Liviu Dragnea sustine ca nu a dat vina pe americani pentru pierderea alegerilor si spune ca a trimis o scrisoare Ambasadei SUA: Nimeni n-a vorbit despre implicarea unei alte tari

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:31 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele executiv al PSD a negat, vineri seara, ca ar fi spus in sedinta de joi a Comitetului Executiv al PSD ca americanii s-ar fi opus ca Victor Ponta sa devina presedinte al Romaniei, asa cum afirmase Marian Vanghelie, precizand ca a trimis si o scrisoare amabasadei SUA in care infirma acest lucru. "Nimeni n-a vorbit la acea discutie de sase ore (sedinta CExN al PSD - n.red.) despre implicarea unei alte tari in aceste alegeri. Eu am explicat ca Facebook-ul este o retea de socializare americana, dar pe care au folosit-o romanii si s-au socializat pe Facebook si s-au hotarat sa voteze impotriva noastra, dar au votat romanii", a afirmat Liviu Dragnea, la RTV, potrivit Stiripesurse.ro.

Dragnea a adaugat ca "Daca Marian Vanghelie a inteles ca folosind o retea de socializare de sorginte americana deci american, asta este in mintea lui. De altfel, eu am si trimis o scrisoare oficiala Ambasadei SUA sa ii asigur ca nici eu, nici altcineva din PSD nu a purtat asemenea discutii si ca ii asiguram in continuare de tot sprijinul nostru pentru parteneriatul strategic si ca apreciem relatia stabila dintre Romania si SUA".

Marian Vanghelie declarase, joi seara, dupa excluderea sa din PSD, ca Dragnea a justificat esecul alegerilor dand vina pe americani. "Dragnea ne-a povestit ca Ponta a fost foarte bun, cel mai bun candidat de cand a existat PSD. Ne-a spus ca americanii sunt de vina si ca noi nu putem sa castigam alegerile. E adevarat ca am pierdut jocul cu Facebookul, cu tinerii. Au considerat cu totii ca noi suntem la putere si ca o sa luam tot 70 la suta, cum am luat cu USL", a declarat edilul sectorului 5 la emisiunea "Jocuri de Putere" de la Realitatea TV.

Mircea Geoana, Marian Vanghelie si Dan Sova au fost exclusi joi din PSD, decizie luata in sedinta  Comitetului Executiv National, in urma propunerii lui Victor Ponta, cu 80 de voturi "pentru", doua impotriva si doua abtineri.

In sedinta CExN, care a durat mai bine de 6 ore, au existat doua propuneri, una de suspendare a celor trei si una de excludere, fiind votata cea de excludere.





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7404 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    Ce bou (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:38)

    Wanheda [utilizator]

    Nimic altceva de adaugat.
    • +14 (16 voturi)    
      putin si rusia ponta si psd (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 18:09)

      thatchme [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      sunt absolut la fel. traiesc in realitati complet paralele cu cea a noastra. daca nu exista un dragnea trebuia inventat...
      • +7 (7 voturi)    
        partial (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 21:50)

        Daea_Mi [utilizator] i-a raspuns lui thatchme

        de acord, doar ca Dragnea trebuie dezinventat.
  • +18 (22 voturi)    
    Dragnea (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:43)

    MihailNica [anonim]

    Ati mai spus si altădată!
    • +27 (29 voturi)    
      Acelasi lucru l-a spus si Putin (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:29)

      Daniel_Constantin [anonim] i-a raspuns lui MihailNica

      1. Putin ii invinuiestie pe americani pentru Ucraina si toate problemele din Rusia.

      2. Toti dictatorii din statele arabe sau turcia i-au invinuit la fel pe americani pentru toate problemele lor.

      3. Ponta si Dragnea fac parte din aceeasi companie.

      ----------------
      Nici acum nu realizeaza acesti oameni obtuzi si paralizati intr-un comunism de anii late forties ca ei merg impotriva istoriei si dorintei profunde exprimate de votanti liberi care doresc un alt fel de politica si o democratie autentica nu de cumetrie.
  • +24 (28 voturi)    
    fara comentarii ! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:45)

    ionelcoroiu2010 [utilizator]

    Sobolanul acesta are zilele putrerii numarate !!!ca de altfel intreg psd-ul , care este in curs de dizolvare !!!
    • +19 (21 voturi)    
      Romania nu isi poate continua drumul democratic (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:32)

      Daniel_Constantin [anonim] i-a raspuns lui ionelcoroiu2010

      pana acest puscariabil de dragnea nu merge acolo where he belongs - adica tocmai de unde a iesit Nastase.
  • +19 (23 voturi)    
    ce lingau.... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 16:48)

    TeodorGligor [anonim]

    le-a trimis si scrisoare, daca eram in 1950 ar fi scris si un articol in presa despre parteneriatul romano-sovietic si despre mareta Uniune Sovietica
  • +23 (27 voturi)    
    Liviu Dragnea-i om de cuvint! Parol! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:14)

    ofCAER [utilizator]

    Pai nu a declarat el cu gurita lui, luni 10.XI a.c., la Realitatea TV, "Daca Victor Ponta cumva va pierde alegerile, imi asum impreuna cu el"? Curat asumat!
    Nu ne spuse el, cind s-a inscaunat ministru, vice-prim, ca face regionalzarea pina-n 2013? Om de nadejde pentru partenerii americani, mai ales pentru Victoria Neuland..
  • +22 (26 voturi)    
    dragnea nu trebuie crezut (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:19)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    a facut si mortii sa voteze
    in plus a dezvoltat turismul electoral in valahia si oltenia
  • +22 (26 voturi)    
    DraCnea crede ca-i prosteste pe nistea (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:19)

    Maniu [utilizator]

    amarati din Teleorman cu intorsaturi de-astea nici macar demne de un avocat de provincie.
  • +24 (28 voturi)    
    Facebook (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:19)

    nimrod [utilizator]

    Hehe. Mai avea putin si recunostea ca-i sta internetu' in gat, ca la toti iubitorii de dictatura lui "noi si ai nostri" afro-asiatico-teleormaneni.
  • +16 (18 voturi)    
    Menuet Te Deum de la Dragnea ?! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:27)

    Plagarus [utilizator]

    Du-te-n ce vrei tu tovarase, ca te asteapta " Mititica nu Bombonica !!
  • +16 (18 voturi)    
    Nenea moroiule (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:43)

    Clop [utilizator]

    In iunie 2014 ati incalcat cu buna-stiinta Constitutia Romaniei cu OUG 45 si acum, cand se sparge buboiul, vii public cu niste argumente de toata jena.

    Si v-ati facut lansare pe stadion, nu?

    Deocamdata, ceea ce s-a intamplat la alegeri este o cercetare "in rem"... cred insa ca multe capete vor cadea.
  • +26 (28 voturi)    
    explicatii infantile (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:45)

    Withdrawal [utilizator]

    Nu stiu ce le-o fi scris in scrisoare, dar nu face altceva decat sa se adanceasca in ridicol.Mai bine tacea.

    Nu facebook-ul i-a facut sa piarda alegerile, ci ei insusi, prin prostiile pe care le fac zi de zi.

    Este ca si cum as repica eu ca de vina pentru turismul electoral sunt francezii de la Renault, nemtii de la Volks, si japonezii de la Toyota cu care au fost plimbati electorii dintr-un sat in altul.
  • +19 (21 voturi)    
    Sfidare (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 17:57)

    Daniels22026 [utilizator]

    Dragnea a inceput si el sa ne insulte inteligenta. S-a molipsit de la Ponta. Mincinosii astia doi nu-si dau seama ca ne sfideaza. Ei au impresia ca majoritatea sintem prosti bita, ca alegatorii uslamisti. Nu mi-ar parea rau de ei daca o sa-si ia bite pe spinare. Merita caftiti zdravan, amindoi.
  • +20 (22 voturi)    
    Ordinar! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 18:21)

    VeCinu21 [utilizator]

    "Eu am explicat ca Facebook-ul este o retea de socializare americana, dar pe care au folosit-o romanii si s-au socializat pe Facebook si s-au hotarat sa voteze impotriva noastra, dar au votat romanii".

    Incredibil cum incearca marlanul sa manipuleze declaratia lui Vanghelie!
  • +7 (7 voturi)    
    Dragnea lasa abureala. (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 19:32)

    vali47 [utilizator]

    Spune cinstit cate voturi sau furat acum?Dupa socoteala mea circa 1,8 milioane de voturi si a intrat frica in voi cand ati pierdut si asa.Sorul corect a fost de 30% Ponta si la turul I si turul II.Sper -ca situatia de dupa alegeri sa clarifice aceste furturi si sa aplice sanctiuni care sa descurajeze pe viitor astfel de practici.
  • +10 (10 voturi)    
    Mitocan refuzat la export (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 20:15)

    anaana [utilizator]

    Dragnea e refuzat si de rusi si de americani. Putin nu are nevoie de fraieri cu gura mare ca Dragnea si Ponta , iar americanii nu sunt interesati de hotii mari si mici din PSD.
  • +11 (11 voturi)    
    Dragnea ! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 21:47)

    adrian88000 [utilizator]

    Ai ars stenogramele de la sedinta sau nu ?
    Ti-ai cumoarat pampersi ?
    Vezi ca Vanghelie, si nu numai el , au si casete cu inregistrarile de la acea sedinta.
    Dar cu stenogramele de la sedintele in care zicei sa nu se organizeze mai multe sectii de votare in diaspora ce faci ? Le arzi sau nu ?
    Si daca te prinde DNA-ul tocmai cand aprinzi bricheta ? Nu uita sa-ti pui pampersii !
  • +2 (2 voturi)    
    Hehehe (Duminică, 30 noiembrie 2014, 3:38)

    KostasP [utilizator]

    Da, dragnea, ai inteles bine, dar mult prea tarziu. Ponta stia, dar tot mai spera ca va iesi presedinte manipuland prostimea.
  • +2 (2 voturi)    
    Lui Dragnea, tragatorul de sfori psd-iste (Duminică, 30 noiembrie 2014, 8:54)

    rados [utilizator]

    Cum o dai si cum o-ntorci - tot o sa dispari! De-alde tine n-are nimeni nevoie, poate doar /// de ponta! QAi inceput sa te justifici . asta arata ca au inceput sa-ti clantane dintii!
    Ai tras sforile, ai dirijat o campanie murdara, ai mintit; Ma-treb oare de ce daca erati convinsi ca o sa castigati cu "cel mai bun candidat ce-a existat vreodata"?
    Cred ca explicatia sta in caracterul tau murdar si poluat de toate viciile caracteristice unuia care nu stie ce-i drumul drept si adevarul! Stii oare sa silabisesti cuvantul ONOARE?