MAI a pus pe site o galerie cu desene. Si nu e o gluma

de Adrian Vasilache     HotNews.ro
Luni, 16 februarie 2015, 14:14 Actualitate | Politic

Cristian David
Foto: MAI
​Ministerul Afacerilor Interne (MAI) are pe site-ul propriu o sectiune cu "Ministri MAI in istorie" in care prezinta o galerie stilizata a tuturor ministrilor MAI ai Romaniei dupa anul 1989. Prin galeria desenelor, autorul vrea sa-i prezinte pe fostii ministri (unii condamnati definitiv sau cercetati penal) intr-o aura istorica, insa unele desene arata exact pe dos, par mai degraba caricaturi nereusite.

Fostul ministru al Internelor Cristian David este in continuare in arest preventiv, dupa ce magistratii de la Inalta Curte de Casatie si Justitie i-au respins vineri cererea de inlocuire a masurii arestului preventiv cu o alta masura mai usoara.

Cristian David se afla in arest din data de 22 ianuarie, el fiind acuzat de luare de mita. Potrivit DNA, Cristian David ar fi pretins in 2007 iar la data de 1 februarie 2008 ar fi primit suma de 500.000 de euro de la un denuntator, prin intermediar, pentru a-si exercita atributiile de indrumare si coordonare a activitatii prefectilor intr-o modalitate care sa asigure emiterea de catre Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate a titlului de proprietate asupra unui teren de 15 ha aflat in intravilanul municipiului Buzau.

Victor Babiuc, fost ministru al Transporturilor - a fost condamnat in 20 mai 2013 in dosaul schimbului de terenuri cu MApN, pentru abuz in serviciu la doi ani de inchisoare si la interzicerea unor drepturi pe cinci ani. In acelasi dosar, Gigi Becali a primit aceeasi pedeapsa, dar pentru ca acesta mai fusese condamnat pe 11 februarie la 3 ani de inchisoare cu suspendare in dosarul sechestrarii de persoana, Instanta Suprema a decis contopirea pedepselor si anularea suspendarii primei pedepse, cea de trei ani. Astfel, in urma acestei decizii, Gigi Becali va executa cea mai mare pedeapsa, cea de trei ani de inchisoare cu executare.



Alti ministri de Interne in galeria de pe site:

















  • Mai mult, un cititor HotNews.ro ne semnaleaza ca MAI a postat pe site si chipurile unor ministri de Interne de dinainte de 1989, unii dintre ei condamnati pentru crima:



George Homoştean, fost ministru comunist al Internelor, a fost declarat vinovat, printr-o decizie definitiva si irevocabila de Inalta Curte, de coordonarea asasinării unor protestestari anticomunişti în cadrul operaţiunii "Autobuzul", după care Lucian Pintile a realizat flimul „Balanţa". Fostul presedinte al Romaniei, Traian Basescu, i-a acordat acestuia, in aprilie 2010, cea mai înaltă decoraţie militară pe timp de pace a statului român, conform Cotidianul.ro.







Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

16123 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    =))) (Luni, 16 februarie 2015, 14:05)

    dandra [utilizator]

    Unele institutii ale statului chiar sunt o gluma, o gluma rasuflata dar pe banii nostri.
  • +22 (22 voturi)    
    ... (Luni, 16 februarie 2015, 14:17)

    cartograful [utilizator]

    arata fix ca fotografiile alea sepia de pe crucile vechi din cimitire
    • +1 (1 vot)    
      Exact la asta m-am gandit si eu (Luni, 16 februarie 2015, 16:03)

      Je2 [utilizator] i-a raspuns lui cartograful

      Nu numai culorile dar si stilizarea este identica. Sa fie intr-un ceas bun ;)
  • +7 (9 voturi)    
    toti (Luni, 16 februarie 2015, 14:21)

    marco [anonim]

    Numai hoti unul si unul
  • +14 (14 voturi)    
    pe langa faptul (Luni, 16 februarie 2015, 14:45)

    alter_ego2013 [utilizator]

    ca initiativa pare inspirata de medalioanele cu fruntasii pasoptisti, portretele in sine arata a portrete la minut facute pe genunchi la mare contra 10-15 lei.
    cam atat si valoreaza majoritatea celor imortalizati...
  • +8 (8 voturi)    
    Toti (Luni, 16 februarie 2015, 14:52)

    SRA [utilizator]

    Toti buni de JILAVA ?
  • +5 (5 voturi)    
    copii (Luni, 16 februarie 2015, 15:16)

    woe [anonim]

    pe site sunt copii dupa tabloul cu fetele lor pus pe undeva prin fostul sediu CC, actual sediu aparat central MAI. Asa sunt estia, mai traditionalisti.
    • +4 (4 voturi)    
      dadada (Luni, 16 februarie 2015, 15:51)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui woe

      Hihihi, nu e exclus de loc...

      Am fost in ianuarie la o sectie de politie si am gasit un afis recent (2014) care sarbatorea o aniversare a revistei "Pentru Patrie". Si, va rog sa ma credeti, printre coperte de revista selectionate in afis era si una cu Lenin si Stalin. I-am intrebat pe "militienii" de acolo daca stiu si mi-au spus ca stiu, dar ca ei au primit ordin sa puna afisul si asta fac.
  • +6 (6 voturi)    
    Greata. (Luni, 16 februarie 2015, 15:33)

    Radu [anonim]

    Mi s-a intors stomacul pe dos !
  • -2 (6 voturi)    
    critica artistica? (Luni, 16 februarie 2015, 15:46)

    dan [anonim]

    reprezentarile sunt destul de bune, dar nu asta ar trebui sa fie subiectul stirii. putem discuta despre oportunitatea unei astfel de pagini, dar mi se pare de un gust indoielnic sa iei in deradere munca artistului care a facut portretele.
    • +2 (2 voturi)    
      "artistul"????? (Luni, 16 februarie 2015, 16:03)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui dan

      Multi studenti la arte le-ar face si s-ar putea numi opera artistica...astea`s lucrari de wanabe, f.stangace ....probabil doar un contract de spagareala....
  • +1 (1 vot)    
    Sinistrii MAI nu ministrii (Luni, 16 februarie 2015, 16:35)

    Gicu2 [utilizator]

    cred ca MAI ar trebui mai intai sa functioneze, pentru ca la momentul actual politia in general si cea rutiera in special sunt nu o gluma, ci o imensa caterinca si batjocura la adresa cetatenilor.
    or fi si politisti destoinici, nu pot sa contest asta, dar majoritatea sunt niste MILITIENI. incapabili, corupti, incompetenti, delasatori, partinitori, mizeri etc.

    PS nu am nimic cu artistul, sa fie sanatos, are talent
  • +2 (2 voturi)    
    calitatea desenelor (Luni, 16 februarie 2015, 16:37)

    baimarean [utilizator]

    e potrivita cu serviciile MAI (o caricatura nationala)
    Asta daca nu cumva siteul a fost hackuit de cineva pus pe glume....
    In spiritul adevarului, poate totusi ca era mai normal ca MAI sa solicite un caricaturist, pentru a fi mai aproape de adevar. Sau pe cei de la Kamikaze, Catavenci, & restul (TimesNR).
    Iata poate o idee si pentru restul ministerelor, la un viitor concurs de caricaturi
  • 0 (0 voturi)    
    Panoplia ministrilor.Si raspuns pt Speer. (Marţi, 17 februarie 2015, 15:38)

    vflorean [anonim]

    Cel mai bun caricaturist ar fi Patrascan.
    Ai 100% dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu poti fi mandru cã esti roman ... (Miercuri, 18 februarie 2015, 11:01)

    adrian. [anonim]

    ...cu asemenea lichele in fruntea ministerului de interne... Asta denota cata prostie e la acel nivel al Puterii precum si calitatea oamenilor politici... Cã Nu mai Zic de "impotenta" clasei politice de a genera oameni de calitate si profesionalisti in acea sfera a Puterii...