​​SURSE PNL se indreapta spre o competitie intre Ludovic Orban si Teodor Atanasiu dupa plecarea lui Klaus Iohannis la Cotroceni

de D. Tapalaga     HotNews.ro
Joi, 27 noiembrie 2014, 16:25 Actualitate | Politic

Ludovic Orban si Teodor Atanasiu
Foto: Agerpres
PNL isi va alege cel mai probabil o conducere interimara in saptamana de dinaintea depunerii jurnamantului lui Klaus Iohannis la Cotroceni, iar partidul se indreapta spre o competitie intre Ludovic Orban si Teodor Atanasiu, in conditiile in care Dan Motreanu nu doreste sa candideze, au declarat pentru HotNews.ro surse liberale. Chiar daca PNL si PDL au fuzionat intr-un singur partid inregistrat la tribunal, doar liberalii isi vor alege presedintele, asa cum prevede noul statut la masuri tranzitorii, la fel cum daca PDL va fi in situatia sa-si schimbe liderul, liberalii nu ar avea un cuvant de spus.

Competitia ar urma sa aiba loc intre cei doi vicepresedinti, din 31 cati numara partidul, care au obtinut la ultimul congres cele mai multe voturi, Ludovic Orban fiind primul clasat, urmat de Teodor Atanasiu si Dan Motreanu. Potrivit surselor HotNews.ro, liderii mai tineri din partid au sustinut o eventuala candidatura a lui Dan Motreanu, considerat mai potrivit cu asteptarile publicului dupa votul din 16 noiembrie, insa acesta nu doreste sa candideze la sefia partidului pe motiv ca inca nu beneficiaza de notorietate. Potrivit surselor HotNews.ro, Crin Antonescu nu doreste sa revina in prima linie.

Lupta intre Orban si Atanasiu se anunta destul de stransa, sustin sursele HotNews.ro, in conditiile in care primul se bucura de simpatie la baza partidului, insa celalalt beneficiaza de sprijinul filialelor din Ardeal. Viitorul presedinte interimar al PNL ar urma sa fie ales de Biorul Central al fostului PNL, format din vicepresedinti si de liderii de organizatii, in total aproape 70 de persoane. Viitorul presedinte interimar ar urma sa conduca PNL impreuna cu Vasile Blaga, presedintele PDL.

Potrivit noului statut inregistrat la tribunal in octombrie 2014, PNL si PDL ar urma sa functioneze ca partid cu conducere unitara abia din anul 2017, in ciclul electoral urmator. Din 1 iauarie 2015, timp de doi ani, viitorul partid, sub denumirea PNL/PDL vor functiona sub conducere bicefala, cu doi copresednti. Potrivit surselor HotNews.ro, nu este totusi clar daca viitorul congres care va alegea o conducere unitara va avea loc inainte sau dupa alegerile parlamentare din 2016.  

Fost ministru al transporturilor in guvernul Tariceanu, deputatul PNL Ludovic Orban (51) a mai candidat la sefia partidului dar a pierdut in fata lui Crin Antonescu iar la congresul extraordinar din iunie s-a retras pentru a-l sustine pe Klaus Iohannis. In decembrie 2007, Ludovic Orban a fost implicat intr-un accident de circulatie usor, dupa care a plecat de la locul accidentului si s-a prezentat la sediul Politiei abia dupa aproape 30 de ore, fapt pentru care a ramas fara permis de conducere.

Fost ministru al apararii in guvernul Tariceanu, senatorul PNL Teodor Atanasiu (52) nu s-a remarcat in plan politic decat in iunie 2006, cand a anuntat intempestiv ca va solicita Consiliului Suprem de Aparare a Tarii retragerea trupelor romanesti din Irak. A fost suspendat din functie in 2006 de presedintele Traian Basescu, insa instanta l-a achitat ulterior intr-un dosar in care era acuzat de fostul consilier prezidential, Adriana Saftoiu, de abuz in serviciu.


Citeste mai multe despre   






















5836 vizualizari

  • +8 (14 voturi)    
    my 2 cents opinion (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:47)

    doe.john [utilizator]

    Personal mi se pare ca Ludovic Orban este mai OK.
    • +4 (4 voturi)    
      Asa cred si eu desi totalul nu iese prea stralucit (Joi, 27 noiembrie 2014, 21:22)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui doe.john

      la nici unul dintre ei....
      • +2 (2 voturi)    
        amandoi sunt varza (Vineri, 28 noiembrie 2014, 11:52)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Excelsior

        organizatia de ineret nu are nimic de spus ? sau nu exista ?
    • 0 (0 voturi)    
      da (Vineri, 28 noiembrie 2014, 16:23)

      I [utilizator] i-a raspuns lui doe.john

      Pai atanasiu a lasat in urma o multime de fabrici distruse. E un fel de dorel de la autobaza.
      Bineinteles, nici Orban nu e mai breaz.
  • +10 (10 voturi)    
    trist.. (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:48)

    vindicomvs [utilizator]

    dar si mai trist ar fi sa castige Atanasiu.
    • +1 (1 vot)    
      De-mi amintesc eu bine, (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:50)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui vindicomvs

      .. pe cand era ministrul lui Tariceanu necheza sa retragem trupele din Irak, doar asa ca sa-i faca in ciuda lui Basescu. Asa ca mai bine sa fornaie doar in judetul lui!
  • +10 (12 voturi)    
    2 politicieni uzati (Joi, 27 noiembrie 2014, 16:58)

    Frank777 [utilizator]

    De ce s-a ajuns din nou aici? Amandoi sunt politicieni controversati,uzati la guvernare,cu biografii incarcate de pacate.
    Cu astia face schimbarea?
    E ca in bancul cu armata :
    - Azi se schimba lenjera !
    - Cum asa ?!
    - Ne schimbam izmenele intre noi !
    Este excact ce ne propule 'Noul PNL" : vechii sobolani rosii convertiti la penelism.
    Fosti colegi ai lui Tariceanu.
    Asta dovedesta lipsa de dorinta de schimbare si la "Noul' PNL.Este tot vechiul FSN.
    Daca ei cred ca electorii aia 1,5 milioane care au iesit din indiferenta si au facut din Johanis un castigator vor sprijinii in 2016 un asa partid plin de fosti in piele de nou se insala.
    Electoratul scos din indiferenta vrea acum un nou partid politic care sa ii reprezinta si in care sa se regasesca NOU. Fara vechii politicieni compromisi in ultimii 20 de ani.
    Daca nu vine un partid nou electoratul asta va intra din nou in indifereta si in 2016 PSD poate castiga alegerile locale si parlamentare cu bazinul sau electoral.
    Daca crede "Noul" PNL ca este deja castigator trebuie sa afle ca nu a castigat nimic.Lumea nu a votat cu "Noul" PNL.
    Daca face Macovei partid castica peste 25%. S-a saturat lumea de vechile fetze de politicieni jmekeri.Din orice partid.
    • +3 (5 voturi)    
      Uitasem (Joi, 27 noiembrie 2014, 17:32)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Sa ne amintim :
      30 Iunie 2006

      La punctul doi al sedintei CSAT a fost discutat documentul prezentat joi de liberali, prin care se cerea retragerea tarii noastre din Irak.

      "Documentul viza retragerea trupelor din Afganistan, Bosnia, Kosovo si cerea reducerea participarii in Irak la 20 de militari in Irak, pentru instruirea trupelor locale", a spus Traian Basescu.

      Documentul a fost respins, singurii care au votat pentru fiind tocmai initiatorii: premierul Calin Popescu Tariceanu si ministrul Apararii, Teodor Atanasiu.
      • -6 (8 voturi)    
        usurel (Joi, 27 noiembrie 2014, 20:50)

        srpc [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        aia a fost una din putinele idei bune ale lui Atanasiu
        • +1 (1 vot)    
          Pentru Vova Putin poate.. (Vineri, 28 noiembrie 2014, 13:51)

          Dianora [utilizator] i-a raspuns lui srpc

          !!!!!!!
  • +6 (6 voturi)    
    Suntem bolnavi cu totul (Joi, 27 noiembrie 2014, 17:00)

    Hans Metter [utilizator]

    nu cred ca ne mai facem bine din pacate!... Sper ca peste ani si ani sa nu ma condamne copiii ca am ramas in tara si nu am plecat cat aveam 30 de ani... Doamne ajuta
  • +1 (3 voturi)    
    Dance, baby!.. (Joi, 27 noiembrie 2014, 17:04)

    MihaiPop1 [anonim]

    Adica dansatorul meselor, un om cu probleme de dans si psihic sa ajunga liderul total al PNL? Pai atunci sa piara Mama Lunii, mai bine din nou Crinul cel nervos si tacut!
  • +8 (8 voturi)    
    Ce caricaturi de "cantindati"se infoaie-n PNL (Joi, 27 noiembrie 2014, 17:39)

    Plagarus [utilizator]

    Ludovic o biata moneda coclita in politica, penibil ca viceprimar la PGB,ca ministru al transporturilor...ca trubadur samd
    El este vicele de serviciu: viceprimar, vicepresedinte, vice-candidat al Aliantei la PGB, ministru (dar subordonat primului-ministru, deci vice). E clar, trebuie consiliat.
    Despre fonful Atanasiu .... chiar nu am cuvinte, vai de mama lui !
  • +2 (2 voturi)    
    se pare ca nu e vina PDS-ului, (Joi, 27 noiembrie 2014, 19:43)

    rov [utilizator]

    ca suntem violati ca cetateni...
    E cumplit de greu sa ne alegem un conducator corect, bine intentionat si responsabil.
    Daca unul dintre astia 2 se erijeaza in conducator al dreptei, PSD-ul iar o va comite!
  • +2 (2 voturi)    
    Buldogul si Prepelicarul !!! (Vineri, 28 noiembrie 2014, 11:02)

    andreesanu [utilizator]

    Romanii au votat pe Johanis si NU- PNL,NU -PDL,nu sunteti voi cei care sa va buricati de cistigarea alegerilor,romanii au dat un sut in curul clasei politice de la A-Z.
    Daca voi nu v-ati trezit !!!,romanii s-au desteptat ,au vazut ca au putere cind gindesc toti la fel.
    Ce te recomanda ca si lider dle Athanasiu ???,dar pe dta dle Orban ???.
    Daca vreti puterea PNLlui???,aveti taria sa va dati deoparte ,aveti taria si alegeti pe cei fara pata,romanii sunt satui de penali de scandaluri,de pafaristi.
    Cit timp voi va certati ii dati apa la moara lui Ponta ,voi in prostia voastra l-ati facut mare pe acest nimeni Ponta !!!.
    Repetati istoria ,n-ati invatat din greseli ,atunci sunteti la fel de prosti ca cei din PSD ,mai urmeaza sa va balacariti ca ei. un fost liberal scirbit de lideri de doi bani.
  • +1 (1 vot)    
    votez cu orban (Vineri, 28 noiembrie 2014, 12:01)

    DoruCireasa [anonim]

    sa-l puna pe Orban ca sa vina vicepresedinte al partidului pe porbleme de achzitii publice, Nelu Iordache. Plus ca sa inlocuiasca toate trecerile de pietoni din Romania cu pasaje supra/sub terne.
  • +1 (1 vot)    
    Eu nu mai inteleg! (Vineri, 28 noiembrie 2014, 17:26)

    tenismenul [utilizator]

    Ce fel de partid mai e si noul pnl? Am inteles ca au fuzionat, dar au presedinti fiecare? Sa inteleg ca pdl si pnl (vechi) raman separate/ De ce nu-si aleg un presedinte comun, cum ar fi normal? Sau "interesul poarta fesul" fiecarui partid? Pentru ce au mai iesit oamenii in strada la al 2-lea tur al alegerilor prez.? As vrea sa vad ca jk se implica.