VIDEO Victor Ponta, discurs in fata Parlamentului despre votul din diapora: Legea trebuie schimbata, e depasita de realitatile demografice. / A fost primul scrutin electoral la care nimeni n-a acuzat elemente de frauda

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:02 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Premierul Victor Ponta a declarat, marti dimineata, intr-un discurs in fata Parlamentului pe tema votului din diaspora, ca legea privind organizarea alegerilor trebuie schimbata, deoarece "este depasita de realitatile demografice". Ponta a propus, la dezbaterea din Parlament, introducerea votului prin corespondenta sau a votului electronic, precum si sa se dea "unei autoritati aflate in subordinea Parlamentului, asa cum este Autoritatea Electorala Permanenta, sarcina organizarii votului". Premierul a aratat ca "MAE nu are atributia de a organiza alegerile. Au raspuns politic doi ministri. (Corlatean si Melescanu - n.red.)."

"Este foarte clar ca Legea 370 trebuie modificata si dvs., reprezentantii Parlamentului Romaniei, sunteti cei indrituiti prin Constitutie sa faceti acest lucru", a spus premierul.

Victor Ponta a afirmat ca "exista doar 500 de mii de cetateni romani care au declarat ca au domiciliul in strainatate", adaugand ca doar 10% din romanii din diaspora au votat si ca autoritatile nu puteau sti unde exista cele mai mari aglomerari de cetateni romani, pentru a organiza mai multe sectii.

"Am platit pretul politic pentru ceea ce s-a intamplat", a mai spus primul ministru.

Ponta a aratat ca solutia este "fie votul prin corespondenta, fie votul electronic". El a adaugat ca cea de-a doua solutie este "de a da unei autoritati aflate in subordinea Parlamentului, asa cum este Autoritatea Electorala Permanenta, sarcina organizarii votului. MAE nu are atributia de a organiza alegerile. Au raspuns politic doi ministri."



  • Dezbatere pe tema votului din diaspora in Parlament

In plenul Camerei Deputatilor are loc, marti dimineata, o dezbatere pe tema votului din diaspora, solicitata de PNL, la care a fost invitat sa participe si premierul Victor Ponta.

"Dezbaterea politica ceruta de PNL va avea loc marti, la ora 10:00. Cred ca premierul a confirmat ca va fi prezent, oricum e obligat sa vina, conform Regulamentului Camerei, si, mai mult ca sigur, domnul prim-ministru va fi prezent", a declarat secretarul Camerei Deputatilor, Marcel Ciolacu, dupa sedinta Biroului permanent de luni, potrivit Agerpres.

Premierul Victor Ponta si noul ministru de Externe au fost invitati, saptamana trecuta, in plenul Camerei Deputatilor, la o dezbatere asupra votului din diaspora.

Potrivit solicitarii inaintate de grupul deputatilor PNL Biroului permanent al Camerei Deputatilor, tema dezbaterii o reprezinta "organizarea deplorabila, de catre Guvernul Romaniei, in sectiile de vot din strainatate a celor doua tururi de scrutin pentru alegerea presedintelui Romaniei".

"Consideram absolut necesara si urgenta o astfel de dezbatere in contextul in care dreptul constitutional la vot al zecilor de mii de romani din strainatate a fost in mod flagrant incalcat prin faptul ca nu au putut vota, iar imaginea Romaniei in plan international a avut enorm de suferit. Modul defectuos in care Guvernul Ponta a organizat procesul electoral in strainatate a condus chiar si la aparitia unor situatii in care cetatenii romani care s-au prezentat la vot si nu au putut vota au fost umiliti si bruscati ajungandu-se inclusiv la confruntari cu fortele de ordine locale", se arata in cererea liberalilor.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

19419 vizualizari

  • +40 (40 voturi)    
    in loc de Dottorie (Marţi, 25 noiembrie 2014, 10:59)

    un domn [utilizator]

    Mai Bine mergi la Brutarie !
    • +39 (39 voturi)    
      Obisnuitele minciuni (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:15)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Diversiune ca sa isi scape pielea.
      Ponta s-a decis.Ii va sacrifica pe baronii si parlamentalii penali.
      Nu de drag de justitie.
      Ca sa scape el si Ghita.
      Amana Congresul ca sa dea timp DNA sa faca treaba.In primavara face congres cu cine mai ramane si se va realege tot el ca Ceausescu reales.
      Acum se vede cine apara penalii din PSD.
      • -10 (14 voturi)    
        Votul electronic duce la cozi si mai mari!! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:13)

        dumitrica [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Citat: "Ponta a aratat ca solutia este "fie votul prin corespondenta, fie votul electronic". "

        Ponta nu stie ce spune cind pomeneste de votul electronic ca solutie de eliminare a cozilor din strainatate.

        Cum sa reduci aglomeratia de la o sectie prin vot electronic cind acesta inseamna un numar de N aparate (echivalente stampilelor standard) dispuse in N cabine si pe al caror ecran, cu degetul, alegatorul selecteaza candidatul favorit dupa ce trece printr-o procedura de identificare?!

        Oricit ai fi de obisnuit cu asemenea dispozitive si tot nu ai cum vota mai repede decit folosind metoda cu buletine tiparite pe care le stampilezi.

        Daca cumva Ponta se refera la vot electronic de la calculatorul personal pe care il ai acasa atunci nu este serios intrucit asemenea sistem poate foarte usor facilita frauda.
        In ceea ce priveste alegerea prin corespondenta aceasta este discreditata tot din cauza usurintei cu care se realizeaza fraudele.
        • +9 (9 voturi)    
          Dle Dumitrica (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:54)

          NicolaeA [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          cred ca preferati tipul de vot actual la care metodele de fraudare sunt clasice si cunoscute de toti baronii.
          Sistemele de securitate la votul electronic elemina de fapt aproape in totalitate fraudele.
          E necesar sa va mai documentati.
        • +3 (3 voturi)    
          Daca e facut un program cu cap (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 4:00)

          Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Nu-l fraudeaza decat hackerii aia de top. Mai bine fa-te tu cinstit si dupa aia nici nu o sa-ti mai pui intrebari de genul asta.
          La altii se poate, se poate vota anticipat, prin posta, etc...nu mai baigui gugmanii aiurea ca nu le stii pe toate.
        • +1 (1 vot)    
          da? (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:43)

          Reshape [utilizator] i-a raspuns lui dumitrica

          Nu știu dacă știți, dar în secolul curent oamenii chiar au ajuns să trimită bani folosind calculatorul personal. Se poate pune la punct un sistem care să prevină frauda: certificat digital, token de generare a parolei sincronizat în timp, trimiterea unei parole unice, prin poștă, cu 5 zile înainte de ziua votului, înregistrarea electronică a CNP-urilor celor care au votat (si nu cu pixul pe hârtie) pentru o verificare ulterioară mai ușoară, folosirea camerelor de la BAC pentru supravegherea secțiilor de votare.
      • +9 (9 voturi)    
        Freaky Mouse contraataca (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:02)

        ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        N-a fost frauda la alegeri?
        Ba a fost una, cu ochelari pe urechi si nimic intre ele.
      • -9 (9 voturi)    
        Deci (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:16)

        muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        Imi place fractura ta logica. Ponta ii amana pe penalii PSD, pentru a putea fi arestati, concluzia fiind ca in felul asta ii apara, si va fi Ceausescu reales.
        Macar 28 de cetateni ti-au dat plus, fara ca macar unul sa-si foloseasca neuronii, in incercarea de a intelege nonsensul pe care il propagi.
    • +42 (42 voturi)    
      Pai cum a raspuns? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:20)

      Dianora [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      A incalcat vreo 3 articole din Codul Penal, plus Constitutia care afirma dreptul la vot al fiecarui cetatean. Si care a fost pedeapsa? Ca s-a dus in excursie in Dubai?
    • +7 (7 voturi)    
      La Brutarie (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:07)

      Trojan.H [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Daca acesti gangsteri sunt lasati in continuare in libertate vom dormi mai departe cu grenada sub perna.
  • +58 (58 voturi)    
    aceleasi prostii...... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:10)

    translativus [utilizator]

    .....spuse de acelasi mincinos, in fata acelorasi idivizi carora nu le pasa.
    Daca ar fi vrut sa tina cont de vointa poporului (democratie), acum am fi avut un parlament cu doar 300 de inutili si o singura camera de dezmat.
    Asa ca, declaratiile mincinosului galactic se inscriu in aceiasi gargara inutila care sta la baza acestui sistem politic ticalos.
    • +18 (18 voturi)    
      sa ii izbavim la 300 (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:09)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      http://www.petitieonline.net/petitie/petitie_pentru_dizolvarea_parlamentului_romaniei-p10022136.html
      • +16 (16 voturi)    
        sunt deja acolo...... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:59)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        .....dar nu trag nicio nadejde.
        NU tin ei cont de rezultatul valid al unui referendum dar de o biata petitie.

        Aici se vede perfidia acestui sistem politic. Pe de o parte se zbiara ca sistemul parlamentar este "cea mai inalta forma a democratiei" iar pe de alta, nu se tine cont tocmai de vointa poporului exprimata prin referendum, care este cea mai pura forma a democratiei.

        De aceea consider ca daca tot ne-am trezit si vrem o romanie a "lucrului bine facut", hadeti sa inlocuim si acest sistem politic ticalos si sa instauram un sistem contractual intre cetateanul platitor de taxe si administratia statului, prin care cetateanul se obliga sa isi plateasca taxele iar administratia isi poate lua veniturile doar dupa infaptuirea promisiunilor facute in campania electorala.

        Ce poate fi mai corect ?
        • +7 (7 voturi)    
          Corect este INCA un 22.12 (Marţi, 25 noiembrie 2014, 12:27)

          un domn [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          Dar Unul Cu Adevarata de Inscris in Istorie
          • +4 (4 voturi)    
            22.12 trebuie facut.... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 16:17)

            translativus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

            ....in mentalitatea noastra, de pacalibili patologici ce suntem si se pare ca aceasta tocmai este pe cale sa se intample.

            Nu trebuie decat sa constientizam faptul ca ALESII SUNT ANGAJATII SI NU STAPANII NOSTRI.
            Cand acest adevar va fi recunoscut de o majoritate (ca cea de la ultimile alegeri), atunci ne vom putea asigura un nou sistem politic, gandit de noi si spre folosul nostru, al cetatenilor platitori de taxe si impozite.
  • +28 (28 voturi)    
    Mda (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:11)

    maxi rodrigues [utilizator]

    Sa ne spalam pe maini! Doi ministri marioneta au demisionat, data viitoare va organiza Autoritatea Electorala Permanenta, noi sa fim sanatosi.

    Bai Ponta, singur ai recunoscut la B1 ca sunt 3.5 milioane de romani in diaspora. Cate sectii de votare ai avut disponibile pentru ei? Ia imparte tu numerele astea doua si vezi cam cati romani ar fi trebuit sa voteze in medie la fiecare sectie. Nici sa fi votat unul la zece secunde si tot ar fi ramas votanti pe dinafara. Rusine!
    • +2 (6 voturi)    
      Corect! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 12:50)

      finutza [utilizator] i-a raspuns lui maxi rodrigues

      Si in plus, cum poate spune ca autoritatile nu pot sti unde sunt aglomerarile cu romanii de peste granite. Atunci, ce face un ministru plin (Stanoievici)?
      • +3 (5 voturi)    
        Finutza Ai Inviat ? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:49)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui finutza

        pai Vine Craciunulul ....nu Pastele !
        • -1 (3 voturi)    
          Te-ar fi bucurat... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 19:38)

          finutza [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          ... contrariul?
  • +27 (27 voturi)    
    Păi normal că nu (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:13)

    CiprianNicolae1 [anonim]

    a mai acuzat nimeni furtul . Acl-ul de ce ar fi făcut-o si ar fi fost penibil să acuzati voi , tocmai cei ce ati organizat si ati mai pierdut si la 1 mil . voturi diferenta . Asta nu inseamna că nu s-a furat . Localitătile alea din sudul tării cu prezente de peste 100 % ar trebui verificate de cineva .
  • +27 (27 voturi)    
    Ca de obicei (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:15)

    CosminMaricari [utilizator]

    Vorbele Marelui Mincinos pică curmeziș pe realitate... Toți trăim în realitățile subiective aferente, dar realitatea lui Ponta nu are niciun punct de contact cu realitățile celorlalți.
  • +21 (21 voturi)    
    iv stalin despre alegeri: (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:16)

    lute_ipse [utilizator]

    nu conteazat cine/cum voteaza,
    conteaza este cine numara.

    vv ponta:
    nu conteza cine/cum voteaza,
    conteaza sa o poata face doar cei care trebuie.
  • +31 (31 voturi)    
    n-o fost fraude!!! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:18)

    Gicu_007 [utilizator]

    Da' turismu ala electoral nenorocit ce-o fost mah? E total infect omu asta bai, e bolnav de mitocanie, pardon mitomanie. Despre votul din diaspora nu mai zic nimica, e clar ca anume l-au impiedicat. Si Ponta TREBUIE sa-si dea demisia. PUNCT. E prea tarziu pentru lamentari si scuze.
    • +1 (1 vot)    
      Tele_oltul a ajuns mai tare decat Coasta de Azur (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 4:02)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui Gicu_007

      deci nu te mira sunt pensiuni muuuuulte in zona...
      • 0 (0 voturi)    
        da, clar, (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 10:26)

        Gicu_007 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

        si frumoasele vile ascund de fapt cele mai murdare si imputzite fapte, unele de neimaginat pentru noi, oamenii NORMALI.
  • +25 (25 voturi)    
    Cate minciuni in doar cateva randuri! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:20)

    OmulNou [utilizator]

    1) Legea permite infiintarea de noi sectii de votare in strainatate. Legea nu permite infiintarea de noi sectii de votare in Romania, unde listele de vot sunt permanente.

    2) Votul electronic si prin corespondenta sunt cerute de ani de zile de popor! N-a venit Ponta cu ideea, au venit altii cu ideea!

    3) Fuge de raspundere ca de obicei.

    Afara cu PSD de la putere! PSD nu merita sa fie la putere pentru ca nu este un partid, este un grup infractional organizat, pus pe furt din banii nostri!
  • +28 (28 voturi)    
    Nimeni nu a acuzat elemente de frauda (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:20)

    doi si-un sfert [utilizator]

    Pai pe la tara s-a furat ca-n codru de catre PSD si tu vii sa ne minti in fata?
    "Nu puteti voi fura cat putem noi vota" a fost mai de actualitate ca oricand la aceste alegeri...
  • +10 (10 voturi)    
    nu este pentru cine se pregateste.. (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:24)

    Marius CosminPop [anonim]

    Asta e la fel cu durata mandatului 5 ani. - nu a fost pentru cine s-a pregatit ci pentru cine s-a nimerit :D sa castige. Faceti dragilor cum va taie capul ca poate or fi ceilalti la putere si iar plangeti pe la colturi.
    Numaratul .. puteti sa il dati direct la Dragnea, Nastase sau Anastase, ca daca e din parlament e pe maini bune !
  • +19 (19 voturi)    
    Interesant... (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:28)

    Daenerys [utilizator]

    ...ca acum brusc nu avem de unde sa stim cati romani sunt in diaspora. Pai si ce scria pe fituicile lui Monta de la dezbatere cand se lauda ca el a fost acolo si stie exact cati romani sunt in Italia, pana la ultimul sugar? Nu poti sa te dai atotstiutor ca apoi cea mai buna aparare pe care o invoci impotriva acuzatiilor de incalcare a unui drept constitutional sa fie ignoranta. Ce urmeaza sa mai spuna? "Dom'le, glumeam atunci. Nu v-ati dat seama? Si cand am spus ca dreptul la vot e o lozinca glumeam, eu sunt glumet de fel"
    Nu poti Dumnezeule sa fugi la infinit de responsabilitate
  • +20 (20 voturi)    
    iarăși minciuni? (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:29)

    berenger [utilizator]

    „A fost primul scrutin electoral la care nimeni n-a acuzat elemente de frauda” și discuțiile despre vot multiplu, turism electoral etc. de prin sud la ce intră, la laude asupra bunei organizări?
  • +24 (24 voturi)    
    Presiunea trebuie continuata (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:33)

    nano2k [utilizator]

    Ei dezbat si nu o sa faca nimic concret sau daca o sa faca, o sa faca in asa fel incat sa fie greu/inutil de aplicat.

    Presiunea strazii trebuie sa continue pana vedem legea in picioare si metodologiile scoase.
  • +6 (8 voturi)    
    Abureala (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:42)

    Cobra_Ro [utilizator]

    Parlamentul este praf la picioarele Mitomanului.....Opozitia este in euforia castigarii alegerilor de altii pentru ei si nu face nimic..Asa actuala putere va continua sa conduca nestingherita si sa comita abuzuri .V fi sprijinita pe fata de cei certati cu legea si pe asuns de panalii din grupul Blaga.Numai strada mai ar avea ceva de spus!
  • +11 (11 voturi)    
    Specific (Marţi, 25 noiembrie 2014, 11:48)

    miohaiham [utilizator]

    Tupeu Nesimțire Minciuni
  • +9 (9 voturi)    
    ponta (Marţi, 25 noiembrie 2014, 12:01)

    consting [utilizator]

    dle ponta trebuia sa va ganditi de acum 21/2ani pre cand ati pus mana pe putere. si in mod sigur v-ati gandit dar in mod invers. stiati ffb ca diaspora nu va vota cu reminiscentele comunismului. si chiar asa s-a intamplat. toata actiunea voturlori cat mai putine de la diaspora a fost" bine" gandita. dle ponta sunteti departe de democratie. la psd democratia = pomeni electorale si indepartarea celor cu alte convingeri. daca n-ati stiut pana acum e cazul sa stiti ca poprul roman e prin vocatie democrat. romanii v-au dat o lectie greu de digerat de un psd avand ca mentori iliescu si nastase. astia nici acum in al 9-lea ceas nu-si dau seama de prostiile lor. comunismul a primit lovitura pe care o merita.
  • +2 (2 voturi)    
    alegeri (Marţi, 25 noiembrie 2014, 12:42)

    ime [utilizator]

    Guvernul putea da o ordonanță de urgență pentru înființarea de noi secții de vot în străinătate. Guvernarea prin ordonanțe de urgență este stilul de lucru al guvernelor României. Până la alegeri dl Ponta nu s-a jenat să le folosească cu vârf și îndesat. Atunci când chiar era nevoie nu le-a mai folosit. Dacă ministerul de externe nu știe (aproximativ) câți cetățeni români sunt în străinătate și unde înseamnă că eficiența lui este îndoielnică și nu este o scuză.
    Trebuie schimbată legea electorală, trebuie schimbat modul de a vota! Trebuie schimbat modul de a face politică! Trebuie să înceteze umilința la care sunt supuși oamenii la fiecare ciclu electoral! În campanie politicienii își bagă în seamă alegătorii cu ulei și zahăr. Este umilitor și pentru alegători și pentru candidați! Pe urmă mersul acela cu sacii cu buletine de voturi, cozile la care stau membrii secției de votare... Numai o minte bolnavă poate născoci așa ceva... Omenirea merge repede înainte!!! Doar politicienii noștri (din păcate marea majoritate) sunt din vremuri demult apuse...
  • +7 (7 voturi)    
    Ponta e nesimtit (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:21)

    vasile78 [utilizator]

    Ponta se comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat! Pare ca PSD nu a inteles nimic din semnificatia votului din 16 Noiembrie. Aceeasi aronganta, stil de om increzut, multe vorbe, nici o idee mai speciala, acelasi tip de politica.

    Omul pare putin cam depasit de situatie. A cam pierdut contactul cu realitatea.
  • +4 (4 voturi)    
    Pretul politic (Marţi, 25 noiembrie 2014, 13:51)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Candidatul la presedintie a platit pretul politic, primul-ministru al Guvernului care a organizat alegerile, nu. Primul-ministru trebuie sa-si dea demisia.

    Victor, Viorel, si Ponta, practicau schizofrenia din greu ca sa fuga de raspundere. Acum au intors-o, din acelasi motiv.
  • +5 (5 voturi)    
    Oare nu Dragnea, (Marţi, 25 noiembrie 2014, 14:33)

    hic sunt leones [utilizator]

    in conferinta de presa de dupa ora 21, a spus ca sunt suspiciuni de frauda?
  • +1 (1 vot)    
    da (Marţi, 25 noiembrie 2014, 18:04)

    baronul stanganbuch [utilizator]

    /// minte in continuare, minte si iar minte cu obraznicie, dar e bine, e pe drumul cel bun, era mai rau daca nu mai mintea in halul asta.
  • +2 (2 voturi)    
    Ponta! (Marţi, 25 noiembrie 2014, 20:28)

    vali47 [utilizator]

    Mincinos si nesimtit.
  • +1 (1 vot)    
    Budanochio e un pinochi special (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 4:28)

    Wanheda [utilizator]

    Lui nu-i creste nasul cand minte, ii creste nivelul rahatului in care e....se para ca nu i-a ajuns la nas inca.
    Deci aventura mitomanului nesimtit la guvernare continua, sa vedem cat de repede creste nivelul imputiciunii ca sa-si dea seama si el in ce rahat e.
  • +1 (1 vot)    
    Ai depasit faza de frauda (Miercuri, 26 noiembrie 2014, 8:51)

    John M. [utilizator]

    (cand furai cateva voturi). Ai trecut la infractiune- impiedicarea lui.