VIDEO Agentia Nationala de Integritate s-a autosesizat si verifica averea lui Varujan Vosganian: exista suspiciuni de avere nedeclarata

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:02 Actualitate | Politic

Varujan Vosganian
Foto: AGERPRES
Agentia Nationala de Integritate s-a autosesizat si face verificari privind averea senatorului Varujan Vosganian, suspectand ca exista sume de bani, inclusiv un credit mai vechi, pe care acesta nu le-ar fi trecut in declaratiile de avere, anunta Mediafax, citand surse oficiale. Verificarea averii senatorului Varujan Vosganian are loc in contextul anchetarii acestuia de DIICOT in dosarul Romgaz-Interagro, fostul ministru al Economiei fiind acuzat ca a sustinut o ordonanta de urgenta in urma careia firma lui Ioan Niculae Interagro a beneficiat de gaze ieftine de la Romgaz, pentru productia de ingrasaminte chimice.



Senatul a respins, joi, solicitarea Parchetului instantei supreme de incuviintare a inceperii urmaririi penale impotrivalui Varujan Vosganian in acest dosar.

Co-presedintele PNL Alina Gorghiu a criticat deciza Senatului si i-a cerut lui Vosganian demisia din partid.

Vosganian a anuntat, vineri dupa-amiaza, ca demisioneaza din PNL.

O alta solicitare a DIICOT de urmarire penala a lui Vosganian in acelasi dosar a fost respinsa de Senat pe 7 octombrie 2013.

Varujan Vosganian a fost ministru al Economiei in perioadele 5 aprilie 2007 - 22 decembrie 2008 si 21 decembrie 2012 - 7 octombrie 2013.

Potrivit ultimei sale declaratii de avere postate pe site-ul Senatului, Vosganian detine un teren de 125 de metri patrati in Voluntari, cumparat in 2005, o casa de 208 metri patrati in Voluntari cumparata in 2007, o alta in satul Cotofanesti, mostenita, si un apartament in Bucuresti, cumparat in 2008, titularul cladirilor fiind sotia sa, Mihaela Vosganian.

El nu are masini, nici bunuri mobile sub forma de bijuterii sau obiecte de arta a caror valoare totala sa depaseasca 5.000 de euro.

Vosganian are un credit la Alfa Bank, de 130.000 de euro, contractat in 2007 si scadent in 2032, si trei conturi de depozit la BCR, de 7.545 de euro, 35.000 de lei si 120.000 de lei.

In ultimul an fiscal incheiat, el a avut venituri salariale de 119.611 lei, din care 48.249 de lei a incasat din activitatea de ministru al Economiei, 15.754 de lei din activitatea de senator, 52.014 lei ca editor de publicatie la Uniunea Armenilor din Romania si 4.594 de lei pentru activitatea de cercetator la Institutul National de Cercetari Economice.

La acestea s-au adaugat venituri din drepturi de autor de 25.000 de lei si indemnizatii acordate conform Legii recunostintei pentru victoria Revolutiei Romane din decembrie 1989, de 21.600 de lei, "donate integral".

Sotia sa a avut venituri de 38.159 de lei din salariul de conferentiar universitar la Universitatea Nationala de Muzica si de 1.400 de lei din drepturi de autor.























5857 vizualizari

  • +25 (25 voturi)    
    Domnu'.."Tufa de Armenia".... (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:16)

    polonyca [utilizator]

    Iata , a si aparut ..."ceva nou" la dosar..:)) Chiar credeai ca poti sa te fofilezi la nesfarsit....?????
  • -16 (18 voturi)    
    plangaciosul (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:17)

    pontiac [anonim]

    A scapat dar asta nu inseamna sa-l hartuim.
    Ceva e putred.
  • +21 (21 voturi)    
    FOST ministru (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:22)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Vosganian este FOST ministru si actual senator.

    Conform Legii privind Responsabilitatea Ministeriala, privindu-l pe FOSTUL ministru Vosganian:

    "Capitolul IV - Dispozitii finale
    Art. 23 (1) Regulile de procedura prevazute in prezenta lege se completeaza cu cele cuprinse in regulamentele celor doua Camere ale Parlamentului si in Codul de procedura penala, in masura in care prezenta lege nu dispune altfel.
    (2) Urmarirea penala si judecarea FOSTILOR MEMBRI AI GUVERNULUI pentru infractiunile savarsite in exercitiul functiei lor, astfel cum acestea sunt prevazute de art. 7-11, se efectueaza potrivit normelor de procedura penala de drept comun.
    (3) Prevederile de ordin procedural ale prezentei legi NU SE APLICA FOSTILOR MEMBRI ai Guvernului in nicio situatie."

    Conform Constitutiei Romaniei, privindu-l pe senatorul Vosganian:
    "Imunitatea parlamentara - ARTICOLUL 72
    (1) Deputatii si senatorii nu pot fi trasi la raspundere juridica pentru voturile sau pentru opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului.

    (2) Deputatii si senatorii pot fi urmariti si trimisi în judecata penala pentru fapte care nu au legatura cu voturile sau cu opiniile politice exprimate în exercitarea mandatului, dar nu pot fi perchezitionati, retinuti sau arestati fara încuviintarea Camerei din care fac parte, dupa ascultarea lor. Urmarirea si trimiterea în judecata penala se pot face numai de catre Parchetul de pe lânga Înalta Curte de Casatie si Justitie. Competenta de judecata apartine Înaltei Curti de Casatie si Justitie."

    Declansarea urmaririi penale in cazul FOSTULUI ministru si actual senator Vosganian NU necesita incuviintarea Parlamentului.
  • -11 (19 voturi)    
    Bravos natiune (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 15:26)

    munuc [utilizator]

    Hai ca se poate. Ma trebuie Jandarmeria sa se autosesizeze si poate niste anonime din randul clasei muncitoare. Daca nici asa, poate ne ajuta FBI, CIA, MOSAD, FSB, GRU, MI5, NKVD, KGB, SECU sau E.T.
    • +8 (10 voturi)    
      Demisioneaza din Senat (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 18:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui munuc

      e solutia simpla. Daca isi rezolva treburile din justitie la anu candideaza iar. Decat circul general pe tema imunitate de parlamentar demisia e de preferat.
  • +18 (18 voturi)    
    venituri la greu (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 16:00)

    clevetitor [utilizator]

    Trebuie ca in urmatorul parlament sa nu mai gasim profitorii unui stat slab care a permis imbogatirea rapida si nesimtita si atentie nu mai mult de 300 !!!
  • +10 (12 voturi)    
    CEC rebranding "marca Guzganian" - (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 17:20)

    aciduzzu [anonim]

    Alo DNA ! Sigla băncii înfiinţate în 1864, schimbata de Guzganian cu o ...frunza.Oriunde in lume, o astfel de marca ar fi fost pastrata cu sfintenie .
    Cu ce cheltuieli s-a schimbat imaginea CEC? Pentru reamenajarea a 600 de sedii suma de circa 45 de milioane de euro, iar pentru promovarea imaginii si produselor noi ale bancii inca 5,5 milioane de euro.
    Aneta Bogdan, managing partner Brandient, agentia care a elaborat procesul transformarii brandului CEC in CEC Bank, a explicat pentru HotNews.ro cum se schimba pozitia pe piata a bancii, din punct de vedere al elementelor de identitate.
    "Verdele este de incredere, este sincer si este confortabil. Nivelul sau de vizibilitate (prin combinatia celor doua tonuri de verde) este foarte bun in retail. CEC Bank are un verde unic pe fascia, produs special pentru aceasta banca de catre producatorul international 3M", explica Aneta Bogdan.
    Verde este si culoarea ....$ care au intrat in buzunarelor celor care au decis aceasta cosmetizare inutila si paguboasa .
  • +5 (7 voturi)    
    Erevan (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 17:55)

    SRA [utilizator]

    Daca va gâdilit undeva va spune cat are in banca din MOSCOWA sau Erevan !
  • -6 (12 voturi)    
    Stie cineva? (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 17:58)

    mucenic [utilizator]

    Va rog cine este in cunostiinta de cauza sa spuna care sant acuzatiile impotriva Dl. Vozganian. Un congressman American are oriunde dela cateva $milioane la cateva sute de $milioane. Averea Dl. V. este similara cu a unui American " low middle class". Si asta pentruca nu are 2, 3 automobile si 2, 3 copii la scoala privata. In plus e factorul etnic: un armean, un evreu fac din nimica bani spre deosebire de romani care nu au asa ceva in sange.
  • -1 (11 voturi)    
    acum?! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 18:23)

    lili [anonim]

    Ca si la dna Udrea!
    Faceti verificari acum?!
    De ce nu ati verificat pana acum?!
    Cum de nu ati avut suspiciuni pana acum?!
    Acum inteleg de ce plangea in Parament?!
    Daca ramane fara venituri, nu-i ajunge ce are in banci si trebuie vandute casele !
    D-aia plangea!
    Penibil!!
  • 0 (8 voturi)    
    Somn de ANI (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 21:11)

    dalian [anonim]

    ANI folosit ca arma politica nea' gergescu ce a verficat pana acum? ca Vosganian e de 20 de ani senator?Si romanii aveau pretentia de la ANI sa verifice TOATA averea celor care lucreaza cu fonduri UE, adica vreo 5-6.000!! .ALO ANI V-ati trezit?Cand ii verificati pe printisori cu fonduri UE si pe cei care au devalizat tara cu ANRMAP?Pe Udrea, Boc,Videanu ,Basescu,Ponta,Ilie Sarbu si pe Hrebenciuc?....Voi l-ati verificat pe M.Diaconu si Iohannis in 5 ani.Ce faceti de banii aia 5-6000E/luna?
  • +3 (3 voturi)    
    Nu inteleg, va rog sa ma lamuriti: (Duminică, 15 februarie 2015, 0:27)

    doi_la_dreapta_doi_la_stanga [utilizator]

    OG-ul dat de Vosganian a fost ratificat de Parlament.

    Daca continutul OG-ului (discutat in prealabil si in guvern, in sedinta, si contra-semnat in consecinta) contine ceva penal, nu ar trebui si respectivul parlament sa raspunda ?

    Daca e penala decizia, nu raspund toti cei care au facut-o posibila ? Deci si parlamentul care a transformat-o in lege, prin vot ?
  • +3 (5 voturi)    
    /// (Duminică, 15 februarie 2015, 6:17)

    Plagarus [utilizator]

    "În 2014, când România va adopta moneda europeană, salariul mediu net pe economie va fi de 500 de euro pe salariat" declara VarulJean Fasganian (președintele Comisiei de Buget, finanțe din Senat) în anul 2006.
    - Vosganian:" Nu Parchetul spune Senatului ce trebuie să facă, ci Senatul e cel care judecă " !!????
  • +3 (5 voturi)    
    Increderea in justitie, (Duminică, 15 februarie 2015, 9:24)

    Constantin [anonim]

    Domnule Vosganian,ai fost parlamentar peste 20 de ani,ai fost platit sa participi la instaurarea unui cadru juridic sanatos si corect in Romania si acum vii si ne spui cu aghiasma la nara ca nu ai incredere in justitie?Noi de ce trebuie sa te mai toleram si sa-ti mai platim pestatia jalnica?
  • +2 (6 voturi)    
    Intrebare la Radio Erevan: (Duminică, 15 februarie 2015, 9:32)

    raudegura [anonim]

    - Este adevarat ca dl Varujan Vosganian a fost propus la premiul Nobel pentru literatura ?
    Radio Erevan raspunde:
    -Da este adevarat, numai ca nu la sectiunea literatura ci la sectiunea Economie cu lucrarea :"Cum sa furi un milion !".
  • 0 (0 voturi)    
    ANI si meul laudatul (Luni, 16 februarie 2015, 9:17)

    xrogo [utilizator]

    Giumbix incep sa analizeze averile alora care deranjeaza,pana acum nu au gasit nimic,dintr-o data sar si ei din tufis strigand in gura mare,incompabilitate,si se mai spune ca ANI nu este cu tenta politica!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Alceva mai interesant !,gata cu armeanu las ! (Luni, 16 februarie 2015, 10:24)

    andeesanu [anonim]

    Hotnews schimbati foile ,romaniilor le e greata de guzgani ,de fufe .
    De 25 de ani tot guzgani :Hrebe ,Vozganian,Videanu,Nastase ,Mitrea ,tot fufe Ritzi ,Udrea ne agaseaza pe prima pagina.
    Ceva normal ,ceva pozitiv nu gasiti ???
  • +1 (1 vot)    
    MARILE SPIRITE SE INTILNESC ! (Duminică, 29 martie 2015, 20:29)

    arheopterix [utilizator]

    GUZGANIAN... E... PERFECT ! ...punct! aciduzzu +arheopterix =sinergie