Klaus Iohannis intreaba pe Facebook daca Procurorul General ar trebui sau nu sa participe la sedintele CSAT

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 8 ianuarie 2015, 13:20 Actualitate | Politic


Klaus Iohannis
Foto: HotNews.ro
Presedintele Klaus Iohannis a lansat, joi, pe Facebook, intrebarea daca Procurorul General ar trebui sau nu sa participe la sedintele Consiliului Suprem de Aparare a Tarii, aratand ca si coruptia si crima organizata, de care se ocupa procurorii, reprezinta amenintari la adresa securitatii nationale. "Nu numai terorismul, dar si coruptia si crima organizata reprezinta amenintari la adresa securitatii nationale a oricarui stat, iar procurorii se afla in prima linie a luptei impotriva retelelor ilegale de orice fel", scrie presedintele Klaus Iohannis in postarea de pe Facebook.

El continua cu o intrebare: "Am lansat recent o tema de dezbatere: ar trebui sau nu sa participe si procurorul general la sedintele Consiliului Suprem de Aparare a Tarii?".

Postarea presedintelui Klaus Iohannis vine la doua zile dupa ce seful statului, prezent la prima sedinta a CSM din acest an, a lansat propunerea ca Procurorul General al Romaniei sa fie membru CSAT.

Ulterior, Iohannis a declarat, miercuri, la Adevarul Live, despre prezenta Procurorului General ca membru in CSAT, ca "trebuie sa iesim un pic dintr-o paradigma care s-a instaurat in mod nefericit, ca cele trei puteri in stat trebuie sa se pazeasca reciproc", pe care el nu o impartaseste.

Potrivit lui Klaus Iohannis, prezenta Procurorului General in CSAT nu reprezinta " in niciun fel de amestecarea puterilor in stat, ci este mai degraba este vorba de colaborarea puterilor in stat".

"Noi trebuie sa iesim un pic dintr-o paradigma care s-a instaurat in mod nefericit. Multa lume crede ca cele trei puteri in stat trebuie sa se pazeasca reciproc, fiindca avem acei ani in care mai mult s-au combatut decat au colaborat. Este o abordare pe care nu o impartasesc", a spus Iohannis.

Seful statului a mentionat ca "avem separarea puterilor in stat, ca sa functioneze mai bine statul, si nu ca sa lupte o putere impotriva celeilalte"."Dimpotriva, toata lumea trebuie sa colaboreze pentru a rezolva problemele Romaniei si mi se pare foarte normal sa colaboreze toti cei care pot sa o faca, pentru a rezolva probleme, de exemplu, de securitate nationala", a mai spus el.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3682 vizualizari

  • +3 (9 voturi)    
    Bine, bine. (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:14)

    mitg [utilizator]

    V-am zis că o să ajungem să guvernăm Țara pe Feisbuc?
    Oare chiar trebuie trași în țeapă TOȚI "politicienii" noștri? Se poate altfel?
    • +3 (3 voturi)    
      intrebarea si paru' (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:47)

      LiviusAcris [anonim] i-a raspuns lui mitg

      Eh... unora nu le place sa fie intrebati.
      Prefera ordonanta de urgenta.
      Sau vreo porunca de la Voda
  • +5 (11 voturi)    
    stai sa intreb catelu, pisica, pestele si canaru (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:29)

    linarel [utilizator]

    dupa care bineinteles ca o sa iti raspund pe HN .

    Va mai tineti mult de glume proaste ? sau guvernati si voi ceva ?
    Ai o lege aplic-o! daca nu construieste o lege buna .
    • 0 (0 voturi)    
      si ministrul? (Joi, 8 ianuarie 2015, 19:59)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui linarel

      stim ca minisatrul Justitiei NU conduce judecatorii [prin lege o face CSM]. Asa ca ministrul ramane doar seful procurorilor [tot prin lege].
      Si atunci ce rost au amandoi in CSAT? ori trancane despre acelasi lucru [timp si bani aiurea] ori au pareri diferite [doamne fereste] si atunci ce faci?
      Alta gafa constitutionala sau incvercarea de a repara gafa spusa la sedinta CSM [pana se raspunde pe facebook se uita]
      • -1 (1 vot)    
        COMPONETA CSAT (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:53)

        GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui cinic

        Membrii Consiliului Suprem de Apărare a Țării sunt: ministrul apărării naționale, ministrul administrației și internelor, ministrul afacerilor externe, ministrul justiției, ministrul economiei, comerțului și mediului de afaceri, ministrul finanțelor publice, directorul Serviciului Roman de Informații, directorul Serviciului de Informații Externe, șeful Statului Major General și consilierul prezidențial pentru securitate națională.
        În noiembrie 2005, în interiorul CSAT a fost constituită Comunitatea Națională de Informații (CNI), structură coordonată de consilierul de stat pentru siguranța națională din cadrul Administrației Prezidențiale[2]. Potrivit hotărârii de înființare a CNI, organizarea și coordonarea unitară a activităților de informații care privesc securitatea națională se realizează de către CSAT prin Comitetul coordonator pentru CNI[3]. Comitetul are urmatoarea componență: Consilierul prezidențial pentru securitate națională, directorii SRI și SIE, miniștrii de interne, de externe, al apărării și al justiției și consilierul primului-ministru pentru probleme de securitate.
        Eu cred prezenta procurorului general in componenta CSAT ar putea avea un efect pozitiv in lupta impotriva coruptiei si crimei organizate, dar si impotriva grupurilor si miscarilor teroriste motivate religios sau nu!
        Vreau sa citesc ARGUMENTELE(nu invectivele!) celor care nu sunt de acord cu prezenta procurorului general in CSAT!
  • +5 (13 voturi)    
    Probleme la mansarda? (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:41)

    Cristi1x2 [utilizator]

    Cat de idiot trebuie sa fi ca sa postezi asa ceva pe facebook? Or sa mai urmeze si altceva, gen aprobare, promulgare legi? Romania nu se conduce dupa cum zice facebook. Esti un zero. Degeaba te-am votat. Mai bine statea acasa.
  • +6 (8 voturi)    
    aoleo (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:43)

    Point [utilizator]

    ''neamtu'' asta o da din lac in put.dac o tine in ritmul asta o sa devina cel mai urat presedinte.mai urat ca iliescu.macar sa dea dracu in bobi,poate asa afla raspunsul corect. nu-si da seama ca poanta ranjeste din spate.vai mama noastra
  • +6 (8 voturi)    
    ? (Joi, 8 ianuarie 2015, 13:55)

    tirolez [utilizator]

    Si ce relevanta ar avea raspunsul, oricare ar fi el? A auzit de referendum?
    • +1 (1 vot)    
      Daca tot nu stia putea sa intrebe inainte (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:04)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui tirolez

      de asi da cu parerea.
  • +7 (7 voturi)    
    ar trebuie sa intrebe pe facebook (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:03)

    Captain Obvious [utilizator]

    daca e normal sa intrebe chestiile astea pe facebook
  • +5 (7 voturi)    
    parere (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:12)

    Arl [utilizator]

    Pe zi ce trece, gogoasa Klaus se dezumfla si duce institutia prezidentiala pe noi culmi ale penibilului.
  • +5 (5 voturi)    
    Ce sa mai intrebi? (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:19)

    triciupa [utilizator]

    Pai nu ti-a spus mahalache ce trebuie sa faci? Nu ti-e clar? Penalii vor ca Nitu sa fie in CSAT, altfel cum mai afla ei informatiile alea de care au atat de multa nevoie?
  • +5 (7 voturi)    
    Am impresia (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:29)

    Canache [utilizator]

    ca baiatu' asta e cam timpitel. Sa-i spuna cineva totusi ca e Presedintele Romaniei, nu Klauselu de la Sibiu.
  • +4 (4 voturi)    
    buda prezidentiala (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:32)

    lute_ipse [utilizator]

    tot pe facebooc a primit aprecieri si la adresa lui mahalache (primul exemplu ce-mi vine-n minte), ce-a facut cu ele?, fiind in format electronic nu le-a putut folosi la buda.
    in campanie voia dezbatere in mediul academic, o fi mai bun populismul ?
  • -4 (6 voturi)    
    Nu va inteleg (Joi, 8 ianuarie 2015, 14:43)

    coldplayer211 [utilizator]

    La articolele cu consilierii prezidentiali si afirmatiile lui Iohannis, comentatorii erau suparati ca nu sunt consultati cetatenii.

    Acum ca cere parerea cetatenilor, chiar si doar a celor cu cont de facebook, iar nu este bine.
    • +3 (3 voturi)    
      heh (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:20)

      Point [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

      esti ironic nu?
    • +4 (4 voturi)    
      problema e.... (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:52)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui coldplayer211

      ca se preface , cand are chef se preface ca intreaba op. publica,cand are alt interes, se face ca ploua si face ce i se dicteaza.....cred ca baiatu' asta asa mutulica cum e, ne-a cam dat teapa.....departe de ce-si inchipuiau unii,ca ar putea avea caracterul lui Carol I,ori Ferdinand.
      • +4 (4 voturi)    
        Multumesc (Joi, 8 ianuarie 2015, 16:19)

        coldplayer211 [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        Am inteles pozitia dvs., multumesc pentru raspuns.

        Eu nu ma asteptam la un nou Carol 1 sau Ferdinand (apropos, au avut si greseli grave in guvernare, dezavantajele concentrarii puterii la o singura persoana) cand am aplicat stampila pe Iohannis in turul 2 (1 - Macovei). Eu cred ca am ales raul cel mic.

        As prefera sa vad si primele actiuni concrete, declaratiile pot fi nuantate functie de ascultator. Iar un consilier poate fi si demis oricand.

        Daca Klaus a venit doar pentru reintregirea uniunii coruptilor, eu ies in strada pentru a-l demite.
  • +2 (2 voturi)    
    Procururorul general in CSAT (Joi, 8 ianuarie 2015, 15:55)

    ilie0001 [utilizator]

    Atata timp cart Procurorul general este exponetul un ui partid politic, ar o grava eroare de cooptare in CSAT, nu ar fi impartial si va decide sau va vota in functie de dorinta partidului si nu a Romaniei
  • +1 (1 vot)    
    Sa fie informat poporul facebook! (Joi, 8 ianuarie 2015, 17:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    Daca preseditele are nevoie de sfatul generatiei facebook, in legatura cu oportunitatea ca procurorul geneal sa faca parte din CSAT, poate este oportun ca chiar reprezentantii gen. facebook ( nu mai mult de 10-15) sa faca parte din CSAT.
  • +4 (4 voturi)    
    Raspuns la intrbare siun mic comentariu! (Joi, 8 ianuarie 2015, 18:14)

    chiaburu [utilizator]

    Domnule presedinte va scrie unom care a implinit anul acesta 80 ani si nua facut parte din PCR si nu face parte din niciun partid si raspunsul este categoric NU1
    Domnule presedintye va rog din suflet ajutati-ma sa nu-mi para rau ca v-am votat!
    Tara noastra este conform constitutiei un STAT DE DREOTcare este organizatpe principiul separatiei si echilibrului puterilor legislativa,executiva sijudecatoreasca in cadrul democratiei constitutionale.
    Intr-o tara democratica nimeni nu colaboreaza cu hotii.
    Ar fi foarte indignant daca de dragul colaborarii ,sa conlucram si cu hotii!
    Presa TREBUIE sa aduca la cunostiinta noastra a celor multi si cinstiti toate dar toate lnvinuirile din dosarele penale indiferent in ce stadiui se afla pentru a izola hotii si ai pedepsi mai repede!
    Daca vreti sa va repectati promisiunile facute in timpul campaniei electorale, conlucrati cu presa adevarata nucu ce de grup sau de partid si in niciun caz nu colaborati cu hotii sau mai bine zis cu coruptii!
    Sa stiti ca puterile intr-un stat de drept se pazesc reciproc!!! Si bine este asa!
    Domnule presedinte sa stiti ca in Romania in acesti 25 ani s-au facut si lucruri bune!
    Imi permit sa va dau un sfat (dela un om carenu mai areniciun interes di politica,folositi osita foarte fina atunci cand va luati consilieri.
    Va multumesc si va doresc gandul cel BUN!
  • +1 (1 vot)    
    Sanatatea climei din Romania .Soferi latesc EUR. (Joi, 8 ianuarie 2015, 20:13)

    PostolacheMihai [anonim]

    Cum rămâne cu Mihai Ungureanu? Nu fac parte din diaspora care da scrisori,dar din moment ce noi șoferi plătim supra taxe de poluare de ce trebuie sa înghițim mizeria unora ca Ungureanu? Si ca mine sunt majoritatea in aceasta țara. Vrem si noi o explicație. Mergeți pe mina consilierului sau nu, sa știe poporul ce aveți de gând.
  • +1 (1 vot)    
    părerea-mi (Vineri, 9 ianuarie 2015, 9:06)

    MirceaOrdean [anonim]

    Titlul dvs. e un pic răutăcios.