Victor Ponta: Basescu si Udrea au fost varfurile unor ilegalitati, precum Nicolae si Elena Ceausescu

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 8 februarie 2015, 20:31 Actualitate | Politic

Traian Basescu si Elena Udrea au fost varfurile unor ilegalitati, precum Nicolae si Elena Ceausescu inainte de 1989, dar alaturi de ei au fost si alte persoane, a declarat premierul Victor Ponta la Romania TV, adaugand ca este convins ca toti cei care sunt vinovati trebuie sa plateasca.

"Sunt convins ca toti cei care sunt vinovati trebuie sa plateasca si sunt convins ca nu s-au comis toate de catre un singur om. Sigur, Basescu si Udrea au fost varfurile, cam cum au fost Nicolae si Elena Ceausescu inainte de '89, dar sa spunem ca doar ei...stim foarte bine ca nu", a spus Ponta la Romania TV, precizand ca se refera la politicieni din opozitie care pregatesc noi majoritati de guvernare, potrivit Mediafax.

Ponta a declarat si ca PSD va vota in Parlament in favoarea  cererii de incuviintare a arestarii si a solicitarilor de incepere a urmaririi penale in cazul deputatului Elena Udrea, lucru ce se va intampla in toate cazurile similare.

"Este o decizie pe care am luat-o in grupurile parlamentare si care arata o anumita pozitie pe care o vom avea in toate cazurile. (...) Asa am discutat la grupurile parlamentare, asa am decis si da, asa vom face si nu ca acum intamplator e vorba de doamna Udrea - in decembrie, dupa cum stiti, am votat fiind vorba de colegi ai nostri, despre care sincer nici nu pot sa spun ca sunt vinovati, va stabili justitia daca au facut ceva, dar aceasta este decizia pe care am luat-o si este nevoie de consecventa", a mai spus Victor Ponta, citat de Agerpres.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

8059 vizualizari

  • +43 (53 voturi)    
    HA HA (Duminică, 8 februarie 2015, 20:23)

    fit [utilizator]

    Ponta a ajuns sa dea vina pe toate prostiile lui si ale USD de 25 de ani pe Basescu si Udrea. TIPIC!!! Si toate televiziunile interesate fac la fel!
    • +28 (32 voturi)    
      Tic-tac (Duminică, 8 februarie 2015, 21:58)

      lute_ipse [utilizator] i-a raspuns lui fit

      si ceasul lui ponta va veni !
      • -2 (6 voturi)    
        Udrea si PDL sunt niste HOTI au furat ca in codru (Luni, 9 februarie 2015, 9:11)

        darue [anonim] i-a raspuns lui lute_ipse

        Udrea si PDL sunt niste HOTI! Au furat ca nesimtitii si acum se dau nevinovati. Nu le e rusine? Si Basescu ne minte pe fata ca e vai cinstita.. eram sa zic eu.. Noua ne taiau pensiile si salariile si ei furau milioanele de euro. Oare cand se va face dreptate? Voi de le luati apararea sunteti toti mana in mana cu hotii.
    • +31 (35 voturi)    
      așa făcea și ion iliescu (Duminică, 8 februarie 2015, 22:03)

      visio [anonim] i-a raspuns lui fit

      și criminalul Ion Iliescu spunea despre ”greaua moștenire” a ceaușiștilor; avea dreptate: fără datorii la FMI, conturile de valută erau doldora; totuși, poate ne spune Plagiatorul de ce a cerut derogare de la ținta de deficit Comisiei Europene?!
      Nu știți? Banii de campanie electorală și economie în recesiune de anul trecut unde credeți că se văd? Exact, în ținta de deficit!
  • +24 (28 voturi)    
    Nicio vorbulita despte mentorul sau Nastae, (Duminică, 8 februarie 2015, 20:42)

    ion [anonim]

    socrul sau Sarbu si onarea PSD-ului Iliescu!!

    Numai un popor ca cel roman poate fi multumit si mandru cu un premier ca Ponta!!
  • +24 (28 voturi)    
    DNA-ul vine dupa tine (Duminică, 8 februarie 2015, 20:48)

    Adrian_. [utilizator]

    sa vedem daca si tu iti faci blog la Jilava.
    • +1 (1 vot)    
      acolo e nasol (Luni, 9 februarie 2015, 11:15)

      ion [anonim] i-a raspuns lui Adrian_.

      Nu mai are de unde sa plagieze...
  • +24 (28 voturi)    
    Victor Viorel (Duminică, 8 februarie 2015, 20:50)

    John M. [utilizator]

    vrea neaparat sa ramana in istorie ca politicianul cu toate teoriile esuate.
  • +15 (19 voturi)    
    au fost varfurile unor ilegalitati... (Duminică, 8 februarie 2015, 20:55)

    placinte [utilizator]

    ...precum Nicolae si Elena Ceausescu pe care ii mosteneste el politic, prin mila lu' Ginion Iliescu si Nastase.


    Sau a uitat de unde se trage partidul lui, ///
  • +21 (25 voturi)    
    Da, Ceausescu n-a fost singur... (Duminică, 8 februarie 2015, 20:58)

    andreitr [utilizator]

    Alaturi de el au fost: Iliescu, Nastase, Hrebenciuc. Dar si tata socru si toti baronii pe care ii aveti in partid...
  • +25 (29 voturi)    
    Ce spune Ponta n-are valoare! (Duminică, 8 februarie 2015, 21:04)

    mucenic [utilizator]

    Ponta care a vrut sa fure alegerile prezidentiale critica un Presdeinte care a salvat tara! De rasul curcilor!
  • +24 (28 voturi)    
    /// (Duminică, 8 februarie 2015, 21:05)

    mr ho [anonim]

    Asta vb de ilegalitati cand la el in partid sunt sute de anchetati penal si /// batrana de hrebenciuc fura codrii cu totul
  • +23 (27 voturi)    
    CE VORBESTI BAI... (Duminică, 8 februarie 2015, 21:05)

    schroedinger [utilizator]

    KazMunaiGaz????
    Ai tupeu, nu gluma!
  • +35 (37 voturi)    
    Dragi internauti (Duminică, 8 februarie 2015, 21:07)

    rutger [anonim]

    va propun urmatoarele:
    - Klaus - presedinte
    - Traian - prim-ministru
    - guvern tehnocrat
    - Monica - ministrul justitiei

    Astept propuneri. Rog seriozitate !
    • +18 (22 voturi)    
      subscriu.......mai putin, (Duminică, 8 februarie 2015, 22:47)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      presedintele, dar daca e basescu p.m.,renunt la conditie., il scoate base din rahat.
    • 0 (0 voturi)    
      Mie... (Luni, 9 februarie 2015, 11:13)

      MonaB [utilizator] i-a raspuns lui rutger

      Parca mi s-a luat de Basescu care, la randul sau, a facut multe gafe, a construit in jurul sau o retea nu foarte ortodoxa de oameni nu atat de cinstiti pe cat ni i-am fi dorit... Parca l-as schimba cu Predoiu. In rest, sunt de acord, fara nici un dubiu!
    • 0 (0 voturi)    
      iar la interne... (Luni, 9 februarie 2015, 11:17)

      ion [anonim] i-a raspuns lui rutger

      ...nepotul lui Alimanescu.
  • +20 (24 voturi)    
    Eu cred . . . . (Duminică, 8 februarie 2015, 21:08)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . ca esti mai aproape de plata decat Basescu! Stii proverbul ala cu cine sapa groapa altuia?
  • +20 (24 voturi)    
    ilegalitati? (Duminică, 8 februarie 2015, 21:22)

    iiliescu [utilizator]

    Nimic nu se compara cu mafia pesedista ce a saracit tara si a nenorocit vreo doua generatii. Exponentii adevaratei ilegalitati guvernamentale generalizata sunt Ponta si Ecaterina ///
  • +12 (16 voturi)    
    haha!! (Duminică, 8 februarie 2015, 21:25)

    samka [utilizator]

    hahahahahahahaaa!!!!

    p.s. hahahahaha!!!
  • +25 (29 voturi)    
    Nici nu ai ce comenta... (Duminică, 8 februarie 2015, 21:33)

    Lucky1 [utilizator]

    ...un individ care, prin actiunile sale - plagiat, potopuri de minciuni si, in general, totala lipsa de gandire pozitiva (pentru tara si popor) - si-a consumat intreaga substanta reducandu-se la un gol. Ce sa mai comentezi la un gol???
  • +19 (23 voturi)    
    ca de obicei (Duminică, 8 februarie 2015, 21:38)

    ViR [utilizator]

    au vrut doar binele tarii si al poporului, de 25 de ani incontinuu - dupa cum se si vede. e cutremur mare si p$d- eaua este deja subreda tare, nu stiu cum sa scape sa nu-i prinda daramaturile si sa se aleaga praful de agoniseala lor familiala !
  • +25 (29 voturi)    
    citez pe Ilarion Ciobanu - " Muceo tu sa taci " (Duminică, 8 februarie 2015, 21:47)

    mnicku [utilizator]

    esti o suma de infractiuni, mai plagiator infractor .
    Ar fi trebuit sa fii arestat inca din 2012 dar cum sa te aresteze un subaltern ?
  • +19 (23 voturi)    
    putin (Duminică, 8 februarie 2015, 21:50)

    ales [anonim]

    mai este si iti vine si tie randul sa raspunzi ptr modul intamplator si abuziv in care in care ai condus aceste 4 guverne, si minciuni, si plagiat, si ordonante de urgenta in uz personal, etc
    nu cred ca ceausescu era iresponsabil, el credea ceace facea
    parca era vorba ca trebuie un timp sa taceti si sa mai faceti si treaba
  • +25 (29 voturi)    
    Ponta (Duminică, 8 februarie 2015, 22:03)

    ZimmerOtto [anonim]

    De când a ajuns la guvernare Ponta împreună cu televiziunile lui Voiculescu nu fac decât să acuze și să arate cu degetul: "Băsescu a făcut,Băsescu a dres...."Mă întreb când o să aibă timp și ptr funcția de prim-ministru,să înceapă să-și onoreze promisiunile făcute.....În ceea ce privește comparația cu regimul ceaușist,nu uita Viorele că voi pesedeii sunteți urmașii lor direcți!
  • +20 (24 voturi)    
    Râde ciob de oală spartă (Duminică, 8 februarie 2015, 22:13)

    Alexei___ [utilizator]

    Hehe - s-a găsit să vorbească marea probitate morală naţională despre vinovăţii de top :). De abia aştept să ajungă şi el să dea cu subsemnatul pe la DNA.
  • +20 (24 voturi)    
    ponto...... (Duminică, 8 februarie 2015, 22:43)

    oxxxxxyyyyya [utilizator]

    vine si vremea ta.......n-o sa scapi.
  • +7 (11 voturi)    
    Victor-Viorel = V.-V. = 5-5 = zero Ponta, spuse:: (Duminică, 8 februarie 2015, 22:55)

    ofCAER [utilizator]

    (1) "... in decembrie, dupa cum stiti, am votat fiind vorba de colegi ai nostri [membri PSD - n.m.], despre care sincer nici nu pot sa spun ca sunt vinovati, va stabili justitia daca au facut ceva".
    Si mai zise:
    (2) "Sigur, Basescu si Udrea au fost varfurile [unor ilegalitati...]".
    Zero logica. In perfect acord cu un doctorat plagiat.
    P.S. Ba Ponta, nu uita ba, ca pina una alta finu' Nitu (sau varu'?) i-a dat lu' Base NUP pe flota...
  • +10 (14 voturi)    
    Zau? (Duminică, 8 februarie 2015, 23:02)

    sile [anonim]

    Basescu si Udrea stii tu ca sunt la fel de vinovati ca Ceausestii, dar de colegii parlamentari cu dosare serioase nu esti asa sigur? Parca acum vateva zile ziceai ca nu mai faci presiuni asupra justitiei.

    In plus, oricat de multe tampenii o fi facut Ceausescu, a fost acoperit de legile vremii. Iar daca citesti azi motivele pentru care (oficial) a fost executat, ai sa vezi ca nu sta niciunul in picioare.
  • +12 (16 voturi)    
    Copy-paste (Duminică, 8 februarie 2015, 23:34)

    Master_Yoda [utilizator]

    Plagiatorul nesuferit il copiaza pe Banciu. Faza cu Nicu si coana Leana a zis-o Banciu in emisiune saptamana asta, dar a zis-o mai mult in gluma, nu cum o face Michimaus. Viorele, nici acum nu te-ai lecuit de copy-paste? Crezi ca daca te-ai lepadat de titlul de doctor si vii sa vorbesti la Guita TV, asta te va scapa de puscarie? Vine si randul tau, n-avea grija!
  • +10 (14 voturi)    
    Of (Luni, 9 februarie 2015, 1:01)

    diana [anonim]

    Cata poluare. Asta nu mai dispare din spatiul public odata?
  • +10 (14 voturi)    
    nu stiu (Luni, 9 februarie 2015, 1:03)

    I [utilizator]

    nu stiu ce sa zic, Basescu a fost presedinte, Udrea ministra... cascavalul e la Ponta. Dar el da vina pe altii poate il crede cineva.
  • +3 (5 voturi)    
    "varfurile" lui Ponta! (Luni, 9 februarie 2015, 8:59)

    lili [anonim]

    Lasa-ne, pana mai ieri alaltaieri il aparai pe penalul Nicolescu de la Arges facand scut impreuna cu supercoruptii din PSD impotriva DNA iar azi te-a apucat si pe tine Justitia libera!
    Sila!
    La puscarie cu toti penalii din politica romaneaca si cu acolitii lor!
    Cu catuse sa va vedem!
  • +6 (8 voturi)    
    KAZMUNGAZ - 400 milioane dolari SUA (Luni, 9 februarie 2015, 9:42)

    bizonul_nou [utilizator]

    Ponto, mai bine ne explici cum ai pierdut banii la KazmunGaz,

    mai bine ne povestesti despre fraudele de la referendumul din 2012,

    mai bine ne explici DE CE NU GUVERNEZI de aproape 3 ani, te faci ca guvernezi, dar NU ai facut absolut nimic.