Liderul FDGR, Paul Porr: Titus Corlatean i-a cerut ministrului de Externe al Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, sa nu vina in Romania in perioada campaniei electorale

de R.M.     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:39 Actualitate | Politic

Titus Corlatean
Foto: Captura Antena 3
Ministrul de Externe al Germaniei, Frank-Walter Steinmeier, si-a anulat o vizita oficiala in Romania, programata pentru luna octombrie, la solicitatea explicita a ministrului de externe de la Bucuresti de la acel moment, Titus Corlatean, a declarat, pentru Europa FM, presedintele Forumului Democrat al Germanilor din Romania, Paul Porr.

Acesta acuza PSD ca a incalcat regulile diplomatice din motive electorale.

Fostul ministru de Externe Titus Corlatean a sustinut insa ca anularea vizitei ministrului de Externe al Germaniei a fost o decizie luata de comun acord.

Mai mult, Titus Corlatean il acuza pe presedintele FDRG ca face declaratii electorale.

Pe de alta parte, presedintele Forumului Democrat al Germanilor din Romania spune ca alegerea lui Klaus Iohannis ca presedinte al Romaniei este cel mai important eveniment pentru comunitatea germana de la noi.

Asta va duce nu doar la intarirea legaturilor dintre Germania si Romania, ci si la sporirea increderii investitorilor din toata lumea in economia locala, mai spune liderul FDGR, Paul Porr.

Klaus Iohannis a condus Forumului Democrat al Germanilor din Romania intre 2002 si 2013.

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

12584 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    se sesizeaza cineva?/? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:41)

    cristi_an [utilizator]

    asta trebuie dat in judecata pentru tradare!
    • +11 (11 voturi)    
      inchisoare pe viata ! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 18:04)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      cei care nu au votat atat in primul tur si al II lea tur sa se contitue parte civila ! sa isi vanda corlatean casa..sa ramana in cort in strada !
    • +6 (6 voturi)    
      Mda.... (Marţi, 18 noiembrie 2014, 19:33)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui cristi_an

      Marlanul perfect...:(((
  • +20 (20 voturi)    
    Dar dacă (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:46)

    charlie [utilizator]

    ...ar fi trebuit să vină dl. Serghei Lavrov nu mai era nicio problemă, nu-i așa ?
    • +2 (2 voturi)    
      păi a și venit... (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 0:02)

      Geffox [utilizator] i-a raspuns lui charlie

      Nu Lavrov, unul mai greu: vicepreședintele Lukoil. Om norocos: exact în ziua aia Ponta avea program de audiențe.
  • +11 (11 voturi)    
    Ce marlanie. (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:49)

    ouyang [utilizator]

    Demiterea incompetentului nu e destul. S-a temut ca nu da bine sa vada lumea ce inseamna un ministru adevarat neamt? Ce pot sa zic, noroc ca big boss ponta ne-a adus ministri chinezi, nu de alta, dar sa stim o treaba. Au receptat-o pana si pustii aia de la Mc din Romana. Multumim pentru “transparenta".
  • +11 (11 voturi)    
    pariu ce se stie cine l a pus ? (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:49)

    un domn [utilizator]

    aveti O sinGura Optiune !
  • +9 (9 voturi)    
    penalii (Marţi, 18 noiembrie 2014, 18:00)

    bebe22 [utilizator]

    judecat pt tradare el si pontacul
  • +10 (10 voturi)    
    Va dati seama.... (Marţi, 18 noiembrie 2014, 18:06)

    Andradda [utilizator]

    ...pana unde s-a ajuns?
    Corlateanu ala trebuie dus in fata justitiei pt toate porcariile comise de-a lungul mandatului.
  • +11 (11 voturi)    
    Cu Matteo Renzi n-a fost nici o problema (Marţi, 18 noiembrie 2014, 18:15)

    un-buburuz [utilizator]

    N-am mai auzit nimic de Corlatean. O fi la puscarie?
  • +1 (1 vot)    
    de anchetat... (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 0:16)

    Geffox [utilizator]

    Acum știu ce să-i răspund copilului meu cînd o întreba ce e aia social-democrat. E ăla care dacă vede niște oameni care vrea să voteze după ce au stat juma' de zi la coadă, trimite jandarmii cu lacrimogene.
  • 0 (0 voturi)    
    Corlatzeanul "diplomat " ?! (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 9:36)

    Plagarus [utilizator]

    Din prostie si ticalosie a pus umarul,cotonogind psdist DIASPORA, la infrangerea "doctorului " Viorel.
    Putem sa traim si fara acest neica nimeni Corlatzean !

    Corlăţean, declara că, încă o amânare a aderării României la Schengen la Consiliul Justiţie şi Afaceri Interne (JAI) va afecta „credibilitatea procesului“, iar ţara noastră ar putea să nu mai fie interesată şi doar să aştepte o invitaţie de la UE. ?????!
  • 0 (0 voturi)    
    Sinistrii tineri batrani (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 11:47)

    benicio [utilizator]

    Corlatean, Sova, Ponta, Firea etc etc, politicieni tineri care au ratat definitiv ocazia de a schimba ceva in PSD-ul ala mirositor a naftalina. Au iesit din politica inainte sa intre ca lumea. Si e foarte bine asa, e extraordinar ca i-a evacuat societatea ca pe o constipatie. Poate noile generatii de politicieni invata ceva, poate nu mai stau in umbra batranilor, ca se pare ca se prostesc de tot.