Victor Ponta despre Traian Basescu: Nu am avut niciodata un moment in care sa avem incredere unul in altul sau sa ne simpatizam

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 15 decembrie 2014, 5:37 Actualitate | Politic

Victor Ponta, la RTV
Foto: Facebook
Premierul Victor Ponta a declarat, duminica seara, ca intre el si Traian Basescu nu a existat niciun moment in care sa aiba incredere unul in altul sau sa se simpatizeze. "Nu am avut niciodata un moment in care sa avem incredere unul in altul sau sa ne simpatizam, intotdeauna ne-am antipatizat, este o diferenta structurala, daca vreti. Probabil ca vi se intampla si dumneavoastra si altor oameni sa zici <Pe omul acesta, de cand il cunosc si pana azi, de ani de zile, n-am putut sa ne intelegem>. Nu cred ca am facut suficiente eforturi sa ne intelegem, daca a facut domnia sa, eu nu le-am sesizat, eu sigur n-am facut. De doi ani si jumatate, imi cere demisia, ca sa fiu sincer, si eu i-am cerut-o", a precizat Ponta, intr-o emisiune la Romania TV, potrivit Agerpres.

In ceea ce priveste afirmatia presedintelui Traian Basescu, care i-a cerut, in 4 decembrie, demisia din functia de premier, folosind expresia "Stai frate la partidul tau care te sustine, care te-a votat, dar nu murdari imaginea Romaniei", seful Executivului a spus ca este nevoie ca, pe viitor, functiile sa-si recapete un anumit prestigiu in ceea ce priveste exprimarea.

"Cred ca este obligatoriu ca, in viitor, si aici chiar am incredere, pentru ca stiu modul de adresare al domnului Iohannis, sa recapatam un anumit prestigiu al functiilor.(...) Imi asum si eu greselile mele si incerc sa schimb din discursul meu public lucrurile pe care am inteles ca nu trebuia sa le fac ca prim-ministru. Deci, sunt absolut convins ca presedintele tarii, domnul Iohannis, isi va face atributiile asa cum prevede Constitutia, eu, atata timp cat am sprijinul Parlamentului, voi lucra impreuna cu presedintele, cu Parlamentul, pentru a-mi indeplini mandatul de prim-ministru si cred ca acesta este lucrul cel mai bun pentru Romania, sa lucram impreuna, sa nu continuam cei zece ani de dezbinare", a mai spus prim-ministrul.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2785 vizualizari

  • +10 (10 voturi)    
    Hahahaha, incredere in Primul Mitoman al Tarii? (Luni, 15 decembrie 2014, 5:49)

    Wanheda [utilizator]

    hahahaha. asta-i Poanta zilei. Fa ce trebuie pt tara, fii cinstit si o sa capeti incredere.
    ps: scenariul e SF oricum.
    • 0 (0 voturi)    
      depresia post unanimitate (Luni, 15 decembrie 2014, 14:48)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      sufera dupa uniunea nationala in unanimitate, cum adica dezbinare cand interesilii-s comune ?
  • +14 (14 voturi)    
    Ii separa o prapastie! (Luni, 15 decembrie 2014, 6:12)

    hotnewsfil [utilizator]

    Intre Traian Basescu si Ponta exista o prapastie care ii diferentiaza.
    Pe un mal se afla Traian Basescu, omul care s-a construit pe sine cu o imensa truda, incepand cu cei 14 ani in care a fost capitan de vas, de mare succes, apoi cu functia de raspundere de la Anvers, si, apoi, dupa '89, trudind constiincis, in functii de ministru, primar si zece ani presedinte al Romaniei. A salvat tara dintr-o criza macroeconomica majora (cu pretul reducerii masive a simpatiei populare), a reprezentat cu succes deosebit tara in probleme de politica externa, de siguranta nationala.
    Pe celalalt mal al prapastiei se afla un 'ramas cu minte de adolescent', un smecheras bascalios, neserios, iresponasabil, care s-a ridicat numai pe baza slujirii unuor 'sefi' (Adrian Nastase, Felix). Si azi da raportul la Felix, via Gadea si gasca acestuia.
    Ponta nu a practicat meseria lui decat vreo cativa anisori, cu rezultate total nesimnificative. El nu are o pregatire faptica prealabila, care sa sustina ocuparea unui post de premier. El este scos in fata de borfasii baroni, cu promisiunea ca ii va salva de puscarie. Ii este deplin specifica decizia pe care a luat-o, de a-i impiedeca pe romanii din diaspora sa voteze. Pe Viorel il conduce si tata-socru.
    Pe Traian Basescu nu l-a condus si nu il conduce nimeni, s-a ridicat prin propria munca, i-a ridicat si pe tineriii valorosi, in functii de conducere.
    Este o impertinenta crasa, din partea lui Viorel, sa se compare cu Traian Basescu.
    Daca Viorel forteaza comparatia, rezulta ca el este 'un nimeni'.
  • +4 (4 voturi)    
    Nu imi este prea clar... (Luni, 15 decembrie 2014, 6:19)

    gica43 [utilizator]

    ...cat de multa incredere se poate avea in Traian Basescu,dar in tine nu se poate avea nici macar umbra unui pic de incredere !!!!
  • -6 (8 voturi)    
    Băsescu și Ponta (Luni, 15 decembrie 2014, 7:57)

    ploiesteanu [utilizator]

    doi nenorociți, mâncători de speranțe de români cinstiți.
    • 0 (0 voturi)    
      După numărul (Luni, 15 decembrie 2014, 14:16)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      like-urilor îmi pare bine că măcar 1 din șase (cu mine 2 din 7) s-a trezit.
  • +8 (8 voturi)    
    ce prostovan! (Luni, 15 decembrie 2014, 8:13)

    catelu [utilizator]

    Base pleaca in treaba lui si il lasa pe prostovanul asta cu ochii in soare. Ca altceva decat "Jos Basescu" nu stie.
  • +7 (7 voturi)    
    Carlanul "condamnat" sa ramana adolescent! (Luni, 15 decembrie 2014, 8:23)

    hotnewsfil [utilizator]

    In timpul unui raport prezentat ieri sefului Ghita, Viorel sublinia ca are o aversiune neimpacata fata de Traian Basescu, facand o scurta dar "consistenta" paralela intre el si presedintele (inca) tarii, comparatie din care presedintele a iesit foarte sifonat. Comparatiei pe care si-a permis-o carlanul mitoman-plagiator i se cuvin aceste completari : Intre Traian Basescu si Ponta exista o prapastie care ii diferentiaza. Pe un mal se afla Traian Basescu, omul care s-a construit pe sine cu o imensa truda, incepand cu cei 14 ani in care a fost capitan de vas, de mare succes, apoi cu functia de raspundere de la Anvers, si, apoi, dupa '89, trudind constiincis, in functii de ministru, primar si zece ani presedinte al Romaniei. A salvat tara dintr-o criza macroeconomica majora (cu pretul reducerii masive a simpatiei populare), a reprezentat cu succes deosebit tara in probleme de politica externa, de siguranta nationala. Pe celalalt mal al prapastiei se afla un 'ramas cu minte de adolescent', un smecheras bascalios, neserios, iresponasabil, care s-a ridicat numai pe baza slujirii unuor 'sefi' (Adrian Nastase, Felix). Si azi da raportul la Felix, via Gadea si gasca acestuia. Ponta nu a practicat meseria lui decat vreo cativa anisori, cu rezultate total nesimnificative. El nu are o pregatire faptica prealabila, care sa sustina ocuparea unui post de premier. El este scos in fata de borfasii baroni, cu promisiunea ca ii va salva de puscarie. Ii este deplin specifica decizia pe care a luat-o, de a-i impiedeca pe romanii din diaspora sa voteze. Pe Viorel il conduce si tata-socru. Pe Traian Basescu nu l-a condus si nu il conduce nimeni, s-a ridicat prin propria munca, i-a ridicat si pe tineriii valorosi, in functii de conducere. Este o impertinenta crasa, din partea lui Viorel, sa se compare cu Traian Basescu. Daca Viorel forteaza comparatia, rezulta ca el este 'un nimeni'.
  • +7 (7 voturi)    
    Pisicut (Luni, 15 decembrie 2014, 9:21)

    Daniels22026 [utilizator]

    E tare pisicutul. I-a zis-o lui Basescu! Cred ca azinoapte nici nu a putut dormi Basescu de grija replicilor plagiatorului.
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta out! (Luni, 15 decembrie 2014, 9:23)

    mr_mojo [utilizator]

    Pentru tine nu mai exista nici un viitor public. Doar unul - sper îndelungat - la răcoare. Disperarea cu care te agati de funcții ma face sa imi doresc din ce in ce mai tare asta.
  • +7 (7 voturi)    
    Cite milioane de romani nu cred in Ponta ??? (Luni, 15 decembrie 2014, 9:53)

    andreesanu [utilizator]

    Comparatie care pune punct discutiei despre incredere
    Cite milioane nu cred in tine Ponta ???.
    Taci ,nu-ti mai raci gura de pomana,nici acum nu-ti dai seama ce scoti din gura.
  • 0 (0 voturi)    
    Noooo (Luni, 15 decembrie 2014, 14:52)

    EXEs [utilizator]

    Sa mori tu, da io am totala incredere in matale.
    Nici nu stiu de ce nu ne putem intelege bine tataie, tu o lasi mai usor cu justitia, iar io ma fac ca fur mai putin, asa ca intre smecheri.
  • 0 (0 voturi)    
    In primul rand... (Marţi, 16 decembrie 2014, 8:08)

    Peter_Wiggin [utilizator]

    ...nu este necesar sa va simpatizati. Romania doreste o comunicare benefica intre PM si Presedinte, nu o casatorie/prietenie. Si eu am colegi cu care nu ma simpatizez, dar ne facem treaba si conlucram pentru binele comun. Asta trebuie sa intelegeti, domnule Ponta!

    In al doilea rand: "Pe omul acesta, de cand il cunosc si pana azi, de ani de zile, n-am putut sa ne intelegem". Asta e exprimare de prim-ministru? Care-i subiectul, domnule Ponta? Dar predicatul? Dar celelalte parti de propozitie? Propozitia aia are 14 cuvinte de prisos, si fara legatura nici cu subiectul, nici cu predicatul. Faceti, va rog, un efort de a va exprima coerent! Nu cere nimeni termeni complicati (ba chiar, ca reprezentant al romanilor, trebuie sa vorbiti pe intelesul lor) dar gramatica e sfanta pentru cineva care se bate in piept ca e roman!