Ion Iliescu la RFI: Demisia lui Ponta din fruntea Executivului nu e obligatorie acum; va fi o analiza in partid, chestiunea Guvernului este secundara

de I.C.     HotNews.ro
Luni, 17 noiembrie 2014, 12:58 Actualitate | Politic

PSD va organiza probabil un Congres extraordinar, pentru a analiza "cu calm" rezultatul alegerilor prezidentiale, declara la RFI presedintele de onoare al partidului, Ion Iliescu. In opinia fostului sef al statului, "chestiunea Guvernului este secundara", referindu-se la o eventuala demisie a premierului.

Trebuie sa demisioneze premierul Victor Ponta din fruntea Guvernului? "Nu e obligatoriu acum sa demisioneze din fruntea Guvernului. Guvernul trebuie sa-si duca misiunea o bucata de timp. Dar va fi o chestiune de analiza si in partid, in PSD, in legatura cu situatia existenta si chestiunea Guvernului este secundara", spune Ion Iliescu.

Continuarea pe www.rfi.ro.
























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

9502 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Javră bătrână! (Luni, 17 noiembrie 2014, 12:59)

    CosminMaricari [utilizator]

    Partidul înainte de orice, guvernul e secundar...

    Eu sper să nu mai prind ziua în care PSD-ul analizează ceva cu calm, vă vreau pe toți agitați de-acum în vecii vecilor, să vi-l luați pe Vanghelie drept lider luminat după ce Ponta va fi mâncat de șerpii pe care i-a îmbrățișat până acum la piept și cu persoana fizică din sectorul 5 în frunte să pierdeți în 2016 alegerile parlamentare cu-n scor care să-ți zdruncine complet bătrânețile de bolșevic înrăit.
  • +13 (13 voturi)    
    Infractorul nr.1 (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:02)

    1234567899 [utilizator]

    Exact TU ai gasit de cuvinta sa spui asta,ma mir ca nu chemati minerii nenorocitilor!
  • +11 (11 voturi)    
    Sa plece la puscarie toti membrii PSD!!! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:02)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Demisia lui Ponta si alegeri parlamentare anticipate. Fara anticipate nimeni nu poate guverna cu PSD care are o majoritatate de peste 70%.
  • +10 (10 voturi)    
    normal ca e secundara (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:04)

    codo [utilizator]

    Si guvernarea la fel, adica gestiunea treburilor curente a milioane de prosti. Importanta e analiza lui badica Ion.
  • +6 (6 voturi)    
    Bai frate, pe astia cu arcanul si furcile (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:11)

    Wanheda [utilizator]

    ii alungi; daca se ia in calcul si fraudarea votului, cei care nu au putut vota....iese un vot final anti PSD pe la 75%.
    Nu va mai vrea poporul roman, ajunge dupa 25 de ani de furaciuni, minciuni, mineriade, devalizarea economiei nationale, alungarea tinerilor din tara.
    Gata....la Jilava cu toti.
    • +2 (2 voturi)    
      o nuantare (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:59)

      Cutezatorii2013 [utilizator] i-a raspuns lui Wanheda

      Judecand la rece, afirmatia "Nu va mai vrea poporul roman" este una falsa atat timp cat PSD are, cf. unui comentariu anterior, "o majoritatate de peste 70%". Nu am verificat cifrele, dar din cate stiu majoritatea parlamentara aleasa tot prin votul poporului este a PSD. Corect e sa zicem ca poporul nu-l vrea pe Ponta. Se pare ca PSD-ul e mult mai bine vazut decat liderul sau. Care aseara primul adevar din viata lui "Poporul are intotdeauna dreptate!". Hehehe... ce-mi mai place.
  • +7 (7 voturi)    
    demisia din fruntea guvernului nu e obligatorie am (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:13)

    mos ion roata [utilizator]

    Dar e imperios necesara.Nu putem sa ne batem joc de interesele tarii pentru un plagiator dovedit,mincinos,mitoman si multe alte calitati asemenatoare
    • +1 (1 vot)    
      E imperios necesara (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:14)

      mgu [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      demisia guvernului.Avem nevoie de un buget facut normal,bazat pe venituri si cheltuieli cintarite foarte bine,cu reduceri de personal adtiv,de impozite si taxe majorate abuziv ,de punere in sarcina vinovatilor a tututror pomenilor din campanie-majorarea discriminatorie a alocatiei doar ptr copii saraci,majorarea doar pentru medici stagiari si altele.Nu mai avem nevoie de voi,a-ti dovedit in 2 ani de guvernare ca,nu sunteti in stare decit de "reparatii"
      nicidecum de o constructie noua,cu absorbtie forta de munca deci cu investitii,cu taxe micsorate care implicit conduce la cresterea consumului,cu cheltuieli mai mici-fara clientela politica platita cu 100000 lei/an gen consultanti de alde Popa,Tariceanu,cu un numar injumatatit de ministri si secretari de stat-sa nu mai vad Plumb,Banicioiu,Valcov,Costoiu,fa Doino.
  • +7 (7 voturi)    
    o ancheta PENALA se poate mai j.. ordinar??! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:14)

    mnicku [utilizator]

    dar cu condamnari exemplare de 25- 30 de ani . Ce zici ?

    sau poate trebuie sa mai induram si alte umilinte pe viitor ????
  • +6 (6 voturi)    
    Daca guvernul e o chestiune secundara... (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:17)

    denvarel [utilizator]

    Care este chestiunea primara? DNA cumva?

    Spuneti cu cuvntele dumneavoastra domnule Iliescu. Ce va apasa mai rau decat guvernarea? Imposibilitatea adoptarii legii amnistiei?
    Anchetele DNA?
    Sau e si mai grav decat atat?
    • +1 (1 vot)    
      si inca ceva (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:12)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui denvarel

      el stie mai bine decat oricine ca handicapatii astia din PDSR nu au nici cea mai mica competenta in a guverna o tara.

      Nici nu stiu daca e mai bine sa fie lasati sa faca bugetu ca sa-si rupa gatu definitiv; pana la urma tot populatia va suferi.
  • +5 (5 voturi)    
    Semnal (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:20)

    pag [utilizator]

    Deja tatuca Ilici sa semnalul debarcarii lui ponta :).
    • +1 (1 vot)    
      frica (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:09)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui pag

      bolsevicului astuia batran i s-a facut frica ca monstrul fatat de el in 90 e pe moarte
  • +7 (7 voturi)    
    acest Stalin Contemporan al Romaniei (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:21)

    un domn [utilizator]

    pune interesele Tarii care este NEGUVERNABILA de doi ani..pe plan second..mujic..nu roman este el..un mujic !
  • +4 (4 voturi)    
    Stati la tele-guvernare pana in 2016 sa inteleaga (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:24)

    Excelsior [utilizator]

    ...toti ce gasca de incompetenti infractori sunteti cu totii. Asa avem o sansa sa curatam parlamentul si judetele de infractori si incompetenti!
  • +3 (3 voturi)    
    corect (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:27)

    revo [utilizator]

    Altceva va doare pe voi: reduta Parlamentului Rusinii.
    Guvernarea nu va intereseaza decat in masura in care veti scapa rapid de ea, pt. ca nu este sustenabila si Ponta & Co ar trebui sa rezolve toate bazaconiile pe care le-ati promis. Oricum Ponta nu-si propusese sa guverneze dupa alegeri, nu avea nicio apasare in privinta asta, s-a vazut clar la sedinta MTO-ului - "e treaba viitorului guvern"!!
    Pe voi va doare Parlamentul Penalilor, singurul care va poate oferi imunitate si protectie prin legile strambe, croite pt. fiecare client in parte.
    Oh, da, si sirena masinilor DNA! Ce muzica placuta urechilor noastre!
    Si, desigur, plata datoriilor catre tatucul Putin, care si-a pus sperante in voi, v-a sustinut si v-a crescut frumusel din umbra. Ma tem ca o sa vina in vizita nenea ala rus, suparat rau, cu sau fara bombardier, sa va spuna el direct ce crede despre voi, domnilor PSD-isti si PuCisti de la Bucuresti!
  • +3 (3 voturi)    
    Puie Iliescu! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:27)

    urob [utilizator]

    BAaaah ! Mincinosul trebuie sa plece din fruntea Guvernului ROMANIEI!Ca nu e guvernul tau sau al PSD-istilor ca sa hotarati voi asta in sedinbta voastra de partid
    Nesimtiti au fost,nesimtit vor fi.
    Pe astia nu-i scoti de la putere decat cu duba sau dusi la Tirgovsite
    In rest puteti sa vi-l pastrati in fruntea partidului mafiot pina la Pastele Cailor.Doar lasati-ne sa traim frumos si bine !Valea!
  • +3 (3 voturi)    
    Mirlitul nu se face cu gura !!! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:31)

    andreesanu [utilizator]

    Cirlanul behaind intruna doar ca sa se auda si sa-si faca curaj n-a realizat ca urla a pustiu ca lupii cind se chiama,asa ca a spariat oile care s-au razletit.
    Ce sa mai mirleasca cirlanul nostru ???,asa ca mos Ilici
    s-a stins lampa si-ii cazul sa -ti vezi de copirseu !!!.
  • +6 (6 voturi)    
    Demisia! Să poată fi arestat! El și complicii lui! (Luni, 17 noiembrie 2014, 13:35)

    visio [utilizator]

    așa se întâmplă într-o țară civilizată! A repetat că Băsescu a furat voturi în 2009! Trebuia să aducă și dovezi! De 2 ani a avut tot timpul pentru milionul de locuri de muncă noi, și degeaba! A iertat o datorie de 400 mil €, la lukoil este o gaură de 230 mil€....Deci da, trebuie băgat în pușcărie! Între noi fie vorba, nu știu ce se va alege de PSD: unii fugiți, alții în pușcării!
  • 0 (0 voturi)    
    CONCLUZIE (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:24)

    jidanul [utilizator]

    UCL-ul, respectiv PSD-ul, trebuie sa continue politicile si programele social-democrate si liberale. Politicile indreptate spre nevoile poporului, cum au fost reintregirea salarilor si a pensilor si a celor propuse cum sunt cresterea alocatiilor penrtu copii, plata restantelor anul acesta pentru medici, profesori si functionari publici si toate celelalte trebuie puse in practica. Incoerenta, dezbinarea, nu trebuie sa influenteze politicile actualului guvern, atata timp cat nu fac rau populatiei Romaniei. Trebuie onestitate, adaptabilitate, altruism, curaj, unitate si pragmatism
  • 0 (0 voturi)    
    CONCLUZIE (Luni, 17 noiembrie 2014, 14:24)

    jidanul [utilizator]

    UCL-ul, respectiv PSD-ul, trebuie sa continue politicile si programele social-democrate si liberale. Politicile indreptate spre nevoile poporului, cum au fost reintregirea salarilor si a pensilor si a celor propuse cum sunt cresterea alocatiilor penrtu copii, plata restantelor anul acesta pentru medici, profesori si functionari publici si toate celelalte trebuie puse in practica. Incoerenta, dezbinarea, nu trebuie sa influenteze politicile actualului guvern, atata timp cat nu fac rau populatiei Romaniei. Trebuie onestitate, adaptabilitate, altruism, curaj, unitate si pragmatism
  • 0 (0 voturi)    
    OH. (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:04)

    letsoc [utilizator]

    Sunt mandru ca sunt roman , dar pana la demisie . Cu stima , NC .
  • 0 (0 voturi)    
    LUSTRATI-L (Luni, 17 noiembrie 2014, 18:59)

    liviusmaximus [utilizator]

    Lustrati-l pe Ilici va rog !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu Iliescule nu! (Luni, 17 noiembrie 2014, 20:35)

    Magla [utilizator]

    Nu , n-ai dreptate, chestiunea Ponta este arzatoare , atitudinea guvernului este extrem de importanta acum (ei trebuie sa demisioneze) pentru noi toti, iar ce spui tu sunt baliverne, asa cum ai facut ani si ani de zile distrugind vietile noastre!
    Noi decidem ce este important pentru viata noastra nu tu!