UPDATE Comisia juridica a aprobat cererea DNA de incepere a urmaririi penale in cazul Elenei Udrea

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 4 februarie 2015, 10:43 Actualitate | Politic

Elena Udrea
Foto: Hotnews
Comisia juridica s-a reunit miercuri pentru a dezbate cererea DNA privind inceperea urmaririi penale a deputatului Elena Udrea. Udrea a declarat ca a cerut colegilor sa voteze favorabl cererea DNA si ca nu va merge in plen sa isi sustina cauza.

In Comisia Juridica, 20 de deputati au votat pentru aprobarea cererii, unul impotriva, un deputat s-a abtinut si un vot a fost anulat.

"Este dreptul procurorilor sa ancheteze un fost ministru", a spus ea.

DNA a cerut inceperea urmaririi penale fata de Elena Udrea, deputat si fost ministru al Dezvoltarii Regionale si Turismului, sub aspectul savarsirii infractiunilor de abuz in serviciu, tentativa la folosirea de documente ori declaratii false, inexacte sau incomplete pentru obtinerea pe nedrept de fonduri din bugetul Uniunii Europene si folosire a influentei in scopul obtinerii de foloase necuvenite.

Potrivit unui comunicat al DNA, faptele au legatura cu atribuirea si folosirea, presupus ilegale, a fondurilor din patrimoniul ministerului in perioada 2010 - 2012 pentru evenimentul Gala Bute.

























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

8698 vizualizari

  • -4 (18 voturi)    
    O faceau si fara "sfatul" tau (Miercuri, 4 februarie 2015, 10:54)

    CICEROnescu [utilizator]

    La bulau cu tine
    • +20 (22 voturi)    
      Buna dimineta, doamna Kovesi! (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:40)

      Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Dupa incarcerarea Elenei Udrea, va rog sa dati curs unei mici rugaminti a unui mare optimist care refuza sa fie si cel mai mare prost...:) Doar intoarceti-va nitel privirea inalt justitiara si catre liderii PSD, lasand plevusca pentru cei slabi de ingeri si increzatori in justitia basista pana la capat! Ponta, Ghita, Dragnea, Sarbu, Mazare, Nicusor Constantinescu, Oprisan, refuza cu indarjire sa-si achite obligatiile de primi penali ai tarii dand cu subsemnatul la dvs in pridvor, zambindu-ne in schimb cu compasiune prin teveuri de parca suntem retardati. Unii au facut faradelegi cat 40 de hoti strangand singuri 40 de dosare, gen Sebastian Ghita. Tot ei, cu un tupeu securistic ameninta preventiv ca schimba muntii Moldovei ai lui Ovidiu Vantu cu muntii Prahovei ca loc de ingropaciune pentru cei care ii sunt potrivnici planului lor de a lua Romania pe persoana acoperita...Nu ma mai astept la niciun EADS, ne-ati spus ca a fost deja detonat si... pulberea s-a ales de el! Dragnea surade din nou ticalos pe sub mustata, dosarul referendumului a intrat in al treilea an, indreptandu-se catre uitare... Poate macar pentru fraierii aia din Diaspora care cantau in trei schimburi "Desteapta-te Romane" pe la cozi sa faceti un gest minimal citandu-l pe Ponta la DNA! Chiar doar si pentru o cafeluta, numai sa-i faceti sa taca odata din gura ca m-au innebunit cu intrebarile privind votul lor naiv din Noiembrie!!! Dupa ultimele zile, imi vine sa zic ca dupa 10 ani de "regim Basescu", EI si-au luat tara inapoi si nu NOI!...
      Atata macar meritam si noi pentru sustinerea neconditionata a DNA, singura speranta a unei Romanii visatoare intr-o tara decenta, cu oameni si lideri normali...
      Cu drag, unul care isi iubeste tara si a renuntat la palmieri pentru un Basescu!
      • 0 (8 voturi)    
        Buna dimineata.... (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:04)

        olteanu [anonim] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Articol stufos cu tenta PSD-ista,Se pune firesc o minima intrebare, cum ramane cu basistii care nu au trecut pe la autoritatile autorizate, mai precis OLTEANU, BERCEANU,BLAGA, ANASTASE,BOAGIU si nu in ultimul rand pianistul liberal VOSGANIAN fost pe la industrii.
        • +3 (3 voturi)    
          rabdare puiule, rabdare (Miercuri, 4 februarie 2015, 14:04)

          nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui olteanu

          pe rand, ca si procurorii sunt oameni.
          e mult de munca, e adevarat.
          videanul, udrea, nu mai sunt in paine.
          se pare ca precurorii au mai mult curaj cu cei iesiti din jocurile politice.

          mi se pare o graba mai mare pentru dragnea, varu jan, nicusor ot constanta, von mazare, oameni care inca mai au influienta si mai amarasc zilele oamenilor.
          astia trebuie scosi repede de pe unde sunt.
          sa se mai ostoirasca raul care'l fac tzarii.
          nu e cazul sa astetpam pana ies la pensie....
        • +6 (6 voturi)    
          Olteanule, eu sunt cu statul de drept! (Miercuri, 4 februarie 2015, 14:04)

          Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui olteanu

          Urasc PSDistii mai mult decat tine si toata regiunea aia rosie de unde provii tu. Sunt basist 120% in sensul respectarii statului de drept si independentei justitiei. Acum stim unde stam. Mai degraba tu esti un pesedist acoperit sau in cel mai bun caz un uselist la fel de mizerabil...:)
          • +1 (1 vot)    
            Urasc institutiile (Miercuri, 4 februarie 2015, 14:52)

            ty [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

            - a caror sefi dorm in papuci gen avocatul poporului, CNA(doar intr-un papuc)
            - care sunt manipulate de cei interesati, alese tocmai datorita increderi populatiei in astfel de institutii
            La ambele tipuri de astfel de institutii se impune cate un audit. Unu pentru a ajuta sa depaseasca momentele de adormire prelungita (de prin 2012), al doilea pentru a nu risca pierderea increderii populatiei.
      • +4 (4 voturi)    
        Da pe la Baia Mare cand mai treceti? (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:27)

        N.O.S. [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

        Sa nu uitati va rog si de Catalin Chereches aka. Imperatus Maximus, arogantul primar de Baia Mare. Cel care se lauda prin urbe cu relatiile lui speciale cu Udrea si generalul Oprea .E al treilea pe lista pentru luare de mita in forma continua si alte manareli.
    • +2 (4 voturi)    
      PayBack day (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:39)

      deveselu [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      Când te gândești ca ne îndemnau sa strângem cureaua și ei furau sute de milioane€€ în complicitate cu marinaru cu ochiul leneș, oarba după ei toți portocaliu sau roșii
  • -10 (22 voturi)    
    bine ai venit. nu ti cere nimeni sa pleci (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:08)

    jackalphonse [utilizator]

    simte te ca acasa, pentru ca incepi sa fii printre prieteni. iti transmite salutari videanu, poti sa i faci cerere de prietenie si lui base, ca sa nu i-o faca dna inaintea ta.
    • +2 (2 voturi)    
      ai inceput frumos (Miercuri, 4 februarie 2015, 14:14)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      dar ai terminat fara sens..intriga..rima..cred ca ti s a stricat tastatura (evident conectata la o tigva ce o porti pe umeri)
  • -5 (17 voturi)    
    cam subtire acuzarea (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:21)

    rares [anonim]

    intentie de folosire documente incomplete.. asta e referat?
    Dar de banii cheltuiti in mare parte aiurea pe partii de ski si sali de sport nu se mentioneaza ?
    • 0 (0 voturi)    
      daca nu stii, mai bine taci (Miercuri, 4 februarie 2015, 14:11)

      nash pandelica [utilizator] i-a raspuns lui rares

      sau mai sapa, intreba in jur, poate vecinii stiu mai bine.....

      pertii de ski si sali de sport s'au facut din bani ioropeni, destinati, inca de la sursa, pentru obiective sportive sau turistice.
      daca acei bani erau folositi la majorarea salriilor, cum v'ar fi placut, sau la spitale, cum vorbiti jmechereste, ar fi fost deturnare de fonduri.

      asa a facut iordache, care din banii de autostrazi a cumparat avioane.
      i'a investit, poate chiar profitabil si util, dar a schimbat destinatia fondurilor, si acum sta la mititca.
  • +12 (14 voturi)    
    e de bine dar, (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:36)

    xanti [utilizator]

    Dupa aceasta furtuna observ ca Antena 3 e pe val,Ponta jubileaza a trecut de la dezastru la revenirea zambetului arogant ,toata dreapta e ostracizata in timp ce Klaus tace.
    Basescu a gresit, nu a anticipat ca dupa debarcarea lui va da o mana de ajutor nesperata USL prin apararea Elenei Udrea .
    Vedem acum o Antena 3 renascuta din cenusa care va fi mai periculoasa decat inainte pentru ca aceste arestari i-au dat credibilitate.
    Vad ca lumea a uitat de Voiculescu,Nastase si altii ,toti vor arestarea lui Basescu pana si sustinatorii de dreapta vor asta,daca e vinovat sa plateasca dar pretul va fi pe masura ,toata voma aruncata de antena 3 in acesti ani toxici va deveni credibila.
    Ar fi bine sa ne intrebam cine a castigat de fapt alegerile ,eu cred ca USL.
    • +12 (14 voturi)    
      Tot despre A3 (Miercuri, 4 februarie 2015, 11:59)

      Ciobanul Bucur [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Luni seara, femela Alfa a haitei de la L3 a tunat si fulgerat, cu ochii in lacrimi, cerand REJUDECAREA lui Felix.
      Aseara, marti, masculul Alfa al haitei a tinut o predica fulminanta, demna de cel mai inalt amvon, cerand imperativ ELIBERAREA imediata a lui Felix.
      Ma intreb de unde atata tupeu! Au simtit cumva ca dl. Iohannis e pe punctul de a ceda in fata lor? Numai Presedintele mai poate schimba soarta lui Felix, prin gratiere. Stiu ei ceva!
      • +4 (6 voturi)    
        aiurea (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:55)

        StefanB52 [utilizator] i-a raspuns lui Ciobanul Bucur

        In veci nu o sa-l vezi pe felix gratiat de Johannis.
        Johannis tace si face. Tace si vezi ca Maior isi da demisia, tace si vezi ca L.C.Kovesi a prins elan. Circ putin, fapte conform Constitutiei.
        • +2 (2 voturi)    
          Felix are Dansul De Revelion (Miercuri, 4 februarie 2015, 14:16)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui StefanB52

          cu batistutza...RCS..fara pupaturi..doar cu condamnare....sa traiesti coane felix sa auzi si de condamnarea asta !!!!
    • +8 (10 voturi)    
      Te uiti.. (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:09)

      MyGame [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Dovezile sunt multe nu putine. Cat despre A3, de ce te uiti? In cateva saptamani te spala pe creier. Salveaza-te:)! Au jubilat cei de la B1, acum cei de la A3... maine Irealitatea.... Cat timp fac curatenie, nu ma intereseaza ce televiziune este sau nu in "voga".
    • +2 (10 voturi)    
      Mda..... (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:13)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      .... si eu cred ca ai dreptate !!! Problema e si cu acest ..presedinte absolut ornamental !!! Este evident ca Jonahis nu e in stare (inca) sa puna piciorul in prag la abuzurile unor sectoare !!! Deocamdata , mai mult ca oricand , tara a ajuns un ....sat fara caini !!!! Asta este frustrant..!!!
      • +2 (6 voturi)    
        Daca e ,,Jonahis'', atunci Jonahis sa fie, dar... (Miercuri, 4 februarie 2015, 12:28)

        EU-74-RON [utilizator] i-a raspuns lui polonyca

        ...cu doi de ,,n'' : Jonnahis!...
  • -1 (7 voturi)    
    inca putin... (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:07)

    lili [anonim]

    Si maine poimaine o vom vedea cu catuse, in arest preventiv, ca la cate debiteaza este un pericol real sa influenteze martorii!!??
    La puscarie cu ea, murdareste si aerul ce-l respira cu sfidarea si aroganta si ipocrizia cu care ne-a tratat de 10 ani incoace, de cand Basescu cel care-a a protejat-o a ajuns Presedinte!
    Acum ataca tot, se simte incoltita si singura si este ca un animal d-ala incoltit, care este in stare sa-si atace si stapanii, asta face acum madam Udrea!
    Sila!
    Ar fi vandut si azi carnati de Plescoi in pietele Buzaului daca nu-i cadea cu tronc lui Traian Basescu!
    La puscarie cu ea si ciocul mic, parca asa ni se adresa o fosta colega de-a dnei Udrea din fostul PDL!!
    • 0 (2 voturi)    
      Da stiu ca esti obsedata (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:41)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui lili

      Vezi ca se poate trata.
    • 0 (6 voturi)    
      cum de iau minusuri, (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:51)

      scepticu [utilizator] i-a raspuns lui lili

      ce care se iau de matracuca + stapanul care a lasat-o s-o haleasca haita.
      Cine nu-i de acord cu blonda + TB - e antenist spalat pe creier. Cei care pun problema asa , nu sunt antenisti desigur, dar tot spalati pe creier sunt.
      Si-acu baga minusu'!!!
  • -1 (1 vot)    
    Out with the old, (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:24)

    John M. [utilizator]

    in, with the new. Ar fi trebuit sa iesi din scena o data cu Mr. Prez.
  • +3 (3 voturi)    
    ... nici o zi ... (Miercuri, 4 februarie 2015, 13:32)

    Observatore [utilizator]

    ... fara udrea ... .