Miron Mitrea si-a anuntat demisia din PSD

de I.R.     HotNews.ro
Duminică, 14 decembrie 2014, 18:26 Actualitate | Politic

Miron Mitrea
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Miron Mitrea le-a spus, duminica, social-democratilor reuniti in CExN, ca va renunta la toate functiile politice, inclusiv la cea de vicepresedinte al Camerei, si ca este ultima data cand ia cuvantul in acest for statutar, potrivit unor surse participante la discutii, transmite Mediafax.

Ulterior, Mitrea a confirmat jurnalistilor, dupa ce iesit de la sedinta, ca se retrage din politica incepand cu anul viitor.

Mitrea este vicepresedinte al Camerei Deputatilor.

Sursele citate au aratat ca Mitrea se retrage din functiile politice din cauza dosarului pe care il are in instanta si pentru a da un exemplu celor care au probleme cu Justitia, el aratand in CExN ca nu vrea sa afecteze imaginea PSD.

Miron Mitrea a fost condamnat in octombrie la doi ani de inchisoare cu executarea, decizia nefiind definitiva. El este acuzat ca, pe vremea in care era ministrul Lucrarilor Publice, Transporturilor si Locuintei in guvernul Adrian Nastase, a primit drept mita circa 300.000 de euro, sub forma de lucrari de constructie la o casa apartinand mamei sale. Foloasele necuvenite ar fi provenit de la Irina Jianu, sefa Inspectoratului de Stat in Constructii (ISC), in schimbul numirii si mentinerii ei in functiile de inspector general adjunct, respectiv inspector general in cadrul ISC.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

12690 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    Mai rar (Duminică, 14 decembrie 2014, 18:30)

    charlie [utilizator]

    Bravo, dom'le ! Poate se inspiră și alții...
    • 0 (0 voturi)    
      Aiurea! (Luni, 15 decembrie 2014, 12:40)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      Ii e frica!
  • +20 (20 voturi)    
    Alt mafiot (Duminică, 14 decembrie 2014, 18:33)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    E plin PSD de politruci de astia, colegii puscariasului Nastase si a plagiatorului Bonta. Asta e de pe vremea lui Ilici asasinul. S-au adunta toti sa fure, sa jefuiasca si sa nenoroceasca Romania.
  • +17 (17 voturi)    
    Dispareti epavelor, sub criminalul Iliescu ati... (Duminică, 14 decembrie 2014, 18:34)

    Excelsior [utilizator]

    ...inceput sa distrugeti Romania si nu v-ati mai oprit de atunci!
  • +23 (23 voturi)    
    Se sparge gasca (Duminică, 14 decembrie 2014, 18:43)

    smc [utilizator]

    Nu mai e bautura si nici fursecuri la petrecere, se cara toti. Mai vine si politia, pe deasupra.
  • +12 (12 voturi)    
    Din ciclul "Barbati la cratita" (Duminică, 14 decembrie 2014, 18:43)

    ofCAER [utilizator]

    Ca doamna Manuela continua si cu Parlamentu' si cu PSD-u', in Famiglia Mazare-Constantinescu...
  • +18 (18 voturi)    
    Mitrea se cara precum cocoru' (Duminică, 14 decembrie 2014, 18:59)

    Ricochet [utilizator]

    "a primit drept mita circa 300.000 de euro, sub forma de lucrari de constructie la o casa "
    "Lucrari" in valoare de 300.000 de euro, nu "lucrarile", si asta doar la o singura casa!
    'Ti-ai dracu' de parveniti nenorociti, cu megalomania voastra de mahala tiganeasca...
  • +15 (15 voturi)    
    Low profile (Duminică, 14 decembrie 2014, 19:23)

    Trojan.H [utilizator]

    Eu daca mi-as face suma as incerca sa ma dau la fund (low profile).
  • +12 (12 voturi)    
    Pentru (Duminică, 14 decembrie 2014, 19:33)

    AlisCuPar [utilizator]

    binele partidului ! Javre, partidul vostru de infractori, de pe 22 decembrie o să fie pus la stâlpul infamiei !
  • +13 (13 voturi)    
    noa, mare paguba... (Duminică, 14 decembrie 2014, 19:35)

    tiana [utilizator]

    Duca-se .... Ce mare scofală a făcut în politică, în parlament? I se zice "manvelă" dar i s-ar potrivi şi "frână" în progresul României...
    Un "pesedist" sadea!!!
  • +9 (9 voturi)    
    calcule (Duminică, 14 decembrie 2014, 20:01)

    Reshape [utilizator]

    Un cercetator (de grad mic) la Cantacuzino avea salariul de cam 400 de euro/luna.
    Domnul Mitrea a primit, pentru 300.000 de euro, o pedeapsa de 2 ani.
    300.000 / 24 = 12.500 de euro pentru fiecare luna de pedeapsa.
    12.500 / 400 = 31,25.
    Adica Mitrea a primit intr-o luna salariul pe 2 ani si 7 luni al unui cercetator.
    In Romania inca e mai convenabil sa furi si (eventual) sa faci puscarie decit sa-ti bati capul cu munca si invatatura.
  • +6 (6 voturi)    
    Ponta ? (Duminică, 14 decembrie 2014, 20:34)

    SRA [utilizator]

    La 300'000 Euro mita este un mielusel. Dar cum ramane cu amicul ponta ? El cand demisioneaza din psd
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Duminică, 14 decembrie 2014, 20:43)

    nutunut [utilizator]

    sobolanii presimt cutremurul.....
  • +8 (8 voturi)    
    Da (Duminică, 14 decembrie 2014, 20:55)

    travelman [utilizator]

    L-au forțat sa își de-a demisia ceilalți ca sa para ca sau reformat exact cum au facut si cu Hrebe praf in ochi.
  • +8 (8 voturi)    
    miron (Duminică, 14 decembrie 2014, 21:04)

    dekar [utilizator]

    "Miroaaaaneee,Miroane,
    Esti de miliiiiioaneee..."
    De ce n-ai ramas tu,bre,sindicalist sef la soferi,tu-i mama ei de viata,si dormeai acum linistit . Eee ?
  • +10 (10 voturi)    
    vad ceva alb, o poarta (Duminică, 14 decembrie 2014, 21:27)

    Hcip79 [utilizator]

    vorba lui TT
    "miroane, se strange latul"
  • +6 (6 voturi)    
    Ce gluma.. (Duminică, 14 decembrie 2014, 23:55)

    MyGame [utilizator]

    Ce gluma... cica sa dea un exemplu . Pai dupa 5 ani in justitie, dupa luni de zile de la sentinta( chiar daca nu este finala), vine sa faca pe cinstitul. Hai sictir!
  • +2 (2 voturi)    
    Tind (Luni, 15 decembrie 2014, 11:19)

    altRoman [utilizator]

    sa cred ca a fost fortat sa ia aceasta decizie..
    Vom vedea cine ii va lua locul de VP al Camerei Deputatilor..
  • 0 (0 voturi)    
    Am plecat la vanatoare... (Luni, 15 decembrie 2014, 12:25)

    krantzro [utilizator]

    Unul câte unul, mai mult de nevoie, că de voie nu poate fi vorba, feţele triste ale PSD-ului işi pregătesc ieşirea din lumina reflectoarelor. Care mai discret, care mai cu spectacol, toţi sunt într-o continua forfotă, exact ca-n finalul din Secretul lui Bachus, animaţi de acceaşi replică, acum puţin modificată de vremi: Miliţia! Miliţia economică… Ai zice că noua deviză a partidului este acum zicerea lui Mazăre din campanie: „Dacă nu iese Ponta, sănătate! Nu mai stau…”.
    Ultimul, până la aceasta oră, care-şi face ieşirea e Miron Mitrea, marele sindicalist de la începuturile impărţelilor, care a intrat în politică intuind la timp că-ţi merge mult mai bine dacă dai din gură decât la manivelă. Prins şi condamnat şi el, politic, evident, pentru o bagatelă de câteva sute de mii de euro, se simte penibil şi suspină la gândul ca partidul ar putea pierde puncte de imagine din cauza lui şi ca atare, se va retrage din politică. E convins că a făcut numai bine şi nu pare a avea regrete. Poate doar cele legate de amintirile care-l vor chinui de-acum încolo. Ehe, unde sunt vremurile alea cu partidele de vânătoare alături de scumpii lui colegi? Unde-s momentele când, la pomana porcului mistreţ împuşcat, se împărţeau şi toate celelalte bunătăţi ale funcţiilor şi influenţelor?
    Şi de ce, Doamne, ai tras de manivela aia atât de mult şi-ai învârtit roata, de s-au dus ei unul câte unul prin desişul zăbrelelor şi l-au lăsat acum pe el singur în luminiş, în bătaia puştii, făcându-l să simtă acelaşi gust al fricii vânătorului care, brusc, a devenit vânat?
  • +1 (1 vot)    
    nu va bucurati... (Luni, 15 decembrie 2014, 13:28)

    mihai58 [utilizator]

    cei 300.000 Euro sunt doar "biletul" de iesire din scena, fara zgarieturi sau vanatai prea mari.
    Sumele reale au alt numar de zerouri... si vor ramane vesnic "la pastrare".
    As mentiona totusi ca, desi din '90 am votat permanent "contra" lor, dar incercand sa nu fiu 100% orbit de culoarea politica, am apreciat la Mitrea un lucru pe care il apreciez la orice individ uman si care nu e din pacate prea frecvent: EVOLUTIA.
    Cine si-l mai aduce aminte pe Mitrea cap de coloana la "miscarile" soferilor in anii 90 si il vede pe cel de astazi, o sa-mi dea dreptate; omul s-a straduit... a citit... a invatat sa vorbeasca... a acumulat ceva cultura politica, etc. (lucru rar pe la noi, indiferent de "culoare").
    Pacat ca a si furat in acelasi timp!... (ca sa-si plateasca meditatorii, probabil... :)