Valeriu Zgonea vrea Parlament cu 300 de deputati si 100 de senatori, plus reprezentantii minoritatilor

de I.C.     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:41 Actualitate | Politic


Presedintele Camerei Deputatilor, Valeriu Zgonea, a declarat, miercuri, ca din punctul sau de vedere, care este sustinut si de o parte a social-democratilor, viitorul Parlament ar trebui sa aiba 300 de deputati si 100 de senatori, la care s-ar adauga si reprezentantii minoritatilor nationale, transmite Mediafax.

In total, Parlamentul ar avea, potrivit propunerii lui Zgonea, 418 parlamentari, im conditiile in care exista 18 minoritati nationale, care au si drept de reprezentare parlamentara.

Intrebat, miercuri, dupa prima sedinta a Comisiei de Cod electoral pe anul 2015, al carei presedinte este, cati cati parlamentari ar trebui sa fie in noua lege, Zgonea a raspuns: "Ghici, ciuperca...nu stiu. Oricum, mai putini decat sunt azi. Eu militez pentru 300 cu 100, fara minoritati".

El a aratat ca acesta este punctul sau de vedere, dar care este sustinut si de o parte dintre colegii sai din PSD.

Zgonea a precizat ca, oricum, prin diminuarea listei electorale permanente, Parlamentul ar trebui sa scada ca reprezentativitate.

"Daca crestem norma de reprezentare, putem sa ajungem la aceste cifre (300 deputati si 100 de senatori, n.r.) care sunt convenabile pentru toata lumea si cred ca sunt si normale pentru un stat ca Romania", a spus Zgonea.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2194 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Carevasazica.... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:44)

    Ronin [utilizator]

    ....."Parlament cu 300 de deputati si 100 de senatori, plus reprezentantii minoritatilor..." Deci inca vro` 150-200 de insi!!!! Asta dupa calculu` lu` Zgonea! Doamne rau am ajuns....sa-l comentez pe Zgonea.....
    • +7 (9 voturi)    
      Putin imi pasa de ce vrea Zgonea. (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:56)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      Altul caruia putin ii pasa de ce vreau romanii
      300 parlamentari si o singura camera. Nu voi mai vota nici un partid care nu sustine asta.
    • +2 (4 voturi)    
      Ho Tnews vs Zed Gonea. (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 21:21)

      Non.e [utilizator] i-a raspuns lui Ronin

      Puneți-vă de acord.
      „"Ghici, ciuperca...nu stiu. Oricum, mai putini decat sunt azi. Eu militez pentru 300 cu 100, fara minoritati".
      Omul vrea 300 cu 100. FĂRĂ MINORITĂȚI.
      Adică vrea 400, iar minoritățile să nu mai aibă locul ăla din oficiu.
  • +15 (19 voturi)    
    Si cu noi cum ramane? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:46)

    SergiuPanait [utilizator]

    Cum ramane cu milioanele care au votat pentru 300 parlamentari, la referendumul din 2009???

    Ce mare scula e Zgonea asta, incat sa conteze ce vrea el?
    • +5 (5 voturi)    
      cum ramane cu noi ...... (Joi, 15 ianuarie 2015, 8:22)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui SergiuPanait

      ......poporul care vrea reducerea numarului de daunatori ? Cui ii pasa de ce vrea poporul ?! Sau poate credeti in minciuna cu "democratia"?!

      Traim intr-o dictatura parlamentara si asta ni se arata zi de zi ! Ni se canta zilnic "Desteapta-te romane..." dar degeaba caci romanul doarme ametit in minciuni.
      Daca nici dupa 25 de ani de jaf si minciuna, noi tot nu am inteles ca asa zisa "democratie" parlamentara nu este altceva decat o mare escrocherie, inseamna ca ne meritam soarta.
      Cine este de vina ? Ticalosii care jefuiesc sau prostii care se lasa jefuiti ?
  • +16 (18 voturi)    
    300 TOTAL (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:49)

    nick24 [utilizator]

    300 total, cu tot cu minoritați!!!
    Așa s-au pronunțat la referendum, o majoritate greu de egalat, ați uitat deja???
  • +12 (16 voturi)    
    Da` 300 de hoti, incompetenti si marlani nu ajung? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 19:58)

    Excelsior [utilizator]

    Cu tot cu minoritati!

    Apropo, minoritatile nu voteaza si in alegerile generale? Atunci reprezentanti lor ar trebui sa nu mai aiba drept de vot in Parlament si sa fie numai consultativi! Altfel minoritatea X voteaza si alesi in alegerile generale si mai e reprezentata inca odata si de "reprezentanti". Aia cum sunt alesi? De 1000 de oameni numai?
  • +9 (11 voturi)    
    400+1 (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:01)

    Un cititor [utilizator]

    Nevasta lui.
  • +19 (21 voturi)    
    300+100? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:02)

    marr.io [utilizator]

    "Daca crestem norma de reprezentare, putem sa ajungem la aceste cifre (300 deputati si 100 de senatori, n.r.) care sunt convenabile pentru toata lumea si cred ca sunt si normale pentru un stat ca Romania", a spus Zgonea. Nu zau, care toata lumea dl. Zgonea? Toata sleata de adormiti penali din parlamentul actual? Noi, astia multi care inseamna de fapt LUMEA CARE V-A VOTAT ne multumim cu 150 de deputati + 50 de senatori. Sunt arhisuficienti pentru a ne "reprezenta". Tara asta nu mai suporta atatia trantori pe post de asa zis parlamentari. Pe noi ne asculta careva? Dar de ceea ce am votat noi : "300 de parlamentari" ati auzit? Mai bateti mult apa in piua pana va subtiati numarul?
  • +11 (11 voturi)    
    O nebuloasa: (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:10)

    ofCAER [utilizator]

    Curtea Constitutionala, garantul respectarii Constitutiei, deci al vointei poporului, nu are nimic de obiectat legat de referendumul din 2009, pe care ea insasi -a validat?!
    Tine cam mult nebuloasa asta, de la validarea trecutelor parlamentare...
  • +12 (12 voturi)    
    E reaba lui Zgonea... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:13)

    Ricochet [utilizator]

    ce vrea Zgonea, cui si mai ales, de ce i-ar pasa?
    Poporul roman a cerut prin referendum doar 300 de derbedei in parlament.
  • +15 (15 voturi)    
    Cu cat tupeu ne scuipa Zgonea! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:25)

    vali47 [utilizator]

    Sa mai zica cineva ca Iohannis nu a facut pact cu PSD pe ascuns!Cum de isi permite Zgonea sa ne insulte in halul asta si sa nu tina cont de referendumul cu maxim 300 parlamentari si o singura camera.Zgonea,nu mai vrem fudui care-si spun "senatori ai Romaniei"si papa banii nostri degeaba.Si apropo,PSD-isti redevin tot mai cu tupeu!
  • +4 (4 voturi)    
    Cine e Zgonea? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:47)

    fane_grija [utilizator]

    Adica de ce ar conta ce vrea Zgonea si nu ar conta vointa romanilor exprimata prin referendum?

    Alo? In ce tara traim?
  • +7 (7 voturi)    
    din putzul gândirii lui Zgonea (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 21:06)

    PedaGogu [utilizator]

    Alo,dl. Zvonea, ai auzit ca a fost referendum acu' nu stiu cați ani? Creierul lui matale are neuroni sau gândește numai la furaciuni? Si 300 sunt prea multi, la cați retardați se strecoara pe listele de partid. Mai lasa-ne cu gândirea lui matale si a celorlalti șmecheri din PSD. Mars acasă!
  • +5 (5 voturi)    
    REFERENDUM (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 21:26)

    nicola269 [utilizator]

    ASOCIATIA "ROMENI DI PADOVA"
    Cerem respectarea verdictului dat de referendum privitor la nr. parlamentarilor .
    Se impune reprezentarea proportionala a diasporei in parlament.Emigrantii romani constituind jumatate din populatia Romaniei .
    De la Padova
    ing. Die nicolae Alexandru-Presedinte.
  • +5 (5 voturi)    
    să fie 100 cu toții, și comisiile incluse! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 21:28)

    visio [utilizator]

    asta de început; parlament de criză!
  • +5 (5 voturi)    
    zzzzgggggg... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:10)

    nutunut [utilizator]

    daca are lacatusul vointa mai mare decat a poporului,apai sa ne arate si noua pe ce se bazeaza democratia lor !
    vot , nu , dreptate , nu , popor , nu......
  • +5 (5 voturi)    
    Uite-așa ca vrea el! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:10)

    soaresusrasare [utilizator]

    Este important ce vrea Zgonea, sau trebuie aplicată legea?
  • +5 (7 voturi)    
    nea zgonea (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 22:18)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    un neispravit psd-erbedeu
    oltean obraznic
  • +6 (6 voturi)    
    Izgoniti-l pe Viteazul Zgonea (Joi, 15 ianuarie 2015, 4:02)

    Plagarus [utilizator]

    Vorba din STENOGRAMELE cu Preşedintele suspendat al CJ Mehedinţi, "doctor" Duicu către Zgonea: „Lasă gargara”.
    Omul potrivit la locul potrivit : 12 lucruri neştiute despre preşedintele Camerei Deputaţilor, Valeriu Zgonea
    • Valeriu este primul din familia sa care a mâncat ciorbă cu lingura;
    • După ce a venit la Bucureşti, i-a luat trei ani să se dezobişnuiască să nu mai facă treaba mare în parcul Izvor;
    • Este singurul om din Bucureşti care încă mai are prelată pe maşină pe care scrie "Furată de la B-01-DEP";
    • Când nu se duce în teritoriu, mama sa îi trimite pe tren borcane cu zacuscă, salata boeuf şi carne în untură şi câte o damigeană de vişinată printr-un cumnat care are o treabă la minister;
    • Colegii din comisii se plâng că tot timpul vine cu cizmele murdare de bălegar şi nimeni nu ştie de unde, provocând pagube de milioane de euro pe persanele lăsate de Ceauşescu;
    • Este văzut deseori cu manşetele murdare de mămăligă şi mâncând ceapă cu brânză pe fascicole din monitorul oficial în sala de şedinţă;
    • Este singurul demnitar român care cere ca şpaga să-i fie servită în sacoşă de rafie "că aia te ţine şi zece ani";
    • Şi-a amenajat biroul cu tavan fals din chirpici, o panoplie cu două coase încrucişate şi o putinică de bătut untul;
    • Când e răcit îşi suflă nasul cu mâna şi se şterge de draperii;
    • A pus porumb în podul Camerei Deputaţilor;
    • Când plouă nu vine la muncă, să nu fie trăznit;
    • A adus de acasă nişte preşuri bune pe care le pune doar când sunt musafiri dar el merge pe lângă ele, să nu se murdărească.
  • +4 (4 voturi)    
    TUPEU DE PARLAMENTAR (Joi, 15 ianuarie 2015, 9:58)

    RAYSSA [utilizator]

    Incepem sa revenim la realitatea anilor trecuti?Cum isi permite acest ZGONEA (inclusiv acea parte din PSD la care face referire}sa isi bata joc de toti romanii???
    Daca se va intampla sa se voteze mai mult de 300 de parlamentari este foarte clar ca ne intoarcem de unde am plecat!
    Am visat prea frumos si cred ca incep sa ma trezesc !
  • +3 (3 voturi)    
    dle Zgonea (Joi, 15 ianuarie 2015, 10:33)

    GeorgeDesmets [anonim]

    stiti ce inseamna un referendum? presedintele camerei deputatilor ! sau v-ati trezit prea repede in legislativul Romaniei ;se pare ca unicile competente ale dvs sunt inacatuserie.
    Continuati sa ne sfidati si veti trai aceasi dezamagire ca Ponta
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Marţi, 3 februarie 2015, 13:17)

    Livut [utilizator]

    Zgonea la nivelul de cultura nu ma mira ca nu stie aritmetica deoarece 200 senatori a+100 deputati + 200 minoritati nu dau 300 de parlamentari pe care romanii i-au votat prin referendum . Inca un joc pontist penibil. Zgonea continua sa vrea un parlament 600 de puturosi si chiulangii Romanii vor un parlament de eficient si pregatit in domeniul legislatiei - nu cantareti. tenismeni etc.