SURSE Cum a justificat Liviu Dragnea pierderea alegerilor si ce a spus despre "butoanele mari"

de D.T.     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2014, 14:56 Actualitate | Politic

Presedintele executiv al PSD, Liviu Dragnea, a negat sambata ca ar fi dat vina pe americani pentru pierderea alegerilor, insa surse apropiate discutiilor de joi din interiorul partidului au redat pentru HotNews.ro cat mai fidel declaratiile acestuia. Liviu Dragnea le-ar fi spus baronilor partidului ca tot ce s-a intamplat in online nu a fost o chestiune fireasca si a fost cu siguranta influentata de "cei care detin butoanele mari". Din discutie a rezultat ca ar fi vorba de Google si Facebook. Potrivit surselor HotNews.ro, catre sfarsitul discutiilor, cand s-a ajuns la excluderi, Dragnea a spus ca Mircea Geoana a mers la Ambasada Statelor Unite la Bucuresti sa-i parasca pe Victor Ponta si pe Liviu Dragnea ca "nu sunt lideri buni".

Amintim ca presedintele executiv al PSD a negat, vineri seara, ca ar fi spus in sedinta de joi a Comitetului Executiv al PSD ca americanii s-ar fi opus ca Victor Ponta sa devina presedinte al Romaniei, asa cum afirmase Marian Vanghelie, precizand ca a trimis si o scrisoare amabasadei SUA in care infirma acest lucru. "Nimeni n-a vorbit la acea discutie de sase ore (sedinta CExN al PSD - n.red.) despre implicarea unei alte tari in aceste alegeri. Eu am explicat ca Facebook-ul este o retea de socializare americana, dar pe care au folosit-o romanii si s-au socializat pe Facebook si s-au hotarat sa voteze impotriva noastra, dar au votat romanii", a afirmat Liviu Dragnea, la RTV, potrivit Stiripesurse.ro.

Dragnea a adaugat ca "Daca Marian Vanghelie a inteles ca folosind o retea de socializare de sorginte americana deci american, asta este in mintea lui. De altfel, eu am si trimis o scrisoare oficiala Ambasadei SUA sa ii asigur ca nici eu, nici altcineva din PSD nu a purtat asemenea discutii si ca ii asiguram in continuare de tot sprijinul nostru pentru parteneriatul strategic si ca apreciem relatia stabila dintre Romania si SUA".

Marian Vanghelie declarase, joi seara, dupa excluderea sa din PSD, ca Dragnea a justificat esecul alegerilor dand vina pe americani. "Dragnea ne-a povestit ca Ponta a fost foarte bun, cel mai bun candidat de cand a existat PSD. Ne-a spus ca americanii sunt de vina si ca noi nu putem sa castigam alegerile. E adevarat ca am pierdut jocul cu Facebookul, cu tinerii. Au considerat cu totii ca noi suntem la putere si ca o sa luam tot 70 la suta, cum am luat cu USL", a declarat edilul sectorului 5 la emisiunea "Jocuri de Putere" de la Realitatea TV.

Mircea Geoana, Marian Vanghelie si Dan Sova au fost exclusi joi din PSD, decizie luata in sedinta  Comitetului Executiv National, in urma propunerii lui Victor Ponta, cu 80 de voturi "pentru", doua impotriva si doua abtineri.

In sedinta CExN, care a durat mai bine de 6 ore, au existat doua propuneri, una de suspendare a celor trei si una de excludere, fiind votata cea de excludere.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

20925 vizualizari

  • +56 (62 voturi)    
    Un idiot (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:03)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Mentalitate rurala de Teleorman, siretenie de hot de doi bani cu proiecte rulate prin firma de casa. El si cei asemenea din psd sunt cauza pierderii. In orbirea lor nu inteleg ca nu au fost votati, ei care sunt atat de destepti, frumosi si smecheri. Si atunci cauta o cauza in paranormal, interventia SUA, martieni, forte oculte. mai bine ar intelege ca trufia, aroganta, coruptia si hotia nu pot fi ascunse nici de 100 de televiziuni de casa. Propaganda abjecta a unor fufe de centura s-a intors impotriva lor. Atacurile grobiene, suburbane a unor indivizi primitivi ce isi inchipuiau ca tara e terenul lor personal de imbogatire au dus la rezultatul stiut. Mediul on-line a fost instrumentul nu cauza !
    • +13 (17 voturi)    
      Asa cum il stiu pe Dragnea (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:30)

      nellino [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      dupa ce a spus "americanii-s de vina" sunt convins ca a citat si din Tudor Chirila.
    • +16 (18 voturi)    
      Butonul, unde e butonul? (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:31)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Acum inteleg de ce se tinea Dragnea dupa Base la Dineu. Cred ca se ruga de el sa-i arate unde e butonul ala de care-i vorbea lui Crin cand era suspendat. Deci tot nu l-au gasit!
      • +6 (6 voturi)    
        contract (Marţi, 2 decembrie 2014, 17:10)

        andrei1232000 [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        e pus in acelasi loc cu originalul contractului cu Bechtel.
      • +2 (2 voturi)    
        Buton, aka licurici (Miercuri, 3 decembrie 2014, 8:06)

        fLoreign [utilizator] i-a raspuns lui Dianora

        Cine nu asculta de Basescu, ca Dragnea pateste!
    • -14 (24 voturi)    
      Votul prin corespondenta incalca Constitutia! (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:46)

      dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

      Votul prin corespondenta presupune ca alegatorul sa completeze un formular cu: nume, prenume, cod numeric personal, serie, adresa si bineinteles opțiunea sa pentru un partid sau candidat. Cu alte cuvinte, cei de la Biroul Electoral Central vor sti exact cine ce a votat iar formularele primite se pot scurge oricind pe internet.

      Atita vreme cit vor exista niste persoane (cei de la BEC obligatoriu) care cunosc exact cine sunt si pe cine am ales, votul meu nu mai este secret si se produce o incalcare a Constitutiei.
      • +22 (24 voturi)    
        Gresesti (Marţi, 2 decembrie 2014, 16:14)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        Procedura e in 3 pasi: 1 se verifica identitate si validitatea votului (nu exista vot multiplu/nu are interdictie drepturi civile, etc). Cele care nu satisfac se distrug inchise 2 plicurile se deschid si buletinele sunt trimise la comisia de numarare amestecate si fara a fi despaturite 3 comisia despatureste plicurile si le aseaza pe candidati sau voturi anulate. Am participat la monitorizare alageri in alte tari si procedura garanteaza secretul votului.
      • +9 (11 voturi)    
        exista protocoale de securitate si criptare (Marţi, 2 decembrie 2014, 17:16)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

        in asa fel incat trebuie nici macar hackerii din Valcea nu ar putea sparge in timp real baza de date.
        Daca se vrea bineinteles.
      • 0 (0 voturi)    
        raspuns dunitrica (Joi, 4 decembrie 2014, 7:49)

        LiviuDrula [anonim] i-a raspuns lui dumitrica

        Oare de unde stii tu ai citit cumva constitutia - nu cred ca altfel nu ai mai spune atatea prostii telespectator de A 3 si RTv
  • +42 (44 voturi)    
    Ce bine e, (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:08)

    scepticu [utilizator]

    ca-s prosti.Altfel nu mai scapam de ei.
    Clar, Facebook-ul e de vina , nu prostia si nesimtirea lor !.
    • +11 (13 voturi)    
      A ramas in urma... (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:38)

      Caligula [utilizator] i-a raspuns lui scepticu

      Dragnea nu e suficient de destept ca sa inteleaga ca romanii nu sunt prosti.
      • +5 (5 voturi)    
        libertatea votului (Marţi, 2 decembrie 2014, 18:08)

        ViR [utilizator] i-a raspuns lui Caligula

        crede ca toti sunt ca cei de pe tarlaua lui, capiati de frica. poate si din acest motiv s-au facut excursii electorale , au vrut oamenii sa voteze liber si dupa cum merita !
  • +20 (22 voturi)    
    chepeneag dupa Ploaie (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:11)

    un domn [utilizator]

    p$d sau defuntul United Shpagas of Democracy este in forma ..cum sa spun..de moarte cerebrala..nimeni din p$d aka USD (vezi mai sus) nu poate fi rational..deci ..sunt in moarte cerebrala..ce va urma ? e previzibil si natural...cel tarziu pe 22.12.14 ..chiar ci cei 7,4 de la Lovitura de Stat sau cei 5..care cica au votat recent..in Duminica Neagra pentru p$d ..vor realiza ca aceasta Gashca Localizata in Kiseleff pe aceeasi parte in gandire si topografie cu ambasada uresese..trebuie sa dispara..nu fizic..ci la Rahova Plaza...sau sa isi ceara azil politic la ambasada uresese cateva numere topografice mai jos..in jos de altfel merge si uresese..e directia CORECTA pentru ..p$d..aka United Shpagas Of Demnocracy...deviza lor ? In Shpaga We Trust !
  • +27 (29 voturi)    
    Ponta si Dragnea ar da vina pe oricine (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:23)

    BobMuller [utilizator]

    ca sa nu infrunte realitatea cruda, ca tara ii vede asa cum sunt, iar ei sunt niste scarbe hoate comuniste.
    • +8 (10 voturi)    
      Asa e (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:39)

      Ochii_pe_voi [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      OK. Ne este greatza de ei. Ceva mai scarbos ca Pontac, Dragnea, Oprea, Andronescu si tot neamul lor de comunisti nu poate exista pe lume.
  • +11 (13 voturi)    
    Puscaria (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:37)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Ce se mai aude cu frauda electorala de la referendum? Nimic? NIMIC? Javrele astea comuniste nu pot sa scape asa usor de hotiile pe care le-au facut pina acum si inca le mai fac. Dragnea = figura tipica de politruc incompetent, care a pus osinza pe el facind afaceri cu statul. De asta nu au fost votati: ca sa scape tara de haimanalele ca el.
    • +6 (6 voturi)    
      a fost PARCA Lovitura de Stat (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:59)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Ochii_pe_voi

      POATE aceasta e incadrarea care li se va IMPUTA
  • +10 (12 voturi)    
    Gunoaie umane (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:48)

    m_viteazul [utilizator]

    Astia sunt in stare sa zica orice numai sa nu fie ei de vina.

    Pai bai gunoaielor daca eu nu as fi lasat pe cineva sa voteze ma arestau pe loc si eram si acum la zdup.
    • +3 (3 voturi)    
      numai epitete de alint s-au folosit in replici (Marţi, 2 decembrie 2014, 18:26)

      ViR [utilizator] i-a raspuns lui m_viteazul

      năpârcă f. 1. soiu de șarpe neveninos (Coluber); 2. fig. femeie rea. [Albanez NEPĂRKĂ]. Pentru toti romanii ! Pui de năpârcă = om rău, perfid. 3. Epitet dat unei persoane foarte rele, perfide, primejdioase. NĂPÂRCĂ ~ci f. 1) Șarpe veninos, cu capul triunghiular, pe care are un semn negru în formă de V (vpM) . deci, este vorba de o mica neintelegere de limbaj ! va rog sa-l iertati , n-a gresit decat un pic ... prea mult ( timp ) .
  • +7 (7 voturi)    
    numai imagine! (Marţi, 2 decembrie 2014, 17:08)

    andrei1232000 [utilizator]

    aburitorii astia continua sa creada ca romanii sunt tampiti. uite ca s-au desteptat si incep sa faca distinctie intre abureli, texte gen comunicare, etc si fapte. cand vezi ca Pandele Vranceanu Firea se apuca in prag de iarna de largit Iancu Nicolae care este cel impreuna cu sos Pipera si cu soseaua de la Prelungirea Ghencea, unul din cele mai sufocate zone din tara. aproape 1 kilometru de strada va ramane in lucrari pana la primavara. proasta de Firea mai bine ar vedea ce tampenii face primarul de Voluntari si sa nu se mai mire cand o sa fie saltat.
  • +7 (7 voturi)    
    SOCIAL ASESOFT (Marţi, 2 decembrie 2014, 18:08)

    liviusmaximus [utilizator]

    Pai ce sa facem mai Liviule daca geniul vostru de la asesoft nu a creat o retea "de socializare" pt voi ? El a creat doar contracte cu statul. Asta-i marea firma de IT care domina piata din Romania. Si SIVECO. Nici nu-i mai vezi pe baietii aia de la Bitdefender, Axigen , etc. in topuri. Alea-s firmele reale de IT, nu inchipuitul asta care fura banii statului de 10 ani !
  • +5 (5 voturi)    
    ... (Marţi, 2 decembrie 2014, 20:09)

    rocknum [utilizator]

    butoane? s-o fi referit la interlopul din giurgiu
  • +5 (5 voturi)    
    cel mai de speriat (Miercuri, 3 decembrie 2014, 0:14)

    J_W [utilizator]

    E nivelul lui de prostie. Asta chiar crede ca Facebook si Google au niste butoane cu care cineva poate controla subiectul postarilor sau ceva. Omul nu intelege pe ce planeta se afla.
    • +3 (3 voturi)    
      cel mai de speriat e acum ..... (Miercuri, 3 decembrie 2014, 7:54)

      BoierGhitza [utilizator] i-a raspuns lui J_W

      Daca cineva activeaza butonul de "delete" ?
      Daca un IT-st mai cu cap se baga in politica si pune un virus ? Ce ne mai facem ?
      Ramanem fara conducatori , cine ne mai spune pe unde mergem , nici luminita de la capatul tunelului nu se mai vede .
  • +1 (1 vot)    
    stie omul ce spune (Miercuri, 3 decembrie 2014, 15:19)

    revo [utilizator]

    Daca numai jumatate din tampeniile pe care le-au clocit, le-au facut, le-au afisat si le-au debitat in campania electorala au fost sugerate de acel faimos consigliere americano, atunci da, Dracnea stie ce zice.
    Problema este: cat de tampiti sunteti voi, PSD-istilor si PuC-istilor? Bai, retardatilor, voua nu v-a mirosit urat cand vi s-a sugerat sa faceti adunarea aia gigantica si rosie, in stil Ceausist, pe Stadionul National? Nici acum nu-mi vine sa cred ca a fost adevarat. Aia a fost un fel de motz pe mormanul de cacat pe care l-ati produs de doi ani jumate incoace.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Joi, 4 decembrie 2014, 7:47)

    LiviuDrula [anonim]

    Constatam ca Dragnea si PSD nu a invatat nimic din pierderea alegerilor- oare americanii sunt de vina de dezastru economic al guvernului Ponta de sabotarea alegerilor din diaspora de cei peste 10 milioane de fromani care traiesc in saracie.de oamenii care sunt obligati sa lucreze in afara granitelor de hotiile si coruptia baronilor locali PSD. de dictatura neocumunista a lui Ponta etc. Oare de ce au iestit lumea in strada - poate indemnati de americani sau OZN. Nu domnule Dragnea ati pierdut alegerile pe mana Dvs si prostiile lui Ponta ( oare cand aveti de gand sa definitivati bugetul care trebuia prezentat in parlament pana la 15 11 2014 /