VIDEO Alina Gorghiu: I-am cerut lui Vosganian demisia din PNL. Daca nu se produce, voi propune excluderea

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 13 februarie 2015, 16:33 Actualitate | Politic

Alina Gorghiu
Foto: Agerpres
Copresedintele PNL Alina Gorghiu ii cere demisia din PNL senatorului Varujan Vosganian, aratand ca, in cazul in care acest lucru nu se va produce, va propune excluderea acestuia din partid. "I-am cerut senatorului Varujan Vosganian demisia din PNL, iar in cazul in care acest lucru nu se va produce, voi propune excluderea acestuia din Partidul National Liberal. De asemenea, luni, voi fi prezenta la sedinta grupului parlamentar al senatorilor PNL, pentru a a stabili impreuna modalitatea prin care accidentul politic petrecut pe 12 februarie sa nu se mai repete vreodata', spune Gorghiu, intr-o scrisoare adresata senatorilor PNL si citata de Agerpres.

Alina Gorghiu subliniaza ca respingerea cererii de incuviintare a inceperii urmarii penale pentru senatorul Varujan Vosganian nu poate ramane fara urmari politice. "Pot intelege efectul emotional al discursului domnului Varujan Vosganian, cum pot intelege colegialitatea si, poate, chiar prietenia unora dintre dumneavoastra cu cel aflat in chestiune. Imi este foarte greu sa accept, insa, ca toate aceste circumstante au fost suficiente pentru a comite eroarea de a alege, sub impulsul momentului, un drum atat de gresit. Rezultatul votului nu il ajuta in niciun fel pe domnul Varujan Vosganian, care nu are posibilitatea de a se apara in fata acuzatiilor care i se aduc si devine, astfel, vinovat in fata opiniei publice, inainte chiar de a fi judecat. In schimb, ceea ce s-a intamplat in Senatul Romaniei ii ajuta politic pe toti cei care nu pot trai fara minciuni si manipulare. Am ajuns sa fim judecati de Victor Ponta si Elena Udrea si, culmea, multi sa le si dea dreptate", spune liderul PNL in scrisoare.

Alina Gorghiu afirma ca exista riscul ca PNL sa piarda increderea oamenilor care, pe 16 noiembrie, au fost alaturi de partid si de Klaus Iohannis: "Acei oameni au iesit in strada, multi au stat o zi intreaga in frig sa voteze, au strigat pentru democratie si schimbare. Nu aceasta este schimbarea pe care o doresc si stiu ca nu aceasta este calea pe care o aveti in vedere, inclusiv senatorul Varujan Vosganian. Faptele sunt, insa, mai puternice decat bunele intentii, iar votul de joi, chiar daca nu este definitoriu pentru ce vrem sa facem, ne poate anula o parte insemnata din sustinerea de care ne bucuram in prezent", arata ea, indicand ca PNL are, in acest moment, conform sondajelor de opinie, cea mai mare cota de incredere din istoria acestui partid, dupa 1990.



In context, liderul PNL mentioneaza ca aceasta realitate obliga PNL la o si mai mare responsabilitate si intelepciune. "Nu avem un cec in alb de la nimeni, ca sa ne permitem risipa increderii si ratarea obiectivelor. Asa cum am ajuns aici, la fel putem sa ne prabusim, doar ca acum caderea se va face de la mare inaltime, cu sanse scazute de a ne mai ridica. Nu pot permite o astfel de perspectiva. Nu am acceptat sa fiu presedintele acestui partid pentru carti de vizita sau pentru a mima reforma, ci pentru ca eu cred in Partidul National Liberal. Voi lua, cu toate riscurile si de fiecare data, masurile necesare pentru a apara PNL, inclusiv fata de cei care ii prejudiciaza imaginea din interior. Adversarul nostru nu se mai afla in exterior, suntem in competitie doar cu noi insine. Electoratul nu mai alege partidele, ci faptele acestora. Le putem arata oamenilor ca, desi suntem supusi greselii, ne putem corija sau putem sa ne prefacem ca nu s-a intamplat nimic grav."

Senatorii au respins, joi, solicitarea procurorilor DIICOT, transmisa prin procurorul general, de ridicare a imunitatii pentru urmarirea penala fata de fostul ministru al Economiei, senatorul Varujan Vosganian, in dosarul Romgaz.





















Jurnal din Israel​

​FOTOGALERIE Tel Aviv: plaje, muzici si trupuri

Greu sa gasesti in lume un oras care petrece mai mult, care se odihneste mai seren. Un New York pe Malul Mediteranei, un colt de Europa sofisticata in Orientul Mijlociu, o destinatie de plaja excelenta, un oras in care noptile de distractie se continua si dupa ce se crapa de ziua. Oameni pe longboard-uri colorate coboara spre faleza orasului, de multe ori purtand doar o pereche de pantaloni scurti. Esti in inima civilizatiei est-mediteraneene, cu hedonismul ei milenar, cu cultul inca pastrat al corpurilor frumoase, cu o senzualitate subtila, dar neascunsa.

3601 vizualizari

  • +9 (9 voturi)    
    ... (Vineri, 13 februarie 2015, 16:39)

    tirolez [utilizator]

    Vorba ei pot intelege diverse, dar nu pot intelege de ce nu a cerut si in cazul lui vot la vedere.
    • +5 (5 voturi)    
      Doamna Gorghiu, ne credeti prosti pe toti? (Vineri, 13 februarie 2015, 17:14)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      Nu facem parte toti din electoratul uselist, imbatranit, cu putina educatie. PNL si PSD, sunt doua partide aidoma. Practic, PNL e un PSD de dreapta, infiltrat inca din anii '90 de securisti si nomenclaturisti din randul doi. Nu se va reforma niciodata, are un trecut de partid tradator, penal, alianta USL care a distrus tara si care a pus mana acum pe justitie odata cu penetrarea SRI-ului prin Sebastina Ghita. Iohannis nu conteaza, e doar un cuier in care multi isi pun sperantele desarte si oportunismele dambovitene. Nu poti face un lucru bun cu oameni ca Ludovic Orban, fiu de securisti, Calimente, alt securist, Dobritoiu, alt securist, Ninel Sapunaru, alt penal sau Mihalache, si una si alta...
      • 0 (0 voturi)    
        gresit (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 1:19)

        CipriCiprian1309940547368 [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        PNL nu este un PSD de dreapta, este un PSD de stanga! L-am vazut pe marele liberal antonescu care era mai de stanga decat ponta.
  • -10 (14 voturi)    
    „eroarea de a alege” (Vineri, 13 februarie 2015, 16:40)

    Mazeta [utilizator]

    Nu înțeleg de ce mai există vot parlamentar. Să voteze Alina Gheorghiu pentru tot partidul. Ce atâta democrație?
    • +6 (8 voturi)    
      >>>>>>>>>>>>> (Vineri, 13 februarie 2015, 16:57)

      Invincible [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Mazeto, te mai doare fiindca o picat Ponta de acadea la prezidentiale?
    • +4 (6 voturi)    
      Pai tu intelegi bolshevismul (Vineri, 13 februarie 2015, 17:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      De ce ai pretentii atat de mari de la tine?
    • 0 (2 voturi)    
      Vot (Vineri, 13 februarie 2015, 17:36)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      In esenta ai dreptate, dar ideea de vot secret e aberanta. Parlamentarii trebuie sa voteze la vedere, dupa cum le dicteaza constiinta, nu pe ascuns ca niste hoti.
      Cum ma reprezinta un senator care voteaza pe ascuns, fara ca eu sa stiu ce a votat?
  • +2 (2 voturi)    
    el si'a dat cu mirt (Vineri, 13 februarie 2015, 16:41)

    nash pandelica [utilizator]

    ei ii dau cu tamaie si'i canta prohodul.

    pana una/alta, pedeleii iar au luat leapsa. pe ouate.
  • +5 (7 voturi)    
    Suntem cu ochii pe voi. (Vineri, 13 februarie 2015, 16:46)

    micul_licurici [utilizator]

    Atitudine corecta!
    • +2 (2 voturi)    
      Demisia din senat (Vineri, 13 februarie 2015, 17:24)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui micul_licurici

      din pnl nu are nici o importanta.
  • +9 (9 voturi)    
    Presedinta asta..... (Vineri, 13 februarie 2015, 16:47)

    polonyca [utilizator]

    ..... glumeste !! E slaba rau.....Pai Tufa de Armenia o sa devina senator independent si o sa mai voteze si impotriva PNL si , tot intangibil o sa ramana !!! Frectie la un picior de lemn.....
    • +1 (1 vot)    
      nu il poate obliga (Vineri, 13 februarie 2015, 17:38)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

      sa ranunte la functia de senator din cate stiu...
  • +5 (5 voturi)    
    E simplu (Vineri, 13 februarie 2015, 16:56)

    rrat [utilizator]

    Teaparty style:
    vrem sa stim numele parlamentarilor care au votat pt vosganian. data viitoare la alegeri trebuie vanati.
    Nu stiu daca romanii se pot organiza local (la radacina ierbii) sa saboteze asemenea candidaturi. In US inainte de alegeri candidatii sistemului (dems and reps alike) sunt terifiati daca au pe spate o tinta teaparty.
    • +1 (1 vot)    
      ce data aviatoare ... (Vineri, 13 februarie 2015, 17:14)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui rrat

      daca nu fac palavramentul de 300, fara senat si numai cu nume noi, nu ies la vot.

      jos mafia politica, acoperitii si secoritatea !

      stop si de la capat, sa iasa un lucru..ca lumea !
  • +5 (5 voturi)    
    Ok. Intrebare: (Vineri, 13 februarie 2015, 17:04)

    Prea_Tarziu [utilizator]

    Ce le-a cerut senatorilor PNL care au votat pentru protectia lui Vosganian de raspunderea legala?
  • 0 (6 voturi)    
    Nu va inteleg... (Vineri, 13 februarie 2015, 17:09)

    Simona_Srb [utilizator]

    Ea e presedintele partidului, nu poate sa hotarasca ce voteaza unul si altul, in schimb poate sa hotarasca directia in care doreste sa mearga partidul si sa hotarasca faptul ca acest partid nu mai accepta in randurile sale persoane asupra carora planeaza suspiciunea coruptiei si nici persoane care ajuta la obstructionarea justitiei.
  • +1 (3 voturi)    
    un PNL *curat* (Vineri, 13 februarie 2015, 17:21)

    Kpriciu [utilizator]

    Exclude-i pe toti din PNL care au votat impotriva inceperii urmaririi penale, Mult-Prea-Corecto!!!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Gorghiu si Iohannis! (Vineri, 13 februarie 2015, 17:28)

    Primula [utilizator]

    Cereti lui Vosganian sa-si dea demisia din Parlament si sa se puna la dispozitia justitiei! Nu mai mintiti lumea cu tertipuri de genul demisiei din partid! Demisia din Parlament si asta urgent! Acelasi sfat il dau si presedintelui Senatului! Doar asa deveniti credibili, altfel sunteti complici!
  • +2 (2 voturi)    
    Presedintelui "Facebook"! (Vineri, 13 februarie 2015, 17:30)

    Primula [utilizator]

    ... Pe cand oare aveti de gand sa va faceti datoria fata de tara? Fata de romani, nu fata de penali!
  • 0 (0 voturi)    
    Nu se cere demisia ! (Sâmbătă, 14 februarie 2015, 10:01)

    adrian88000 [utilizator]

    E un mod prea facil prin care un bandit iese dintrun partid.
    Si are chiar o aura de demnitate aceasta demisie.
    Se face o sedinta urgenta a forului decizional al partidului , la care este invitat si derbedeul, si este exclus .
    Iar portarul are sarcina sa-i dea un sut in fund cand este scos pe usa afara !