VIDEO Guvernul SUA il felicita pe Klaus Iohannis pentru alegerea in functia de presedinte

de Red. Stiri     HotNews.ro
Vineri, 21 noiembrie 2014, 11:44 Actualitate | Politic

"Guvernul SUA il felicita pe presedintele ales Klaus Iohannis pentru alegerea sa in functia de presedinte, precum si pe romani, care au mers la vot in numar mare, atat in tara, cat si in strainatate, intr-o demonstratie exemplara de participare civica. Romania este un partener strategic important al Statelor Unite si ne bucuram sa continuam cooperarea stransa cu Romania si noul sau presedinte. Relatiile dintre tarile noastre vor ramane puternice, intemeiate fiind pe valorile si obiectivele noastre comune" - comunicat de presa al Ambasadei SUA.
Vom reveni cu amanunte


























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

7669 vizualizari

  • -3 (15 voturi)    
    nu stiu de ce..... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 11:57)

    translativus [utilizator]

    ......dar ceva.....parca nu este in regula. Cam slabe intarziate si de rang doi aceste felicitari.
    Sa fie oare din pricina incertitudinii cu privire la decizia justitiei despre posibila incompatibilitate ?
    Vom vedea.
    • +15 (17 voturi)    
      CCR (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:26)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      Probabil au așteptat civilizat validarea rezultatelor de către CCR.

      E normal, nu pe principiul Mihaela, dragostea mea...
      • +1 (7 voturi)    
        se poate sa fie si asa..... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:36)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui CititorulComentator

        .....si sincer, chiar mi-as dori dar repet, ceva.....nu suna bine. Sper sa ma insel !
        • +1 (1 vot)    
          Cred ca nu exista retineri... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 17:21)

          Lucky1 [utilizator] i-a raspuns lui translativus

          ...ba din contra. Imediat dupa aflarea rezultatului alegerilor, doi importanti membri ai Departamentului de Stat al SUA au venit la Bucuresti si au facut declaratii favorabile.
          Intre Ponta si Iohannis, nu trebuie sa ne fie neclar pe cine ar prefera SUA.
    • +6 (6 voturi)    
      si mie mi s-a parut (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:30)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui translativus

      ca americanii manifesta mai putin entuziasm decat m-as fi asteptat, in orice caz mult mai putin decat europa;

      am fost placut surprins de reactia pozitiva si promta a lui Holland (coleg de partid european cu Mitomanu');

      Ponta a facut magaria cu Lukoil cu o luna inainte de alegeri, chiar nu i-as intelege pe americani, asa ca poate ni se pare.
  • +4 (8 voturi)    
    Interesant ... (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:04)

    MihaiDumitrescu [anonim]

    Au fost perfect protocolari asteptand validarea rezultatului de catre CCR pentru a prezenta felicitari, spre deosebire de Merkel si Hollande. Or fi oarecum contrariati de eventuala merkelizare a politicii externe romanesti (precum si de faptul ca, la fel ca in 2004 sau 2009, nu a iesit candidatul preferat).

    Rog insistent sa nu fiu acuzat de sentimente anti-americane, a fost doar un comentariu.
    • +5 (7 voturi)    
      nu e nicio acuza (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:35)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui MihaiDumitrescu

      dar sincer nu cred ca Nastase si Geoana s-au bucurat de vreun sprijin american, cred ca s-au straduit inutil sa lase aceasta impresie.
  • +9 (15 voturi)    
    Glontul sino-putinist ne-a trecut pe langa ureche (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:19)

    Maniu [utilizator]

    SUA ne bazam pe voi dar si pe noi!
    • +3 (9 voturi)    
      sa nu amestecam lucrurile (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:37)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Maniu

      nu-i apar pe evrei dar cred ca nu poti sa-i pui in aceeasi oala cu rusii si in orice caz nu sunt o amenintare pt. romania;
      • +5 (5 voturi)    
        Confuzie (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:56)

        LegatusAugusti [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Sino-putinist - tradus - inseamna chino-rus !
        • 0 (0 voturi)    
          f. corect :)) (Vineri, 21 noiembrie 2014, 13:54)

          derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui LegatusAugusti

          prima asociere a fost cu "sionist"

          scuze :)
  • +1 (1 vot)    
    ehee (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:29)

    revo [utilizator]

    Dupa 5 zile, s-a trezit din somnul adanc si Ambasada SUA. N-a vazut si n-a auzit nimic pana acum, se odihnea dupa campania grea dusa de consilierii americani pe meleagurile dambovitene.
    Deh, neica, nu e pentru cine se pregateste.
    Nici prin alte capitale se pare ca n-ati fost treji, voi n-ati bagat de seama nici cozile kilometrice, n-ati auzit nici indicatiile pretioase date de Ministerul de Externe roman, prin glasul impertinent al lui Melescanu, n-ati observat nici scutierii si nici gazele lacrimogene. Desigur, e dreptul vostru sa va alegeti marionetele in lume, dar sa nu mai indrazniti cel putin o vreme sa mai blablaiti ceva despre valorile democratiei.
    L-ati sustinut pe idiot si haita lui de hoti, ati inchis voit ochii si urechile, acum sa va fie de bine.
    Adunarea aia faraonica de pe Stadionul National, sarbatoarea ceausista de ziua lui Copiuta, la care ati contribuit desigur cu multe sfaturi, n-a fost de lansare, a fost de priveghi. Odihniti-va in pace!