VIDEO Klaus Iohannis a cerut in sedinta PNL un nou sistem de vot si mai putini parlamentari

de RH     HotNews.ro
Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:09 Actualitate | Politic

Presedintele ales al Romaniei, Klaus Iohannis, le-a cerut colegilor sai din PNL intr-o sedinta desfasurata marti sa lasa Justitia sa-si faca treaba, precum si mobilizare pentru schimbarea sistemului de vot, transmite B1 TV, citand surse politice.

Iohannis, care ocupa inca functia de presedinte al PNL, le-a mai cerut colegilor sai sa promoveze in Parlament o lege care sa duca la scaderea numarului de parlamentari. El le-ar fi spus liberalilor ca, si in calitate de presedinte al tarii, va fi cu ochii pe ei: "Sa nu credeti ca nu voi vedea, sa nu credeti ca scapati de mine. Vreau un alt tip de politica", a spus Iohannis, potrivit B1 TV.
























18208 vizualizari

  • +32 (32 voturi)    
    Domnule Klaus (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:11)

    qwerasdf [utilizator]

    poporul te sustine!
    • +18 (18 voturi)    
      PNL (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:42)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui qwerasdf

      Eu cred ca la PNL-isti , le este mai tare frica de Johannis decat la PSD-isti.
  • +29 (29 voturi)    
    perfect (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:12)

    fit [utilizator]

    sa vedem si ce fac cei din PNL....
  • -1 (25 voturi)    
    vot (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:13)

    meandmyfriends [utilizator]

    1. Tebuie schimbat sistemul de vot. Acest tip de vot popular dovedeste cu fiecare ocazie ca este daunator. NU ofera optiunea unui vot pentru, nu ofera optiunea unui vot pozitiv. Acest sistem de vot, care ofera doar optiunea votului "impotriva" permite manipularea masei de vot, intr-un mod mizerabil (tv, media, bannere, pliante, pomana electorala, etc.).

    Este nevoie de un sistem care sa aiba la baza diminuarea importantei votului popular.

    2. Dreptul de vot trebuie sa fie castigat dupa indeplinirea unor criterii raportate la aportul in economie si/sau in societate.

    Nu e normal ca votul unuia/uneia care nu a contibuit/contribuie cu niciun leu in economie, primeste ajutoare sociale/cerseste si fura in vest/face Romania de rusine pe unde trece, are pensie de boala pe naspa, ETC., sa fie egal cu votul unui medic, inginer, profesor, simplu muncitor care plateste impozit/taxe/contributii raportate la munca depusa.

    Soganul trebuie schimbat din "cine voteaza conteaza" IN "Voteaza cine conteaza"!
    In PRIMUL rand sa conteze cei care muncesc/platesc taxe/aduc bani/beneficii in economie, iar ceilalti sa conteze mai putin.
    Mai simplu, prea multi prosti au drept de vot. Trebuie sa se diminuaze importanta votului lor.
    -
    • -4 (4 voturi)    
      vot (Marţi, 18 noiembrie 2014, 16:25)

      Naboki [utilizator] i-a raspuns lui meandmyfriends

      Intr-o forma sau alta toti platim taxe inclusiv asistatii sociali sau somerii( vezi TVA)
      • 0 (0 voturi)    
        vot (Miercuri, 19 noiembrie 2014, 0:00)

        meandmyfriends [utilizator] i-a raspuns lui Naboki

        Mai simplu, ma refer la persoanele care nu lucreaza. Care nu genereaza profit prin munca efectiva. Persoanele care fenteaza in permanenta, etc.
        Exclus pensionari, si alte categorii care nu pot sa munceasca, de care bineinteles trebuie avut grija.
        Pe langa TVA, accize, si restul de taxe, cei care muncesc platesc si impozit pe profit/venit realizat.
        Sunt cateva idei generale, care nu pot fi dezvoltate aici, de unul singur. Sunt convins ca ai prins ideea. Numai bine.
    • +2 (4 voturi)    
      subscriu in totalitate.... (Marţi, 18 noiembrie 2014, 16:57)

      oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui meandmyfriends

      punctului tau de vedere privind sistemul de vot....ne trebuie vot cenzitar.

      ....nu inteleg de ce totusi ai primit minusuri,l-or fi citit aia cu neuroni pe minus......sau mai degraba aia care se folosesc de cei saraci cu mintea??
      • 0 (0 voturi)    
        pai uite de ce a primit minusuri (Marţi, 18 noiembrie 2014, 21:44)

        kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui oxxxxxyyyyya

        sa ma leg doar de punctul 2 : raportarea la aportul in economie ( o idee tampa), dar atunci eu ca privat as vrea sa am dreptul la 10 voturi iar bugetarul doar la unul, as fi de acord...
    • -1 (3 voturi)    
      asa cred si cei din parlament (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:26)

      dnicu [utilizator] i-a raspuns lui meandmyfriends

      ca legea pentru ei se aplica altfel ... si de asta ne fura.

      da ... am vazut si eu filmuletul cu acei romani care nu stiau in ce tare traiesc ... si da ... stiu ... si ei au drept de vot ... dar asta e legea ... votul este pentru toti.
  • +20 (20 voturi)    
    nu ii va fi usor (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:15)

    FPop2013 [utilizator]

    Nu o spun din scepticism, ci tocmai pentru ca am si eu asteptari.
  • -17 (25 voturi)    
    Atentie mare, dle Johannis! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:18)

    Andradda [utilizator]

    Se spune - pe buna dreptate - ca ce-i prea mult nu-i sanatos.
    Nu cred ca este cazul ca, acum, la nici 2 zile dupa castigarea alegerilor, Johannis sa incerce sa faca "ordine si disciplina" cu japca, dintr-o data, in toate domenile politico-sociale cu care se confrunta Romania.
    Problemele cu amnistia si gratierea, cat si protectia parlamentara fata de infractorii politici sunt destule pt o singura zi.
    Daca astazi deschideti si frontul modificarii legii electorale si mai aduceti in discutie si reducerea parlamentului la 300, s-ar putea sa va sufocati in propria euforie.
    Faptul ca Johannis a castigat alegerile nu inseamna, nici pe departe ca , dintr-o data, intreaga clasa politica s-a pocait si a devenit peste noapte corecta, onesta si cu grija fata de electorat.
    Politicienii sunt exact aceiasi care au fost si sambata. Nu s-a schimbat absolut nimic in caracterul lor. S-au schimbat doar tacticile, pe termen f scurt. Ponta pare pocait, comisiile parlamentare se intrec, care mai de care sa voteze arestarea parlamentarilor, declaratiile publice sunt pline de avant democratic, dar toate astea nu sunt decat o spoiala, praf in ochi si nu denota decat cameleonismul de care sunt capabili politicienii Romaniei. Incearca fiecare sa-si puna pielea la adapost. dar coltii si-i ascut in continuare!
    Asa ca, ar fi bine ca Johannis sa aiva grija ce spune acum in aceste zile. O graba nejustificata ar putea sa-i aduca mai multe dezavantaje decat avantaje.
    • +11 (13 voturi)    
      bate fierul cit e cald (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:39)

      sorin3 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      vorba lunga saracia omului
    • +7 (9 voturi)    
      deformatia (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:45)

      gososan [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Ti se vede in suflare rosul din inima, rosu de la PSD -ul care te-a otravit atat de tare incat atunci cand vezi normalul ai impresia ca e anormal, ai deformat sistemul de valori.
    • +16 (18 voturi)    
      Si ce ai vrea tu (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:46)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      sa stea inchis la cotroceni si sa nu spuna nimic? Vrei un presedinte papusa? Daca ceea ce recomanda este bine ,de ce sa nu aiba dreptul de a vorbi?
    • +9 (11 voturi)    
      Mai draga (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:51)

      KostasP [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Da tu esti buna de consiliera��.
  • +28 (28 voturi)    
    de data asta... (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:18)

    qwerasdf [utilizator]

    poporul ar trebui sa iasa in strada in caz ca nu se asculta de Klaus Iohannis. In 2009 am votat la referendum - parlament redus! Nici pana in ziua de azi nu s-a infaptuit. Isi bat joc de dorinta poporului, pt ca altfel si-ar pierde slujbele bine platite in care nu fac nimic.

    Ghinion, ghinion - tara s-a trezit din somn. Tara a invatat din nou ca drepturile pot fi cerute si in strada.
  • +30 (30 voturi)    
    Cineva sa ma ciupeasca (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:19)

    Unu din multime [utilizator]

    Cred ca inca traiesc un vis frumos. Sa dea Dumnezeu sa puna in practica linia declarativa de pana acum. Romanii merita sa traiasca decent!
  • +25 (25 voturi)    
    Go Iohannis, Go !!! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:21)

    _CK_ [utilizator]

    Pe ei, pe mama lor :-)
  • +26 (26 voturi)    
    Păi nu de aia (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:21)

    EuInsumi [utilizator]

    L-am votat?
  • +29 (29 voturi)    
    Tare (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:22)

    Daniels22026 [utilizator]

    Iohannis a demarat in forta. Nu doar PNL-ul, dar si PSD-ul se grabeste sa-i indeplineasca dispozitiile.

    Penalii sint foarte serviabili, sperind sa-l impresioneze pe neamt. Dar dupa cum vad acum, neamtul este foarte tare. Extrem de puternic psihic. Nu cred ca va ceda nici un milimetru in fata penalilor. Nici acum, nici mai tirziu.
  • +13 (13 voturi)    
    ma intreb (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:23)

    ZeroAbsolut [utilizator]

    cat de practic ar fi un sistem de scanare si comparare in timp real a documentelor oficiale (carte de identitate, carte de alegator, pasaport) in vederea eliminarii fraudei la vot.
    • +3 (3 voturi)    
      Depinde (Marţi, 18 noiembrie 2014, 17:25)

      CititorulComentator [utilizator] i-a raspuns lui ZeroAbsolut

      Dacă e marca Siveco, atunci...știți răspunsul.

      Altfel, ar putea funcționa.
  • +7 (13 voturi)    
    Un banc pt Johannis (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:28)

    Andradda [utilizator]

    Doi tauri - tata si fiu, priveau cu placere din varful dealului inspre ciurda de vaci care rumega linistita in vale.
    La un moment dat, plesnind de putere, plin de neuroni si de pofte, taurul cel tanar ii spune babacului:
    - Tata, o vezi pe vaca aia baltata de-acolo din colt?
    - O vad fiule
    - Hai sa dam navala, rupem gardul si o incalecam amandoi, repede!
    - Nu fiule, nici vorba
    - ??
    - Nu dam nicio navala, nu rupem niciun gard si nu ne grabim deloc. Coboram agale, intram frumos pe poarta si le incalecam pe toate, pe rand.
    • +3 (3 voturi)    
      cred ca si johannis ar gusta bancul asta! (Marţi, 18 noiembrie 2014, 16:35)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      cred ca dl johannis e foarte haios la petreceri.
  • -17 (21 voturi)    
    chiar crede poate controla pnl/pdl (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:29)

    zeita anticoruptiei [utilizator]

    chiar are impresia ca va mai avea vreun cuvant de spus dupa ce va fi instalat in functie
    crede cineva ca blaga o sa-l bage in seama? :))
    • +12 (14 voturi)    
      Clasa politica (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:41)

      Unu din multime [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      A inteles ca romanii s-au trezit din somn. Duminica am fost mai multi decat se asteptau, si vom iesi din nou sa sanctionam orice nu este in interesul nostru. Romania este a noastra!
    • 0 (6 voturi)    
      nici eu nu cred..dar.. (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:43)

      catalin060666 [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      asa cred si eu.. nu vad ca lasa PDListi ciolanul..si sa se lase de furtisaguri..plus ca nici in PNL nu sunt ingeri....
    • +11 (11 voturi)    
      Mai mult ca asta va fi tendinta clasei politice. (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:46)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      Tot ceea ce se intampla acum pe scena politica, se intampla doar din frica partidelor fata de furia electoratului, nicidecum dintr-un respect subit fata de Administratia prezidentiala ca institutie si nici din respect fata de persoana Klaus Johannis.
      Acum , partidele politice isi fac doar ragaz sa-si reaseze apele si prioritatile. Iar peste o luna -doua, pun pariu ca si PSD si Antenele si RomaniaTV si toata gloata infractorilor politicieni il vor trata pe Johannis cu aceeasi ura, disprezt, batjocura si marsavie cum l-au tratat pe Basescu.
      De aceea spun ca, in zilele astea, Johannis trebuie sa fie foarte atent cu ceea ce spune. Ca daca se apuca deja sa insire o lista cu 100 de "noi masuri" din care 99% nu convin deloc clasei politice actuale, Johannis risca sa isi faca, in doar cateva zile, mai multi dusmai decat si-a facut Basescu in 10 ani!
      • +4 (4 voturi)    
        Sper sa-l aparam noi, cei care nu mai suportam.... (Marţi, 18 noiembrie 2014, 18:12)

        Excelsior [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        ...mizeria morala, coruptia si hotia sau prostia fudula.
    • +5 (9 voturi)    
      Toți știm cum ne comportăm (Marţi, 18 noiembrie 2014, 15:50)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      cu șeful, și după declarații se pare că știe și Iohhanis. Comportamentul față de șef este un punct slab al nostru de care neamțul poate profita din plin.
    • +2 (2 voturi)    
      Partidul (Marţi, 18 noiembrie 2014, 16:49)

      bilbofil [utilizator] i-a raspuns lui zeita anticoruptiei

      Iohannis are nevoie de un partid reprezentativ pentru electoratul său și deschis față de acesta. Fie că aerisește PNL +/- PDL, fie că le adaugă structuri politico-civice.

      Este un lucru pe care Iliescu, cu experiență și expertiză din afară, l-a făcut temeinic. Emil a refuzat să o facă și s-a lăsat digerat de sistem, Băsescu nu s-a priceput și a fost ejectat.

      Iohannis are toate atuurile, mai mult chiar decît Emil cu CDR, rămîne să și vrea să și le joace. Are acces și la experiența internațională, și la inițiativă internă, are și cîțiva cai troieni în establishmentul politic.