​​HARTA INTERACTIVA Rezultatele finale ale alegerilor prezidentiale in fiecare localitate din Romania

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 20 noiembrie 2014, 16:15 Actualitate | Politic

Rezultate finale pe localitati - prezidentiale 2014
Foto: Hotnews
Klaus Iohannis a castigat alegerile pentru presedintia Romaniei pe 16 noiembrie, contabilizand nu mai putin de 6.288.769 voturi, adica 54,43%. Din cele 3.200 de unitati administrativ teritoriale (UAT-uri) din tara, Iohannis si-a adjudecat locul I in doar 1.401, marea majoritate din mediul urban sau cu populatie mai numeroasa. In 833 de UAT-uri, Iohannis a obtinut un scor de peste 60%. De cealalta parte, Victor Ponta a obtinut peste 50% in 1.784 comune si orase, marea majoritate din Moldova, Muntenia si Oltenia. De remarcat zone mai omogene precum Suceava, Bucuresti-Ilfov-Prahova sau Dobrogrea unde rezultatele pentru cei doi candidati au variat de la localitate la localitate, per total (pe judet) castigand insa Iohannis.
  • Click pe orice localitate pentru a afla mai multe informatii
  • Click pe butonul de legenda pentru a afla informatii despre culorile de pe harta
NOTA: Harta contine un numar foarte mare de obiecte spatiale astfel incat timpul de incarcare poate varia. In caz ca nu se incarca deloc harta localitatilor, va rugam sa reincarcati (refresh) pagina.  


Vizualizare hartă mai mare


Nu se vede harta pe mobil? O poti accesa aici.

In harta de mai sus sunt reprezentate toate cele circa 3.200 de Unitati Administrativ Teritoriale din Romania (UAT-uri; comune si orase), simbolizate in culorile candidatului si in functie de scorul obtinut. Un scor de peste 60% este reprezentat cu o culoare mai intensa, in timp ce un scor intre 50 si 60% are o nuanta mai palida.

Astfel, Klaus Iohannis a castigat alegerile in 1.401 de localitati din cele 3187 UAT-uri (inclusiv Diaspora). Din acestea, in 833 Iohannis a reusit un scor de peste 60%.

De partea cealalta, Victor Ponta a reusit sa obtina peste 50% in 1.784 localitati, majoritatea in mediul rural. Din acestea, in 1.151 Victor Ponta a obtinut un scor mai bun de 60%.

De mentionat ca in doua comune, Bogda (judetul Timis) si Gioseni (judetul Bacau) rezultatul a fost egal.

In Diaspora castigator detasat a fost Klaus Iohannis (89,73%), urmat de Victor Ponta (10,26%).
  • Rezultatele au fost centralizate de catre Andrei Nacu de la HistoryMaps.ro si provin din raportarile oficiale ale Biroului Electoral Central.


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

Cele mai tari glume si caricaturi, dupa BREXIT. Cum s-a facut haz de necaz dupa iesirea Marii Britanii din UE

BREXIT-ul a fost, de departe, principala tema a mesajelor de pe Twitter, chiar si la ore bune distanta dupa anuntarea rezultatelor.
181518 vizualizari
  • +43 (43 voturi)    
    Felicitări realizatorilor centralizării (Joi, 20 noiembrie 2014, 16:21)

    gabbi [utilizator]

    O muncă plictisitoare dar deosebit de utilă şi aşteptată...
    • +1 (1 vot)    
      ... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 23:47)

      Dr.Mythnick [utilizator] i-a raspuns lui gabbi

      Ardealul salveaza Romania...
  • +7 (7 voturi)    
    Nu se incarca deloc... (Joi, 20 noiembrie 2014, 16:40)

    ovimunt [utilizator]

    La mine nu se incarca deloc... nici pe calculator, nici pe mobil, nici pe link-ul special pentru mobil... :(
    • +2 (2 voturi)    
      Hmmm (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:15)

      pathfinder [utilizator] i-a raspuns lui ovimunt

      Nici la mine.
      Si am incercat cu doua browsere diferite.
      • +4 (4 voturi)    
        trebuie sa mai astepti (Joi, 20 noiembrie 2014, 20:01)

        Humpty Dumpty [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        dureaza ceva pana incarca tot.
      • +1 (1 vot)    
        da click pe legenda (Joi, 20 noiembrie 2014, 20:15)

        CateluPirat [anonim] i-a raspuns lui pathfinder

        la mine a ajutat
  • +14 (14 voturi)    
    Mult mai bine asa! (Joi, 20 noiembrie 2014, 16:45)

    marvio [utilizator]

    Aceasta este o harta care arata mai bine realitatea votului. Cred ca zonele colorate in rosu intens mai trebuie inca diluate, si anume acolo unde VV Ponta nu a obtinut peste 60%. De asemenea ar trebui colorate mai intens zonele mai populate vs. cele putin populate. Astfel vom remarca ca zonele rosii se vor "topi" si mai mult in cele albastre.
    • +13 (13 voturi)    
      corect (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:01)

      condrescu [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      nu e totuna o localitate in rosu cu 2 locuitori (primaru si popa) si una albastra cu 1000 de locuitori. daca am scadea si furtul de vreo 8-10% ca mai mult nu s-a putut...ajungem la realitate de vreo 25% sustinere a comunistilor in Romania.
    • 0 (0 voturi)    
      Mai pe scurt (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:49)

      epishebe [utilizator] i-a raspuns lui marvio

      Intensitatea colorarii sa fie in functie de diferenta dintre scorurile obtinute de candidati, fara sa fie raportata la totalul votantilor. S-ar vedea mai clar cum s-a facut diferenta intre candidati.
  • +7 (9 voturi)    
    Doar o parere ... (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:01)

    SaTF [utilizator]

    Dar nu ma pot opri sa nu remarc un o corelatie dintre facilitatile de transport (autostrada, axe de transport) si rezultatele pozitive ale candidatului de dreapta .
    Parca intarita si mai mult de corelatia dintre rezultatele din diaspora si mijloacele de comunicatie de acolo...

    ... Sa fie doar o conincidenta atunci ca guvernul ... (sau guvernele ... hai sa nu le mai numic sau sa nu mai aratam cu degetul ...) nu doreste construirea unor asemenea axe de transport rapid ?

    Voi ce credeti ?
    • +2 (2 voturi)    
      nu e nici o coincidenta, te asigur (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 5:12)

      tz3p3s [utilizator] i-a raspuns lui SaTF

      suntem condusi de niste neica nimeni cu interese personale... de genul WC Fudor
  • +7 (7 voturi)    
    Buna harta, fara indoiala (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:06)

    dbdb [utilizator]

    As fi preferat insa o harta in care zonele mai populate ar fi fost de culoare mai intensa si cele mai putin populate ar fi fost de culoare mai pala.
  • +5 (5 voturi)    
    de cand e harta ? (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:17)

    elsiea [utilizator]

    Nu e foarte important, dar deranjeaza un pic. Gheorghe Gheorghiu-Dej(BC) e Onesti si pe o harta made in Palestina(unde a castigat V.V.Ponta).
    • +5 (7 voturi)    
      Pare platforma Bing Maps de la Microsoft (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:52)

      Nyk1 [utilizator] i-a raspuns lui elsiea

      Bănuiesc că HN folosește o aplicație ce rulează deasupra platformei Bing Maps, denumirile sunt cele care apar și acolo. Nu sunt ei de vină, ci cei de la Micro$oft. Și da, sunt cei cu licențele.
    • +1 (5 voturi)    
      Hai că e roșu Oneștiul (Joi, 20 noiembrie 2014, 23:09)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui elsiea

      Hai că nici nu se vede Onești-ul de-atâta roșu, merită să-i zică Gheorghe-Gheorghiu Dej.
      Dacă era mai albastru, poate se simțea și harta aia.
      (când dai zoom in, zice Onești. Când dai zoom out și e numai roșu pe toată harta, normal că zice Gheorghe Gheorghiu Dej)
  • +2 (12 voturi)    
    Luati licenta cumparata de la Microsoft... (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:05)

    Spirt [utilizator]

    ... aruncati-o jos, calcati-o in picioare, luati o bata de oina si dati in licenta, apoi luati licenta batuta si somoiogiti-o, apoi infigeti cateva cutite in somoiog si pe somoiog cu cutitele infipte turnati benzina, Apoi dati foc. Sa sfarsit luati scrumul si puneti-l cu meticulozitate criminalistica intr-o punga de plastic alaturi de un cataroi. Mergeti deasupra gropii Marianelor cu punga cu cataroiul. Aruncati punga cu cataroiul si cu licenta schingiuita in groapa Marianelor.
    In rest, da, felicitari pentru munca! Pe bune, chiar este laudabil ce ati facut, nu ati avut cu ce sa lucrati, dar munca, ideea, este laudabila!
    • +2 (6 voturi)    
      mai răsfirați, băieți... (Joi, 20 noiembrie 2014, 23:15)

      Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui Spirt

      Da' ce-aveți, neică, de v-ați aprins așa? Și care-i legătura cu Microsoft?
      Harta e un serviciu al ArcGIS.com (dacă nu e deja evident din url-ul ăla de unde vine)
  • -4 (6 voturi)    
    Nu se vede nimic (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:15)

    Taras Bulba [utilizator]

    Vad doar harta patriei. Atat. Nicio alta informatie.
    • +4 (8 voturi)    
      ... (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:23)

      batmen [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Vezi ca Romania e mai spre vest, ti-a zburat mana pe mouse si ai ajuns pe la Vladivostok... :))
    • -3 (3 voturi)    
      Scuzati (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:22)

      Taras Bulba [utilizator] i-a raspuns lui Taras Bulba

      Pot vedea acum... merge in Firefox, era de la Chrome treaba.
  • +1 (1 vot)    
    IMPORTANT (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:19)

    maxxie jazz [utilizator]

    Daca nu va merge (si eu am probleme), dati click pe "Vizualizare hartă mai mare". Acolo merge ok. Cred ca e o problema cu includerea de javascript in iframe. Poate sa fie de la autentificarea hotnews la platforma arcgis.
    • +1 (1 vot)    
      Mda (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:44)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui maxxie jazz

      Internet Explorer se încăpăţânează să spună "ActiveX Control Blocked".
      Firefox zice "The layer, Alegeri Prezidentiale 2014 turul 2, cannot be added to the map."
      Chrome arată cu încăpăţânare doar partea sudică a ţării, numai când vrea el.
      Pe harta mare nu se vede absolut nimic.
      • -2 (4 voturi)    
        în Chrome... (Joi, 20 noiembrie 2014, 23:16)

        Maica Reteza [utilizator] i-a raspuns lui war4peace

        Vezi că în Chrome s-ar putea să ai addon-ul de culori, poate l-ai setat pe roșu și de-aia îți arată numai partea de sud a țării.
  • -8 (10 voturi)    
    intoleranta (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:03)

    Anonim AntiBasescu [utilizator]

    Sper sa nu se ajunga la infiintarea unui ku-klux-klan care sa "arda" localitatile unde a iesit Ponta majoritar, caci starea de spirit e foarte intoleranta. Si aici pe hn, si in piata, la castraveti, si pe strada, cine are indrazneala sa spuna, si in gluma, ca a votat cu Ponta, o pateste. Iohannis ar trebui sa calmeze populatia, caci va fi presedintele tuturor, iar cinci milioane de alegatori nu trebuie pusi la zid. In caz contrar, data viitoare, Iohannis va cistiga cu 99,9 %...
    • +2 (4 voturi)    
      cand o sa votati conducatori (Vineri, 21 noiembrie 2014, 12:16)

      derblauereiter [utilizator] i-a raspuns lui Anonim AntiBasescu

      care chiar sa sa reprezinte valori de stanga, nu cleptocratii pe care-i tot votati pt. diverse pomeni de 25 de ani; electoratul ala care merge la vot cu autocarul (mii de autocare, autobuze microbuza au fost inchiriate pt. vot) care voteaza pt. galeti de plastic si pui grill, care voteaza pt. 100 de lei in plus la pensie sau la ajutorul social - elecoratul asta care in cea mai mare parte e psd-ist, nu de stanga, eu sper sa dispara.
      • -4 (6 voturi)    
        bpam (Vineri, 21 noiembrie 2014, 15:41)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui derblauereiter

        Pentru mine o persoana cu handicap, care are nevoie disperata de sprijin mai consistent din partea societatii, pentru a nu ajunge un candidat la eutanasiere voluntara, are mai mult respect decit mata, probabil in puterea trupului si a mintii, nesimtit si cinic, care, fiindca are nitscaiva cunostinte de istoria artei moderne, isi ia un nickname superior... Textele matale sint clisee pe care le poti copia si din feisbuc, bloguri si alte nimicuri. Faceti si spuneti ceva care sa va aduca respect, nu voturi!
  • +8 (8 voturi)    
    Diaspora fara Republica Moldova (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:16)

    Brusselsmann [utilizator]

    Romanii din Republica Moldova sunt majoritatea la ei acasa, locuiesc in teritoriu. Consider ca ar fi interesant de vazut cifrele globale ale diasporei Romanesti fara cetatenii din Republica Moldova. ( eventual cu cei care locuiesc in Diaspora, in afara Romaniei sau a Rep Moldova) !!! De exemplu, in Belgia, Dl Iohannis a obtinut 93,73% in turul II !!! Daca aveau toti posibilitatea de a vota, victoria D-lui Iohannis era ZDROBITOARE!!! Asteptam acest impact la parlamentare, cu ocazia introduceri votului electronic + prin corespondenta !!!
  • +4 (6 voturi)    
    culori (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:22)

    Nevermind [utilizator]

    As fi setat pragurile de nuanta la 55/45, adica aproximativ cat au luat candidatii.

    O alta idee de harta, ar fi pe numar voturi. Fara a minimaliza votul, este irelevanta culoarea unei zone mari cu 1000 de votanti fata de un sector din Bucuresti sau un oras mare. Scorul alegerilor nu provine din media procentelor ;)
  • +3 (3 voturi)    
    Harta (Vineri, 21 noiembrie 2014, 0:47)

    Rammy22 [utilizator]

    As fi interest sa vad un graphic care ia in considerare si numarul de voturi exprimate. Harta aceasta induce in eroare oamenii care nu analizeaza in detaliu. La prima vedere ai spune ca e mai mult rosu decat albastru pe harta. Insa daca iei in vedere numarul de voturi nu o sa mai fie asa.
    • +3 (3 voturi)    
      Solutie (Vineri, 21 noiembrie 2014, 2:42)

      Rammy22 [utilizator] i-a raspuns lui Rammy22

      Solutia mea ar fi:
      - coloraza fiecare unitate admnistrativa cu rosu sau albastru in functie de cine a castigat alegerile acolo(similar cu modelul actual, dar fara nunate)
      - foloseste intensiatea culorilor ca si masura a procentului de voturi din totalul exprimate valabil.

      Astfel cu cat e mai puternica o culoarea unei regiuni cu atat mai mult influenteaza rezultatul final.
  • +3 (3 voturi)    
    Felicitari (Vineri, 21 noiembrie 2014, 1:38)

    mateiescu [utilizator]

    Felicitari pt munca, versiunea aceasta explica mai bine victoria si probabil evidentiaza nistre trenduri, PSD-ul incepe sa piarda teren inclusiv in zonele sarace din Moldova!
    • +2 (4 voturi)    
      eh (Vineri, 21 noiembrie 2014, 5:29)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui mateiescu

      depinde de care parte a ei (sau dansei, pentru unii) te afli. Cei de stanga ar putea spune ca social democratia incepe sa prinda in Ardeal.
  • +3 (5 voturi)    
    Respect Pungesti (Vineri, 21 noiembrie 2014, 8:45)

    Dodel540 [utilizator]

    O oaza albastra intr-o mare rosie.
  • +1 (3 voturi)    
    mulmumim! (Vineri, 21 noiembrie 2014, 10:36)

    LoloBolo [utilizator]

    Felicitari pentru munca.
    A meritat!
    Acum imagina e mult mai clara.
    Incet, incet, Moldova se trezeste.
    Am vazut ca Pungesti a votat Iohannis :).
  • +5 (5 voturi)    
    Semn de speranta ! (Vineri, 21 noiembrie 2014, 11:20)

    Morwen [utilizator]

    Harta aceasta, mult mai detaliata, arata ca si in Muntenia lumea incepe sa se trezeasca. Chiar daca Ponta a obtinut mai multe voturi decat dl. Iohannis in majoritatea localitatilor din judetul Ialomita de unde sunt eu (dar nu peste 60%), pozitia PSD-ului e subrezita si aici. E un semn imbucurator.
  • +1 (3 voturi)    
    Cum sa votat la Pungesti? (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:52)

    Alor [utilizator]

    Cum s-a votat la Pungesti unde au fost batuti de jandarmii lui Ponta ?
  • +1 (3 voturi)    
    Acum am vazut (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:56)

    Alor [utilizator]

    Acum am vazut. 46% au votat cu Ponta. Ce ziceti de acest rezultat? Sa fii batut da jandarmi sa il votezi pe batausul sef ?
  • 0 (4 voturi)    
    diferenta ireductibila (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 1:57)

    EDean [anonim]

    este, ca in primul tur, diferenta semnificativa intre doua culturi (divergente!), de-o parte si de alta a Carpatilor, una de sorginte puternic habsburgica, cealalta tributara in chip firesc Orientului, Estului pravoslavnic; daca Iohannis a devenit cu procentul (modest!) de 54%, presedinte "pentru toti", e semn ca propaganda a lucrat bine, (ca de obicei, nu!?) Acum urmeaza "consumarea" de catre natie, prin mijlocirea evlaviosilor intelectuali/ intelligence services, a indispensabilului cult al personalitatii noului sef ("providential", e normal!) de la Cotroceni!
  • -1 (3 voturi)    
    democratia (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 2:54)

    EDean [anonim]

    nu e tocmai "defectul" presei Romanesti, dar nici al comentatorilor euforici, precis ca nici al telenovelistilor ticluind patriotic "emotii"; probabil ca nici sibianul Iohannis nu face exceptie in chestia democratiei, desi se prezinta cu un partid liberal!
  • -3 (3 voturi)    
    mda (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 7:49)

    sabo [utilizator]

    ..PENTRU FIECARE UNITATE ADMINISTRATIVA..CHIAR SECTIEDE VOTARE DACA S-AR PUTEA TREBUIE COLORAT PROPORTIONAL...ROSU/ALBASTRU ACEA SUPRAFATA
    ASA MOZAICUL AR DA CULOAREA TARII MAI CORECT...SI IN MOD EVIDENT
    NU S-AR MAI CREA CREA FALIA PROMVATA DE UNIII SI ALTII! ESTE O STRATEGIE ANTIROMANEASCA..SI FOARTE SNOABA
    APOI..UNII DIN AFARA..DE UNDE STIU EI CE FEL DE OM ESTE DL. KLAUS CA ASTA NU STIM ...CU ADEVARAT NICI NOI ,DE PE AICI?ESTE O LEGENDA IN DEVENIRE CARE ARE O MONTURA MAI PLIAN DE MERCUR CU MULT MAI MULT DECAT S-AR CREDE! DACA FACETI HARTA ASA CUM AM SPUS...TABLOU AR FI UNIFORM PUTERNIC!