici si nu iti vezi de viata ta frumoasa de auto-exilat ?
        Inteligentule ce esti !
  • +10 (58 voturi)    
    Iohannis e o cazatura! (Joi, 19 februarie 2015, 22:52)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Dupa ce s-a inconjurat de toti care au dat lovitura de stat din 2012, ne spune ca nu mai vrea catuse, ci comunicate de presa.
    • -27 (49 voturi)    
      care lovitura de stat? (Vineri, 20 februarie 2015, 0:19)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      S-a votat masiv sa plece Basescu. Rezultatul zero. Poate daca ieseam si noi in strada, ca la Kiev si dadeam cu molotoave in gardul cotrocenilor se rezolva ceva si ne lua cineva in consideratie votul.
      • +30 (46 voturi)    
        lovitura de stat a fost in palavrament (Vineri, 20 februarie 2015, 0:52)

        nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        cand in cateva zile au schimbat advocatu' popo'ului, presedintii camerelor si au modificat regulamentele de functionare a palavramentului,

        exact ce incearca sa faca acum fostilor camarazi de arme.
        hahaha, chiar se gratulau reciproc cu alintarea asta, camarazi. tot un fel de ..tovarasi.
        si ce bine le statea lui kkrau si orban in gecile alea rosii !

        cei mai mari tradatori de'a lungul vremilor, labaralii. au dat mana cu comunistii dupa 46, au dat'o din nou, dupa lovirutie.
        au tradat pntcd, pd, psd, pe rand, cand le'a venit bine.
        • -6 (18 voturi)    
          Penibilule (Vineri, 20 februarie 2015, 8:59)

          Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui nash pandelica

          Da, "lovitura de stat" a fost in Parlament ca se se poata ajunge la referendum, cum era inainte sa vina pedelistii si sa schimbe toate legile ca sa-l protejeze pe Basescu.

          De fapt lovitura de stat inseamna sa voteze 88% sa pleci si tu sa ramai. DIn 2012 pana la sfarsitul lui 2014 am trait in lovitura de stat data de Traian Basescu. Asta ca sa inteleaga si neuronul tau firav.
      • +5 (11 voturi)    
        altu care bate campii (Vineri, 20 februarie 2015, 8:17)

        urob [utilizator] i-a raspuns lui freejack

        cand o sa intelega tot prostu cum s-a aplicat legea pentru interpretarea rezultaului de la referendum?
        Ce e asa greu ?
        Este o lege publica,cifrele de la vot au fost numarate ( de favoritii matale de la USL - deci nu e banuiala de facatura decat in sensul umflarii rezultatelor in directia dorita de USL).
        • 0 (8 voturi)    
          7 milioane (Vineri, 20 februarie 2015, 11:37)

          freejack [utilizator] i-a raspuns lui urob

          te deranjeaza ca am fost asa de multi? regretul meu este ca nu am dus pana la capat demersul. trebuia sa-l luam la goana cu ciomege.
          uite ca ies la iveala dedesupturile perioadei Basescu. cel mai mare escroc din politica romaneasca.
          basistule, nu mai exista usl-ul si nu toti am fost rosii. tot ce se trage din fesene este o nenorocire pentru tara asta.
  • +33 (53 voturi)    
    Nu-i adevarat? (Joi, 19 februarie 2015, 22:54)

    mcv [utilizator]

    Imi aduc aminte cum, in 2009, dl. Iohannis se lasa purtat precum Sfintele Moaste, pe la toate sindrofiile PSD-isto-PC-iste, aspirand la "ciolanul" numit premier.
    Apoi, mi-aduc aminte cum, dl.Iohannis a pus umarul, alaturi de aceeasi alianta, la tentativ de debarcare a presedintelui, adica la lovitura de stat parlamentara.
    Apoi, mi-aduc aminte cum, acelasi domn Iohannis, s-a cerut in Guvernul condus de Ponta, in aceeasi alianta, dorind sa fie subalternul lui Ponta si colaboratorul lui Voiculescu!
    Si-l aud in seara asta pe dl. Iohannis cum ne spune ca el colaboreaza cu Guvernul, institutional. NU POLITIC. Caci, nu crede ca s-ar astepta nimeni ca el sa aiba o colaborare politica cu acest Guvern, deoarece ei ar fi din filme diferite!
    Ei bine, eu nu stiu de ce este socat Presedintele Basescu de acest tip de comportament al lui Iohannis. Eu as fi fost mirata daca alegerile pe care le-ar face Iohannis, ar contrazice parcursul politic pe care l-a aratat pana acum! Dl. Iohannis este consecvent.
    Si cu fiecare miscare pe care o face im i intareste convingerea ca fiecare miscare pe caree o face are o singura menire: aceea de a-si purta LUI, de grija!
    • +1 (11 voturi)    
      Asta pe de-o (Vineri, 20 februarie 2015, 9:09)

      mgu [utilizator] i-a raspuns lui mcv

      parte,isi poarta de grija,asa a facut tot timpul insa ,fereasca dumnezeu sa-l contrazici sau sa i te opui.E atat de plin de el crezindu-se cel mai ... incit nu cred ca ai curajul sa o faci.Oricum, aceiasi specie sasu,un frustrat ajuns pe cai mari cu mari sanse sa-l "faca"miticii.Abia astept.
  • -6 (56 voturi)    
    ... (Joi, 19 februarie 2015, 22:57)

    uncetateansimplu [utilizator]

    Ar fi fost ok daca era omul lui Base sa o salveze pe Nutzi...
  • -16 (58 voturi)    
    Băsescu simte pericolul (Joi, 19 februarie 2015, 23:01)

    ploiesteanu [anonim]

    Aș putea spune că e disperat. Să nu ai serviciile secrete sub control comportă un mare risc.
    • -3 (7 voturi)    
      zi de zi DNA salta cate unul din acolitii lui!! (Vineri, 20 februarie 2015, 11:44)

      lili [anonim] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Zgomotul de catuse ii da insomnii!
      Nu-l vad prea linistit in "sanul fericit al familiei"....
      Succes DNA, Codruta sa meregti cu anchetele pana la Traian Basescu!
  • -4 (64 voturi)    
    Mai lasa-ne mai Traiane, (Joi, 19 februarie 2015, 23:08)

    MVSorin [utilizator]

    ca suna a gol orice spui!
    Trebuia sa-ti inchipui asta cand o sustineai pe udrea la presedintie, intr-un mod inexplicabil pentru toti cei care te-au votat.
    Deja frizezi ridicolul...
    • -9 (31 voturi)    
      nici nu e prea logic ce spune (Joi, 19 februarie 2015, 23:55)

      miss sloane [utilizator] i-a raspuns lui MVSorin

      premierul de la grivco a propus sef la sri un ministru de la grivco
      si cica e socant
      pai pe cine voia sa puna? pe boc?
      • -5 (11 voturi)    
        pe cine ar fi vrut? pe Elena Udrea!! (Vineri, 20 februarie 2015, 7:43)

        lili [anonim] i-a raspuns lui miss sloane

        Cu catusele ei, pana o scapa DNA cu vreun NUP dupa atata spectacol cu catuse!
        Ca nu m-as mira, auzind-o de Codruta Kovesi ce presiuni politice se fac pentru a inchide unele dosare de coruptie aflate acum in atentia milioanelor de romani!!
        Bine ca a declarat PUBLIC fara echivoc(pacat ca nu putea da nume!), a aflat mapamondul si Romania intreaga ce PRESIUNUI politice se fac in cazul hotilor astora!
        La puscarie cu ei, cu TOTI penalii din politica romaneasca si cu acolitii lor!
        Ia uite in Cotidianul in articolul "A innebunit George Maior" ce sfori zice Radu Moraru ca se trag in spatele vorbelor despre democratie, Justitie independenta si alte MIZERII!
        Cap de lista in toate: T Basescu si E Udrea!

        http://www.cotidianul.ro/george-maior-a-innebunit-pur-si-simplu-256907/
  • -10 (34 voturi)    
    Curiozitate (Vineri, 20 februarie 2015, 0:11)

    marki [utilizator]

    Ar fi foarte interesant de aflat, domnule ex-președinte, de ce vă deranjează atât de tare această numire!
    Este omul lui Voiculescu? Pentru că a fost câțiva ani membru al acestui partid? În condițiile în care toți politicienii (din toate partidele!) au cotit-o, zburând din floare-n floare, stânga-centru-dreapta-și-'napoi, căutându-și (chipurile) „identitatea”? În condițiile în care traseismul (nefiind interzis prin lege) e sportul principal al politicienilor?
    Eu cred, totuși, că altceva vă roade. Și e legat de Elena Udrea. Numirea lui Iohannis v-a stricat, poate, niște socoteli?
    E timpul să aflați că a apus epoca „urzelilor”, în care făceați și desfăceați, la ceas de taină, cu „confidenta” d-voastră...
    • -2 (14 voturi)    
      corect! (Vineri, 20 februarie 2015, 7:45)

      lili [anonim] i-a raspuns lui marki

      Uite aici ceva dovezi: cata mizerie se afla de fapt in spatele vorbelor lor goale despre democratie, Justitie independenta si alte mizerii spuse de TB!
      In toate, cine se afla in prim plan?
      T Basescu si e Udrea!

      http://www.cotidianul.ro/george-maior-a-innebunit-pur-si-simplu-256907/
  • +8 (30 voturi)    
    Tot Basescu l-a pus la SIE... (Vineri, 20 februarie 2015, 0:15)

    Lucky1 [utilizator]

    ...pe Melescanu, un individ care pe langa ca era total neindicat l-a si dezamagit.
    De aceea am rezerve in argumentele si preferintele sale.
    Sa speram ca si de data aceasta se inseala.
  • +4 (26 voturi)    
    Ar trebui clarificat daca Basescu stie ceva. (Vineri, 20 februarie 2015, 1:11)

    rov [utilizator]

    Cu subiect si predicat. Hellvig a facut asta si asta.
    Nu-mi place abordarea ''Premierul de la Grivco''. Iohannis e presedintele Romaniei, iar Basescu si-a indemnat sustinatorii pentru acest om.
    Stiam ca diplomatia nu-i punctul lui forte, dar nici chiar asa.
    App Udrea al cui om e ?!?
  • 0 (12 voturi)    
    Raspunsul (Vineri, 20 februarie 2015, 1:26)

    Cosmin [anonim]

    Lui Hurezeanu de la un canal tv a fost fara echivoc.
  • -3 (13 voturi)    
    mai mult decit socant, (Vineri, 20 februarie 2015, 2:25)

    silviana [anonim]

    risu'/plinsu'-satelitii isi dau cu firma in cap,la concurenta,care se invirte mai frumos in jurul planetei udrea,in interese interlopolitice,antijustitie,antiprocurori,antistat de drept/separatia puterilor in stat/domnia legii,antimandat/e.
  • 0 (14 voturi)    
    de bai nila stiu si eu? (Vineri, 20 februarie 2015, 7:14)

    Francisc 1 [utilizator]

    abordarea asta eu ( si nuti ) impotriva tuturor nu stiu daca mai foloseste cuiva.
  • +1 (5 voturi)    
    mit stock (Vineri, 20 februarie 2015, 9:04)

    amycus [utilizator]

    daca statu de drept si sustinatorii se dau de ceasu mortii, nu poate fi decat de bine.
  • +3 (11 voturi)    
    liniste... (Vineri, 20 februarie 2015, 9:54)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    liniste.... urmeaza SIE , daca intre timp nu "este cazut" guvernul....

    apoi, si mai liniste....
    ..
    Basescu era prea viu si adevarat ca sa le placa politiceinilor ....
    Acum au ce le place...
    ...dar noua?
  • +1 (13 voturi)    
    Dta ti-ai ales sefa cancelariei pe UDREA ? (Vineri, 20 februarie 2015, 9:55)

    andreesanu [utilizator]

    Azi dupa 10 ani cine-i mdam Udrea ?si a fost sefa cancelariei prezidentiale !
    Acum cel ales de romani are dreptul si el sa-si aleaga
    oamenii cu care sa lucreze ,daca va deranjeaza asta-i treaba dvs si nicidecum a noului presedinte.
    Dle ex presedinte va rog putina decenta ,chiar daca va place showul !
  • +3 (15 voturi)    
    Socant ! (Vineri, 20 februarie 2015, 10:21)

    CRMS [utilizator]

    Socant este cum si-a putut imagina cineva ca Udrea o sa iasa presedinte!
    Si mai socant o sa fie daca Udrea va fi gasita vinovata si va fi "ascunsa" cativa ani: atunci sa vedem pe unde scot camasa sustinatorii ei care nu vor putea spune ca "n-au stiut" si asta pentru ca aveau la dispozitie informarile zilnice ale "serviciilor"
  • +4 (6 voturi)    
    e de bine (Vineri, 20 februarie 2015, 10:42)

    amycus [utilizator]

    daca doi escroci si sustinatorii lor se dau de ceasul mortii, nu poate fi decat de bine!
  • +3 (7 voturi)    
    Adevarat graieste... (Vineri, 20 februarie 2015, 12:51)

    Tati [anonim]

    Deci pe vremea lor, daca nu erai omu' lu' cui trebuie,adica Basescu sau Udrea, nu aveai nici o sansa sa fi numit undeva... Halal "obiectivitate " au aratat ei in promovarea unor oameni ! Deci incet,incet, ni se etaleaza cum era " politica " de promovare in varf pana acum cateva luni !
    Mesajul fostului ne arata insa si cata nemultumire, ca sa nu spun altfel, are ca nu mai este el in fruntea bucatelor ! ca sa taie si sa spanzure, bineinteles numai pe adversari ! Nu-si da seama ca din cauza urii, lasa impresia ca nu el a condus tara ci D.V.si de aia a dus si duce o lupta necrutatoare impotriva lui !!!
  • +1 (3 voturi)    
    D-le Presedinte, (Vineri, 20 februarie 2015, 14:56)

    John M. [utilizator]

    V-am sustinut cu tot ce am putut acesti 10 ani si va spun ca nu a fost putin. Voturile depuse in urna de mine si de prietenii convinsi de mine cred ca au facut o diferenta.
    Va multumim ca ne-ati lasat o justitie puternica si libera care face minuni in ochii intregii lumi.
    Dar acum avem si noi o rugaminte: Tineti-va departe de scandalul asta ca o sa va sifoneze rau imaginea. Dvs. ati cunoscut-o pe Udrea intr-un fel, noi vedem altceva. Si pe Iohannis lasati-l in pace. Noi l-am ales si vrem sa aiba o sansa asa cum ati avut si Dvs. Cu stima.
  • -1 (3 voturi)    
    Out (Vineri, 20 februarie 2015, 16:34)

    Escu [anonim]

    Nu mai intereseaza pe nimeni parerile mizeriei politicii romanesti. Acestea sunt reactiile unui om haituit, care va fi prins si aruncat la... groapa de gunoi a politicii, dar si la ...