VIDEO PMP l-a exclus din partid, prin "vot unanim", pe europarlamentarul Cristian Preda

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 18:49 Actualitate | Politic

Cristian Preda
Foto: HotNews.ro / Victor Cozmei
PMP l-a exclus din partid, prin "vot unanim", pe europarlamentarul Cristian Preda, conform unui comunicat al formatiunii transmis sambata, si ii cere, "daca mai are putina onoare", sa renunte la postul de deputat european.

"Colegiul National (CN) al PMP, forul decizional cel mai larg intre Congrese, a validat printr-un vot unanim propunerea de excludere din partid a lui Cristian Preda inaintata de Consiliul Executiv National (CEN). Decizia vine in baza aplicarii statutului partidului care prevede ca membrii partidului "au interzis sa actioneze in vreun fel care ar prejudicia indeplinirea obiectivelor PMP sau realizarea programului asumat. Membrii nu trebuie sa comita acte care provoaca daune Partidului, inclusiv daune de imagine"", se spune in comunicatul PMP, citat de Mediafax.

Astfel, se mai arata in comunicat, "prin declaratiile facute impotriva Partidului Miscarea Populara si a conducerii sale, prin sustinerea unui alt candidat la alegerile prezidentiale decat propunerea partidului, prin absenta de la sedintele forurilor partidului si prin pozitiile publice asumate care vin in dezacord cu deciziile luate in forurile statutare, domnul Cristian Preda a adus prejudicii grave de imagine PMP".

PMP sustine ca singurul scop al lui Preda a fost "obtinerea postului de europarlamentar, un post care ii asigura zeci de mii de euro pe luna de la Bruxelles".

"Folosirea PMP intr-o "strategie de conservare a mandatului de europarlamentar", asa cum chiar domnia sa a declarat, reprezinta una dintre actiunile care dovedesc lipsa de probitate morala a domnului Preda. De fapt, singurul sau scop a fost obtinerea postului de europarlamentar, un post care ii asigura zeci de mii de euro pe luna de la Bruxelles.  In conditiile date, avand in vedere ca a fost ales pe lista Partidului Miscarea Populara pentru a ajunge in Parlamentul European, ii solicitam ca, daca mai are putina onoare, sa renunte la postul de europarlamentar", se afirma in comunicatul PMP.

Anterior in cursul zilei, deputatul Clement Negrut, secretar general al PMP, a declarat la sedinta Colegiului National, sustinuta la Baile Tusnad, judetul Harghita, ca "propunerea de excludere este strict legata de activitatea si actiunile care au lezat statutul Partidului Miscarea Populara, drept pentru care am luat in discutie abaterile disciplinare ale domnului Cristian Preda si a propus Consiliului National excluderea", relateaza Agerpres.

Vicepresedintele PMP Cristian Preda a solicitat recent in Colegiul National al partidului demiterea Elenei Udrea din fruntea PMP.

"Am fost singurul care am considerat ca ea (n.r. - Elena Udrea) trebuie sa fie demisa, ceilalti au considerat ca, dimpotriva, trebuie sa-i puna o coronita si sa o puna si prezidentiabil. Iarasi, am fost impotriva acestei candidaturi", a sustinut Preda.






















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

11398 vizualizari

  • -8 (24 voturi)    
    nene Cristian, (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 18:59)

    victor L [utilizator]

    solutia ar fi sa iti faci partidul tau, caci pe unde umbli vaz ca primesti picioare dos. Pe merit.
    Dar ma tem ca in partidul tau iti vei da singur picioare spate dos.
  • +13 (33 voturi)    
    ha ha (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 19:42)

    Klaus_CT [utilizator]

    PMP este o gluma de partid. Putea deveni a treia forta politica a Romaniei, insa sansele acestui partid de a reprezenta ceva se indreapa vertiginos catre zero.
    Nici cu Basescu in randurile sale nu va putea deveni un partid puternic. PMP nu reprezinta pe nimeni.
  • +26 (38 voturi)    
    Daca ar trebui sa aleg.... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 19:45)

    gica43 [utilizator]

    ...,parca i-as da dreptate lui Cristian Preda.
  • -9 (39 voturi)    
    Solutie (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 19:46)

    Azra [utilizator]

    Pai acuma nu-i mai ramane lui Cristinel Preda decat sa se ia de mana cu mme Monica Nacovei, ca tot au colaborat bine la Bruxelles.
    • 0 (0 voturi)    
      Nu inteleg de ce ai luat minusuri, fiindca ai (Luni, 15 decembrie 2014, 9:53)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Azra

      dreptate. Amindoi se inteleg bine si nu-si gasesc locul in niciun partid deoarece sint amindoi radicali si intransigenti. Si nu stiu sa "negocieze". Insa acest lucru ii face mai degraba niste excelenti comentatori nu si politicieni. Iar pentru politicieni oglinzile prea netede si clare nu sint de dorit prin preajma.
  • -8 (22 voturi)    
    cine era pe locul urmator? >:) (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 19:48)

    Codruta N [utilizator]

    Arsta ca si cum cineva din PMP (urmatorul pe lista) e mort de foame si ca ar vrea locul acestuia din PE >:)

    Nu ca mi-ar parea rau de Preda - un individ care mi-a displacut TARE, inca de acum muuulti ani... Dar naaa... adica daca a povestit ce si cum cu Woodrea a comis lezmajestate? :P
    De fapt, daca nu era ea, PMP avea MULT mai multe locuri ocupate, in urma alegerilor!
  • -25 (39 voturi)    
    pronostic (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 19:56)

    Mazeta [utilizator]

    Preda o să renunțe la mandatul de europarlamentar odată cu Macovei.
    • +21 (27 voturi)    
      :)))) (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 22:06)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      postacii la datorie....


      btw psd e falimentar...
    • +20 (28 voturi)    
      De ce renunţare? (Duminică, 14 decembrie 2014, 0:07)

      Alexei___ [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu are niciun interes să renunţe la mandatul de europarlamentar. Oricum, doar faptul că vorbeşte fluent engleză şi franceză este cu mult ce pot alţi colegi români trimişi acolo :) Aaa - am uitat că la A3 astfel de idei reprezintă crimă-gândit :D
  • +14 (24 voturi)    
    Udrea out (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 20:18)

    m1ha1 [utilizator]

    Trebuia sa candideze papahagi sau preda nu udrea. Așa măcar aveau ceva șanse. Toți pierzătorii fac la fel, dau afară oameni care spun despre lider că ar trebui să demisioneze (udrea, ponta) ceea ce nu face decât să spargă partidul. Ar trebui ca toți acești lideri să lase locul la alții mai buni. După atâta publicitate Udrea e consecventă și încearcă din nou chiar dacă n-a luat mai mult de 6% ? Dacă era Udrea în locul ei lua măcar dublu, dar a fost singură și a luat cât ea.
    • 0 (0 voturi)    
      erata (Miercuri, 17 decembrie 2014, 21:43)

      m1ha1 [utilizator] i-a raspuns lui m1ha1

      de macovei voiam să spun în ultima frază.
  • +13 (27 voturi)    
    Partidul Miscarea Papusii (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 20:20)

    stefan2008 [utilizator]

    PMP devine din ce in ce mai mult partidul personal al blondei cu casnicii, prietenii si relatii in mafia la nivel inalt.
  • -19 (29 voturi)    
    O veste excelenta!!!!!!!!! (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 20:24)

    Cristiann80 [utilizator]

    Cristian Preda a demonstrat ca nu este un om de calitate, de onoare, niciodata nu si-a respectat colegii si pe cei care l-au ajutat sa fie ceea ce este astazi. Aici ma refer la dl Basescu cand l-a adus in politica (ce greseala) ca apoi sa tradeze la modul cel mai urat, barfindu-si colegii partidul, la acea vreme PDL. Elena Udrea un politician de omenie i-a intins o mana dupa ce-a fost dat afara din PDL, l-a facut europarlamentar si imediat a disparut, n-a mai dat prin partid, nu s-a mai interesat de nimic. Ba mai mult, anunta la acea vreme ca el va vota Macovei. Si atunci cum sa mai fie tolerat in PMP? Multi au criticat-o pe Udrea ca nu l-a dat afara imediat, Dar iata ca in UNANIMITATE a fost dat afara, Sa se duca la Macovei si asa se ptrivesc, amandoi fosti activisti in PCR, care au jurat credinta lui Ceausescu. Niciodata n-am inteles ce cauta astia chipurile pe dreapta politica?!
    • +4 (4 voturi)    
      ? (Duminică, 14 decembrie 2014, 9:44)

      Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Cristiann80

      Dar Udrea ai inteles ce cauta pe dreapta politica?

      Poate ne explici si noua.
  • +17 (35 voturi)    
    Nu credeam acum un an ! (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 20:51)

    NicolaeA [utilizator]

    Dar uite ca PMP a luat-o pe aratura. Acum cred ca nu peste mult timp, blonda fatala a PMP va fi dusa dupa Cocos ! Un PMP tot mai mic va fi preluat de Basescu dupa 22.12.2014, data dupa care el devine "freelancer" !
    • +2 (18 voturi)    
      :)))))))) (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 22:06)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      postacii la datorie....


      btw psd e falimentar...
    • 0 (2 voturi)    
      pardon! (Duminică, 14 decembrie 2014, 8:35)

      freejack [utilizator] i-a raspuns lui NicolaeA

      Devine puscariabil.
  • +13 (21 voturi)    
    Nuti,... (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 22:00)

    dekar [utilizator]

    ...ia-o ceva mai bland ca se intrevad pentru tine probleme de alta natura !
    • +3 (5 voturi)    
      poate-i place (Duminică, 14 decembrie 2014, 3:12)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui dekar

      s-o ia in forta
  • +14 (22 voturi)    
    Dvs D-le Preda, (Sâmbătă, 13 decembrie 2014, 22:16)

    John M. [utilizator]

    sunteti un Patapievici al politicii. Locul dvs. nu era acolo. PMP e un srl de orgolii crepusculare, fara idei, fara electorat, fara noima.
    • 0 (0 voturi)    
      corect (Duminică, 14 decembrie 2014, 14:46)

      artifice [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      are pupa tare , are prova buuuna ,are babord adevarat , are si tribord ( aiii!!!) ,ancora de aia puternica si catarg ( mai ales).

      asteapta sa creasca apa ( ca e cam pe la genunchiul broastei ) si sa bata vantu' ( ca nu prea sufla de cand i-a dat drumul la cheu).
  • +9 (19 voturi)    
    Analogie (Duminică, 14 decembrie 2014, 1:10)

    emigrant [utilizator]

    Si Ponta si Udrea ii dau afara pe toti cei care le-ar fi putut face concurenta. "Partidul altfel", PMP nu (mai) inseamna nimic, nu (mai) reprezinta pe nimeni. Cum asteptarea in societate ptr un partid intr-adevar european este foarte mare, cred ca partidul Monicai Macovei va avea succes.
  • +6 (6 voturi)    
    'Elena Udrea', eroarea max. a lui Traian Basescu (Duminică, 14 decembrie 2014, 6:58)

    hotnewsfil [utilizator]

    Extras din articol :
    'PMP sustine ca singurul scop al lui Preda a fost "obtinerea postului de europarlamentar, un post care ii asigura zeci de mii de euro pe luna de la Bruxelles".
    Vicepresedintele PMP Cristian Preda a solicitat recent in Colegiul National al partidului demiterea Elenei Udrea din fruntea PMP'.
    Cristian Preda tine sa faca parte din parlamentul UE ca sa scape de gunoaiele care predomina parlamentul tarii noastre., lipsite total de cultura politica, de atasament fata de interesele majore ale tarii. Locul lui Cristian Preda este in mijlocul politicienilor elevati (majoritar!) din UE.
    Falsii politicieni din PMP il considera un rebel, un 'iesit din rand', din litera regulamentului lor militaresc de organizare, sunt radicali in pozitia fata de el, l-au exclus din randurile lor fiindca punea in evidenta putinatatea mintii si culturii lor politice. Asa faceau si conducatorii comunisti : nu-i admiteau in randurile lor decat pe cei care nu-i exlipsau prin cultura, prin educatie.
    PMP se vrea al tuturor dar nu reuseste sa fie, practic, decat al nimanui, asa cum, in comunism, proprietatea era comuna, a tuturor, adica a nimanui (si FSN s-a vrut o organizatie politica a tuturor romanilor!).
    Aceasta organizatie ce se vrea 'populara' (adica sa cuprinda tot poporul!) nu poate sa fie si 'partid' si 'miscare'. Ar fi trebuit sa se rezume la denumirea PPR (Partidul Popular Roman), echivalentul celui european (PPE).
    'Miscarea' trebuia sa ramana in faza de 'miscare' cel putin pana in 2016, cum si-a propus Traian Basescu cand a infiintat-o, ca sa-si verifice gradul de aderenta la populatie si numai daca ar fi avut un succes remarcabil (min. 25% in sondaje), sa se transforme in PPR, excluzand cuvantul 'miscare' din numele sau.
    Ambitioasa, lacoma Elena Udrea s-a grabit, ametita de succesul fulminant pe care l-a avut in aprecierile nemeritat de favorabile, din partea presedintelui Traian Basescu
    'Elena Udrea' a fost cea mai mare eroare a lui Traian Basescu.
  • +2 (4 voturi)    
    candva (Duminică, 14 decembrie 2014, 7:30)

    nedumeritul [utilizator]

    candva meditam daca sa ma inscriu in PMP (nu am fost niciodata in nici un partid) dar acum m-am hotarat : merg la Monica Macovei si la Cristian Preda. Sunt singurii care nu sunt falsi si nici simulanti ca ceilalti...
  • +3 (3 voturi)    
    Aceeasi Marie, cu alta palarie! (Duminică, 14 decembrie 2014, 13:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    La vedere, se spune ca a disparut comunismul institutionalizat.
    Pe ascuns, in culisele politicii dambovitene fiinteaza metehnele comunismului : minciuna si dezinformarea directa sau prin omisiune perversa, spiritul de turma behaitoare a unei mari parti din populatie, mentinerea acesteia in intuneric mental, in neinformare si in saracie, care o face dependenta de 'cel care ii da o ciosvarta din prada borfasilor, praduitorilor tarii, promovarea in functii, la toate nivelele, numai pe criteriul PCR (pile, conostiinte, relatii), infierarea dura a celor care nu deviaza odata cu partidul, excluderea din partid ( exemple recente : cazurile Cristian Preda si Catalin Ivan), indepartarea celor merituosi, a profesionistilor care eclipseaza "valoarea" conducatorilor partidului, etc.
  • +2 (2 voturi)    
    Vraja Elenei! (Duminică, 14 decembrie 2014, 14:50)

    hotnewsfil [utilizator]

    Extras din articol : 'PMP sustine ca singurul scop al lui Preda a fost "obtinerea postului de europarlamentar, un post care ii asigura zeci de mii de euro pe luna de la Bruxelles". Vicepresedintele PMP Cristian Preda a solicitat recent in Colegiul National al partidului demiterea Elenei Udrea din fruntea PMP'. Cristian Preda tine sa faca parte din parlamentul UE ca sa scape de gunoaiele care predomina parlamentul tarii noastre., lipsite total de cultura politica, de atasament fata de interesele majore ale tarii. Locul lui Cristian Preda este in mijlocul politicienilor elevati (majoritar!) din UE. Falsii politicieni din PMP il considera un rebel, un 'iesit din rand', din litera regulamentului lor militaresc de organizare, sunt radicali in pozitia fata de el, l-au exclus din randurile lor fiindca punea in evidenta putinatatea mintii si culturii lor politice. Asa faceau si conducatorii comunisti : nu-i admiteau in randurile lor decat pe cei care nu-i exlipsau prin cultura, prin educatie. PMP se vrea al tuturor dar nu reuseste sa fie, practic, decat al nimanui, asa cum, in comunism, proprietatea era comuna, a tuturor, adica a nimanui (si FSN s-a vrut o organizatie politica a tuturor romanilor!). Aceasta organizatie ce se vrea 'populara' (adica sa cuprinda tot poporul!) nu poate sa fie si 'partid' si 'miscare'. Ar fi trebuit sa se rezume la denumirea PPR (Partidul Popular Roman), echivalentul celui european (PPE). 'Miscarea' trebuia sa ramana in faza de ;miscare' cel putin pana in 2016, cum si-a propus Traian Basescu cand a infiintat-o, ca sa-si verifice gradul de aderenta la populatie si numai daca ar fi avut un succes remarcabil (min. 25% in sondaje), sa se transforme in PPR, excluzand cuvantul 'miscare' din numele sau. Ambitioasa, lacoma Elena Udrea s-a grabit, ametita de succesul fulminant pe care la avut in aprecierile nemeritat de favorabile, din partea presedintelui Traian Basescu. 'Elena Udrea' a fost cea mai mare eroare a lui Traian Basescu.
  • +2 (2 voturi)    
    Hehe, spui ca Udrea-i blonda (Duminică, 14 decembrie 2014, 16:09)

    Wanheda [utilizator]

    si te da afara din partid...bai, astia chiar ca-s Partidul PIMP.
  • 0 (0 voturi)    
    Si cu asta ce-i facut ?,PAM,PAM !!! (Luni, 15 decembrie 2014, 14:33)

    andreesanu [utilizator]

    Simplu Cristiane -preda mandatul !!!,orcum n-ai nici un
    rost in politica ,iar PaMPul este pe duca!!!,doar ca vrei sa te capatuiesti ca orce loaza nebagata in seama 4 ani