VIDEO Victor Ponta dupa intalnirea cu Victoria Nuland: Principalul mesaj al partenerilor externi este sa aratam ca Romania combate coruptia si evaziunea fiscala

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 14 ianuarie 2015, 13:04 Actualitate | Politic


Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a declarat, in debutul sedintei de Guvern de miercuri, dupa intalnirea cu Victoria Nuland, asistentul secretarului de stat al SUA, ca "principalul mesaj al partenerilor nostru este sa aratam ca Romania combate coruptia, combate evaziunea fiscala, in special de ANAF cu sprijinul celorlalte institutii. Sa schimbam cultura politica, prin colaborare, sa lucram impreuna pentru Romania si pentru pozitia noastra in regiune. Deciziile pentru mediul de afaceri  sa fie anuntate din timp, sa fie predictibile si stabile".

Primul ministru a mai afirmat ca "somajul s-a intors la nivelul din 2008", astfel ca "am atins obiectivul: mai multe contracte de munca decat numar de pensionari".

El le-a cerut ministrilor "sa respectam aceste criterii: dialog cu mediul de afaceri, dialog politic, stabilitate si predictibilitate in mediul de afaceri".

Ponta a vorbit si despre masterplanul de transport, spunandu-le ministrilor ca "Daca spunem ca incepem autostrada Comarnic - Brasov si anul viitor vine alt Guvern si opreste o sa fie ca la Autsotrada Transilvania, care a fost inceputa in 2004... Avem masterplan pe 10 ani. Vreau ca fiecare cetatean roman sa stie cati kilometri, cati bani costa, cati ani."

Premierul a facut referire si la Codul fiscal, cerand "sa oprim din aberatiile cu impozitarea copiilor".

El a mai anuntat ca "forma noului Cod fiscal si de procedura fiscala sa le avem pe 15 februarie pe masa Parlamentului".









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3305 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Esti cam albastru dupa intrevedere !!! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 13:41)

    andreesanu [utilizator]

    Nu ti-ai revenit dupa intilnirea cu Dna Nuland ,esti cam albastru ,ti-a pierit aplombul ,nu-ti gasesti cuvintele ,esti
    dezorientat ,deja te agati de guvernare conditionind Master planul .
    In esenta intilnirii daca esti barbat recunoaste ,ti s-a spus scurt -VALEA,VALEA ca te prinde ploaia si dosarele din urma !!!.
  • +16 (16 voturi)    
    Cu alte cuvinte.. (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 13:42)

    Ceauceau [utilizator]

    Ponta trebuie sa zboare de la conducerea guvernului !
  • +6 (6 voturi)    
    A zis adevarul! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 13:49)

    CititorulComentator [utilizator]

    Trebuie sa aratam ca facem, nu sa facem :) Subtil...ca la barou le zice Pontenescu :)
  • +9 (9 voturi)    
    Combate-o si da-ti DEMISIA! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 13:51)

    m_viteazul [utilizator]

    Ar fi foarte bine daca ai incepe chiar cu tine, plagiatorule, coruptule si sclavule la baroni locali.
  • +9 (9 voturi)    
    Distorsiuni lamentabile (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 13:59)

    Daniels22026 [utilizator]

    Nimeni nu i-a cerut plagiatorului sa "arate", ci sa COMBATA practic coruptia. Nimeni nu i-a cerut sa produca dovezi.

    Ponta se crede maestrul manipularii si distorsionarii mesajului. Dar fumeaza mereu aceeasi manevra de inlocuire a practicii concrete cu imaginea propagandistica. Chiar si pentru baroniada PSD-ista, ca si pentru publicul uslamist, manevrele lui de limbaj sint greu sesizabile. Si oricum inutile, mult prea putin fata de ceea ce asteapta grupurile infractionale organizate de la el.

    Cine fuge dupa doi iepuri, ... va umbla cu multe dosare DNA in coada.
  • +10 (10 voturi)    
    serios??? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 14:04)

    makarale [utilizator]

    Gresit: "Principalul mesaj al partenerilor externi este sa aratam ca Romania combate coruptia si evaziunea fiscala"

    Corect: "Principalul mesaj al partenerilor externi este sa combatem coruptia si evaziunea fiscala in Romania"

    Viorele, daca intelegi diferenta dintre cele doua afirmatii de mai sus, intelegi de ce-ai pierdut alegerile. Papagalule.
    • +3 (3 voturi)    
      pai o intelege (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 14:32)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui makarale

      vrea numai sa arate, nu sa si faca :)
    • +2 (2 voturi)    
      ponta nu stie cu cine a stat de vorba (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 15:15)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui makarale

      Nuland este reprezentanta partenerului nostru strategic. Sau mai stii? Poate ne spune ponta cati parteneri externi a reprezentat Nuland.
  • +5 (5 voturi)    
    bla, bla, bla.... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 14:06)

    IulianDiamandi [anonim]

    Ha, ha, ha...
    Din categoria: sa fie bine ca sa nu fie rau!
    S-a prins ca toata presa e cu obiectivele pe inceputul sedintei de guvern si, chiar daca nu face ce spune, toarna/varsa de nici el nu mai stie maine ce a spus azi ori a uitat maine ce a spus azi.
    Cu alte cuvinte, e bine sau nu, se poate sau nu, are cu ce sau nu....minte sau pacaleste (tot una e) el o tine langa cu ,,sa facem totul''! Mai zicea unul ,,plecat'' in '89 aceleasi lucruri cu aceleasi vorbe!
    Cine dracu il mai crede!
  • +5 (5 voturi)    
    cred ca mesajul corect este (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 14:21)

    DCN10 [utilizator]

    Chiar sa combatem coruptia nu doar sa aratam..ca pana acu' doar am aratat ca nu exista plagiat..
  • +3 (3 voturi)    
    Eeee... (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 14:43)

    Irina_Gheorghe [utilizator]

    Ia sa te vedem la lucru.
    • +2 (2 voturi)    
      Vrei sa-si taie craca de sub fund? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 15:19)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Irina_Gheorghe

      Cine il mai sustine? Efortul maxim va fi doar sa arate ca se lupta cu coruptia si evaziunea.
    • +1 (1 vot)    
      Pai nu-l vazurati, stimata doamna?! (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:03)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Irina_Gheorghe

      Ca fuse la "lucru" doua zile: in 22.12.2014 si-n 12.01.2015!
  • +3 (3 voturi)    
    Pai cum??? (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 16:06)

    Patrula10000 [utilizator]

    Asta e hot!!! Daca se apuca de lucru inseamna ca o sa se apuce sa fure!!! Jos cu el!!!
  • +2 (2 voturi)    
    La ce moaca are se pare ca e bye bye Dihania (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 16:08)

    Parzivall [utilizator]

    Pai daca mesajue ca combaterea coruptiei...inseamna ca ti-a spus deja madam, F**k off Pisicul.
  • +1 (1 vot)    
    Spuse Victor-Viorel = V-V = 5-5 = zero Ponta, (Miercuri, 14 ianuarie 2015, 20:19)

    ofCAER [utilizator]

    << "somajul s-a intors la nivelul din 2008", astfel ca "am atins obiectivul: mai multe contracte de munca decat numar de pensionari">>.
    In primu' rind e de observat ca doctoru' se faleste c-a atins nivelu' din epoca Basescu de-acu' 6 ani.
    Da' in rindu' zero omise doctoru' sa spuna ca nu de Romania-i vorba...