Klaus Iohannis anunta ca nu l-a invitat pe Regele Mihai la ceremonia sa de investire, pentru ca pur si simplu asa ceva nu se face

de R.P.     HotNews.ro
Joi, 20 noiembrie 2014, 13:34 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis si Regele Mihai
Foto: Facebook
"Imi doresc foarte mult ca, in mandatul meu, relatia cu Casa Regala sa fie una institutionala si protocolara, nu de tip executiv sau de colaborare", declara Klaus Iohannis, dupa ce in urma cu o zi a participat, la Palatul Elisabeta, la un pranz privat cu Regele Mihai. Iohannis precizeaza, insa, ca "unele institutii de presa au relatat ieri ca l-as fi invitat pe Regele Mihai la ceremonia mea de investire. (...) Nu am adresat o astfel de invitatie pentru ca pur si simplu asa ceva nu se face".

Klaus Iohannis a participat miercuri, la Palatul Elisabeta, la un pranz privat cu Regele Mihai I. El a fost intampinat la sosire de principesa Margareta, careia i-a oferit un buchet de flori, si de principele Radu. Invitatia pentru acest pranz privat a fost adresata de Regele Mihai. Detalii aici
 
Astazi, Klaus Iohannis anunta intr-un comunicat de presa ca "ieri, la Palatul Elisabeta, am avut o intalnire emotionanta cu Majestatea Sa Regele Mihai I si cu Altetele Lor Regale Principesa Mostenitoare Margareta si Principele Radu".

"Nu cred ca e o intamplare faptul ca sunt primul Presedinte ales al Romaniei care, inainte de investire, face o vizita Familiei Regale. Imi doresc foarte mult ca, in mandatul meu, relatia cu Casa Regala sa fie una institutionala si protocolara, nu de tip executiv sau de colaborare", anunta Klaus Iohannis.

Acesta precizeaza ca "evenimentele publice din ultimii ani in care a fost implicata Casa Regala arata ca rostul ei nu s-a incheiat: dimpotriva, romanii isi arata admiratia si recunostinta pentru eforturile ei".

"Sper ca natiunea romana va vedea in continuare in Familia Regala o sursa de mandrie, identitate si continuitate. De aceea, am toate motivele sa cred ca respectul romanilor pentru Coroana va fi mai profund si mai cuprinzator in anii urmatori", se arata in comunicatul lui Klaus Iohannis.

In final, Iohannis face urmatoarea "precizare: unele institutii de presa au relatat ieri ca l-as fi invitat pe Regele Mihai la ceremonia mea de investire. Informatia eronata a fost preluata de pe o pagina de Facebook care nu imi apartine. Nu am adresat o astfel de invitatie pentru ca pur si simplu asa ceva nu se face".


Citeste mai multe despre   
























[P] Camera Consultantilor Fiscali organizeaza examen de atribuire a calitatii de consultant fiscal sau de consultant fiscal asistent in Bucuresti, in data de 4 noiembrie 2017

Camera Consultantilor Fiscali este organizatia profesionala de utilitate publica care coordoneaza activitatea de consultanta fiscala din Romania si are in evidenta peste 5.500 de membri la nivel national. Inscrierile la examen se fac in perioada 2 octombrie 2017 - 20 octombrie 2017 pe site-ul http://www.ccfiscali.ro/.

28662 vizualizari

  • +37 (39 voturi)    
    politica de dambovita (Joi, 20 noiembrie 2014, 13:39)

    cristi_an [utilizator]

    dispare incet incet.
  • +36 (36 voturi)    
    ...hei presa alo ... (Joi, 20 noiembrie 2014, 13:53)

    Jupanu1970 [utilizator]

    ..ai inteles ? asa ceva nu se face ...va ia gura pe dinainte enoriasilor aiiaiaiaia !
  • +36 (36 voturi)    
    Scurt si la obiect (Joi, 20 noiembrie 2014, 14:04)

    Excelsior [utilizator]

    si cu bun simt.
  • +16 (26 voturi)    
    ! (Joi, 20 noiembrie 2014, 14:27)

    ghiula [utilizator]

    Intradevar, asa ceva nu se face. Pana la urma, vorbim de regele Romaniei, nu de indivizi care dispar din peisajul politic odata la 4 sau 8 ani,

    Oricum, poza de grup a lui Johannis cu familia regala expune la vedere un adevar f. clar: fac parte din aceeasi familie genetica, se vede cu ochiul liber rasa saxona, doar Duda ce mai strica peisajul.

    Sa fie intr-un ceas bun!
    • +2 (6 voturi)    
      sasi si svabi (Joi, 20 noiembrie 2014, 15:47)

      Mircha [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

      Hohenzollern (=vamile inalte) este in Suabia (Schwabenland) asa ca stramosii regelui erau svabi nu sasi (Sachsen = sasi = saxoni)
      • 0 (4 voturi)    
        vamile astea (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:56)

        CateluPirat [anonim] i-a raspuns lui Mircha

        Zollern cu siguranta nu are legatura cu "vamile", ci este numele casei (Zolorin).
      • +11 (11 voturi)    
        Hohenzolernii sunt prusaci (Joi, 20 noiembrie 2014, 18:30)

        minos [utilizator] i-a raspuns lui Mircha

        si au si o aripa mai mica in Bavaria. Dar Iohannis probabil este mai neamt decat Mihai. Sa nu uitam ca bunica lui Mihai era englezoaica, cu sange rusesc, maica-sa era din familia regala a Greciei, deci e treaba e mai amestecata din punct de vedere genetic, dar ce sa-i faci, este mai usor sa judeci dupa stereotipuri penibile.
        • 0 (0 voturi)    
          Familia Regala a Greciei (Vineri, 21 noiembrie 2014, 23:06)

          Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui minos

          ... e tot de origine germana. De altfel Printul Philippe, sotul Reginei Elisabeta, provine din Casa Regala a Greciei, o ramura a Casei de Glücksburg.
    • +1 (5 voturi)    
      Dudă (Joi, 20 noiembrie 2014, 23:51)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

      E chiar o dudă! :)
  • +4 (18 voturi)    
    poate nu vrem monarhie, domnule Președinte (Joi, 20 noiembrie 2014, 14:36)

    visio [utilizator]

    ast acă tot vorbim de relații instituționale!
    • -3 (7 voturi)    
      Asta nu inseamna monarhie (Joi, 20 noiembrie 2014, 15:46)

      mbog [utilizator] i-a raspuns lui visio

      Cum ti se pare stirea aceasta?
      http://www.hotnews.ro/stiri-esential-18614898-fosti-sefi-stat-din-europa-centrala-est-prezenti-bucuresti-25-ani-caderea-comunismului.htm

      Eu cred ca presedintele RO trebuie sa aiba o relatie insitutionala cu casa regala, doar asa, ca e o legatura importanta cu europa civilizata.
      • -4 (18 voturi)    
        MIhai de Hohenzolern și-a abandonat țara (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:14)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui mbog

        sau cum spune vorba populară ”după mine pototpul”; nu mai are niciun drept să vorbeasă despre România; poate nu știi, și e bine să afli, la prima vizită după Revoluție, fetele lui mihai de hohenzolern nu știau românește; asta dacă vrei să vorbim pe ceva concret; recent, am auzit că se câștigă bine din luptele dintre cocoși!
        Deci, Casa Regală își păstrează blazonul când face ceva pentru România! Istoria ne arată lașitatea unui individ fără valoare! Istoria României a fost scrisă cu sângele românilor! Oricum, lașitatea este în ADN-ul lui mihai de hohenzolern!
        • +4 (6 voturi)    
          ? (Joi, 20 noiembrie 2014, 20:14)

          ghiula [utilizator] i-a raspuns lui visio

          Cu logica asta e evident ca si toti presedintii Romaniei si-au abandonat cetatenii. O tara cu cel mai scazut nivel de trai din Europa nu poate fi decat o tara abandonata de conducatorii ei. Nu prea ai cum sa combati chestia asta.

          Macar pe vremea regelui, cetatenii romani aveau un statut mai respectabil cand se plimbau prin Europa.
          • +2 (2 voturi)    
            Pe vremea Regelui (Vineri, 21 noiembrie 2014, 23:08)

            Lucian_Mares [utilizator] i-a raspuns lui ghiula

            cetatenii romani nu aveau nevoie de viza, puteau sa circule liberi in toata lumea.
        • +1 (3 voturi)    
          Cred ca esti doar prost ... (Joi, 20 noiembrie 2014, 20:56)

          MihaiDumitrescu [anonim] i-a raspuns lui visio

          ... si atat. Ascunde-te !
        • 0 (0 voturi)    
          Dac-ai sti putina istorie ... (Sâmbătă, 22 noiembrie 2014, 19:58)

          Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui visio

          ... ai sti si ca alternativa la abdicare pe care i-au propus-o rusii erau represalii impotriva populatiei civile, pana cand tot va abdica.

          In ciuda propagandei stangii, dac-ai sa cauti putin pe web ai sa vezi ca Mihai a fost urmarit cu mare atentie de securitate, de cand a plecat din tara pana-n '89, si n-a trait de loc in lux in strainatate. A muncit ca orice om de rand in Elvetia ca sa aibe din ce trai. Si dac-ai sa te uiti ce slujbe a avut, n-as zice de loc c-a fost un om lipsit de curaj.
    • +4 (8 voturi)    
      Cu siguranta monarhia (Joi, 20 noiembrie 2014, 15:57)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui visio

      nu face "casa" buna cu agramatii ("ast aca"). A vrea sau nu monarhie e o optiune, a fi badaran e lipsa de educatie. Daca Johannis s-a dus la Rege nu inseamna ca vrea monarhie.
      • -3 (7 voturi)    
        mă mir cum poți să trăiești din (Joi, 20 noiembrie 2014, 19:10)

        visio [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

        cauza greșelii mele! Sincer, sunt uimit!
  • +3 (3 voturi)    
    pai da (Joi, 20 noiembrie 2014, 15:17)

    doru001 [utilizator]

    ca poate invers ... :)
  • +9 (13 voturi)    
    Seriozitate si bun simt desavarsit (Joi, 20 noiembrie 2014, 16:12)

    rov [utilizator]

    Monarhia e alta foma de guvernamat, iar poporul i-a incredintat conducerea republicii, iar omul este serios si devotat.
    Daca vrem monarhie facem referendum si poporul alege, Iohanis nu a fost ales pentru a face acesta schimbare.
    Nota 10.
    • 0 (0 voturi)    
      Republica lui stalin (Duminică, 14 decembrie 2014, 13:25)

      LudwigRegalistul [anonim] i-a raspuns lui rov

      Poate ne zici si noua cand si unde a ales poporul roman republica ca forma de guvernamant?
  • +10 (10 voturi)    
    Precizare necesara si corecta (Joi, 20 noiembrie 2014, 17:29)

    Metec [utilizator]

    Cum sa inviti un Rege la ceremonia de investitura a unui Presedinte, adica la un eveniment eminamente republican?! Ziaristii care au scornit aceasta stire sunt fie complet ignoranti, fie de rea-credinta.
    • +4 (4 voturi)    
      nici una nici alta! (Vineri, 21 noiembrie 2014, 16:51)

      asspeeda [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      simplu,sunt doar proști!