Klaus Iohannis va efectua o vizita privata in SUA, in perioada 4-11 decembrie

de I.R.     HotNews.ro
Marţi, 2 decembrie 2014, 14:08 Actualitate | Politic

Presedintele ales al Romaniei, Klaus Iohannis, va intreprinde, in perioada 4 - 11 decembrie, o vizita privata in Statele Unite ale Americii, informeaza un comunicat de presa al PNL, citat de Agerpres.

Klaus Iohannis a confirmat marti, intr-o conferinta de presa la Sibiu, ca va pleca cateva zile, "intr-o vizita privata in SUA".

"Voi pleca cateva zile, intr-o vizita privata, in SUA", a raspuns Iohannis la intrebarea unde isi va petrece concediul.

Conform unui surse politice, nu este prima data cand Klaus Iohannis isi petrece concediul in SUA.

Klaus Iohannis a demisionat marti, din functia de primar al municipiului Sibiu.

Pe 21 noiembrie, Guvernul SUA l-a felicitat pe Iohannis pentru rezultatul alegerilor si a exprimat dorinta ca relatiile Statelor Unite cu Romania sa ramana "puternice", Bucurestiul fiind caracterizat drept "un partener strategic important".

Totodata, pe 26 noiembrie, vicepresedintele american, Joe Biden, l-a felicitat telefonic pe Iohannis pentru victoria in alegeri, subliniind ca participarea numeroasa la vot reprezinta un semn al unei democratii puternice si sanatoase, potrivit unui comunicat dat publicitatii de Casa Alba.

Vinerea trecuta, Iohannis a efectuat o vizita la Chisinau, in Republica Moldova, unde a avut intalniri cu presedintele acestei tari, Nicolae Timofti, si cu liderul Partidului Liberal Democrat, Vlad Filat.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

6700 vizualizari

  • -10 (16 voturi)    
    desigur (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:19)

    Bittick [utilizator]

    Un mic "training" de 1 saptamana la "licuriciul mare" ;)
    • +12 (14 voturi)    
      Desigur (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:22)

      NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui Bittick

      Unde vreti sa mearga ? La Moscova ? Sa fim seriosi !
  • +8 (10 voturi)    
    :) (Marţi, 2 decembrie 2014, 14:31)

    calin22 [utilizator]

    Asta ca sa-i dea apa la moara lui Dragnea care spunea ca americanii au influentat alegerile :).
    • +8 (10 voturi)    
      Cu siguranta ca au influentat (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:06)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui calin22

      Modelul democratiei unde individul e deasupra statului, modelul in care cetateanul isi exprima optiunea prin vot liber cu siguranta ca a influentat votul din Romania. Probabil fara SUA, doar cu modelul rusesc sau chinezesc ponta ar fi castigat. Asa ca acum e normal sa fie suparat pe SUA - pentru ca exista aceasta tara.
  • +7 (9 voturi)    
    Bravo Klaus ! (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:27)

    batmanss [utilizator]

    Un simplu gest care denota o apropiere fata de SUA, nu Dubai sau alte destinații exotice .
  • -4 (8 voturi)    
    8 zile ... (Marţi, 2 decembrie 2014, 15:30)

    DalacuMarius [anonim]

    Nu e cam lunga ... ?! Se duce la reeducare...ce vizita poate dura 8 zile?
    Daca este vorba de concediu, este perfect normal, dar daca are ca scop intallniri private cu companii petroliere (ca Ponta), not ok.
    • +4 (4 voturi)    
      Pentru (Marţi, 2 decembrie 2014, 16:55)

      Centurion [utilizator] i-a raspuns lui DalacuMarius

      Prostacu' Marius care sta doar la el acasa in bordei o vizita de 8 zile este este prea scurta...sau prea lunga... ca nu prea reise contextul.
    • 0 (0 voturi)    
      it is not Okay! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 1:48)

      GRANDFATHER [anonim] i-a raspuns lui DalacuMarius

      Nu este Okay sa ne dam cu parerea despre lucruri despre care nu prea stim, de fapt, nimic! O vizita privata este o vizita privata si...punct! Pentru ca in acest moment, in calitatea sa de presedinte ales al Romaniei , domnul Iohannis nu poate sa faca in SUA sau in orare alta tara decat vizite private! Si daca in timpul acestei vizite private, presedintele ales al Romaniei va avea intalniri&convorbiri private cu cu secretarul de stat, seful Pentagonului, seful NSA, procurolul general, poate chiar cu locatarul de la Casa Alba, asta nu va insemna altceva decat ca parteneriatul stategic dintre SUA si Romania is and will be okay!! That's it!
  • -1 (1 vot)    
    Moment ideal (Marţi, 2 decembrie 2014, 16:49)

    redmc [utilizator]

    A demisionat ca primar, mai sunt 3 saptamani pana devine presedinte, nu exista nici o urgenta majora, e deci momentul ideal pt o calatorie privata poate si un pic de concediu, nu se poate spune ca neglijeaza anumite indatoriri.

    Personal as fi ales Germania acolo unde se afla parintii si unde se descurca mai bine cu limba desi am inteles ca Iohannis vorbeste si engleza iar daca merge cu sotia dansa e profesoara de engleza, ii mai traduce unde nu intelege.
  • -1 (3 voturi)    
    Bobocul si absolventul! (Marţi, 2 decembrie 2014, 17:16)

    hotnewsfil [utilizator]

    In comentarii anterioare, eu l-am numit pe Werner 'boboc', admis cu nota 9 in universitatea 'Presedintia', pentru lucrarea : 'Promisiuni (perspective) privind...'.
    Pe Traian Basescu l-am numit absolvent, cu nota 7, al acestei universitati, lucrarea lui de absolvire fiind intitulata : 'Rezultate (realizari) privind...'.
    Bobocul nu stie ce nu stie despre ce va avea de facut. Intr-o prima etapa, va trebui sa isi intocmeasca o lista a 'necunoscutelor', urmand ca apoi, sa ia fiecare 'necunoscuta', pe rand, nemteste, si sa o transforme in 'cunoscuta'. Treaba extrem de dificila!
    Bobocul are fata neteda, de optimist, de entuziast.
    Absolventul, un pic acrit, are fata brazdata in bataliile dure (dusmani puternici!), batalii din care a castigat numai o parte (o parte mare zic fanii lui, un zero barat zic dusmanii).
    El, absolventul are convingerea ca i-a lasat ceva util bobocului, pe care acesta sa ridice o constructia nemteasca monumentala, trainica.
    Absolventul il priveste parinteste pe boboc, gandind : 'Ce stii tu, bobocule, din cate te asteapta?
  • +2 (2 voturi)    
    Lectia Iohannis data de romani! (Miercuri, 3 decembrie 2014, 7:24)

    hotnewsfil [utilizator]

    Succesul uluitor al 'valului' imens pro-Iohannis, care a determinat alegerea lui ca presedinte, trasaturile caracteristice lui, de neamt serios si cinstit, au influentat determinant si succesul fortelor de dreapta, la alegerile din Moldova.
    Emotia asteptarii domina romanii de peste tot. Toti ni-l dorim 'performer' de mare succes, pe romanul ne-dambovitean Klaus.
    Fara emotii, dar rational, si conducerile tarilor autentic democratice ii doresc succes lui Iohannis, sa devina un model pentru multe alte tari care isi doresc o reformare politica din radacini, reformare care sa tina sub control efectele rele ale globalizarii.
    Prin Iohannis, au invins toti romanii care ii seamana : 'seriosi si cinstiti'.