Victor Ponta: Iau in calcul demisia din fruntea Guvernului daca Iohannis nominalizeaza un premier de la PSD

de R.M.     HotNews.ro
Vineri, 5 decembrie 2014, 21:42 Actualitate | Politic

Premierul Victor Ponta a reafirmat vineri ca ia in calcul o demisie din fruntea Guvernului daca noul presedinte, Klaus Iohannis, numeste un premier de la PSD, scrie Agerpres.

Intrebat intr-un interviu pentru Obiectiv.info daca ia in calcul o demisie din functia de prim-ministru urmata de nominalizarea unui premier de la PSD, Ponta a raspuns: "Sigur ca da. Dar e o decizie pe care o poate lua noul presedinte, domnul Iohannis. Va dati seama ca o discutie cu domnul Basescu e total neserioasa. Nu poti sa discuti cu cineva care peste doua saptamani pleaca acasa".

In acest context, Ponta si-a exprimat nemultumirea ca presedintele Traian Basescu va reprezenta Romania la Consiliul European din aceasta luna.

"Este un domn care de la Bruxelles pleaca direct acasa. (..) Imi doresc enorm ca de la urmatorul Consiliu European din 2015 Romania sa fie din nou reprezentata. Romania nu a mai fost reprezentata de doi ani de zile la Consiliile Europene pentru ca dl Basescu nu a cerut niciodata niciun document de la Guvern si nici n-a transmis dupa Consiliul European catre Parlament si Guvern (vreun document - n.r.)", a afirmat premierul.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5276 vizualizari

  • +22 (22 voturi)    
    Să iei în calcul (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:46)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pușcăria! La celulă fără geam! Petrece ce timp mai ai cu copii tăi și Daciana...
  • +17 (17 voturi)    
    noi speram sa ia in calcul (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:55)

    baimarean [utilizator]

    un pat la Jilava.

    Si de ce n-ar fi la fel de neserioasa o discutie cu Ponta care va pleca la randul lui acasa....in primavara.
  • +20 (20 voturi)    
    Plagiatorul minte că a plagiat, Plagiatorul minte (Vineri, 5 decembrie 2014, 21:59)

    visio [utilizator]

    că avem creștere economică de 2% când șomajul înregistrat este în floare, Plagiatorul înpiedică Diaspora să voteze, etc...
    apropo de Diaspora, într-o țară civilizată Procurorul General trimitea oameni să aresteze Premierul Infractor; În România, Tiberiu Nițu arestează liceeni!
    cât despre Plagiator, la 40 ani este terminat din toate punctele de vedere și drumul lui către pușcărie este sigur!
  • +15 (15 voturi)    
    mac mac (Vineri, 5 decembrie 2014, 22:13)

    tenere [utilizator]

    lasa-l pe Base, vezi-ti de drum si mare atentie cand treci pe langa Rahova sa ai la tine ceva de scris si sa fie ceva original de data asta
  • +18 (18 voturi)    
    Fara moroii teleolteni si fara kilu de ulei (Vineri, 5 decembrie 2014, 22:13)

    Wanheda [utilizator]

    psd e sub 20%; deci cum are tupeul asta nesimtit Pisicul...sa propuna asa ceva, tocmai el, Primul Loser din psd? Nu-si da seama ca a ajuns nimenea'n drum?
  • +10 (10 voturi)    
    Pisicul bufon (Vineri, 5 decembrie 2014, 22:34)

    romania_curata [utilizator]

    Pai ce putea sa faca pisicul cu un document???
    Sa-numere mustele de pe tavan ca in faza cu MTO-ul? :))))
    • +2 (2 voturi)    
      Muștele (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 4:28)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui romania_curata

      Deocamdată numără muștele de la gura lui...lol, sunt multe așa că durează mult.
  • +8 (8 voturi)    
    Plagiatorul minte... (Vineri, 5 decembrie 2014, 22:44)

    Excelsior [utilizator]

    ...ca de obicei.
  • +11 (11 voturi)    
    ba frate (Vineri, 5 decembrie 2014, 22:45)

    astronaut [utilizator]

    asta nu mai stie altceva , decat sa minta , sau inca e ''chiaun'', dupa'' bombardamentul '' lui base !!
  • +9 (9 voturi)    
    spune ponta ca laptele-i alb........ (Vineri, 5 decembrie 2014, 22:46)

    geocrin [utilizator]

    Cine poate sa mai aiba incredere in spusele acestui Gica Contra ?
    Acuma cind se scufunda barca dupa ce a dat pomeni electorale si a golit bugetul statului, mintindui pe romani de dimineata pina seara.
    Daca pleaca, pleaca ca un las, nicidecum ca un erou asa dupa cum voia sa ne convinga de multe ori.
    Demisia tovarase fara conditii !
  • +9 (9 voturi)    
    RIP (Vineri, 5 decembrie 2014, 23:00)

    natbl73 [utilizator]

    Nu pleca, mai stai macar pana-n Martie! Promitem ca nu te vom uita niciodata!
  • +12 (12 voturi)    
    Daca si cu parca (Vineri, 5 decembrie 2014, 23:01)

    Clop [utilizator]

    Se dadeau in barca... la inundatii... si cam asta e guvernul PSD si dupa 16.

    Si pe cine sa puna? Pe Firea?!... Hahahaha!

    Nenea plagaitores, vrei sa pleci in suturile strazii de la guvern? Zic sa te uiti bine pe pozele din noaptea de dupa alegeri, sa vezi cum aratau afisele cu tine. Stii ca s-au rupt pozele cu tine la km.0, nu?!

    Te crezi in masura sa pui conditii? Din ce pozitie?
    De ce-ar fi noul presedinte santajabil dupa ce-ai pierdut la 1 milion de voturi distanta, dupa toate malversatiunile si marsaviile partidului si guvernului pe care inca le mai conduci?!
  • +8 (8 voturi)    
    Ponta (Vineri, 5 decembrie 2014, 23:25)

    ValentinV [utilizator]

    Ar trebui sa invete sa piarda.. ce cere el si suna ca un santaj nu va primi. Punct. Parerea mea. Guvernul lui va pica la un moment dat, dar nu inainte de a da cu capul de problemele care le-au creat. Sa pleci si apoi sa spui ce bun ai fost .. nu e o varianta, clar. Sa dea ochii cu romanii pentru prostiile si hotiile pe care le-a facut sau si-a dat girul.
  • +10 (10 voturi)    
    Mucul Titulescu (Vineri, 5 decembrie 2014, 23:41)

    Aquariuss [utilizator]

    Ponta prinde a capata figura lui Ceausescu atunci cind iesea din TAB la Tirgoviste !
  • +7 (7 voturi)    
    Ce gluma.Documente de la "cinstitii"habauci? (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 0:01)

    Plagarus [utilizator]

    Viorele uita-te la subsol (bibliografie) si vezi ca-i gol guvernul tau de doi lei tramvai !
  • +17 (17 voturi)    
    HAi, lasa-ne.... (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 0:02)

    CetateanulRoman [utilizator]

    Base pleaca acasa dupa 10 ani si doua tentative de debarcare (sic). Tu ti-ai dat singur picioare in fund, si ai sanse sa pleci acasa inaintea lui si dupa o cariera mult mai scurta. Si cu mult mai urita.
  • +8 (8 voturi)    
    Vrabia, (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 0:41)

    Ion.C.G.90 [anonim]

    mălai visează! ahahha PSDu e ISTORIE.
  • +7 (7 voturi)    
    "Iau în calcul" (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 0:51)

    Un cititor [utilizator]

    LoL
  • +7 (7 voturi)    
    Mi-a luat ceva timp (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 2:27)

    trilulilu [utilizator]

    sa citesc lista cu cei 500.000 membrii activi, cotizanti ai PSD.
    Diavolu m-o pus sa imi pierd 10 min degeaba :-)
    Nu am gasit niciunul eligibil. Fu...ui.
    Oare am gresit undeva :-)
    "Nobody knows ... about the trouble I've seen"
    Eu macar am pus ghilimelele :-)
  • +3 (3 voturi)    
    o data-n viata (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 16:54)

    cris64 [utilizator]

    Eu zic ca macar odata-n viata sa-ti ti si tu cuvantul si sa iti dai demisia. Nu-ti fa probleme, Iohannis va numi un premier de la voi, doar sunteti majoritari in parlament, iar neamtul respecta legea nu ca tine. Asa ca, drum buna Viorele, sau cum iti place tie mai mult, 路顺风
    Si fa-o mai repede ca ii e dor lui Voiculescu de tine, mai ales acum cand l-a lasat, provizoriu, singur Bombonel.
  • +1 (1 vot)    
    Pisoias (Sâmbătă, 6 decembrie 2014, 21:22)

    NikosGalis [utilizator]

    Victoras pierzatorul nu mai pune condiții. Demisionează si atit. Încerci sa tragi de timp. Fa un bine si ieși din politica, sa nu mai auzim de tine. Da dovada ca ești bărbat.