Ora 18:00 Traian Basescu isi prezinta bilantul la finalul celor doua mandate de presedinte

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 10:19 Actualitate | Politic

Traian Basescu la Cotroceni
Foto: Presidency.ro
Presedintele Traian Basescu va sustine sambata, la ora 18:00, la Palatul Cotroceni, o conferinta de presa la care sunt invitati sa participe atat jurnalisti din presa centrala, cat si din cea locala. Presedintele Traian Basescu a declarat in luna august ca isi va prezenta bilantul celor doua mandate dupa terminarea celui actual. Basescu este primul presedinte de dupa 1989 care a avut doua mandate succesive.

Traian Basescu isi incheie duminica, 21 decembrie, cel de-al doilea mandat de sef al statului, presedintele ales Klaus Iohannis urmand sa depuna juramantul duminica.

Dupa ce a fost ministru al Transporturilor, primar al Capitalei si presedinte de partid, in 2004 Traian Basescu a candidat pentru prima oara la alegerile prezidentiale, in contextul retragerii lui Theodor Stolojan, care invocase motive de sanatate.

In urma celui de-al doilea tur de scrutin, Basescu a castigat alegerile pentru prima functie in stat in fata lui Adrian Nastase.

In timpul primului sau mandat prezidential, Romania a aderat la UE, in 2007. De asemenea, in 2006, seful statului a prezentat, in fata Camerelor reunite ale Parlamentului, raportul Comisiei prezidentiale pentru analiza dictaturii comuniste din Romania, conduse si coordonate de istoricul si politologul Vladimir Tismaneanu.

In 2007, cel de-al treilea presedinte al Romaniei de dupa 1989 a fost suspendat din functie de catre Parlament.

Pe fondul scandalului "biletelului roz", la initiativa PSD, Parlamentul l-a suspendat pe presedintele Traian Basescu, insa rezultatul referendumului l-a reconfirmat in functie.

El a incercat sa introduca votul uninominal, insa referendumul organizat in acest sens nu a fost valabil din cauza numarului mic de votanti care s-au prezentat la urne.

Tot in primul mandat, presedintele Basescu a semnat decretul pentru organizarea referendumului de trecere de la sistemul parlamentar bicameral la cel unicameral in aceeasi zi cu alegerile prezidentiale. Conform rezultatelor finale ale referendumului, 77,78% dintre alegatori s-au pronuntat in favoarea Parlamentului unicameral, iar 88,84% au votat pentru reducerea numarului de parlamentari, prezenta fiind de 50,95%, referendumul fiind astfel validat.

In 2009, Traian Basescu, sustinut de PDL, si-a depus din nou candidatura la Presedintie. El a castigat alegerile prezidentiale, in urma celui de-al doilea tur de scrutin, in fata lui Mircea Geoana.

In cadrul ceremoniei de validare de la CCR, Traian Basescu declara ca obiectivul sau principal este ca fiecare roman sa simta ca presedintele este si al lui, indiferent cum a votat la alegeri.

In 2011, seful statului a trimis Consiliului Legislativ un proiect de revizuire a Constitutiei, care a avut la baza proiectul Guvernului Boc. El sustinea ca angajarea raspunderii Executivului in fata Parlamentului sa se poate realiza doar o singura data pe sesiune, exceptand legea de buget si a asigurarilor sociale. In viziunea presedintelui Traian Basescu, "urmarirea, perchezitia, retinerea, arestarea sau trimiterea in judecata penala a parlamentarilor, pentru fapte care nu au legatura cu voturile sau cu opiniile politice exprimate in exercitarea mandatului, se poate face numai de catre Parchetul de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie", eliminand prevederea din actuala Constitutie si pastrata in varianta de revizuire a Guvernului Boc, conform careia parlamentarii "nu pot fi perchezitionati, retinuti sau arestati fara incuviintarea Camerei.

Si in cel de-al doilea mandat Traian Basescu a fost suspendat de Parlament, la initiativa USL, care invoca faptul ca acesta "i s-a substituit lui Emil Boc nu doar ca prim-ministru, ci si ca presedinte al PDL". Dupa referendumul din 2012, care nu a fost validat tot din cauza prezentei alegatorilor, Basescu a ramas sef al statului.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2694 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Dupa 'basism', 'iohanism'.Moda vine si revine!!! (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 10:27)

    hotnewsfil [utilizator]

    Alinuca Gorghiu : Avem nevoie de "liniste, unitate si consens". Vorbe de aur, pe care le folosea si tovarasul Iliescu, atunci cand infiera "agitatia politica" facuta de partidele istorice. Si Felix il acuza pe Traian Basescu de tulburarea linistii societatii. Traian Basescu sustinea ca Felix si ceilalti borfasi au nevoie de o atmosfera de liniste ca sa poata fura nestingherit, cu "randament" maxim. Ceausescu dadea 'indicatii pretioase', in care arata cum trebue sa fie 'omul nou'. Un lucru este de remarcat : Alinuca isi da seama ca intra intr-un necunoscut imens pentru ea, ca nu stie ce nu stie despre ceea ce ar trebui sa stie ca sa fie eficienta, in folosul tarii (nu numai al ei!). Oricum, lui Werner Klaus Iohannis nu-i va fi usor da 'dialogheze' "constructiv" cu smecherii din PSD - imputiti in rele -, sa nu se implice in viata politica a PNL, sa lase greul partidului in seama unor uselisti convinsi (pietrificati!), lipsiti de obiectul muncii lor : 'Jos Basescu'. Ca sa aiba conditii generale favorabile conducerii tarii in stil 'Iohanist', sunt necesari ani buni, in care DNA sa faca ordine in tara in prealabil, sa ii trimita in puscarii macar pe cei mai mari dintre borfasi, sa ramana numai puzderia de borfasi mici si mijlocii care otravesc intreaga tara. Traian Basescu - hulitul Base - a fost acuzat ca a fost 'jucator', ca a fortat limitele constitutiei (nu a incalcat-o, ceea ce a fost decis de CCR!), in lupta cu borfasii, a fost acuzat violent si permanent, a fost hartuit de haitele conduse de puscariasul Felix (cam putin zece ani!) ca nu face dialoguri "constructive", pasnice cu borfasii. Felix conducea parlamentul (l-o mai conduce si acum, asa cum unii sefi de banda continua sa isi conduca banda chiar din puscarie?). Felix a compus si a citit in parlament decizia de suspendare a presedintelui tarii. El ne-a informat, la Antena3, fata-in-fata cu Gadea, ca Traian Basescu va fi demis in 60 de zile ; cei care au pus in practica 'programul Felix"
  • +1 (3 voturi)    
    Dupa 'basism',...CONTINUARE (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 10:29)

    hotnewsfil [utilizator]

    au facut un efort remarcabil si onorabil de reducere a acestui predictii (sarcini!) cu o zi. Traian Basescu a fost acuzat de 'masinaria Felix' ca nu isi indeplineste obligatia prevazuta in constitutie, de a "media" intre feciorelnicele institutii ale statului, intre mult prea-cinstitele puteri ale statului, care isi indeplineau exemplar, moral, obligatiile specifice lor, dar se mai ciondaneau uneori copilareste intre ele. Werner Klaus Iohannis ne-a promis ca va fi liniste in tara, ca nu va mai forta limitele constitutiei, ii va repecta 'litera si spiritul' (un fel de spiritism miraculos?), ca va media linistit (din zona centrala a constitutiei!) intre cei ce vor sta la locul lor, ca scolarii in bancute si il vor astepta pe mediator sa-i impace, pe cel ce nu va fi 'jucator', ci doar 'implicat'. Stia ce stia Werner cand ne-a spus cinstit ca drumul va fi lung, ca va dura cel putin zece ani. Speram ca nu va face referire niciodata la 'mostenirea ticaloasa' pe care i-a lasat-o Traian Basescu. Poporul isi doreste sa nu ajunga sa spuna : 'rau cu Basescu, dar mai rau fara Basescu' ('rau cu rau, dar mai rau fara rau'!).
    Ce nebun de roman si-ar fi putut inchipui, in 2004, pe vremea domnitorului arogant Adrian Nastase, ca acesta nu ar avea dreptul sa decida (impreuna cu Rodica Stanoiu!) cui sa i se faca dosare, cine sa fie condamnat?
    Ce nebun de romanansi-ar putea inchipui azi ca cei din conducerea tarii s-ar putea amesteca in treburile justitiei?
    Aceasta este cea mai mare mostenire pe care o lasa Basescu!
    Si, trebue subliniat ca Basescu a incheiat pactul de 100 de ani cu America - cel mai puternic stat-, garantia protejarii tarii noastre. America are forta necesara, UE nu o are si, in plus, este, in multe privinte, dezbinat, ineficient!
    Basescu lasa mostenire lui Iohannis o fundatie solida, trainica, pe care neamtul metodic sa construiasca o Romanie noua - patria lui - , asa cum ne-a promis.
    Este de asteptat ca Iohannis sa nu se planga de 'greaua mostenire' (de la Basescu!).
  • -2 (4 voturi)    
    Eștii (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 11:31)

    Mazeta [utilizator]

    Eu cred că Traian Băsescu nu va rămâne în cărțile de istorie cu mai mult de un paragraf. Propun istoricilor următorul text:

    „După decembrie 1989, la conducerea României s-au succedat câțiva președinți de importanță minoră, membri ai fostei nomenclaturi și securități comuniste. Sub comandă străină și în interes personal, ei au inițiat procesul de destructurare a statului român”.
  • +1 (3 voturi)    
    Sper, cred, (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 12:02)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    ca dl. Basescu nu isi va incheia cariera de important om politic dupa plecarea de la Cotroceni. Mai sunt multe de facut in aceasta tara!
    RESPECT, Domnule Presedinte, acum la sfarsitul deceniulu care va purta numele dvs.!
  • +1 (1 vot)    
    Pentru dl Johannis Sant'a Klaus (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 12:30)

    thatchme [utilizator]

    Si poate si pentru cititorii dumnealui as dori sa semnalez un articol foarte interesant care ar putea intr-un fel explica atitudinile lui Traian Basescu vis-a-vis de rusia. Este scris de Pamfil Seicaru in anii 70, are actualitate in prezent si este o sinteza exceptionala. O multime de informatii pe centimetru patrat : http://www.historia.ro/exclusiv_web/general/articol/rusia-dusmanul-natural-al-romaniei-rusia-azi-uniunea-sovietica-ieri-rus
  • 0 (2 voturi)    
    prezentare mandat (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 14:22)

    basica [utilizator]

    Daca institutiile de mass-media(indiferent de patronat sau de apartenenta slugarnica sau de sursele evazioniste de bani etc.) ar putea da dovada de inteligenta in beneficiul acestui popor,atunci ar trebui sa refuze aceasta transmisie.Evident ca se vor vedea care sant.

    Mr.President Basescu ar trebui sa-si treaca continutul conferintelor de presa intr-o carte.Cu siguranta s-ar imbogatii,de data aceasta legal si fara ajutorul rusilor,pentru ca PNL-ul actual ar cumparar-o pe nesimtite
  • 0 (2 voturi)    
    Comentariu presedinte (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 14:24)

    basica [utilizator]

    sincer?
    nu ma astept sa-mi fie aprobat comentariul
    Oare de ce?
  • 0 (2 voturi)    
    presedinte (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 14:26)

    basica [utilizator]

    Daca traiam intr-o tara normala,acest ultim discurs ar fii trebuit transmis din Brutaria care beneficiaza de Tva redus
  • 0 (2 voturi)    
    Se deschid șampaniile (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 14:30)

    deveselu [utilizator]

    Buie Masescu
  • -1 (1 vot)    
    Succes! (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 15:48)

    hotnewsfil [utilizator]

    Alinuca Gorghiu : Avem nevoie de "liniste, unitate si consens". Vorbe de aur, pe care le folosea si tovarasul Iliescu, atunci cand infiera "agitatia politica" facuta de partidele istorice. Si Felix il acuza pe Traian Basescu de tulburarea linistii societatii. Traian Basescu sustinea ca Felix si ceilalti borfasi au nevoie de o atmosfera de liniste ca sa poata fura nestingherit, cu "randament" maxim. Ceausescu dadea 'indicatii pretioase', in care arata cum trebue sa fie 'omul nou'. Un lucru este de remarcat : Alinuca isi da seama ca intra intr-un necunoscut imens pentru ea, ca nu stie ce nu stie despre ceea ce ar trebui sa stie ca sa fie eficienta, in folosul tarii (nu numai al ei!). Oricum, lui Werner Klaus Iohannis nu-i va fi usor da 'dialogheze' "constructiv" cu smecherii din PSD - imputiti in rele -, sa nu se implice in viata politica a PNL, sa lase greul partidului in seama unor uselisti convinsi (pietrificati!), lipsiti de obiectul muncii lor : 'Jos Basescu'. Ca sa aiba conditii generale favorabile conducerii tarii in stil 'Iohanist', sunt necesari ani buni, in care DNA sa faca ordine in tara in prealabil, sa ii trimita in puscarii macar pe cei mai mari dintre borfasi, sa ramana numai puzderia de borfasi mici si mijlocii care otravesc intreaga tara. Traian Basescu - hulitul Base - a fost acuzat ca a fost 'jucator', ca a fortat limitele constitutiei (nu a incalcat-o, ceea ce a fost decis de CCR!), in lupta cu borfasii, a fost acuzat violent si permanent, a fost hartuit de haitele conduse de puscariasul Felix (cam putin zece ani!) ca nu face dialoguri "constructive", pasnice cu borfasii. Felix conducea parlamentul (l-o mai conduce si acum, asa cum unii sefi de banda continua sa isi conduca banda chiar din puscarie?). Felix a compus si a citit in parlament decizia de suspendare a presedintelui tarii. El ne-a informat, la Antena3, fata-in-fata cu Gadea, ca Traian Basescu va fi demis in 60 de zile ; cei care au pus in practica 'programul Felix".
  • +2 (4 voturi)    
    Succes! CONTINUARE! (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 15:51)

    hotnewsfil [utilizator]

    au facut un efort remarcabil si onorabil de reducere a acestui predictii (sarcini!) cu o zi. Traian Basescu a fost acuzat de 'masinaria Felix' ca nu isi indeplineste obligatia prevazuta in constitutie, de a "media" intre feciorelnicele institutii ale statului, intre mult prea-cinstitele puteri ale statului, care isi indeplineau exemplar, moral, obligatiile specifice lor, dar se mai ciondaneau uneori copilareste intre ele. Werner Klaus Iohannis ne-a promis ca va fi liniste in tara, ca nu va mai forta limitele constitutiei, ii va repecta 'litera si spiritul' (un fel de spiritism miraculos?), ca va media linistit (din zona centrala a constitutiei!) intre cei ce vor sta la locul lor, ca scolarii in bancute si il vor astepta pe mediator sa-i impace, pe cel ce nu va fi 'jucator', ci doar 'implicat'. Stia ce stia Werner cand ne-a spus cinstit ca drumul va fi lung, ca va dura cel putin zece ani. Speram ca nu va face referire niciodata la 'mostenirea ticaloasa' pe care i-a lasat-o Traian Basescu. Poporul isi doreste sa nu ajunga sa spuna : 'rau cu Basescu, dar mai rau fara Basescu' ('rau cu rau, dar mai rau fara rau'!).
    Ce nebun de roman si-ar fi putut inchipui, in 2004, pe vremea domnitorului arogant Adrian Nastase, ca acesta nu ar avea dreptul sa decida (impreuna cu Rodica Stanoiu!) cui sa i se faca dosare, cine sa fie condamnat?
    Ce nebun de romanansi-ar putea inchipui azi ca cei din conducerea tarii s-ar putea amesteca in treburile justitiei?
    Aceasta este cea mai mare mostenire pe care o lasa Basescu!
    Si, trebue subliniat ca Basescu a incheiat pactul de 100 de ani cu America - cel mai puternic stat-, garantia protejarii tarii noastre. America are forta necesara, UE nu o are si, in plus, este, in multe privinte, dezbinat, ineficient!
    Basescu lasa mostenire lui Iohannis o fundatie solida, trainica, pe care neamtul metodic sa construiasca o Romanie noua - patria lui - , asa cum ne-a promis.
    Este de asteptat ca Iohannis sa nu se planga de 'greaua mostenire' Basescu!
    • 0 (2 voturi)    
      Basescu a deschis un drum (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 17:49)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui hotnewsfil

      Iohanis nu are decat sa mearga pe el.
  • +3 (5 voturi)    
    Sunt sigur că (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 16:04)

    Kentt [utilizator]

    A3 i-a pregătit iar o ambuscadă.
    Numai şi numai ca să-l compromită ziua în care va fi urmărit de milioane de români.
    Numai şi numai pentru plăcerea Varanului, pentru satisfacerea poftei lui de răzbunare niciodată dusă până la capăt.
  • +3 (5 voturi)    
    Ma voi referi,... (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 16:41)

    SRA [utilizator]

    Ma voi referi, la un moment interesant, Tariceanu in relatie cu Presidentia dublicitar cu NASTASE, MAFIA, CORUPTIA.

    Acesta este momentul când Presedintele Romanilor de Pretutindeni a inteles, Sarcina Principala s Presedintelui este SALVAREA ROMANIEI de PESTA ROSIE CORUPTIA - NASTASE !

    Din acest punct de vedere viziunea Presedintelui este clara si fara precedent !

    Traian BASESCU s-a dovedit un grand VIZIONAR si a reusit in totalitate lupta cu EBOLA = CORUPTIA, NASTASE, PONTA, MAFIA, VOICULESCU !

    RAZBOIUL nu este câstigat, doar cateva lupte foarte importante, PERICOLUL este iminent, la orice moment este in revenire !

    Klaus IOHANNIS azi presedintele ales, mâine Presedintele ROMANIEI are o MISIUNE foarte importanta, câstigul lui Traian BASESCU trebuie continuat imediat de indata, adica din 22 decembrie 2014.

    Bien Cordialement
  • 0 (2 voturi)    
    Bilantul lui Traian Basescu...... (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 17:29)

    gica43 [utilizator]

    ....este,fara nici o umbra de indoiala,pozitiv.Faptul ca nu a reusit unele chestiuni pe care si le-a propus cade doar partial in vina sa,mai mult fiind vina guvernelor cu care a colaborat (cu psd-ul,colaborare ZERO).Nu este exclus sa il regretam peste un timp,cu toate partile sale negative care,in orice caz,nu au predominat.
  • 0 (2 voturi)    
    felicitari (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 17:40)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    domnule presdinte
  • +2 (2 voturi)    
    Basescu... (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 21:30)

    freejack [utilizator]

    la brutarie!