Deputat PSD: La prezidentiale s-a inchis un cerc: in 2012 au fost proteste, noi am fost beneficiarii unui val de antipatie indreptata impotriva PDL-ului. Acum s-a intamplat exact invers

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 19 decembrie 2014, 13:59 Actualitate | Politic

Daniel Suciu, deputat PSD de Bistrita, explica intr-un interviu pentru ziarul local Observator ca la alegerile prezidentiale "s-a invartit roata" fata de 2012: "In 2012, in iarna, au fost proteste, a fost la fel de multa ura, indreptate impotriva celorlati. Noi am fost beneficiarii unui val de antipatie indreptata impotriva PDL-ului. Acum s-a intamplat exact invers".

Tanarul deputat PSD a explicat cum a trait pe propria piele campania electorala in urma careia Victor Ponta a pierdut batalia pentru Cotroceni: "Nu mi-a convenit deloc sa am 34 de ani si sa merg in campanie si un om de 50 de ani sa ma scoata afara din curte urland dupa mine ca sunt un comunist nenorocit, in conditiile in care in 1989 eu aveam 9 ani... Si nu mi s-a intamplat o singura data. Am avut impresia ca platesc si platesc si alti colegi tineri pentru pacatele altora. Nu mi s-a parut deloc corect. Dar atunci cand faci politica iti asumi si asemenea lucruri... Oricum, nu e deloc frumos. E chiar umilitor".

Daniel Suciu sustine ca pierderea alegerilor a fost determinata de cateva greseli majore facute la nivel national: "Stiu ca am gresit ceva. Cand pierzi si mai ales cand pierzi la o diferenta atat de mare, e clar ca ceva a fost gresit... Cred ca ne-a costat enorm ceea ce s-a intamplat in Diaspora. Revolta celor de afara a venit si acasa. ... Sunt convins ca am facut greseli la nivel judetean, dar alegerile nu s-au pierdut pe greseli individuale in fiecare judet, ci pentru cateva greseli majore la nivel national.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

3112 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    handicapati (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:16)

    Razvan_M [utilizator]

    Bai, v-ati batut joc de Romania, nu s-a inchis un cerc decat in mintea voastra. Nu tot ce se petrece in Romania se invarte in jurul PSD!
    • +3 (3 voturi)    
      habarnistul nu intelege..... (Vineri, 19 decembrie 2014, 16:02)

      translativus [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

      ......ca protestele sunt impotriva intregii clase politice dar in curand lumea va vedea ca puroiul din partide este generat si intretinut de insusi sistemul politic actual si ca degeaba ii tot schimbam ba la putere, ba in opozitie.
  • +15 (17 voturi)    
    nu (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:18)

    603 [utilizator]

    nu este asa,stati linistiti ca psd-istii nu imi vor fi si nici nu mi-au fost niciodata simpatici.Si ca mine sunt multi.Daca i-am antipatizat pe unii nu inseamna ca mi-a placut de voi.Ce teorie !
  • +13 (15 voturi)    
    lamurire (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:22)

    loric [utilizator]

    ca sa se lamureasca dl Suciu, de ce este considerat comunist, il desfid sa numeasca 5 (cinci) membrii PSD de la nivel de consilier comunal in sus care daca ar fi verificati de lege ( la orice nivel) sunt fara pata, juridic vorbind.
    oamenii stiu, de mult, ca sinteti pana la urma doar o organizatie 'criminala', cu fatada de partid, ce s-a schimbat este ca acum incep sa si constientizeze ce implica aceasta pentru ei si pentru tara asta.
    de asta va intorc ura pe care ati alimentat-o atata vreme la adresa altora.
  • +17 (19 voturi)    
    Inca unul care delireaza (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:24)

    Andradda [utilizator]

    D-lui Suciu ar trebui sa-i spuna cineva ca nimeni nu se naste comunist, asa cum nimeni nu se naste liberal, democrat sau conservator. Opiniile politice si aderenta la o oarecare ideologie sunt la dispozitia oricui si la orice varsta. Bineinteles ca nu se poate vorbi de o ideologie politica la un copil de 9 ani, dar asta nu inseamna ca la 20, la 30 sau chiar la 70 de ani nu poti sa imbratisezi o ideologie, oricare ar fi ea.
    Dupa logica acestui domn, niciun roman nascut dupa 1944 n-ar avea cum sa fie astazi monarhist.
    Acest individ a plagiat ideea Plagiatorului National, cum ca, daca erai minor in 89 (sau chiar nenascut la acea data) nu ai cum sa devi ulterior comunist, monarhist sau conservator. Ma mir ca individul nu sustine ca in lume nici macar neonazism nu exista pt ca 99% din partizanii acestei iedologii s-au nascut cu mult dupa caderea fascismului.
    In alta ordine de idei, valurile de antipatie la care se refera acest individ au fost generate, in ambele cazuri,
    exclusiv de catre PSD.
    Asa ca, ar fi bine daca si-ar rumega mai bine ideile inainte sa le dea pe goarna.
  • +10 (12 voturi)    
    dacă în 2012 românul a fost nemulțumit de furtul (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:28)

    visio [utilizator]

    pensiilor și a distrugerii IMM-urilor, în 2014 majoritatea a văzut fața PSD-ului: nemaiputând aduce minerii la București, au obstrucționat votul în Diaspora și au furat masiv în Țară.
    Repet, procentul de 45% nu este posibil în realitate; psd nu mai este demult în prim plan, mulți votanți au murit, generația de 18+ sigur nu votează cu PSD; singurii votanți fideli sunt pensionarii și țiganii; deci, procentul de 45% este furat; dacă Tiberiu Nițu ar cunoaște meserie, ar fi anchetat aceste fraude masive; nu e problemă, când va fi fi eliberat din funcție, va fi anchetat penal pentru complicitate!
    PSD ca partid se va diminua puternic și datorită infractorilor prea mulți dar și Plagiatorului Mincinos; să ai președinte de onoare un criminal și un iubitor de mineri, să ai premier un Plagiator care face România de râs nu mai este acceptabil; dacă țăranii erau fericiți cu o felie de pâine și puteau fi cumpărați ușor, tinerii văd cum merge occidentul și nu mai sunt coruptibili...
    • +1 (1 vot)    
      da (Vineri, 19 decembrie 2014, 18:04)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui visio

      ''singurii votanți fideli sunt pensionarii și țiganii'', as adauga taranii si cocalarii.
  • +10 (14 voturi)    
    corect... (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:30)

    thebblack [utilizator]

    ... dar trebuie sa tineti cont ca manifestarea de antipatie impotriva pdl-ului a venit dupa 8 ani. la voi s-a manifestat dupa 2 si un pic.

    concluziile sa le trageti voi.
  • -12 (18 voturi)    
    vorbesti cu peretii (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:30)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    oamenii sunt manipulabili. Si daca erai nascut dupa 89 tot comunist te credeau astia cu creierul spalat.
    • +4 (4 voturi)    
      Ai dreptate, nu e comunist, e mai rau (Vineri, 19 decembrie 2014, 15:59)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Comunistii macar aveau o doctrina si securitatea/teroare in spate...astia noi, nu au nimic nici Dzeu, nici constiinta...doar jumaleala maxima.
      Cum iti explici ca tara bate pasul pe loc de 25 de ani? Doar uita-te la Polonia, Cehia si Slovacia if you know what I mean.
  • -15 (19 voturi)    
    daca nu erau problemele din diaspora (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:32)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    se gasea alt motiv pentru proteste. Protestele erau planificate pe strategia de campanie a PDL-ului cu 2 luni inainte. Oricum s-ar fi gasit un motiv. Zombie din strada nu stiu detalii de genul asta, desi nici macar nu au fost tinute secret de PDL.
    • +10 (10 voturi)    
      Hai nu mai spune! (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:54)

      micul [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Imi pui o lacrima in coltul ochiului!
      Pai daca oamenii astia sunt zombie ,aia din 2012 ai lui Dogaru cum ii denumesti?Prapaditule!
      • -2 (2 voturi)    
        pe aia ii numesc (Vineri, 19 decembrie 2014, 18:28)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui micul

        Oameni care s-au saturat de Boc si Basescu dupa ce le-au luat painea de pe masa.
    • +9 (9 voturi)    
      Toate merg bine de altfel (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:55)

      Alfabetix [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      iar protestele sunt doar niste aranjamente de partid?
      Coruptia si minciuna sunt litera de lege in guvernul psd, pentru asta am protestat fara sa ne ceara vreun politician.
      Ar fi trebuit sa iesim cu furcile ca nu au inteles nimic!!
      • +5 (5 voturi)    
        corect! (Vineri, 19 decembrie 2014, 15:29)

        hot news [utilizator] i-a raspuns lui Alfabetix

        Nu, in mod normal nu ar fi indicata o astfel de actiune, insa logica zice ca este singura posibila!
        Daca pedesereul VEDE ca a pierdut alegerile, dar nu incearca a remedieze ceva, ci zice tot "base e de vina!" iar cei care nu au votat cu ei sunt "zombie", ce poti sa mai faci?!
    • +7 (7 voturi)    
      Diaspora pentru cei cu ochelari de cal (Vineri, 19 decembrie 2014, 15:17)

      Razvan002 [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Diaspora este pt. PSD motivul pt. care au fost alungati de la ciolan. He, he, asa este pentru cei cu ochelari de cal care vad doar fitilul nemultumirii, nu si intregul butoi de explozibil. Pai ce credeati? ca o sa ramana netaxate ordonantele cu migrarea primarilor, plagiatul fara asumarea raspunderii si musamalizarea grosolana cu desfiintarea de comisii, minciuna ridicata la nivel de lege si guvernarea la bunul plac? Credeati ca lumea nu vede cum se fura si ca tocmai acum cand e nevoie de o justitie independenta voi va gandeati cum sa va scoateti oamenii din puscarii?
      Dar lista magariilor este atat de lunga incat spatiul limitat al acestui comentariu nu poate cuprinte nici a mia parte.
      Pentru asta s-a votat impotriva PSD, iar diaspora a fost ultima picatura care a umplut paharul, nimic mai mult. S-a mers pe principiul sa votam mai mult decat pot fura cei din PSD.
      Daca ar fi fost alegerile corecte si fara votul multiplu asigurat generos de judetele din sud controlate de PSD atunci aveati un scor de 25-30%. Asta este adevarul. De ce credeti ca nu se voteaza cu cartela ca la banca? Pentru ca acolo nu mai poate PSD-ul sa-si plimbe alegatorii.
      Cand speli pe creier cu Antenele zi de zi, ora, de ora timp de ani de zile oamenii nevinovati ajungi la aberatii cum a fost si acel mars al rusinii.
      Da domnule, ti se pare normal ca oamenii sa iasa in strada si sa apere un hot dovedit, un securist ce si-a turnat pana si familia? Un puscarias nenorocit ce le-a furat din banii lor (furand de la stat), calaul este aparat de victime.
      Cat de morbid este acest lucru?
      Da, domnule, asta este trista Romanie pe care ne-o livreaza PSD-ul azi. O mocirla in care ne-au bagat ei in multii, prea multii lor ani de domnie.
      Cum se face ca singurele lucruri care merg in tara asta sunt din domeniul justitiei, unde presedintele a putut sa se impuna?
    • +4 (4 voturi)    
      Vai de mine si de mine (Vineri, 19 decembrie 2014, 16:03)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      Tu vrei sa si plang acum?
      Faptul ca astia-s Grup Infractional Organizat nu e motiv?
      Faptul ca-s o adunatura de Dottori, semidocti si agramati, Jive si tot felul de Capi de Pork, nu e un motiv?
      PS: Zombiile au votat pesedeaua, cam un milion cica de moroi.
  • +11 (11 voturi)    
    As nuanta putin! (Vineri, 19 decembrie 2014, 14:47)

    micul [utilizator]

    Valul a fost de scaraba impotriva arogantei ,minciunii prostiei si hotiei , capitol la care voi ,PSD, excelati cu asupra de masura!
  • +9 (9 voturi)    
    ce treaba are virsta cu naravurile comuniste? (Vineri, 19 decembrie 2014, 15:06)

    bogdan1477 [utilizator]

    Virsta nu e un argument impotriva deprinderilor comuniste. Degeaba ai 30-40 de ani, daca tu ca presedinte de partid si premier desfiintezi comisia care-ti verifica plagiatul in mijlocul dezbaterilor. Degeaba ai 30-40 de ani daca dai o lege prin care abrogi o lege a migratiei primarilor pentru 45 de zile, fix pentru ca asta te ajuta pe tine. Si pentru a nu fi legea respectiva atacata la CCR pui avocat al poporului un sclav de-al tau. Sau cind toata ziua urli cum ca DNA-ul e basist.

    Astea sunt motivele pentru care lumea va percepe drept comunisti, comportamentul asta discretionar, in opozitie cu legea, cu bunul simt, cu dreptatea. Hotia, minciuna, manipularea prin media, indoctrinarea, astea toate sunt metode ale comunistilor.
  • +5 (5 voturi)    
    Domnu' deputat, (Vineri, 19 decembrie 2014, 16:43)

    Armadilo [utilizator]

    Am stat 4 ore la coada ca sa votez cu Johannis, adica impotriva lui Ponta, adica impotriva PSD-ului, pentru ca m-a dezgustat complet aroganta, ironia si prostia dovedita de PSD si Ponta in campanie.

    Voi, cei din clasa politica sunteti rupti de societate. Odata la 4 sau 5 ani va intereseaza votul si in rest nimic.

    Tot ce se poate ca la urmatoarea tura prezenta sau fie extrem de scazuta pentru ca suntem satui de voi.
  • 0 (0 voturi)    
    da' tu ce cautai in curtea omului? (Vineri, 19 decembrie 2014, 21:54)

    revo [utilizator]

    Ai fost invitat sa intri in curte sau ai dat buzna peste om, ca tu esti mare si tare de la PSD-ului piz.dii mamii tale si nu misca nimeni in fata voastra, acolo, in satul ala prapadit? Hai, ia spune pana la capat. Te-ai dus sa ce? Sa-l ameninti ca-i tai ajutoarele, ca-i pui bete in roate daca are treburi la primarie, ca nu-i mai dai lemne sau ca-l bati, pur si simplu?
    O lege a firii spune ca cine se aseamana, se aduna. Tu, un ratat si un nimeni, care n-ai fost in stare sa-ti faci o viata si o cariera muncind cinstit, ai fost atras de organizatia criminala PSD, care te-a evaluat la adevarata ta valoare si "ti-a dat o sansa", ca si lui Ponta, exponentul urmasilor vechii generatii de securisti comunisti.
    Ce va mai place sa faceti acum pe victimele, nevinovatilor, inocentilor! Si ce nenorocire pe capul vostru ca a disparut vinovatul de serviciu - Base!
  • +1 (1 vot)    
    Am o intrebare.. (Sâmbătă, 20 decembrie 2014, 7:56)

    bancheru83 [utilizator]

    Cind a fost dat afara din curte inainte sau dupa Ce a impartit uleiul si zaharul:)