Gheorghe Flutur: Nu dorim preluarea guvernarii. PSD isi va arata adevarata valoare in aceasta iarna

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 20 noiembrie 2014, 17:29 Actualitate | Politic

Gheorghe Flutur
Foto: HotNews / DP
Secretarul general al PNL, senatorul Gheorghe Flutur, a declarat, joi, intr-o conferinta de presa, ca liberalii nu vor sa preia guvernarea si ca asteapta ca "PSD sa-si arate adevarata valoare" in aceasta iarna, scrie Agerpres.

"In aceasta iarna, vom vedea adevarata valoare a PSD, care a tot facut promisiuni electorale. Daca cineva crede ca vrem sa preluam guvernarea pentru a pune prefecti, se inseala. Voi fi extrem de transant. Nu cu functii politice, ca nu tine. Pot ramane cat vor vrea in functia lor", a spus Flutur.

El a dezavuat faptul ca premierul Victor Ponta si-a luat concediu si a aratat ca PNL monitorizeaza arhitectura politica din Parlament, dar asteapta ca Guvernul actual "sa-si faca treaba" si sa prezinte, in primul rand, bugetul pentru anul viitor.

"Ne uitam la ecuatia din Parlament. Deocamdata au fost alegeri prezidentiale. Ca oameni normali, chemam Guvenul sa guverneze, pentru ca si-au luat concedii dupa campanie. Guvernarea e intreprindere cu foc continuu, chiar daca esti suparat. Nu se poate asa ceva. Noi, ca opozitie, ii tragem de maneca si ii vom corecta de cate ori trebuie. Avem nevoie de Legea bugetului. Cand pierzi alegerile, trebuie sa gandesti cat de sanatos ai consolidat structurile. Eu vad ca zilnic fac implozie", a spus Flutur.

























Material sustinut de Superbrands

Help Net, 19 ani de excelenta pe piata farma

Help Net Farma opereaza una dintre cele mai importante retele de farmacii din Romania si face parte alaturi de Green Net - importatorul si distribuitorul de suplimenti nutritivi si dezvoltatorul lantului exclusivist Beautik Haute Perfumerie, din grupul Farmexim, primul importator si distribuitor de produse farmaceutice din Romania.

7837 vizualizari

  • +24 (30 voturi)    
    asa mai (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:32)

    cristi_an [utilizator]

    PSD trebuie sa isi arate valoarea....ca sunt buni numai la eschive.
    Trebuie sa isi asumea dezastrul
    Si sa raspunda penal pentru impiedicarea votului!
  • +4 (34 voturi)    
    Gresit (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:39)

    Frank777 [utilizator]

    Un mesaj gresit:Nu dorim sa preluam guvernarea ptr ca asteptam sa intre tara in colaps ca se faca PSD de rusine si abia dupa aia venim noi salvatori si preluam guvernarea cu o tara sleita si popor sleit de atata politicianism pe socoteala lor.
    Un raspuns gresit.
    Iata ca acum ar avea valoare un partid politic cetatenesc cum a fost PMP sau AC dar au fost distruse de lideri fara valoare Udrea si Ungureanu.
    Tocmai acum se vede valoare unui partid care tine la tara si popor.Sa intervina inainte sa fie prea costisitor.
    Sau sa taca strategic nu sa iasa sa isi afirme cu satisfactie rautacioasa prostia.
    Daca se descurca cumva PSD si guverneaza pana in 2016 nu se stie ce iese la alegeri.
    Flutur crede ca lumea l-a votat pe el sau PNL lui.
    Gresit. Lumea l-a votat pe Johannis ca politician neasimilat politicienilor corupti din PSD sau PNL.
    Lumea l-a votat pe Johannis ca politician liber de coruptie.
    • -16 (22 voturi)    
      stimabile... (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:57)

      republicanu [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      uiti de scheletii din dulap ai lui Werner! Nu xred ca lumea uita de ...politrul meditator .
    • -2 (18 voturi)    
      Flutur... (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:03)

      boogiewoogie [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      coruptul asta cand intra la puscarie?
    • +21 (21 voturi)    
      Da si nu. (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:04)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Nu are cum sa se descurce PSD-ul si nici alt partid fara sa mareasca taxele. Ori sa vina alt partid la guvernare si sa mareasca taxele (nu exista alta alternativa) pe promisiunile mitomanului, iar lumea sa iasa in strada intr-un an si sa-l alunge de la putere si sa vina iar PSD-ul, nu se face. "Poporul" va ramane cu ideea ca tot PSD-ul saracu' vine in ajutorul lui.

      Nu nene, lasa "poporu' " sa vada cum e cu minciunile si promisiunile astea de lapte si miere care o sa curga daca ii votezi pe idioti. Numai asa se invata si data viitoare cand mai vine un mincinos care o sa le promita marea cu sarea daca-l voteaza, sa nu mai "haleasca'' astfel de mizerii.
      • +3 (5 voturi)    
        Taxe (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:42)

        belzeb [utilizator] i-a raspuns lui Alius

        Nu cred ca sunt necesare mariri de taxe. Trebuie redus personalul bugetar, salariile care au ajuns mai mari decat in privat (aberant), controlata hemoragia de la buget prin licitatii trucate, etc
        Problema este ca printr-o curatare a masinariei bugetare o sa sufere si privatul care depinde de afacerile oneroase cu statul dar este un rau necesar.
        • +2 (4 voturi)    
          glumesti? (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:15)

          Manes [utilizator] i-a raspuns lui belzeb

          De catre PSD? poate sa mai adauge ceva, rudele si nepotii nu tre sa manance?
    • +21 (21 voturi)    
      Gresit la tine :) (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:05)

      Soljenitin [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Ce zici ti are un corespondent in folclorul roman: "Capra se be..e si oaia trage rusinea". Nu cred ca este in regula ca unul sa greseasca si altul sa fie pedepsit. Cine a spart oalele plateste si factura, asa este corect!
    • +19 (19 voturi)    
      Dragule (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:08)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Sa-ti explic ceva.
      Daca vine noul PNL la guvernare va trebui sa dreaga oalele sparte de PSD.
      Si-s al dracu' de multe.
      Tampitii antenizati vor spune ca noii guvernanti sunt de vina pentru masurile "nepopulare" pe care vor trebui sa le ia.

      Ia aminte: Basecu e vinovat pentru marea criza economica din 2008-2009!
      (eventual si pentru Big Bang, mai discutam...)
      Asa gandesc astia saraci cu duhul.
      Din nefericire, Flutur are dreptate...
    • +17 (17 voturi)    
      Asa cum Boc a iesit vinovat pentru Tariceanu? (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:11)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Vosganian era ministru al economiei pe vremea lui Tariceanu si a fost chemat in instanta sa raspunda pentru subminarea economiei nationale. A fost aparat de parlament.

      Tot in vremea lui Vosganian s-a privatizat BCR, banii in loc sa se duca la investitii ca sa faca pui, s-au ingropat in pomeni electorale (marirea nejustificata a pensiilor si salariilor), desi in lume era deja instaurata criza economica!) Vosganian si Tariceanu nu au suflat o vorba despre criza, in schim chefuiau si benchetuiau.
    • +6 (6 voturi)    
      Alius si Soljenitin au dreptate. (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:24)

      ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      Nimic altceva.
    • +4 (6 voturi)    
      ia te uita? (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:52)

      cinic [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      deci cand Boc a preluat kko de la Tariceanu si Vosganian tot asa zbierai?
    • +3 (3 voturi)    
      o poveste adevarata (Joi, 20 noiembrie 2014, 21:48)

      urob [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      In 1996 a venit Constatinescu cu CDR la putere.
      Tara era nereformata.Eram cu 10 ani in urma Ungariei sau a Poloniei.
      CDR avea majoritatea si a facut guvern.Si au taiat in carne vie.Fara sa fi fost dureros nu stiu daca era posibil,erau prea multe de fact in prea putin timp.
      Si a durut.Si am vaut noroc cu un Isarescu care afost prim ministru un an si a reusit cu un guvern de tehnocrati sa mai puna oridine dupa tavalagul de reforme (in special economice) de tot felul,care fusesera facute in ultimii 3 ani.Si in 1999 a fost prima crestere economic (plus modest) si inflatia a inceput sa se scrie cu 2 cifre in loc de 3(prima oara in 98).
      In 200 ghicic cine a castigat ?Cine a ajuns presedinte?ghici cui PM i-a fost usor sa se laude cu cresterea economica dupa ce 3 guverne de drepata au scos cu mana lor carbunii din foc?
      Corect este ca PSD sa-si asume guvernarea pina la capat.Nu sint fan PNL/ACL/PDL dar nu mi se pare corect sa promiti in luna si in stele,sa-ti bati joc de investitii,sa ignori aborbtia banilor europeni si apoi sa te retrgai sa faca altul ordine in rahatul pe care l-ai lasat.
  • +11 (13 voturi)    
    Foarte corect (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:56)

    Nyk1 [utilizator]

    Lucrul bine făcut înseamnă venirea la guvernare doar atunci când sunt cu adevărat pregătiți, inclusiv cu oameni noi. S-a încercat ceva timid în acest sens în guvernul MeReU, când vine noul PNL la guvernare trebuie ca lucrurile să se petreacă la un cu totul alt nivel.
  • -4 (12 voturi)    
    dle flutur (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:58)

    CatalinApetrei [anonim]

    ai prins glas?!
  • +8 (8 voturi)    
    V-am pus + (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:03)

    blackarrow [utilizator]

    pt . ca socotesc ca asta e adevarata masura a lucrurilor, acum . Lumea s-a saturat de minciuna si manipulare mai ales , si daca fundatia e subreda, nu te poti astepta la o constructie rezistenta .
    Deci asteptam o reforma profunda in sistemul politic ,asta a fost semnalul dat de votanti , si sunt sigur ca Iohannis va face tot ce poate pt. asta .Politicienii care cred ca o sa-si reia vechile naravuri ,indiferent de unde sunt, sa-si puna pofta in cui .
    Daca guvernul PSD nu isi face treaba, fiind prea impovarat de cheltuielile (pomenile) facute sau fiindca e incompetent, (cum a fost pana acum ), sa fie demolat prin motiune de cenzura , motiune care daca va avea succes, iohannis nu trebuie sa gireze decat un nou prim ministru si guvern competent, sa nu permita o noua Marie cu alta palarie, in limita prerogativelor sale .
    E clar ca nu mai vrem oameni neseriosi, corupti sau incompetenti .
  • +3 (7 voturi)    
    Subscriu (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:03)

    ovidiu. [utilizator]

    Politica continua in acelasi ton al "ba pe-a matii" cu care suntem prea obisnuiti. E mult mai facil sa dobandesti capital prin eliminarea dumanului decat prin dovada propriilor virtuti. Ai spune ca nimeni nu a inteles ceva sau ca nimic nu s-a schimbat. Si totusi...asi spune ca noi dobitocimea, ne-am schimbat. Si ca acest fluturel tocmai isi arata limitele, culmea, in aceiasi iarna psd-ista.
  • -6 (12 voturi)    
    ridicol.... (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:07)

    razvanescu1914 [utilizator]

    Domnul Flutur ar face mai bine sa taca ... daca sunt capabili si au convingerea ca lumea i-a votat pe dansii sa iasa in fata....altfel amenintarea cu aratarea ''batului'' prin 2015 - 2016... e ridicola.
  • +11 (11 voturi)    
    Sa-i lasam (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:29)

    KostasP [utilizator]

    Sa cada-n cap mai intai in iarna asta. Apoi ii adunam cu forasul la primavara.
    • +2 (2 voturi)    
      ghici (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:16)

      Manes [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      cine plateste oalele sparte?
  • -4 (6 voturi)    
    gheorghe flutur (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:54)

    andreitr [utilizator]

    Iar? Credeam c-am scapat de PDL...
    Sa nu patiti si voi ce a patit Ponta.
  • -3 (9 voturi)    
    Iarna PSD (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:57)

    MirceaGeorgescu [anonim]

    Fluturica, tu ai bani de lemne? Eu nu, ca am centrala! Esti un activist pcr, de ala rau, ca prosti erau toti! Vrei sa moara oameni, ca Ponta a fost rau? RUSINE!!!
  • +3 (3 voturi)    
    Demisia guvernului Ponta (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:33)

    zmarius [utilizator]

    Domnul Ponta impreuna cu guvernul sau ar trebui sa demisioneze pe 21 decembrie, iar ultimul act al Presedentiei Basescu ar trebui sa fie acceptarea acestei demisii. Si asta fara legatura cu faptul ca a pierdut detasat in turul 2 al alegerilor pentru presidentie. Si asta nu inseamna ca PNL sa preia imediat postul de prim-ministru.

    Domnul Iohannis va trebui sa colaboreze cu un premier pe care nu l-a numit, domnul Ponta va fi premierul unui presedinte cu care nu a stabilit nici un minim contract. Nu cred ca poate nimeni sa dea o explicatie logica a acestei situatii. Spiritul in care au fost create insitutiile din republica semi-prezidentiala este ca prim-ministrul isi primeste mandatul de la presedinte, chiar daca are nevoie de sustinerea parlamentului. Normalitatea ar fi deci, ca pe 21 decembrie domnul Ponta sa isi depuna mandatul pentru ca mandatul celui care l-a numit se termina. Nimic nu il impieica pe domnul Ponta sa coalizeze din nou o majoritate parlamentara, dar el trebuie sa aibe un contract de facto cu noul presedinte pentru a putea clama o minima legitimitate. Acest act formal trebuie sa fie indeplinit daca se doreste o functionare normala a statului pana in 2016.

    Si merg chiar mai departe, chiar si in cazul unei realegeri de presedinte, mandatul premierului trebuie sa se incheie la data la care vechiul mandat expira. Asta pentru a pastra un echilibru minim intre faptul ca un premier e numit de presedinte, dar nu poate fi demis de acesta.

    Nu trebuie uitat ca sistemul institutional romanesc a fost creat in paralel cu o uzanta electorala in care parlamentul si presedintele se realegeau concomitent, deci nu e nimic prevazut de jure. Dar ceea ce am scris ramane valabil in spiritul despre care vorbeam. Iar daca Curtea Constitutionala nu merge in aceiasi directie cu acest spirit, atunci trebuie schimbata legea, dar cineva ar trebui sa conteste la CC “dreptul” domnului Ponta de a continua mandatul dincolo de 21 decembrie.
  • 0 (0 voturi)    
    Macar daca ar face implozie (Joi, 20 noiembrie 2014, 20:17)

    OmulNou [utilizator]

    de tot, sa scapam odata de PCR=FSN=PDSR=PSD.
  • +1 (1 vot)    
    e cu doua taisuri (Joi, 20 noiembrie 2014, 20:30)

    N123 [utilizator]

    da, in mod normal ar trebui sa fie responsabili, sa preia guvernarea. numai ca o sa fie foarte greu, iar romanul are memorie scurta si va da curind vina pe ei ca e greu si de ce e asa greu. deci poate ca si pentru noi, pe termen mediu si lung, e o idee mai buna sa se epuizeze complet capitalul de incredere al psd, ca altfel iar ies astia carora "nu le-au dat" şi "nu le-au facut" si se trezesc ca era mai bine pe vremea lui Ceausescu sau macar cu pesedeu.
  • 0 (2 voturi)    
    Variante (Joi, 20 noiembrie 2014, 20:42)

    PepePiedone1 [anonim]

    Deci exista doua variante: parlamentul actual (cu majoritate PSD) ramane pana la alegerile din 2016, sau este dizolvat si in urma alegerilor parlamentare anticipate iar PNL devine partidul majoritar, schimbarea profunda de care vorbea Iohanis. Daca avem alegeri anticipate, guvernul format din PNL va conduce tara pana la alegerile parlamentare din 2016, si avand in vedere ca are aceeasi echipa care a condus tara spre dezastru din 2008 pana in 2012, va acumula suficienta nemultumire pentru a pierde alegerile. In acest caz ei vor trebui sa rezolve complet problema votului in strainatate, altfel vor risca aceeasi ura caruia i-a cazut victima Victor Ponta. Pe de alta parte, Klaus Iohanis, chiar trebuie sa faca multe lucruri pozitive pentru a compensa gafele, pe care le emana contiuu, chiar si dupa castigarea alegerilor prezidentiale. Parerea mea este ca Klaus Iohanis va face mai multe gafe decat lucruri pozitive fiindca, nu le poti face pe toate de unul singur, iti trebuie o echipa, iar echipa din jurul lui Iohanis nu are foarte multa experienta, iar in al doilea rand, asa cum si sustinatorii lui Iohanis recunosc, Iohanis nu este bun la comunicare, Iohanis "tace si face". Problema este ca functia de presedinte al Romanieie presupune multa comunicare ca diplomat, adica faci prin ceea ce comunici. El este presedinte, nu prim-ministru. Functia de prim-ministru este este una mai practica si mai asemanatoare cu functia de primar, si probabil Iohanis ar fi fost mai potrivit in aceasta functie, din pacate , el a refuzat oferta lui Antonescu si a ales sa fie el insusi presedinte. Functia de presedinte necesita multa comunicare. Din aceasta cauza eu nu am multe sperante ca Iohanis sa faca foarte multe lucruri pozitive. Avand in vedere lipsa de experienta si cunostinte, m-a astept ca el sa incalce legile tarii (poate chiar fara sa vrea, si chiar in dorinta de a face lucruri bune) ceea ce il va face pasibil de suspendare. Iar Ponta are experienta.
  • +2 (2 voturi)    
    Cum sa preia opozitia guvernarea? (Joi, 20 noiembrie 2014, 21:33)

    redmc [utilizator]

    Nu e vorba de "ii lasam sa cada in freza". Dar cum sa preia opozitia guvernul cand au doar un sfert din parlament? Prin racolari de oportunisti si traseisti? De unde? De la PSD, UNPR, PC sau de la PPDD? Sau cu Tariceanu? Fara o majoritate cum ar trece prin parlament un nou guvern, bugetul, legile importante?