A murit Culiţă Tărâţă, presedintele Consiliului Judetean Neamt

de Alina Neagu     HotNews.ro
Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 10:15 Actualitate | Politic

Culita Tarata
Foto: AGERPRES
Presedintele Consiliului Judetean Neamt, Culita Tarata a murit, in noaptea de vineri spre sambata, la varsta de 62 de ani, in urma unei boli incurabile, potrivit unui anunt facut de familia acestuia, scrie Agerpres. In ultima perioada, starea de sanatate a lui Culita Tarata era vizibil afectata de boala si de chimioterapia pe care o facea la clinica AKH din Viena, Austria. De altfel, el s-a aflat in concediu medical in ultimele sase luni, fiind prezent sporadic la Consiliul Judetean.

Culita Tarata a fost deputat PSD in doua mandate, intre anii 2000 - 2004 si 2008 - 2012. In anul 2011 a demisionat din PSD si a devenit fondator si vicepresedinte al UNPR. In anul 2012, Culita Tarata a candidat si a castigat presedintia Consiliului Judetean Neamt in cadrul unei aliante UNPR cu PDL si PNTCD.

De profesie inginer agronom, Culita Tarata a fost si fondatorul Holdingului TCE 3 Brazi care a avut in administrare Insula Mare a Brailei.























10796 vizualizari

  • +15 (19 voturi)    
    ... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 10:29)

    rerenenegate [utilizator]

    Ce bine imi pare. Sper sa moara si Ponta si Iliescu si Dragnea, etc. In chinuri !!! Si nu la Viena ci in Ulan Bator sau Vladivostok!
    Puie!
  • +12 (16 voturi)    
    da (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 10:31)

    dum_i [utilizator]

    mare 'patriot' si asta.
  • +14 (16 voturi)    
    Justitia divina (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 10:35)

    Andra99 [utilizator]

    inca unul care nu va mai da socoteala justitiei lumesti, dat de cea divina nu va scapa.
  • +14 (18 voturi)    
    Am mai scapat de unul (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 10:59)

    Emiliom [utilizator]

    Daca nu-i ia DNA, are altcineva grija de ei.
  • +21 (23 voturi)    
    Mda... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 11:12)

    Qwertz [utilizator]

    Pt cine nu stie Culita Tarata a pus mana multa vreme pe Marea insula a Brailei platind statului roman fix pix. Dupa Dinu Patriciu vad ca a facut Moartea dreptate si in acest caz.
    • 0 (0 voturi)    
      Insula Mare (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 23:10)

      AntoniuPoienaru [anonim] i-a raspuns lui Qwertz

      http://antoniupoienaru.finantare.ro/2014/11/22/dna-si-dosarul-a%CF%80a-ilie-sarbu-si-culita-tarata/
  • +25 (27 voturi)    
    nu imi pare rau (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 11:22)

    AndreyTanase [anonim]

    Familia anunţă că a murit de o boală incurabilă, eu cred altceva, boala lui întradevăr incurabilă nu a fost cancerul ci furtul, rudă foarte apropiată a lui Radu Timofte(SRI) , prieten foarte bun cu regimul FSN, PDSR, PSD, a fost tot timpul în umbra unor mari "afaceri" din Moldova şi Brăila, furtul a fost întodeauna bine acoperit de prieteniile sale politice si familiare. Acum eu unul doresc ca familia lui să nu-i calce pe urme, deşi aşchia nu sare departe de trunchi....

    Un mare hoţ care a scăpat prea uşor din viaţa asta, lăsând o povară(avere) foarte grea familiei sale dar şi o altă povară(sărăcie) şi mai grea comunităţii unde a trăit.

    Un om fără valoare şi scrupule avid dar credincios, poate ca de aia Dumnezeu l-a luat aşa de repede...

    Repet, nu îmi pare rău sau stai...

    ÎMI PARE RĂU CĂ NU A FOST PEDEPSIT DE LEGILE PĂMÂNTEŞTI DAR POATE SE VOR GÂNDI CEI DE SUS PENTRU CE A FĂCUT JOS !!!
  • -12 (18 voturi)    
    DUMNEZEU sa il odihneasca! (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 11:29)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Indiferent cine a fost, a fost mai intai de toate un om!
  • +6 (6 voturi)    
    Mulțumiri HotNews (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 12:18)

    CititorulComentator [utilizator]

    Pentru diacriticele în titlu la nume măcar, bravo.
  • -16 (20 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 12:19)

    mopsu [utilizator]

    De morti numai de bine, a fost un nume in politica nemteana....
  • +16 (18 voturi)    
    D-zeu sa-l ierte (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 12:19)

    Klaus_CT [utilizator]

    D-zeu sa-l ierte. Disparitia lui Culita Tarata, dar si a lui Sechelariu ar trebui sa serveasca drept exemplu pentru toti cei care in prezent fura cu mana pana la gat, oameni josnici ce nu lasa nimic in urma lor, in afara de jaf si furt la adresa tarii.
    Sa mori la 62 de ani sau la 55 de ani, ca Dumitru Sechelariu, dar sa stii ca in urma ta va ramane o imensa avere dobandita prin furt, nu cred ca poate fi idealul unui om normal la cap. As mai putea da exemplul lui Dinu Patriciu.
    Politicienii nostri ar trebui sa ia exemplu si sa isi reconsidere modul in care ar trebui sa serveasca Romania!
    Dumnezeu sa-i ierte, despre morti numai de bine, insa fiecare politician ar trebui sa isi eevalueze activitatea!
  • -6 (20 voturi)    
    Iohannis face treaba (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 12:58)

    ColonelTurcescu [utilizator]

    Se vede deja, scapa tara de pesedistii hoti, mafioti, comunisti si cum ne mai zice base ca sunt si noi repetam ca oile.
    • +11 (15 voturi)    
      Nu, asta e treaba lui Tonta.. (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 14:49)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

      ..care, desi in vacanta in Dubai, este foarte preocupat de probleme tarii. Un infantil. De fapt doi, si tu si Tonta.
      • -8 (16 voturi)    
        stiu stiu (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 14:58)

        ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Acum Iohannis la presedentie si Ponta la guvernare. Tot ce e bun e facut de Iohannis si tot ce e rau e facut de Ponta.
        • +6 (8 voturi)    
          Ti-am mai explicat.. (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 18:13)

          Alius [utilizator] i-a raspuns lui ColonelTurcescu

          ...dar tu nu intelegi: tot ce a fost rau, a fost facut de Tonta al tau si ca sa sarbatoreasca aceste mari reusite, s-a dus in Dubai.

          Daca si acum ai tupeul sa spui ca partea asta cu coruptia e opera lui Tonta, cand pana acum ziceati ca este justitia lui Basescu, nu am ce sa mai spun.
          • -2 (4 voturi)    
            ce parte cu justitia ? (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 19:37)

            ColonelTurcescu [utilizator] i-a raspuns lui Alius

            Tu vezi stiriea la care am comentat ? Aici e meritul lui Iohannis. Daca era Ponta presedinte omul asta traia sa fure 200 de ani.
  • +17 (19 voturi)    
    A ajuns la DNAul ceresc (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 13:29)

    Nyk1 [utilizator]

    O să constate că Kövesi este chiar blândă în comparație cu judecata divină.
  • +12 (12 voturi)    
    Daca scapa de DNA, (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 14:37)

    , AlwaysToTheRight, NeveRed! [utilizator]

    ii ia la rost Dumnezeu!
    Si acolo nu sunt judecatori pesedisti!
    Duca/se!
  • -9 (13 voturi)    
    Dumnezeu sa-l ierte! (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 15:17)

    MichiuStefan [anonim]

    Dumnezeu sa-l ierte!Nu ma pronunt asupra activitatii sale manageriale, dar din cate cunosc, fiind concetatean cu d-l Tarata, pot spune ca a facut ceva pentru judetul Neamt;
    As aminti cel mai performant laborator veterinar din Europa, ferma model in care lucreaza sute de angajati, a mentinut in functiune fabricile cumparate, etc.
    Ca activitate politica, a dat dovada de corectitudine si bun simt, au fost ajutati multi primari indiferent de partidul careia ii apartineau.A fost un familist model, un om modest, generos si altruist.Dumnezeu sa-l odihneasca!
  • +6 (6 voturi)    
    hotomani psd (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 15:55)

    Francisc 1 [utilizator]

    ca sa vezi daca ce a dezvoltat un om in afaceri este rezultatul muncii proprii sau a smecheriilor cu statul , te uiti dupa un an doi la afacerea respective la smecherasi de genul asta moare odata cu ei!
  • +3 (5 voturi)    
    functia (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 18:07)

    semperfidelis [utilizator]

    s-a tinut de functie cu dintii pana a murit.
  • +5 (7 voturi)    
    A disparut falsa smerenie (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 18:46)

    redmc [utilizator]

    Ma bucur sa vad ca au cam disparut lacrimile de crocodil sau laudele post-mortem a orcarui dubios.
  • -3 (5 voturi)    
    Propunere. (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 22:19)

    ionv [utilizator]

    Să arunce cu piatra cei curați, fără păcate, cinstiți...
    O să vedem, după aceea câți au dat cu stânga și câți s-au folosit de dreapta.
    Dumnezeu să-l ierte, dar, mai ales, Dumnezeu să ne ierte.
  • +3 (3 voturi)    
    asta (Duminică, 23 noiembrie 2014, 6:07)

    gopo111 [utilizator]

    si-a luat salariul pina il ultima clipa, nu putea sa isi dea si el demisia si sa isi vada ce tratament, dar el nu.......sa ia si ultimul ban, sa il vedem acum cu ce trece pe lumea cealalta, doar cu doi banuti pe ochi
  • +1 (1 vot)    
    Another one bites the dust :) (Duminică, 23 noiembrie 2014, 23:24)

    XXIstCentury [utilizator]

    E drept, ar fi fost mult mai bine sa moara in puscarie, dar ... ma rog, calul de dar nu se cauta la dinti. Bine ca am mai scapat de unul. Sper ca nu a apucat sa-si bage progeniturile la supt din buget. Ca asa e cu gandacii, daca nu ii elimini ... se inmultesc si se impanzesc.
    A, si stie cineva, se mai poate judeca ceva, post-mortem ? Sau ... gata, ce a furat ramane furat ? :( Ca asta e singura chestie trista care imi trece prin cap cand aud ca s-a mai usurat pamantul de unul din asta :(