Surse: Renate Weber paraseste grupul PPE si revine in grupul liberalilor din Parlamentul European

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 17:03 Actualitate | Politic

Renate Weber
Foto: renateweber.eu
Europarlamentarul liberal Renate Weber i-a trimis presedintelui grupului Partidului Popular European din Parlamentul European, Manfred Weber, o scrisoare in care isi anunta iesirea din grupul PPE si revenirea in grupul liberalilor (ALDE). Potrivit scrisorii obtinute pe surse de Hotnews.ro, Weber arata ca este foarte fericita dupa victoria lui Klaus Iohannis in alegerile prezidentiale, candidat pe care l-a sustinut in timpul campaniei, insa odata incheiata campania si castigate alegerile, revine in grupul ALDE. Contactata de Hotnews.ro pentru a confirma aceasta informatie, Renate Weber a refuzat sa faca vreun comentariu.

Conducerea PNL a votat, in mai 2014, trecerea formatiunii de la ALDE la PPE. Europarlamentarul PNL Renate Weber declara, in acea perioada, ca trecerea de la grupul ALDE la cel al PPE nu a fost usoara, subliniind ca se simte "foarte liberala".

"In timpul acestui mandat, voi performa in deplina conformitate cu identitatea mea, care este promovarea valorilor liberale, protectia drepturilor omului si a libertatilor fundamentale. De aceea, vreau sa va informez ca incepand de astazi, voi reveni la grupul ALDE", i-a scris Renate Weber presedintelui grupului PPE din Parlamentul European, Manfred Weber.























4655 vizualizari

  • 0 (4 voturi)    
    cam aceleasi idealuri (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:23)

    math [utilizator]

    ....are si Tariceanu. Cine se aseamana se aduna si tot in bratele PSD isi termina activitatea glorioasa.
    Aceasta doamna era un invitat traditional al Antenelor.

    Stiti pe cine nu am mai vazut de ceva timp? Marele liberal incompatibil Mircea Diaconu. Ce o fi prestat in campanie ?
  • +10 (14 voturi)    
    Comunista!! (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:24)

    soundtrack [utilizator]

    Face talente la antena3.
    • 0 (4 voturi)    
      trasesita pe bani UE (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:30)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      asta a invatat in Romania asta "predica" acolo
    • +2 (6 voturi)    
      si asta e ascunsa! (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:25)

      fit [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

      Asa e! E o periculoasa ascunsa, ca si Norica Nicolai! Stie cum sa intoarca cuvintele, iar in studio cu madam Cati Andronescu mai ca nu o lua in brate! Erau ca doua doamne ce se bateau pe umar, dar fara sa se zgaraie!
      • 0 (2 voturi)    
        ce sa-i faci, ai cont, dar n-ai bac (Marţi, 18 noiembrie 2014, 0:39)

        Anonim AntiBasescu [utilizator] i-a raspuns lui fit

        O, da, chestia asta cu "intorsul cuvintelor" ramine un complex care macina bietele sufletele feisbuciste...
  • -2 (2 voturi)    
    sa fie valorile liberale morale!!! (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:32)

    romann [utilizator]

    Intrebati-o pe doamna Webwer la ce fel de valori liberale se refera! valori morale(homo-lesbi-trans-etc) sau valori economice! stim ca cei ce sunt de drea[ta se opun sodomiei!
  • 0 (4 voturi)    
    PNL.. (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:46)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Exista foarte multi oameni in PNL despre care sincer nu stiu ce e in capul lor si ce doresc de fapt. Se plang ca se, fura dar ataca mai mult sau mai putin voalat justitia si DNA: mai o remarca acida, mai o insinuare. Se dau aparatori ai drepturilor omului dar cand e vreo situatie concreta se fac ca ploua. Renate Weber este o astfel de persoana. Nu a ajuns la nivelul de jos al Noricai Nicolai, dar e pe drumul cel bun!
  • 0 (4 voturi)    
    Intrebare (Luni, 17 noiembrie 2014, 17:54)

    SCS [utilizator]

    pe listele carui partid a intrat in PE,
    partid care este afiliat unde!!!
    altfel daca nu joaca in echipa care a propulsat-o,ar face bine sa renunte la mandatul de europarlamentar pina la urmatoarele auroparlamentare cind poate candida si chiar ca si independent!!!

    ma doare coloana!!!!!!!!!!!!
  • +4 (8 voturi)    
    Traseism european (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:16)

    XtrO [utilizator]

    Cum poate un parlamentar european, reprezentant al unui partid care apartine unui grup parlamentar european, sa iasa din acel grup si sa adere de unul singur altui grup? Sau poate vrea sa sara in barca penibilului politruc, C.P. etc. Tariceanu? Cred ca distinsa traseista confunda Parlamentul European cu cloaca autohtona, unde trecerea de la un partid la altul e sport national, la ordinea zilei. Jalnica prestatie, Frau RW!