Elena Udrea: Coldea cere timp pentru a putea sa-si rezolve problemele interne. Eventual, pana ma "rezolva" pe mine

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 1 februarie 2015, 17:24 Actualitate | Politic

Elena Udrea
Foto: HotNews.ro
Elena Udrea a scris, duminica, pe pagina ei de Facebook, despre directorul interimar al SRI, la adresa caruia a lansat acuzatii grave vineri, intr-un interviu acordat Hotnews.ro, ca "Coldea cere timp pentru a putea sa-si rezolve problemele interne aparute dupa dezvaluirile pe care le-am facut. Practic, are nevoie de timp pentru a musamaliza lucrurile. Eventual, pana ma <rezolva> pe mine."

Elena Udrea a anuntat vineri, intr-un interviu pentru HotNews.ro, ca a depus un denunt la DNA impotriva lui Florian Coldea (director interimar SRI). Udrea il acuza pe Coldea ca ar fi instrumentat campania impotriva sa si il acuza ca i-ar fi cerut fostului sau sot, Dorin Cocos, sa ii dea 500.000 de euro lui Sebastian Ghita pentru a-i sustine televiziunea Romania TV. Udrea sustine ca banii au fost dati de Dorin Cocos prin intermediul fiului sau, Alin Cocos.

Intrebata care sunt dovezile pe care isi bazeaza denuntul la DNA, Elena Udrea a spus ca e vorba despre declaratiile lui Dorin Cocos, Gheorghe Stefan (Pinalti) - ambii urmariti penal in dosarul Microsoft si aflati in arest preventiv, ale lui Culita Tarata (fostul sef al CJ Neamt, acum decedat) si pe informatii de la Sebastian Ghita.

DNA a inceput joi urmarirea penala in cazul Elenei Udrea pentru spalare de bani si fals in declaratii de avere, dosar desprins din dosarul Microsoft. DNA o acuza pe Elena Udrea ca a stiut ca sotul sau de la acel moment, Dorin Cocos, ar fi obtinut sume de bani din traficul de influenta realizat in dosarul Microsoft, iar acesti bani ar fi fost fost investiti intr-o firma din care Udrea insasi a incasat dividende.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

19101 vizualizari

  • +15 (27 voturi)    
    problema (Duminică, 1 februarie 2015, 17:50)

    grongobar [utilizator]

    marea problema a cucoanei e ca nu intelege faptul ca nici intre "basistii" cei mai infocati nu e foarte populara.cei mai multi dintre sustinatorii lui Traian Basescu au vazut-o si o vad ca "veriga slaba" a fostului presedinte.daca in spatele lui TB s-au incolonat milioane de votanti in spatele ei nu e nimeni si nici nu va fi vreodata,asta cu atat mai mult cu cat ei i se datoreaza esecul PMP,partid vazut la inceput ca o "alba-ca-zapada" a esichierului politic,pe care l-a intinat cu ambitiile ei nemasurate.
    • +11 (17 voturi)    
      pai coldea a cerut banii astia saptamana trecuta? (Duminică, 1 februarie 2015, 20:48)

      snowflake [utilizator] i-a raspuns lui grongobar

      coldea a cerut banii astia saptamana trecuta?
      Probema elenei este ca in fond ea nu este o persoana foarte onesta dar incearca sa se foloseasca de orice mijloace pentru a ajunge unde si-a propus.
      De ce nu a facut acest denunt mai demult?
      • +3 (21 voturi)    
        de ce a tăcut Udrea (Duminică, 1 februarie 2015, 21:26)

        Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui snowflake

        Cine se întreabă de ce a tăcut Udrea până acum să răspundă întâi la întrebarea de ce a tăcut SRI/DNA până acum.
        • 0 (6 voturi)    
          iti pierzi vremea si talentul, mazeto (Luni, 2 februarie 2015, 0:31)

          thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

          iti dau eu un subiect sa te reinventezi: relatiile Min Fonduri Euro cu Comisia Europeana. Onor victor orban aka pres hungaria suge de la UE fonduri pe ora cat trage romania intr-un an. Imagineaza-ti un PSD care suge la fonduri ue cu galeata...tot esti tu agnostic adica lipsit de orice cunostinte mai sus la maica rusia sau gretia ce ar fi sa te reprofilezi pe intern?macar FA si tu o fapta buna pe block.
  • +5 (27 voturi)    
    Ce face asta pe victima.. (Duminică, 1 februarie 2015, 18:06)

    Alo? [utilizator]

    Urla la fel ca sobolanu' Voiculescu.

    Saaariti, dosar politic! Saaariti, ma omoara!.
    • +3 (3 voturi)    
      da avertisment (Luni, 2 februarie 2015, 3:37)

      giigi [utilizator] i-a raspuns lui Alo?

      faza pe zvonuri deocamdata, daca baietii nu se potolesc, faza pe poze, video..

      nu vedeti ca nu au avut si nu au curaj sa o aresteze?

      si nu credeti ca are documentat tot ce a miscat pe aici?
  • +13 (19 voturi)    
    Razbunarea blondei (Duminică, 1 februarie 2015, 18:25)

    OmulNou [utilizator]

    Se ingroasa gluma :)

    *gets popcorn*
  • -4 (38 voturi)    
    Coldea=Nasul (Duminică, 1 februarie 2015, 18:53)

    Cristiann80 [utilizator]

    Se stie cum lucreaza cei din SRI nu ne trebuie prea multa stiinta deoarece stim de la parintii nostri cum executau oameni si cum conduceau din umbra tot. Cum faceau dosare la cei incomozi.
    Cred ca ceea ce pateste azi Udrea, este tot executie. Stie prea multe, dupa 10 ani de politica la nivel inalt, le este teama ca daca ar vorbi pana la capt cad captele ca la abator.
    Ati observat reactia jurnalistilor acoperiti de dupa intervi?Cum se inverzisera, cum li se ingrosau venele pe gat atacand si aparand seful SRI?
    Au primit ordin in frunte cu Rares B. sa o desfiinteze pe Udrea, sa o intimideze.Dar vai, n-au fost decat patetici.
    Ce trebuie sa stiti: ca Rares Bogdan este executantul lui Coldea. Nu uitati cum ii facea campanie lui Iohannis, cum turba in emisiuni sa convinga lumea sa-l voteze. Era amenintat ca daca nu iese sasul o incurca....
    Nu uitati miile de conturi de pe FB toate ale acoperitilor care aveau ordinul sa creeze acel fenomen virtual pentru a scoate lumea la vot in turul doi in avantajul sasului.
    Diaspora a manipulat perfect pe net,incitand pe bietii romani plecati in pribegie sa se deplaseze la vot fie si la sute de km.
    SRI conduce tara din umbra,cine neaga, se minte!
    • +3 (11 voturi)    
      resemnare (Duminică, 1 februarie 2015, 20:01)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      mai "oameni buni" psd-isti pontisti,resemnati-va ca ati pierdut,vor veni mai putine ruble deocamdata,dar vin si alte alegeri si vi se va umple din nou portofelul.sa speram cu acelasi rezultat.
    • -4 (16 voturi)    
      bine, bine (Duminică, 1 februarie 2015, 20:10)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Dar Băsescu de ce tace? Ține mai mult la pensie sau la Nuți?
    • +5 (7 voturi)    
      astazi mi am dat seama.. (Duminică, 1 februarie 2015, 21:10)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      ca esti "purtatorul de cuvint" al blondei...la inceput am crezut ca este chiar ea care posteaza dar pe urma am realizat ca blonda nu are timp pt toate asa ca te a insarcinat pe tine sa i faci propaganda...
    • +5 (5 voturi)    
      zau? "stie prea multe"? (Duminică, 1 februarie 2015, 23:07)

      Codruta N [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Pai atunci DE CE a tacut pana acum??

      Inseamna ca a fost COMPLICE!!

      Am avut ministra o pupaza complice la infractiuni!! Iar, daca erau "la nivel inalt", inseamna ca erau IMPOTRIVA STATULUI!!
      • -1 (1 vot)    
        De fapt care este problema ta? (Luni, 2 februarie 2015, 0:56)

        ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Codruta N

        Poti sa o enunti?
  • -16 (24 voturi)    
    Atentie mare!!!! (Duminică, 1 februarie 2015, 18:53)

    Cristiann80 [utilizator]

    Coldea a dat ordin acoperitilor din presa sa il promoveze virulent pe Iohannis
    Coldea a dat ordin ca toti acoperitii si angajatii SRI sa isi faca conturi pe FB si sa manipuleze lumea
    Coldea i-a amenintat ca daca nu iese Iohannis vor pierde tot si vor muri de foame
    Coldea este cel mai mare pericol din Romania la ora asta.
    Codruta Kovesi (omul lui Codea) poate confirma daca mai are onoare.
    Rares Bogdan poate confirma daca are curaj, cum a fost amenintat direct
    Sorina Matei poate confirma daca vrea sa se elibereze ca Turcescu
    Si toti ceilalti acoperiti!
    • +1 (11 voturi)    
      "Acoperiti" la minte (Duminică, 1 februarie 2015, 20:15)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Treaba cu sri-ul din umbra este veche din anii '90. Dar de abea acum se face valva, probabil pt ca asa sunt ordinele de la centrala (washington).
  • +6 (18 voturi)    
    si furati si prostiti (Duminică, 1 februarie 2015, 19:16)

    zapciu [utilizator]

    Nutzi dupa ce a supt la greu bani din afacerea Microsoft ( banii erau spalati prin hotelul Eurohotels si intorsi apoi prin dividente la Udrea si Cocos, juma-juma) acum pozeaza in victima,si-a luat si bodyguard care o plimba cu mertanu la politie, Ca si Ponta ne ia de prosti, Eu nu stiu daca DNA-ul va reusi se demonstreze ca Udrea stia de provenienta banilor, dar vad ca ne ia de fraieri si asta ma infurie
    • -6 (8 voturi)    
      Impotriva unora ca tine Udrea se apara (Duminică, 1 februarie 2015, 20:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      prefer sa cred ca esti credul.
    • +5 (5 voturi)    
      m-am speriat (Duminică, 1 februarie 2015, 20:02)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui zapciu

      cand am citit verbul din prima propozitie,dar dupa aia m-am linistit ...
  • +5 (19 voturi)    
    hai las-o (Duminică, 1 februarie 2015, 19:24)

    liviu_ [utilizator]

    nu te crede nimeni!
    acuzi in dreapta si-n stanga...
    in primu rand ai vreo dovada sau doar dai din clont?!
    nici macar nu pricep ce vrei sa faci... e clar ca s-a terminat cariera politica... nu va mai lucra nimeni cu tine pt. ca vor sti ca vei ciripi cu prima ocazie... cu libertatea om vedea...
    • -6 (8 voturi)    
      Fii mai optimist. Nu o vor mai ataca nesabuitii (Duminică, 1 februarie 2015, 20:05)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      Se vor gandi de doua ori inainte si apoi vor renunta. Nu pot sti ce are in baza sa de date.
  • +15 (23 voturi)    
    Sugestie (Duminică, 1 februarie 2015, 19:43)

    alexjecu [utilizator]

    N-ar fi mai ferita in arestul politiei?
  • +14 (14 voturi)    
    Penibila! (Duminică, 1 februarie 2015, 19:56)

    Fanfan la tulipe [utilizator]

    Pana sa fie cercetati, politicienii sunt pro DNA, pro SRI, pro institutii anticoruptie...Probabil dna Udrea e intrigata ca DNA a avut tupeul sa se ia de ea...Alba ca Zapada...Cand ea insesi e cercetata, brusc o da in teoria conspiratiei, devina ambigua, incoerenta, speriata, ridicola, penibila...
  • +12 (14 voturi)    
    părere (Duminică, 1 februarie 2015, 20:14)

    Arl [utilizator]

    Duduia se poartă ca angajata unui stabiliment rău famat care, după concediere, urlă Sunt virgină!
    Am observat pe pagina ei de FB, doar comentarii de susținere, unii se plâng că le dispar criticile sau observațiile anti.Am postat si eu ceva ușor anti ( fără jigniri sau alte urâțenii) și peste noapte a dispărut, inclusiv și un replay care îmi dădea dreptate. Halal justițiară!
  • +8 (12 voturi)    
    sa rezolva (Duminică, 1 februarie 2015, 20:16)

    Francisc 1 [utilizator]

    cucoana asta are impresia ca toti vor sa o "rezolve" se inseala e doar o balena esuata.
    • +2 (2 voturi)    
      Nu balena esuata. (Luni, 2 februarie 2015, 1:01)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      Sirena evacuata.
      Nota.
      Luati seama ca orice referire la Nutsi nu face decit sa abata atentia de la cestiunea cu-adevarat arzatoare care-i SRI-ul din poveste.
  • +8 (8 voturi)    
    Problema SRI exista (Duminică, 1 februarie 2015, 23:57)

    Fane Babanu [utilizator]

    Daca Udrea isi primeste sau nu rasplata este treaba justitiei acum dar problema SRI exista de pe vremea lui Iliescu si trebuie luate masuri. Cine face parte din comisia parlamentara pentru controlul SRI? Ati ghicit ... Sebastan Ghita. Pai cum puii mei unul cu un dosar nefinalizat de 12 ani sa faca parte dintr-o comisie ???
    • -1 (3 voturi)    
      Bingo! (Luni, 2 februarie 2015, 1:05)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Fane Babanu

      Nu degeaba esti Fane "Babanu"! Decit ca Se. Ghita e tinerel, nici 2 ani si doua luni, dar impreuna cu el si inainte de el sunt / au fost multi...
  • +6 (6 voturi)    
    nu am văzut om fericit că merge la pușcărie (Luni, 2 februarie 2015, 3:50)

    visio [utilizator]

    oricum, udrea a intrat într-o treabă mult prea mare pentru cât poate înțelege! Se victimizează singură degeaba. Părerea mea este că va ajunge să vorbească singură! Oricum, de pușcărie nu scapă :)
  • +2 (2 voturi)    
    ... miraculoasa metamorfoza a ... (Luni, 2 februarie 2015, 10:18)

    Observatore [utilizator]

    .... a lui Nutzi " nu cunosc " in " Leana " stie tot "... .
  • +1 (1 vot)    
    Las-o moale, ai doar tupeu si obraznicie. (Luni, 2 februarie 2015, 15:59)

    andreesanu [utilizator]

    Ce-ti fata mintea noaptea debitezi ziua,ai destule bazaconii in subconstient care te urmaresc si-n somn.
    Pe masura ce se stringe latul esti mai agitata.
    Sunt destui romani care au muncit cinstit si n-au nici 10% din cit ai strins tu in mod dubios !!!.
    Daca ai parte de-o judecata dreapta te poti intoarce in citiva ani la Plescoi asa cum ai venit !!! si bogata doar in experienta !!!.