Mesaj pe pagina de Facebook a Elenei Udrea, dupa ce a primit mandat de arestare pentru 30 de zile: Voi incerca sa comunic cu voi aici si sa spun adevarul asa cum il stiu eu

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 februarie 2015, 21:57 Actualitate | Politic

Fotografia Elenei Udrea pe Facebook
Foto: Facebook.com
Elena Udrea a postat miercuri seara un mesaj pe Facebook la scurt timp dupa ce deputatul PMP a primit mandat de arestare preventiva pentru 30 de zile. "Nu poti pune catuse adevarului! Dupa acest lucru ma ghidez in aceasta perioada. Asa ca voi incerca, aici, pe facebook, sa comunic cu voi si sa spun adevarul asa cum il stiu eu. Ca sa nu isc vreo dezbatere, fac precizarea ca nu am acces la telefon sau internet, mesajele pe care le veti vedea fiind transmise prin intermediul avocatului."

"Dupa decizia din aceasta seara a ICCJ, am o veste rea si una buna: Vestea rea este ca s-a dispus arestarea mea preventiva pentru 30 de zile. Am incredere insa ca, in urma apelului, aceasta masura va fi ridicata. Probabil, luni. Vestea buna este ca judecatorul a invalidat inca doua capete de acuzare ale procurorilor care mi-au cerut arestarea in dosarul Microsoft: o acuzatie de trafic de influenta si cea ramasa de spalare de bani. Practic, acuzatiile de spalare de bani au cazut. Va multumesc pentru mesajele de sustinere si pentru increderea voastra. Inseamna foarte mult pentru mine in acest moment"
, a mai scris Elena Udrea.

Si fotografia de coperta de pe pagina de Facebook a Elenei Udrea a fost schimbata miercuri seara, fiind postata o fotografie cu mesajul "Poti pune catuse Elenei Udrea, dar nu poti pune catuse adevarului."
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

6636 vizualizari

  • +1 (11 voturi)    
    Asta da stire! (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:53)

    Interlop [anonim]

    Ajutor de la sfantul Efrem cel Nou
  • 0 (12 voturi)    
    Penibil (Miercuri, 11 februarie 2015, 21:54)

    Clop [utilizator]

    No comment.
    • +5 (11 voturi)    
      Penibil e ca Ghita si Ponta nu sunt in tara! (Miercuri, 11 februarie 2015, 23:10)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui Clop

      Penibil e ca din 9 fosti ministrii inculpati in dosarul "Microsoft" doar Elena Udrea, Cocos si Pinalti sunt arestati. Madam Ambramburica, dupa ce a primit milioane de euro in computere, este libera si vine la emisiuni impotriva lui Udrea. Cat de naiv esti? Atata timp cat n-ai sa-i vezi pe Ghita si Ponta la DNA, tine minte ca ei conduc lupta anticoruptie prin penetrarea lui Ghita a SRI.
      • +1 (1 vot)    
        chiar asa..... (Joi, 12 februarie 2015, 9:21)

        novator [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        .....de ce doar Udrea dar intrebarea este de ce aceiasi Udrea nu ii denunta pe ceilalti ? Nu o cred nestiutoare si nici timida (l-a luat de gat pe insusi seful SRI) deci, ce o impiedica sa faca denunturi ?

        Tot face semne cu nasul "unei persoane dragi" sfidandu-ne apoi cu tacerea ei iar noi ne intrebam ca fraierii " de ce doar Udrea este in arest ?".
  • +10 (20 voturi)    
    Atentie Presei! EU e nume nedetermnat! (Miercuri, 11 februarie 2015, 22:02)

    Cristiann80 [utilizator]

    Mai sa fie! A fost retinuta pentru 30 de zile in urma denuntului marelui Penal Pescariu care a ramas cu mita, doar ca avea el un biletel unde a notat "E.U." 500.000.
    In primul rand E.U. nu este nume determinat. E.U. este NEDETERMINAT!!! sunt doar niste initiale care pot insemna multe altele.
    Mi se pare ca este un act de abuz, avocatii ar fi trebuit sa mentioneze asta. Nu poti acuza pe cineva doar ca a scris pe un biletel niste initiale. De unde stiu procururoii ca acesta este adevarul? De ce Pescariu mafiotul are dreptate si Udrea nu? Pe ce logica au mers?
    • -3 (7 voturi)    
      bah (Miercuri, 11 februarie 2015, 23:29)

      Snitzelvienez [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Coconeta asta parfumata se vrea elita Romaniei? Agoniseala ei s-a facut prin furt. Eu vad tot parlamentul in haine vargate..imi doresc sa aud de sentinte de tradare pt rosia montana si alte contracte paguboase
  • +2 (16 voturi)    
    Saraca fata bogata! (Miercuri, 11 februarie 2015, 22:05)

    Daniels22026 [utilizator]

    Mi-a muls o lacrima de tristete financiara. Pentru ea, sint in stare sa am grija de conturile ei pina iese din puscarie. Biata femeie!
  • +3 (7 voturi)    
    adevarul? (Miercuri, 11 februarie 2015, 22:12)

    varsator [utilizator]

    sa-nteleg ca urmeaza dezvaluiri in ziarul Adevarul?
  • -4 (6 voturi)    
    scrie, scrie (Miercuri, 11 februarie 2015, 22:40)

    Absurdistanul [utilizator]

    poti face ce vrei tu, atat timp cat ajungi acolo, vei ramane MEREU cu aceasta "pata": arest.
    poate vei iesi mai repede decat ar trebui, dar oare vei intelege vreodata ca in aceasta seara ai iesit din istorie?
  • 0 (8 voturi)    
    am tot asteptat adevarul..... (Miercuri, 11 februarie 2015, 22:53)

    novator [utilizator]

    ......si au fost cateva ocazii bune in care Lenuta ar fi putut sa il spuna dar ne-am ales doar cu o lalaiala sterila si cu un "nas frecat" de cateva ori.

    Mai ciudat este faptul ca, desi nu este "fata mare", nu a denuntat pe nimeni la DNA (caz unic).
    Ne cam ia de fraieri, duduca.
    Ce ar fi daca ar spune ea tot adevarul, chiar procurorilor ?
  • -2 (8 voturi)    
    hm.. (Miercuri, 11 februarie 2015, 23:11)

    owl [utilizator]

    In mod normal, pentru ca de aici inainte nu mai are o cariera politica , singurul lucru de interes ramane daca se recupereaza bani la buget. Si daca mai face dezvaluiri - lucru putin probabil....
    Din pacate , istoria se repeta si peste 20-25 de ani o sa avem o noua Elena...
  • 0 (8 voturi)    
    Hai, presa !! Unde-i presa ?? Sa vina presa !! (Miercuri, 11 februarie 2015, 23:13)

    solar [utilizator]

    I-auzi , domnule ce indrazneala? Sau ce-o fi asta? Mitocanie? Putin spus...? Atunci e un atac la...(aici pun puncte , puncte...inteleaga fiecare ce vrea )
    Paparazzi...unde-s paparazii ? Vrem fotografii!! Vrem...(stati asa , SA MA GANDESC CE VREM...) Vrem sa stim marca posetei, culoarea bluzei, croitoreasa fustei... Si inca ceva foarte important si nou :lungimea nasului,scobitul nasului (da, dar chestia cu nasul nu ti-o spune nimeni fara ...( acum e acum :fara ce ? fara psihologie? fara parapsihologie? psihedelism?fara talamacirea visurilor?...)
  • +2 (4 voturi)    
    Invinuiri la gramada, spectacolul 'catusele'! (Joi, 12 februarie 2015, 6:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    Procurorii ne inculcasera convingerea ca Elena Udrea este implicata in cea mai mare infractiune din istoria post-decembrista : Microsoft.
    Au desprins-o numai pe Elena Udrea din dosarul respectiv, asa fiind dictat de 'extrema urgenta' si i-au lasat la foc mic pe ceilalti suspecti.
    Gadea, Ciutacu si restul mahalagiilor din slujba lui Felix si-au frecat mainile de bucurie, au golit sticlele cu sampanie frantuzeasca si au zbierat sa se auda pana la urechile doamnelor din Ferentari (cele care le asigura ratingul de campioni!) : 'am invins, am invins!'.
    Acum, judecatorii au rezolvat urgenta extrema, prin retinerea Elenei Udrea pentru doua invinuiri care nu au nicio legatura cu Microsoft : ca 'nu a facut ciocul mic (s-a legat de viitorul presedinte al tarii - Coldea )', si ca '"ar fi primit bani de la un derbedeu 'denuntator la comanda' - Pescariu". Celelalte invinuiri (spectaculoasa spalare de bani, etc.) au fost considerate, de judecatori, 'fara temei'. Au fost aruncate la cos.
    Ramane ca procurorii sa mai incerce si cu alte invinuiri aduse Elenei Udrea.. Poate se prinde vreuna la judecatori,ca sa nu-i comdamne comanditarii lor fiindca nu si-ar fi indeplinit sarcina de serviciu.
    Medicii sunt condamnati pentru malpraxis. Procurorii pot malpraxiza cat le place, la liber, legal,ca ei au painea si cutitul in man a, numai ei au arma 'catusele'.
  • +2 (2 voturi)    
    program de austeritate (Joi, 12 februarie 2015, 8:07)

    NoFive [utilizator]

    Ce-i foarte trist e ca aceasta camarila a spagilor Microsoft isi facea mendrele tocmai in perioada in care, fiind la guvernare, fusesera taiate salariile bugetarilor si reduse pensiile. Deci, pentru prostime austeritate si sacrificii, pentru privilegiati (citeste "hoti") huzur, peșcheș, bairam. Dar roata se invirte.
  • +3 (5 voturi)    
    Miami (Joi, 12 februarie 2015, 8:35)

    un Revoltat [utilizator]

    Nu prea inteleg cum Denunțătorul este in libertate. Ok, a denunțat , dar asta inseamna ca este absolvit de vina? Si este lasat in libertate?
    Lăsând la o parte procedurile legale, de fapt ce inseamna tot acest circ mediatic? Cui folosește ?
    De ce nu se arata asta la momentul condamnării ? Atunci stii ca ala e (posibil) vinovat de faptele sale.
    Trăim intr-o tara a circului si a abuzurilor, a nedreptăților si a disfunctionalităților .
  • +1 (1 vot)    
    bad news (Joi, 12 februarie 2015, 12:29)

    Gustav666 [utilizator]

    Vestea buna e buna numai pentru fraieri.
    Judecatorul de drepturi si libertati nu judeca intreg fondul unui dosar. In momentul in care a constatat unul-doua motive pentru a decide arestarea preventiva, nu mai avea niciun sens sa dezvolte si celelalte acuzatii ale procurorilor.
    Deci Lenuta nu a scapat de spalarea de bani, pur si simplu judecatorul nu a mai abordat subiectul, avea destule motive s-o bage la zdup.
    Restul, e treaba instantei careia ii va fi inaintat rechizitoriul la trimiterea in judecata.