Marian Vanghelie: Sa se verifice stenogramele convorbirilor din ultimele sase luni dintre Ponta, Dragnea, Corlatean, Bogdan Teodorescu despre votul in diaspora

de RH     HotNews.ro
Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:18 Actualitate | Politic

Marian Vanghelie a cerut vineri autoritatilor sa verifice stenogramele convorbirilor din ultimele sase luni dintre Victor Ponta, Liviu Dragnea, Titus Corlatean si strategul de campanie al PSD, Bogdan Teodorescu, despre votul in diaspora. "O sa vedeti ce discutau ei despre cum sa nu se faca sectii de vot in strainatate", a spus Vanghelie la B1 TV.

Intrebat daca are informatii ca Victor Ponta ar fi interceptat telefonic, Marian Vanghelie a precizat ca el se refera la faptul ca "se pot scoate (convorbirile), sunt sase luni in care stau aceste interceptari la Vodafone".

Marian Vanghelie a mai sugerat ca unul dintre Victor Ponta, Liviu Dragnea si Sebastian Ghita ar avea probleme in dosarul Alinei Bica, fostul procuror sef al DIICOT aflata in prezent in arest preventiv.

Primarul sectorului 5 le-a recomandat ziaristilor sa-i intrebe pe cei trei daca "dorm bine in dosarul Alina Bica, sefa DIICOT".

"E bine sa-i intrebati si uitati-va la ei si vedeti care dintre ei are probleme, ca nu au toti trei, decat unul (sic!)", a spus acesta.

In opinia sa, demisia lui Sebastian Ghita din PSD este doar un "alt tip de aranjament gen Dubai".

O alta acuzatie formulata de Marian Vanghelie este legata de legatura lui Liviu Dragnea cu compania Tel Drum din Teleorman, celebra pentru contractele de asfaltare cu statul.

"Daca ar manageria Dragnea si campania cum manageria Tel Drum ne mergea foarte bine".

"Cea ai mare greseala a lui Ponta, un copil imatur care nu s-a trezit la realitate, este ca trateaza toate problemele superficial si a tratat superficial si relatia cu mine", a mai spus Vanghelie, care a precizat ca va contesta in instanta decizia comitetului executiv al PSD prin care a fost exclus din partid.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

16234 vizualizari

  • +14 (14 voturi)    
    Păi stai așa (Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:24)

    CititorulComentator [utilizator]

    Cine are stenograme de-astea? DNA, SRI? Păi dacă au și nu s-au sesizat, e cu mult mai grav.
    • +2 (2 voturi)    
      Miroase a Watergate in PSD (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 10:59)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

      .. miscarea urmatoare va fi probabil sa incerce sa distruga stenograme, inregistrari, etc. Cum de obicei nu se pot distruge toate probele(vezi ce zice si Marean mai sus, ca prost nu-i), nici reduce la tacere toti martorii, dupa scandal vom vedea si o mica ancheta penala, ca doar au incalcat vreo 3-4 articole din Codul Penal ca sa nu mai vorbim de dreptul de vot din Costitutie. Plangeri sunt cu miile si din Diaspora si de la ONG-uri.
      Si pun "pareu" ca de data asta partidul nu mai face zid in jurul lor sa-i apere de DNA, ca doar au lovit si in Patriarh - papa Iliescu. Ilici rules!
  • +22 (22 voturi)    
    Doar atat? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:27)

    Klaus_CT [utilizator]

    Mariane, doar atat poti? Hai, ca de abia a inceput sa ne placa.
    Scoate tot din adancurile intunecate ale "strategiilor" pontiste.
    Seamana cu un sit com horror ceea ce se intampla in prezent la pesede.
    • +2 (2 voturi)    
      Restul marturiilor... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 11:00)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_CT

      .. in birou la Codruta!
  • +11 (13 voturi)    
    Lege privind responsabilitatea ministeriala (Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:37)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    Legea 115/1999 republicata in 2007

    Art. 1 Guvernul, in intregul sau, si fiecare dintre membrii acestuia sunt obligati sa isi indeplineasca mandatul cu respectarea Constitutiei si a legilor tarii, precum si a programului de guvernare acceptat de Parlament.

    Art. 6 In intelesul prezentei legi, sunt membri ai Guvernului primul-ministru, ministrii si alti membri stabiliti prin lege organica, numiti de Presedintele Romaniei pe baza votului de incredere acordat de Parlament.

    Art. 7 (1) Intra sub incidenta prezentei legi faptele savarsite de membrii Guvernului in exercitiul functiei lor si care, potrivit legii penale, constituie infractiuni.

    Art. 8 (1) Constituie infractiuni si se pedepsesc cu inchisoare de la 2 la 12 ani urmatoarele fapte savarsite de membrii Guvernului in exercitiul functiei lor:
    a) impiedicarea, prin amenintare, violenta ori prin folosirea de mijloace frauduloase, a exercitarii cu buna-credinta a drepturilor si libertatilor vreunui cetatean;

    Art. 16 (3) Orice cetatean care are cunostinta despre savarsirea unei fapte penale de catre membrii Guvernului in exercitiul functiei lor se poate adresa primului-ministru, procurorului general al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie sau procurorului sef al Directiei Nationale Anticoruptie, pentru a solicita sesizarea Presedintelui Romaniei.

    Art. 20 In cazul in care s-a cerut urmarirea penala impotriva unui membru al Guvernului, Presedintele Romaniei poate dispune suspendarea acestuia din functie.

    Sa nu trecem cu vederea si expulzarea cetatenilor romani de pe teritoriul ROmaniei, in speta din sediile consulatelor si ambasadelor.
  • +4 (8 voturi)    
    atentie nea Mareane :) (Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:50)

    doe.john [utilizator]

    Convorbirile nu stau 6 luni inregistrate asta e o prostie. Stau doar la cei interceptati mai mult de 6 luni. La ceilalti se stocheaza pe 6 luni, apelantul A, apelantul B, celula apelantului A, celula apelantului B, celula terminarii convorbirii pentru apelantul A, celula terminarii convorbirii apelantului B si timpul/durata convorbirii. Nu convorbirea in sine. Altfel are trebui TERRABYTI de HDD pe zi :)
  • +9 (11 voturi)    
    Alo !!!! DNA-ul...... (Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:54)

    polonyca [utilizator]

    Ia priviti ,...."materialul clientului"........ parca asa se numea asta , nu ?:))
  • +16 (18 voturi)    
    Incepe filmul (Vineri, 28 noiembrie 2014, 19:57)

    Armadilo [utilizator]

    Baiatu' de la colt, inca o punga de popcorn si stinge lumina in Kisselef, incepe filmul.


    Mai vrea cineva popcorn, inafara de Victor?
  • +17 (19 voturi)    
    da, da, da (Vineri, 28 noiembrie 2014, 20:10)

    goguleana lugojana [utilizator]

    da prietene, toarna tot. ca sa iasa jegul la suprafata. asa, poate pe motiv de colaborare iei si tu mai putini ani...
  • +18 (20 voturi)    
    ponta (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:21)

    MihailNica [anonim]

    il cred pe vanghelie ca au vrut sa blocheze diaspora
  • +18 (20 voturi)    
    Who cares? (Vineri, 28 noiembrie 2014, 22:50)

    Wanheda [utilizator]

    Tare m-as mira sa vad ca se intampla ceva. E clar ca astia au avut un plan si sunt si dovezi destule. De ce mai e Tonta premier si nu e in arest preventiv?
    • +15 (15 voturi)    
      Ponta trebuia incarcerat de mult (Vineri, 28 noiembrie 2014, 23:44)

      OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      De prin 2012, pentru lovitura de stat.
      • +6 (6 voturi)    
        Si pt destule altele (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:59)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Doar ca se pare ca exista un grup, cel cu adevarat periculos, care din umbra coordoneaza totul. Poporul are partea lui de circ si paine si cam asta-i tot. Cine nu mai poate paraseste tara.
        Lor nu le pasa, ei cu famigliile lor.
      • +3 (3 voturi)    
        Si pt destule altele (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 2:00)

        Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

        Doar ca se pare ca exista un grup, cel cu adevarat periculos, care din umbra coordoneaza totul. Poporul are partea lui de circ si paine si cam asta-i tot. Cine nu mai poate paraseste tara.
        Lor nu le pasa, ei cu famigliile lor.
  • +3 (5 voturi)    
    .... (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 1:50)

    rocknum [utilizator]

    Mar E An Van Ghelie e razvratitu de serviciu
  • +2 (2 voturi)    
    Justitia sa isi faca datoria (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 11:34)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    O suta de romani nu au putut sa voteze. Vinovatii sa plateasca. La puscarie !
  • +3 (3 voturi)    
    Baga Mareane,ca-i "doctor"la apelul de seara (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 11:35)

    Plagarus [utilizator]

    Viorel nu-i mai dastapt ca tine Mariane, chiar daca la uns Adelu "doftor "!
  • +1 (1 vot)    
    Pazea, vin ghitienii! (Sâmbătă, 29 noiembrie 2014, 14:34)

    hotnewsfil [utilizator]

    In ultimele doua zile caile electronice de socializare sunt invadate de urmatorul apel :
    Tovarasi, pazea, tara este in pericol, sugrumata de capitalistii de cumetrie - gitienii-, printre ei fiind deosebit de activ si de periculos carlanul Viorel. Ei sunt condusi de perfidul deviationist, cunoscut cu pseudo-numele 'tata-socru'.
    Ca sa nu va incaierati intre voi si sa nu fiti pacaliti de vreun capitalist de cumetrie, sa folositi parola : 'Hai la lupta cea mare, rob cu rob sa ne unim, internationala prin noi s-o faurim!'.
    Daca sunteti presati de timp, puteti folositi varianta scurta a parolei : 'Internationala'.
    Tineti-ma la curent cu situatia voastra, a celor din transee. Eu stau nemiscat la centrul de comanda din Primaverii, cu gandul numai si numai la voi,
    Noroc bun, tovarasi!
    Feriti-va de dusmanii poporului, de tip nou - 'ghitienii'!
    Presedinte vostru de onoare, Ilici Iliescov.