Klaus Iohannis vede o posibila schimbare o majoritatii in Parlament in "urmatoarele saptamani sau luni. Toata lumea vrea sa fie de partea castigatorilor"

de Red. Stiri     HotNews.ro
Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:14 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis
Foto: HotNews.ro
Klaus Iohannis, presedintele ales al Romaniei, a spus intr-un interviu pentru Reuters ca e posibila in urmatoarele saptamani sau luni o schimbare a majoritatii in Parlament. "Toata lumea vrea sa fie de partea castigatorilor. Deci e posibil ca in urmatoarele saptamani sau luni sa avem schimbari in Parlament", a spus Iohannis.

"E posibil ca in 2015 sa avem aceste schimbari care ar da PNL o majoritate, pe care apoi o va folosi ca sa schimbe guvernul", a mai spus Iohannis in interviul pentru Reuters.

In ceea ce priveste bugetul pentru 2015, Iohannis a refuzat sa spuna ce propuneri ale Guvernului le va respinge sau daca Romania trebuie sa semneze un nou acord cu FMI, in locul celui care expira anul viitor. "Evident ca e foarte greu sa construim bugetul cu un deficit de 1,4%. Pe de alta parte, nu sunt in favoarea aprobarii de noi taxe, asa ca guvernul are o sarcina dificila si pot doar sa sper ca vor veni cu o propunere rezonabila".

Presedintele ales al Romaniei a mai spus pentru Reuters ca vrea sa schimbe modul in care se face politica in Romania: "mai putin spectacol, mai multe solutii pentru Romania. Dar o vom lua pas cu pas. Nu e posibil sa schimbi clasa politica peste noapte sau intr-o saptamana sau intr-un an".
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

15835 vizualizari

  • +27 (29 voturi)    
    p$d va fi decimat de Brutarie (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:16)

    un domn [utilizator]

    si asa majoritatea e o formalitate
    • -17 (29 voturi)    
      lucrul bine făcut (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:12)

      Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Iohannis este împotriva traseiștilor politic. Nu și dacă întreg partidul este traseist. Atunci este ok.
      • +7 (9 voturi)    
        este vorba de Sefii tai ? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:23)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        probabil atunci functioneaza Regula ta
      • -9 (15 voturi)    
        asta inseamna lucru bine facut (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:30)

        zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        sa iei partide cu totul nu doar oameni :))
        p.s. de procesul de pe 14 nu l-au intrebat nimic?
      • +12 (12 voturi)    
        Gresit! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:42)

        ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Aliantele de partide in vederea formarii unei majoritati parlamentare care sa sustina un guvern sunt legale si se intampla frecvent in toate democratiile occidentale, desi nu intotdeauna sunt percepute in public ca fiind si morale.

        In schimb, trecerea unor parlamentari de la un partid la altul in functie de interesul propriu si de conjunctura politica de moment ar trebui interzisa prin lege.
        E simplu, trebuie o lege care sa stipuleze ca un parlamentar care a fost ales de catre cetateni candidand pe listele unui partid nu mai poate in timpul mandatului sa treaca la alt partid; poate sa paraseasca partidul care l-a sustinut in alegeri dar in acelasi timp isi pierde si mandatul de parlamentar. In locul lui partidul respectiv va trimite in parlament primul dintre candidatii sai care in urma alegerilor s-a pozitionat sub linie.
        Asta pentru ca cetateanul nu a votat doar candidatul, ci si (in primul rand) partidul.
        Este valabil si pentru primari sau consilieri locali.
        • -10 (12 voturi)    
          nțț, nțț (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:51)

          Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          Eu am votat în primul rând catindatul, nu partidul, așa că vreau să migreze cum e nevoie pentru a-mi reprezenta interesele.
          • +10 (16 voturi)    
            Te cred, (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 12:07)

            ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

            Nici nu ma mir: cei de teapa ta l-au votat pe Voiculescu cu 70% in sectorul 4 al capitalei, la fel au fost votati Fenechiu, Mazare, Dragnea, Sova, Andronescu..., toti oameni de nadejde..., unul si unul..., alesi pe spranceana...!
            Iar daca astia iti reprezinta interesele tale, nu ma mir ca esti ceea ce esti!!!
            • -6 (8 voturi)    
              hehe (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 12:26)

              Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

              Greu, greu, taare greu cu argumentele.
              • +6 (10 voturi)    
                Ai dreptate, (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:13)

                ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

                Mai ales cand tu ai constiinta incarcata si cand te lauzi ca-ti place sa promovezi hotia, impostura, imoralitatea si curvasareala din politica!
                Cand te uiti in oglinda dimineata, nu-ti e un pic de jena, n-ai nicio strangere de inima?
                Nici macar acum cand majoritatea romanilor a tras un scuipat zdravan pe toate "valorile" in slujba caruia ti-ai vandut sufletul si demnitatea?
                Ignoranta, prostia si mediocritatea sunt singurele valori care-ti calauzesc viata, a ta, a familiei tale si a copiilor tai?
                Iti dezvalui un secret: daca de-a lungul istoriei poporului roman specimene de teapa ta ar fi decis soarta acestei tari, la ora asta Romania ar fi fost la nivelul Somaliei, din toate punctele de vedere!
                Ti-as spune simplu: "sa-ti fie rusine", dar cred ca asta e un sentiment care-ti lipseste atat prin educatie, dar mai ales prin constiinta ta interioara! Cat despre patriotism si dragoste de tara si poporul in care te-ai nascut, nici nu poate fi vorba!
                Faci de rusine un neam intreg, tu si cu Ponta al tau, dar inteleg ca nesimtirea unora n-are limite!
                Esti pacaliciul acestui forum; asta este singura ta realizare in viata si cu asta te mandresti! Vai de capul tau!
                • -4 (8 voturi)    
                  despre educație (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:22)

                  Mazeta [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

                  - valorile în slujba cărora, nu „căruia”
                  - valori ... ale tale, nu „a ta”.

                  Eu, ca eu. Dar când te pui la punct cu educația ta?
                  • +5 (5 voturi)    
                    Mda... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:05)

                    ticbis [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

                    O sa ma pun la punct cu educatia cand tu te vei impaca cu propria ta constiinta! Adica, probabil niciodata!
                    Capisci?
                    Sa-ti fie rusine!
                    • +4 (4 voturi)    
                      Tov mazeta (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:33)

                      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

                      Kknar prin definitzie
                • +4 (4 voturi)    
                  Bravo! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 17:46)

                  Sar Castic [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

                  Ai o bere de la mine oricind!

                  Bine zis!
        • +3 (5 voturi)    
          Dan Mihalache.. (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 12:51)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui ticbis

          il cunoasteti? este consilierul de campanie al lui Klaus Iohannis. va fi secretarul cancelariei prezidentiale conform stirilor de azi.

          cine a fost? consilier al ministrului pentru relatia cu parlamentul in guvernul Vacaroiu, consilierul lui Adrian Nastase intre 2001 si 2004, deputat PSD 2004-2008, secretar adjunct la SGG in guvernul Ponta.

          nimici nu se pierde, nimic nu se castiga, totul (si toti) se transforma...
          • +1 (5 voturi)    
            corect (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:27)

            DanutDan [anonim] i-a raspuns lui pehash

            sunt multi in mediul asta virtual care pot fi atat de usor manipulati..si sa li se spele creierul..sincer mi-e sila de toti si toate..inclusiv de Mesia asta care va merge la Cotroceni...sa nu ne trezim peste vreun an ca e de fapt un Iuda..vom trai si vom vedea..
            • +4 (4 voturi)    
              sa nu ne grabim.. (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:08)

              pehash [utilizator] i-a raspuns lui DanutDan

              vom putea trage eventuale concluzii abia peste 1-2 ani. adevarul este ca politica este o optiune de cariera ca oricare alta. poti alege foarte simplu intre ase, medicina si snspa.. eventual mai studiezi un pic de sociologie in timpul liber.
              cred ca exista in Romania politicieni extrem de cinici care nu au neparat intentia de a se imbogati peste noapte, dar nici nu mai au alte optiuni de cariera in viata, deci lupta pentru putere, pentru o functie publica, este absolut normala in cazul lor si riscurile sunt mult mai mari decat in orice alt sector, privat sau bugetar. ne place sau nu, avem nevoie de ei. am vazut ce inseamna sa aduci intr-o functie de prim-ministru o tanara fara experienta. trebuie doar sa gasim o cale cat mai eficienta de filtrare a celor care au ambitia sa lupte si pot face fata unei functii importante fara sa cedeze tentatiilor, cum a facut Nastase.
      • +2 (2 voturi)    
        Bineinteles (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:36)

        bunicul [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

        Bineinteles mazeto. Traseismul membrilor nu are de-a-face cu orientarea unui partid. Asa ca nu mai manca ....!
    • +9 (15 voturi)    
      singura solutie sunt alegerile anticipate (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:20)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cei care au votat PSD-ul acum 2 ani, nu au facut-o din simpatie sau credinta pt PSD. A fost un vot anti PDL, si chiar anti Basescu, lumea era satula de taierile salariale de 25% si de cresterea TVA.
      Intre timp lucrurile s-au mai indreptat, si lumea s-a trezit la realitate: multi si-au dat seama pe cine au votat, si nu cred ca ar mai vota a doua oara cu PSD>
      • +7 (7 voturi)    
        corect..asa ar trebui (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:11)

        DanutDan [anonim] i-a raspuns lui bancher

        da..corect ar fi anticipate...lumea nu ar mai vota cu PSD..dar nici cu PDL nu cred ca ar vota prea multi..ca PNL mare cum zic ei e de fapt un PDL vopsit..sa fie anticipate..si s-ar putea sa avem mari surprize..sa nu ajunga marele PNL cu alde Blaga si Videanu ,Boagiu printre candidati sa castige atat de mult incat sa emita pretentii de a forma o majoritate..
      • +4 (4 voturi)    
        intre timp.. (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:12)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        daca citesti ce scriu analistii politici, sansele sa mai investim ceva pe termen mediu sunt nule daca nu scadem iar cheltuielile. cum pot sa scada cheltuielile?...
        PSD face astazi exact ce a facut si in 2008-2009 - se asigura ca urmatorul guvern va fi fortat sa ia atat de multe masuri nepopulare incat isi va epuiza capitalul de incredere exact atunci cand economia va fi din nou pe o crestere sanatoasa.
  • +11 (27 voturi)    
    parca nu voiau tradatori inapoi in partid.... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:19)

    fit [utilizator]

    Sa se hotarasca ce fac cu tradatorii, ca au zis vor puterea prin alegeri... ori nu mai tin minte bine...
    • +13 (19 voturi)    
      schimbare in pralament... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:35)

      liviu_ [utilizator] i-a raspuns lui fit

      din cate stiu se poate faca cooptand partide , nu neaaparat oameni. nici nu stiu daca se poate face numai cu tradatori, adica nustiu daca mai e legala legea traseismului.
      dar in principiu nici eu nu-s de acord cu intoarcerea tradatorilor si sper sa nu recurga la asta. este cazu ca sa invete si parlamentarii nostrii ca curvele mai ajung si f****e
      • +14 (14 voturi)    
        sa inconjuram Parlamentul cu pubele (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:54)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

        inscriprionatae cu Numele Penalilor, si sa ii cazam acolo, in pubele, dupa midelul din Ucraina
        • -10 (12 voturi)    
          si pe urma sa cedam Ardealul (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:31)

          zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          tot dupa model ucrainean
          • +6 (8 voturi)    
            ... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:38)

            ToXRM [anonim] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

            ati facut angari, te instruieste mazeta ?
          • +7 (7 voturi)    
            esti cam tolomac.... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:54)

            oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

            ...ce ardeal....ce model ucrainian, daca te referi la crimeea....asta a fost luata cu japca,deci.............ce doresti tu, nu prea merge, treb. sa vrem si noi.
  • +14 (18 voturi)    
    Pai si... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:19)

    _CK_ [utilizator]

    Pai si daca faceti alianta cu UDMR si iar incep aia sa isi dea legi pentru propriile scoli, sa isi puna propriile steaguri si sa devina tot mai separati .... ce rezolvati ? Ca daca nu le indepliniti cererile, UDMR va va santaja usor: "Nu acceptati ce va propunem? Schimbam majoritatea !"

    Cu cine veti face majoritate parlamentara?
  • +20 (24 voturi)    
    Toata lumea vrea! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:24)

    Martinezu [utilizator]

    Marea noastra problema, cea mai mare problema politica a fost faptul ca din 90 incoace traseistii sint acceptati in orice partid. Vrea unul din PC sa mearga la taranisti? Nici o problema. Vrea Vadim sa se inscrie la liberali? Ok, daca aduce voturi.
    NU mai faceti majoritati cu aceiasi oameni cu care va balacareati ieri.
    Lasat-i sa moara in psd , si incercati sa cistigati alegeri.
    Nu mai co optati la guvernare UDMR ul , acest cameleon politic. Altfel, pe limba lor o sa pierdeti iar.
    • +12 (12 voturi)    
      pece si p$d nu au timp... ptr ca Brutaria (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      ii asteapta Calduroasa si dornica de asemenea specii
    • +10 (10 voturi)    
      //\\ (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:53)

      LiviuP01 [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      UDMR-ul intotdeauna a lins acolo unde era mai cald si avea interese.
      Asa cum Iohannis nu a facut cu nimeni vreo intelegere intre cele doua tururi de scrutin precum a facut Ponta cu Vadim, Tariceanu, D. Diaconescu etc., nici acum nu ar trebui sa faca cu UDMR.
    • +1 (1 vot)    
      CORECT! (Joi, 27 noiembrie 2014, 9:07)

      hot news [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Ai dreptate, dar nu nu numai referitor la traseisti!
      Din 1990 traiam in Libertate, functioneza legea cererii si a ofertei: avem benzina foarte scumpa pentru ca oamenii accept asta, avem politicieni incompetenti si hoti pentru ca electoratul accepta asta, avem nanele si naleisti epntu ca publicul adora acest gen, avem Latrine pentru ca telespectatorii apreciaza laturile, etc, etc. Nu este de vina cel care cere si inghite sapte paini late, este de vina cel ce i le da pe gratis pe toate!
  • -7 (19 voturi)    
    Un politruc ramane un politruc (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:34)

    Metec [utilizator]

    Ca orice om politic, Iohannis isi doreste sa fie locomotiva electorala pentru partidul sau si sa aiba sprijinul acestuia in Palament. Din pacate, cu asemenea declaratii insistente, se dovedeste nedemn de increderea investita de milioane de romani in el. Care este schimbarea in modul de a face politica, fata de Basescu, de exemplu?!
    • -6 (8 voturi)    
      pana pe 14 ianuarie (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:31)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      dupa 14 ian politrucul nu o sa mai fie politruc
    • +3 (3 voturi)    
      f.corect (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:15)

      DanutDan [anonim] i-a raspuns lui Metec

      dar multi nu inteleg..si un comentariu de genul asa va lua numai injuraturi..si voturi contra..de la generatia facebook si cei din diaspora care si-au luat tara inapoi.....pe care daca-i intrebi ce e doctrina sociala sau liberala se uita stamb..dar sa fim veseli...ca circ vom avea in continuare...sunt bune versurile lui Margineanu..Jana n-a murit,Jana se transforma..
  • -7 (17 voturi)    
    Sa fim seriosi (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:39)

    HP [utilizator]

    Care "castigatori" ? Au fost alegeri prezidentiale.

    Daca PNL vrea puterea, sa o castige la vot. Eu unul nu voi vota nici PDL, nici PDL.
    • +8 (12 voturi)    
      e ok, voteaza Dottore (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:58)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui HP

      si shleahta lui de Tradatori de Tara si, Calatori cu DUBA...
      • +4 (4 voturi)    
        coincidenta.. (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:14)

        pehash [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        intamplator sau nu, votand PDL sau PNL inseamna sa votezi fix cu cei care i-au dat jos pe Boc si Ungureanu.. ca sa vine Ponta la putere.
        ce te face sa crezi ca nu se va intampla din nou acelasi lucru?
      • -1 (3 voturi)    
        Hehe (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 15:47)

        HP [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Lasa-ne bre cu stilul asta basist rasuflat.

        Ni se rupe de PSD, PDL si PNL.

        Si l-am votat pe Iohannis cu cea mai mare scarba posibila, doar cat sa nu iasa Ponta.

        Asa ca gura mica si un pas in spate, cu peneleii si pedeleii tai cu tot.
    • +6 (12 voturi)    
      Corect (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:04)

      Rdu [utilizator] i-a raspuns lui HP

      Si sa se mai "curete" si PNL si PDL daca vor sa castige alegerile! Veniti sa vedeti ce "borduriada" si "garduriada" se desfasoara in sect.6, care din cate stiu e PNL de mutisor... In schimb ne ameninta ca scumpeste caldura.
    • +2 (4 voturi)    
      de 2 ori PDL...... (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:56)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui HP

      nu poti vota , ca-ti anuleaza votul.
  • +19 (19 voturi)    
    oare ar fi de dorit!? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:39)

    hot news [utilizator]

    Nu, nu VREAU ca pedesereul sa detin in continuare majoritatea!
    dar, inca inainte de campania elctorala, vedeam puzderia de POMENI pe care le facea Ponta, si imi dadeam seama ca cinva va trebui sa le plateasca.
    Ieri s-a anunta si marimea gaurii facute in Buget: este de sase miliarde!
    pai daca pedesereul a facut asemna gaura, nu ar trebui ei lasati sa plateasca?!
    La anul va fi oricum greu, de ce oamenii sa injure pe Johannis, pe PLN si PDL? Nu era mai bine sa fi lasat sa il injure pe Ponta?!
    • +10 (10 voturi)    
      dizolvarea parlamentului cel tarziu pe22.12 (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:52)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      cloaca de penali care se infrupta din salariile platite de noi trebuie sa ajunga la brutarie..referendumul celor 300 TREBUIE implementat http://www.petitieonline.net/petitie/petitie_pentru_dizolvarea_parlamentului_romaniei-p10022136.html
    • +10 (10 voturi)    
      //\\ (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:03)

      LiviuP01 [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      1. Daca va ramane Ponta cu ai lui vor trebui sa ia contrarul masurilor promise in campania electorala si vor avea motiv sa MINTA cum ca ei au avut excedent bugetar, totul era/ar fi fost roz, dar Iohannis nu i-a lasat sa faca treba buna, asa cum au promis.

      sau

      2. Daca pleaca Ponta cu ai lui, noul guvern va fi obligat sa ia masuri antipopulare ca sa astupe gaura de 6 mld. de Euro. In acest caz, la fel va fi injurat Iohannis cu ai lui si regretat Ponta ca nu a putut sa faca ce a "promis".
    • +1 (1 vot)    
      ca strategie politica da (Joi, 27 noiembrie 2014, 6:17)

      Dr.Man [utilizator] i-a raspuns lui hot news

      sub raport national sunt necesare reforme substantiale si o gestiune responsabikla a tarii la care se adauga posibie probleme militare acute. Guvernul Ponta este slab si slabit. Parlamentul rezultat prin aplicarea legii electorale in vanatajul politrucilor nu a reprezentativitatii, este sab reprezentativ. Optime ar fi alegerile anticipate dupa alta lege care sa asigure reprezentativitatea. Toate aceste formule optime insemneaza timp, bani si o perioada de interregnum pe care sub presiunea evenimentelor, a dinamicii starilor nu ne-o putem permite. Romania trebuie sa fie stabila si guvernata, in consecinta vor fi acceptate schimbarile in mers. Ambele mari partide sunt unul neconsolidat si cealalt zdruncinat , se reconfigureaza. In fapt nici unul nu vrea sa guverneze. Presedintele nu guverneaza. Poate doar directiona si poate directiona doar cu sprijin civil si a unui sau mai multor partide.
      Asteptarile interne si externe sunt mari.
  • +6 (10 voturi)    
    ma tem ca acest (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:56)

    victor L [utilizator]

    "toata lumea vrea sa fie de partea castigatorilor" este compusa din "inocenti versatili", cei care vor functii acum.
    Un fel de "la placinte inainte"!
  • +7 (7 voturi)    
    Parlamentul de capatuiala ,sobolani vechi si noi ! (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:37)

    andreesanu [utilizator]

    Jigodiile fara demnitate,fara onoare,inresponsabile ,sobolani mai vechi mai noi,guzgani ingramaditi in parlamentul de capatuiala,la ceas de CUMPANA dau dosul,parasesc corabia pe care au umplut-o cu cacat.
    Pe criteriul vechi jigodiile vechi la vremuri noi se vor iar
    in barca noua.
    Care pe care arunca din barca !!!,ieri Sirbu l-a zvirlit pe Serban ,care mai urmeaza ???,hai ca orcum barca -i facutapentru 300 si voi sobolanii sunteti 600 !!!,cu hrebe la puscarie si Serban aruncat peste bord nu se face primavara !!!.
  • -2 (4 voturi)    
    Adica traseistii ie buni ?? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 11:42)

    CICEROnescu [utilizator]

    Reevaluarea strike back !!!
  • +3 (3 voturi)    
    Prematur (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 13:44)

    bunicul [utilizator]

    Cred ca o eventuala preluare a guvernarii este prematura. Pontanacul si guvernul sau incompetent sa plateasca nota de plata. Altfel, va trebui platita de noul guvern care s-ar gasi in situatia lui Boc.
    • +3 (3 voturi)    
      DUBA i aproape (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 14:49)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui bunicul

      De Guvern, Trebuie sunat la 112, raspunde Poporul care ii incarca Pe Locatarii de acolo..spre Rahova Plaza
  • +2 (2 voturi)    
    Un boboc si un absolvent! (Joi, 27 noiembrie 2014, 9:00)

    hotnewsfil [utilizator]

    Unii dintre romani au tendita de a face o eroare' : sa compare rezultatele lui Traian Basescu, la sfarsitul celor zece ani in functia de presedinte al tarii, cu promisiunile facute de Klaus Johannis in campania electorala, promisiuni pe baza carora a fost ales cu o majoritare impresionanta, l-a zdobit pe aparatorul borfasilor - Ponta.
    Este corect sa comparam promisiunile lui Johannis cu promisiunile lui Basescu (din campaniile sale electorale 2004, 2009).
    Basescu este un absolvent al 'Universitatii Presedintia', s-a ales cu fata brazdata de chinurile punerii in practica a acelor promosiuni.
    Johannis este un 'boboc', si-a castigat, printr-un concurs de admitere dur, dreptul de a urma cursurile acestei universitati.
    Pentru calitatea promisiunilor, ambii merita 'nota 9 'de admitere in universitate'.
    Basescu a absolvit-o cu nota 7.
    Cu ce nota va absolvi Johannis universitatea, dupa cinci ani? Poporul il asteapta cu un 9. Speranta moare ultima!