Viitori consilieri ai presedintelui ales Iohannis au avut o intalnire cu reprezentanti ai Administratiei Prezidentiale

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:56 Actualitate | Politic

Membri ai echipei de viitori consilieri ai presedintelui ales Klaus Iohannis au avut miercuri o intalnire cu reprezentanti ai Administratiei Prezidentiale, au declarat pentru Agerpres surse oficiale. Printre viitorii consilierii care au participat la intalnirea de la Cotroceni s-au aflat Dan Mihalache si Andrei Muraru - fostul presedinte al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului (IICCMER).

Potrivit acelorasi surse, discutiile au vizat transferul de informatii privind principalele dosare aflate in lucru la Administratia Prezidentiala pe teme economice, de politica externa, juridice.

Presedintele Traian Basescu a declarat, vineri, la Curtea Constitutionala (CCR), ca este pregatit sa predea mandatul de sef al statului noului presedinte ales Klaus Iohannis si ca va fi la dispozitia acestuia pana pe 21 decembrie pentru orice 'transfer de informatie'.

"Vom stabili un proces de derulare a tranzitiei in care consilierii mei stau la dispozitia viitorilor consilieri ai dlui Iohannis, iar eu la dispozitia domnului presedinte Iohannis pana pe 21 decembrie pentru orice transfer de informatie. (...) Am sentimentul ca se incheie o perioada in care am fost extrem de onorat sa indeplinesc aceasta functie, dar care trebuie transferata democratic catre presedintele ales al romanilor", a declarat Basescu, la CCR, unde a participat la ceremonia de validare in functie a presedintelui ales Klaus Iohannis.























11199 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Mihalache plecat de la PSD (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 15:48)

    Terente1 [utilizator]

    Alt traseist nesimtit!
    Pleaca de la PSD fiindca s-a certat cu Geoana. Cu toate ca are doctorat in stiinte politice se pupa cu PSD-ul la inceputul carierei de politician (i-au acordat o sansa ca si lui Ponta) si dupa aia pleaca la liberali si devine mai tarziu membru de frunte in USL (prezent nonstop la Latrina 3) ca sa culmineze in pozitie de ministru (unul dintre cei mai aroganti si nesimtiti) in guvernul Ponta si apoi dat afara pentru afirmatii exagerate la adresa ANI vs relatiile Romania / SUA. Antonescu l-a luat sub aripa si asa a ajuns iarasi mahar la liberali unde il gasit si la prezidentialele, dar de data asta sustinandu-l pe Iohannis. Sa nu uitam si episodul relatia cu presa,Sorina Matei "Am intrebat daca Antonescu isi da demisia sau nu. Am primit urmatorul raspuns. Il redau exact: "Ia mai du-te si tu in ma-ta daca ai curiozitati din astea...Uita numarul meu de telefon".
    Daca a pierdut postul de ministru ca nu si-a putut tine gura oare cum ar putea fi seful cancelariei prezidentiale... d-le Iohannis va rog luati aminte
    "Caracterul fara inteligenta poate multe, insa inteligenta fara caracter nu valoreaza nimic" (MTC)
    • +1 (1 vot)    
      Really? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 21:00)

      Daniel_Constantin [anonim] i-a raspuns lui Terente1

      Are you kidding me? Domnule Iohannis v-am votat din diaspora. De asemeni l-am convins pe fratele meu sa conduca din Seattle la Portland - (distanta 6 ore dus/intors) sa va voteze.

      Eu am crezut ca ati inteles votul meu. Noi dorim oameni profesionisiti, educati, netraseisti nu indivizi ca Dan Mihalache care a activat in jurul lui iliescu, nastase, ponta, si voiculescu & co care au dat lovitura de stat in vara lui 2012.
      ALTFEL, imi retrag votul si sprijinul. Ganditi-va bine cu cine va formati echipa. Nu cu oameni ca Dan Mihalache.
  • +8 (10 voturi)    
    Mihalache ? Trista alegere ! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 16:22)

    Plagarus [utilizator]

    Mare caracter, mare "consilier " acest fost "purtator de tava " in guvernul Ponta Viorel
    Agenţia Naţională de Integritate a constatat la un moment dat ,încălcarea legislaţiei privind regimul juridic al incompatibilităţilor de către Sorin Dan Mihalache
    Intr-o primă reacţie la comunicarea făcută de ANI, secretarul general adjunct al Guvernului, Dan Mihalache, l-a calificat pe Horia Georgescu, preşedintele ANI, ca fiind „o jigodie frustrată” şi „un pitic jegos”. Ulterior, Mihalache a negat că l-ar fi făcut pe Georgescu „pitic jegos”, însă şi-a menţinut calificativul de „jigodie frustrată”: „Şeful politic al acestei instituţii este această jigodie frustrată numită Horia Georgescu”, a spus Mihalache
    Dan Mihalache, preda la Universitatea D. Cantemir, 4 ore pe saptamana.
    In CV-ul sau, la loc de cinste, si-a trecut indeletnicirea de jurnalist : 1991 – 1993 – ziarul Azi, redactor, publicist, comentator; 1993 – săptămânalul “Timpul – 7 zile”, publicist comentator. Pentru cei care nu stiu sau au uitat, cele 2 fituici erau, alaturi de Adevarul si Dimineata, oficinele tov. Iliescu
    Cariera politica a lui Dan Mihalache este atat de mizera, impanata cu atatea tradari jegoase (APR – PSD – PNL), incat nu merita discutata momentan. Un oportunist de cea mai joasa speta ! Mai grav este ca tov. Dan Mihalache a prestat in jurnalismul romanesc iar, mai nou, si-a descoperit vocatia de scriitor anal-ist. A publicat vol. 1 din „Trei ani la urne”. O carte despre care se poate spune doar un singur lucru: e scrisa de un semi-analfabet !
    „Principalele surse de documentare, o reprezintă presa vremii, agenţiile de ştiri” (pg. 9); „Unele dintre ele s-au concretizat, dar altora le-a lipsit consistenţa şi consecvenţa” (pg. 17); „Pe fondul lipsei de informaţii, a suspiciunilor” (pg. 288); „pe fondul crizei interne şi a certurilor” (pg. 293); „Transferurile de la un partid la altul este o trăsătură a vieţii politice maramureşene” (pg. 307); „dar totuşi” (pg. 313); „profilul mai degrabă rural, fără ag
  • +3 (5 voturi)    
    Puisor (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 16:35)

    PROFESS [utilizator]

    Care sunt oamenii pe care se poate baza Iohanis!!! Va aduce de la Sibiu asa cum a facut Boc? IN PNLnou PD isti vor impune oamenii lor ca sunt mai multzi, mai vrednici, au organizat campania, au experientza politica, il au pe Blaga copresedinte si inca nu se stie cine va fi al doilea copresedinte din partea PNL vechi. Dubla comanda? Blaga cu Cine! Cu oricine: Blaga il va minca. Iohanis e un puisor ratacit in politica in general si in cea romaneasca in special!
  • +5 (7 voturi)    
    Nici unul dintre cele doua nume.... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 16:43)

    gica43 [utilizator]

    ...nu-mi inspira nici un pic de incredere.Sa fie un inceput...cu stangul ? As fi total dezamagit !
    • +1 (1 vot)    
      Corect! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 23:48)

      Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui gica43

      Sper ca acesti arivisti fara coloana, duplicitari specifici politicii postdecembriste care s-au inteles f bine cu U$L-ul sa nu ajunga consilieri la Johanis altfel inseamna ca acesta e mai politruc decat a vrut sa credem.
  • +5 (7 voturi)    
    Dan Mihalache ?? La naiba... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 17:43)

    b74cbd [utilizator]

    e grav daca Mihalache ajunge in echipa de consilieri ai lui Iohannis sau, si mai grav, seful cancelariei.
    In afara de trecutul sau, evocat in comentariile anterioare, prestatia jalnica din campania pentru prezidentiale - in care a avut resposabilitatea comunicarii - este un puternic contra-argument.
  • +4 (4 voturi)    
    da (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 17:45)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    nu e bine, exact de chestii de genul asta ma temeam, de tot felul de jeguri peneliste, cu nimic deosebite de aceeasi specie pedeserista, care parvin in functii importante. Mihalache si muraru exact asta sint.
  • +2 (2 voturi)    
    Sorin Dan Mihalache, (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 20:36)

    ty [utilizator]

    secretar general adjunct al Guvernului Ponta, a fost demis din cauza unor declaraţii antiamericane.
    Intrebat cum comentează declaraţia ambasadorului SUA, Mark Gitenstein, conform căreia orice iniţiativă de a redeschide subiectul modificării legii ANI ar fi o idee foarte proastă şi ar putea duce la rediscutarea sau chiar anularea parteneriatului strategic româno-american, Dan Mihalache a declarat: "Pe mine personal mă lasă rece această declaraţie. Şi parteneriatul strategic româno-american. Dacă parteneriatul româno-american stă în domnul Horia Georgescu, mai bine fără".
    Mihalache a fost găsit incompatibil de către ANI, care a constatat faptul că pe lângă funcţia din cadrul Executivului, acesta a fost şi administrator la o societate, ceea ce contravine Legii privind demnităţile publice.
  • +1 (3 voturi)    
    iohanis (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 21:42)

    marmarin [utilizator]

    Toate minunile tin 3 zile. Atat a fost euforia. Acum coboram cu picioarele pe pamant in eterna si fascinanta Romanie. Din pacate temerile mele se adeveresc. O alegere mai proasta nu putea face. Si este doar inceputul.
  • +3 (3 voturi)    
    nu Mihalache (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 22:52)

    cuminte [utilizator]

    Nu poti sa vrei Romania lucrului bine facut cu Mihalache consilier.

    Iohannis isi da seama ce personaj nociv isi ia printre consilieri? Pai toata simpatia si ingaduinta pentru noul presedinte se dizolva si dispare instantaneu daca Mihalache devine consilier prezidential.

    Astia chiar nu pricep ca Iohannis a iesit presedinte nu pentru ca e vreun zan ci pentru ca toti am sperat ca e capabil sa schimbe fauna politica.

    Sa vi cu Mihalache consilier prezidential te face de c.a.ca.t .

    Ma PNL, voi chiar sunteti idioti? Mihalache ma?

    L-am maturat pe Ponta si PSD prin vot, va maturam si pe voi daca nu pricepeti ca nu mai merge asa.

    Mihalache consilier prezidential? VA SCUIP!
  • +2 (2 voturi)    
    O să vedem ... (Joi, 27 noiembrie 2014, 10:06)

    LianBerthold [anonim]

    ... dacă se întîmplă sau nu această numire.

    Totuşi, nu văd de unde atîta mirare. În stafful lui Iohannis, cu sau voia lui, o să colcăie ţuţării antiamericani, progermani şi proruşi.