Tariceanu: La revizuirea Constitutiei trebuie sa limitam posibilitatile de interpretare ale Curtii Constitutionale

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 12 decembrie 2014, 17:53 Actualitate | Politic

Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat, vineri, ca in urma revizuirii Constitutiei va trebui sa nu i se mai "permita" Curtii Constitutionale sa faca anumite interpretari si sa "legifereze", mentionand ca sustine "limitarea" acestor posibilitati.

Tariceanu a facut referire, intr-o conferinta de presa, la revizuirea Constitutiei, care ar putea fi o prioritate a anului 2015, mentionand ca trebuie eliminate "semintele scandalului si disputei interinstitutionale" din legea fundamentala, transmite Mediafax.

In acest context, el a precizat ca trebuie gasite "acele formulari care sa nu mai permita Curtii Constitutionale sa intervina si sa legifereze pe langa Constitutie si eventual chiar in afara spiritului ei".

Ulteior, Tariceanu a fost intrebat despre afirmatia facuta, fiind solicitat sa precizeze la ce anume se refera.

"Cred ca mi-ati pus in gura cuvinte pe care eu nu le-am rostit. Nu am spus ca nu trebuie sa i se permita Curtii Constitutionale... eu regret faptul ca in cateva ocazii Curtea a legiferat in plus fata de ce era legiferat in Constitutie si ca acest lucru sa nu trebuiasca sa se mai intample, Curtea ramanand in continuare sa fie arbitrul final in conditii in care apar conflicte de natura constitutionala. Dar anumite precizari suplimentare pare-se ca nu ar strica in viitoarea Constitutie in asa fel incat sa nu ne mai gasim in situatii de interpretare excesiva sau asa cum a spus domnul Basescu, «la limita Constitutiei»", a spus Tariceanu.

El a fost intrebat daca propunerea sa in mod concret vizeaza revenirea la posibilitatea rectificarii deciziilor Curtii Constititionale de catre Parlament.

"Nu, nu la acest lucru m-am referit, ci Constitutia se pare ca, asa cum este ea redactata, da multe batai de cap si actorilor politici, dar si membrilor Curtii Constitutionale. Impreuna va trebui sa gasim o forma care sa limiteze posibilitatile de interpretare care depasesc cadrul Constitutiei si intentia legiuitorului", a mai afirmat presedintele Senatului.

De asemenea, Tariceanu a fost rugat sa precizeze la ce decizii se refera atunci cand sustine ca ar fi fost hotarari ale Curtii care au excedat cadrul legislativ.

"In principal, am sa va spun foarte pe scurt, stiti foarte bine posibilitatile care nu erau prevazute in Constitutie, date presedintelui, de a bloca anumite decizii ale altor institutii", a mai spus presedintele Senatului.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

1976 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    La revizuirea Constituției ... (Vineri, 12 decembrie 2014, 17:58)

    mitg [utilizator]

    ... trebuie introduse două articole care limitează posibilitățile de muncă pentru Stat boilor și celor care au avut 5 neveste și 50 de amante.
  • +9 (9 voturi)    
    legi si constitutie (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:01)

    grongobar [utilizator]

    cand au facut legile si constitutia in anii '90 le-au facut tocmai ca sa le poata ei interpreta cum vor.cand interpretarile nu le mai convin,gata totul trebuie modificat.da' sa faceti legi NEINTERPRETABILE sau macar foarte putin interpretabile cum ar fi "stimabililor" ?
  • +15 (15 voturi)    
    Speranta (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:02)

    avint [utilizator]

    Sper ca Tariceanu si altii de teapa lui sa nu aiba vreo contributie la modificarea Constitutie ca cine stie ce-o sa iasa....nici nu vreau sa ma gandesc.
  • +15 (15 voturi)    
    Un magar, tradator, egoist si incompetent (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:02)

    Excelsior [utilizator]

    ...dl. taxa-auto
  • +13 (13 voturi)    
    mare perdant (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:11)

    SlavitescuEusebiu [anonim]

    acest anonim fara biografie nu a inteles ca orice incercare de a limita atributiile unei instante in romania atrage dupa sine uraciunea poporului. S-a terminat stimate. Ti-ai terminat cariera politica in cel mai perdant si penibil mod posibil.

    PS: In locul tau mi-as cauta o alta sotie.
  • +13 (13 voturi)    
    Dar tot nu va saturati (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:13)

    Lol Lolovici [utilizator]

    Ati mai incercat tampenii si in 2012 si toata Europa v-a zis sa va linistiti. Chiar nu va saturati?

    I-auzi ia: "acele formulari care sa nu mai permita Curtii Constitutionale sa intervina si sa legifereze pe langa Constitutie si eventual chiar in afara spiritului ei".

    Nu asta trebuie sa faceti voi in parlament, sa limitati Curtea Constitutionala, ci sa invatati un pic de logica (matematica in mod ideal) si sa faceti legi mai bine, care sa nu permita tot felul de portite legale doar pentru ca nu intelegeti logica elementara cu conditii "si" si "sau" (sau mai rau, faceti portitele special). Asta e singura voastra treaba, nu sa va bagati nasul in functionarea altor institutii.
  • +8 (8 voturi)    
    Cand adoptam pedeapsa cu moartea pt hoti ? (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:13)

    bran [utilizator]

    Trebuie sa adaugam ca daca primul ministru al unei tari intervine cu biletele, sa primeasca puscarie pe viata . Poate introduceti si pedeapsa cu moartea pentru coruptie , in felul acesta puscariile vor fi libere , nu va fi inghesuiala!
  • +13 (13 voturi)    
    citim si noi (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:18)

    andimi [utilizator]

    Domnul Tariceanu se joaca de-a democratia. Chipurile, el moare de dragul constitutiei, insa ar vrea sa o modifice dupa cum vrea sleahta de baroni din Parlament si judete, nu in sensul unui adevarat echilibru intre puteri!
  • +12 (12 voturi)    
    Da! (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:18)

    Wan Ted [utilizator]

    Deci rămâne exact cum anticipam.... Gândacii se regrupează în forță. Stârvul ăsta reșapat are legitimitate ZERO în materie de revizuire a Constituției!
  • +10 (10 voturi)    
    Pedepse grele pentru incalcarea Constitutiei. (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:30)

    vali47 [utilizator]

    In noua Constitutie trebuie stabilite pedepse grele pentru cei dispusi sa incalce Constitutia.Tariceanu incalca legea,Constitutia,bunul simt si isi permite sa dea sfaturi.Presedinte al unui partid care nu exista,partid alcatuit din zombi ai unui fost partid liberal,nu inteleg din partea cui ocupa functia.El si Ponta niste smecheri politici care vor sa ne fraiereasca si sa distruga dreapta politica.Lupta pentru visul lui Iliescu-un partid unic de uniune nationala,fara tel,fara doctrina,o uniune a hotilor vesnic la conducere.
  • +8 (8 voturi)    
    Asta nu vede ca spune prostii? (Vineri, 12 decembrie 2014, 18:48)

    LiviuX [utilizator]

    Pai atunci cine sa decida daca ceva e constitutional sau nu, deci cine sa interpreteze Constitutia? El si ceilalti borfasi din parlament, care si asa sunt mai presus de lege? De ce nu fac o Constitutie neinterptretabila, clara, concisa? Asa cum ar trebui de fapt sa fie si legile, etc...
    • +2 (2 voturi)    
      Ca sa nu mai spun ca asa mai apare o problema (Vineri, 12 decembrie 2014, 21:44)

      LiviuX [utilizator] i-a raspuns lui LiviuX

      Cine face Constitutia si legile asa de neclare incat sa fie nevoie de interpretari? Nu inseamna oare ca nu-si face treaba bine? De ex eu unul nu am auzit in alte state de metodologii de aplicare a legilor, mai ales facute de altii decat parlamentul. Stie cineva? Caci ma intreb, daca tot e altcineva care stabileste cum, cand, in ce fel se aplica o lege (deci practic FACE legea), de ce mai e nevoie de parlament? Si inca 600!!! Mai mult ca SUA, China, ca sa dau doar 2 exemple de numar de parlamentari raportat la populatie, in 2 tari la poli opusi politic!
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta si PLR (Partidul Liberarii Recidivistilor) (Vineri, 12 decembrie 2014, 19:03)

    neagoe [utilizator]

    Este evident ca lupta anti-coruptie a lui Ponta este doar o mascarada.

    Ponta continua atacul asupra justitiei prin reducerea bugetului DNA si prin atacul asupra CCR a aliatului sau penal, Tariceanu. Aliat pe care l-a pus sef la Senat si pe care il va aduce acum la guvernare.

    PSD = partidul mafiotilor, iar PLR nu este decat una din gastile sale de cartier.
  • +2 (2 voturi)    
    "Curtea Constitutionala legifereaza..." (Vineri, 12 decembrie 2014, 19:15)

    ofCAER [utilizator]

    Frati romani, omu' care zice chestia asta e Presedintele Senatului Romaniei!
    Pentru asa adinci "cugetari" il platiti din buzunarele voastre pe Ca.-C.-A. Tariceanu?!
  • +1 (1 vot)    
    inlocuiti " poate " cu trebuie (Vineri, 12 decembrie 2014, 19:17)

    mnicku [utilizator]

    si vom avea legi neinterpretabile
  • +2 (2 voturi)    
    Bai Manechin (Vineri, 12 decembrie 2014, 21:28)

    raudegura [utilizator]

    u crezi ca ar fi mai bine sa-ti limitam tie dreptul de a mai fi parlamentar?
    Cred ca asta te asteapta .Cat de curand!
    Ca doar nu esti Ilici Iliescu sa stai 100 de ani in politica?
  • +2 (2 voturi)    
    de acord doar ca.... (Vineri, 12 decembrie 2014, 22:06)

    nedumeritul [utilizator]

    atat textul constitutiei cat si sistemul de legi sunt formulate astfel incat sa poata fi rastalmacite in fel si chip.S-a facut acest lucru cu premeditare si rea credinta. Constatatorul te poate incadra cum vrea muschii lui.Cand vor ajunge tiganii constatatori o sa va convina textul constitutiei si al sistemului de legi ?